Цензор.НЕТ

16.12.05 10:03

ПІНЗЕНИК ПРОВІВ НІЧ З СУПРУН – „АЖ ДИМ ПІШІОВ”. БЮДЖЕТНА ДРАМА

Олександр Курінський

Чесно кажучи, сказати, хто кого «прокатав» 15 грудня – парламент уряд, чи навпаки, складно. Адже і перший і другий мають всі підстави, принаймні формальні, аби звинувачувати одне одного у «антинародності» після провалу бюджету-2006. Що власне й робиться.

Що робити далі, здається розуміє тільки «всюдисущий» Нестор Шуфрич. Роздаючи щедрі коментарі в кулуарах Верховної Ради після напруженого засідання, він насолоджувався увагою преси і змогою сказати те, що йому не давав Литвин. Трагедії не робив. Воно й зрозуміло – попри будь-які заяви об’єднаних есдеків, неприйняття бюджету їм все ж таки вигідно – вибори йдуть. Офіційна ж позиція звучить так: «Ми були здивовані обсягом дефіциту, який запропонував уряд на наступний рік – 15 млрд. гривень. Навіть в роки, коли ми мали 13% підйом розвитку національної економіки, ми не дозволяли собі такий дефіциту - 3% від ВВП. (Тут, Нестор Іванович, правда дещо злукавив, накинувши до дефіциту лишніх пів-відсотка, або більш ніж 2 мільярди гривень. Але хто ті мільярди рахує? – авт.) Покрити їх в наступному році було б нереально. А це означало би зрив виплат пенсій, зарплат. Крім того, ми були обурені збільшенням фінансування окремих, необґрунтованих видатків, які не на часі. В тому числі і фінансування програми вступу України в НАТО». Цей вступ, за переконанням одного зі «знамен опозиції», планується за рахунок пенсіонерів. Щоправда, не факт, що СДПУ(о) проголосувала б за бюджет, якби, навіть, він був поданий Богом. Адже неголосування дає ідеальну можливість «мочити» помаранчеву команду, немов із брансбойту. І тепер вже Нестор Шуфрич зі спокійною совістю може вимагати відставки: «Я думаю, що уряд сам має піти у відставку».
Пинзеник нікуди йти не хоче, і виглядає вкрай стомленим, хоча й намагається жартувати – дається взнаки безсонна ніч з виконуючою обов’язки голови бюджетного комітету Людмилою Супрун та іншими депутатами. Як сказав міністр, «о другій ночі вже почав іти дим». Напевно, через цей «дим» прихильники урядового проекту не розгледіли настрої депутатів. Бо ще перед розглядом питання говорилось, про те, що згоди таки вдалося дійти – але 202 голоси «за» на виході показують нездійсненні мрії.
Міністр зводить все до політичної площини і, не витримавши чергового запитання, із посмішкою говорить: «Скажіть, де мені сховатися, аби не дістали?». Все ж таки вирішує залишитись. І не дарма. Бо наступною своєю відповіддю підрізає під корінь народну риторику Шуфрича. Останній в провалі бюджету не бачить нічого страшного, оскільки Бюджетним кодексом передбачено – в разі неприйняття головного кошторису країни, фінансування йде на рівні минулого, тобто 2005 року. Віктор Пинзеник робить суттєве уточнення – правильно, але не в повній мірі: «Якщо бюджет не затверджений, то діє закон про бюджет-2005 і фінансування із січня здійснюється в розмірі 1/12 видатків бюджету, передбачених на цей рік». А тут уже починаються певні загрози, чи то б пак, краще – погрози.
Наприклад, заступник голови комітету з питань бюджету, а за сумісництвом – член фракції УНП, Валерій Асадчев натякнув на можливі радикальні кроки з боку Президента. Включаючи можливість відміни виборів, чи навіть розпуску парламенту. «Кучма не міг мріяти про такі повноваження, які будуть в Ющенка після політрефоми», - загадково сказав він. Натякнувши, що й вибори до парламенту опинилися під загрозою зриву.
Пинзеник радить не вплутувати сюди Ющенка взагалі.
Щоправда, погоджується – провести вибори за 700 тисяч гривень(1/12 від коштів передбачених на діяльність ЦВК у 2005 році) буде складно. Посмішка при цьому іронічна.
Лідер фракції «нашоукраїнців» Микола Мартиненко іронії, ніби, не розділяє - в коментарях обережний і просто акцентує увагу на політичній, а не на економічній складовій подій. Хоча власне, хто точно скаже - де закінчується одна, а починається інша? Тим більше, що, як відзначає багато депутатів, уряд звертав слабу увагу на врахування їхніх пропозицій. Через те й поплатився.
До речі, навіть міністр агропромполітики Олександр Барановський не задоволений бюджетом. На питання в чому причина неузгодженостей між МінАПК і Мінфіном, він зазначив: «Просто пряме нерозуміння проблем. Нажаль, їх зрозуміють пізніше, коли гримне. Ми ж пропонуємо хреститись сьогодні – поки ще не гримить».
Та й сам «бюджет розвитку», на думку депутатів виявився дуже далеким від ідеалу. Тому, до речі, й не голосували соціалісти, котрі мають в уряді трьох міністрів. Адже з одного боку – нібито участь у владі, а з іншого – неприйняття їхніх пропозицій. Та ще й у виборчий рік.
Інші теж вирішили не ризикувати. «Він не просто популістський, це бюджет хаосу, - так означив позицію Партії Регіонів Тарас Чорновіл і додав: – Це бюджет Пинзеника. В ньому ми не бачимо роботи жодного фінансиста, бюджет взятий зі стелі. Всі показники надумані, жоден з них не відповідає реальному стану речей».
Насправді ж тепер вся критика другорядна. Бо головне питання конкретне – що робити далі? Зрозуміло, що нового бюджету подано не буде. Максимум, на що спроможний уряд – піти на деякі поступки. Але судячи з емоцій міністра фінансів відразу після голосування – іти на них ніхто не збирається. Все вирішуватимуть за рахунок політичних домовленостей і тиску. Можливо, на наступному тижні.
Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику