Цензор.НЕТ

28.12.05 16:45

ТУРЧИНОВ ЗВИНУВАЧУЄ БОЙКА В КРАДІЖЦІ ГАЗУ І ХОЧЕ ПОДИВИТИСЯ В ОЧІ ЮЩЕНКУ

Віктор Ющенко після сьогоднішньої прес-конференції Олександра Турчинова мав би зробити один висновок – не можна назначати на таку важливу посаду, як Голова СБУ, не відданих тобі людей. Бо прийде час і прийдуть вибори...

Коли екс-голова СБУ розпочав прес-конференцію словами, що „головна моя мета – привітати вас з Новим Роком і Різдвом Христовим”, журналісти іронічно засміялися і налаштувались почути „цікавинки”. Як виявилось – не дарма. Соратник Юлії Володимирівни „поздоровив” не тільки журналістів, а й Кучму, Януковича, Третьякова, Бойко та Івченко. Щоправда, в досить цікавий спосіб.

„Сьогодні стосунки між Україною і Росією, мабуть, одні з найбільш конфліктних за всю історію, - розпочав Олександр Валентинович. – Коли говорити про газову проблему і її витоки, висновок можна зробити чітко – саме в 2004 році відбувся зговір між керівництвом України і російськими олігархами, який мав за мету накинути газовий зашморг на шию нашої держави”. Конкретно ж керівник виборчого штабу БЮТ (і всі його заяви слід, перш за все, розглядати через дану призму) розповів: в 2004 році були підписані контракти між „Росукренерго” і НАК „Нафтогаз України”. З боку першої компанії поставив підпис дехто Вольфганг Путчек, зі сторони НАКу – його керівник Юрій Бойко. В чому сенс цих двох контрактів?

„Замість того, щоб мати прямі угоди з Туркменістаном, керівництво України на чолі з Президентом Кучмою, з паном Бойко пустили на ринок посередника, за яким стояли міжнародні кримінальні угрупування”, - продовжує „викривальну операцію” Турчинов, повністю забувши, як на своїй прес-конференції після відставки заявляв, що не робив жодних ксерокопій зі службових документів. Але то лірика...

Отже, схема проста – дешевий туркменський газ замість 44 доларів продавався Україні за 80. Спочатку в ролі посередника виступала компанія „Юралтрансгаз”, але напередодні президентських виборів „відбувся заколот проти власної держави”. Як говорить Турчинов, бізнесу на спекуляції було замало – Юрій Бойко підписує новий контракт. Замість „Юралтрансгазу” на ринок виходить „Росукренерго”.

„Контракт №4 ТРК від 29 липня передбачає, що НАК дає доручення „Росукренерго” транспортувати на кордоні з Туркменістаном 36 мільярдів кубометрів газу. Але 13,5 мільярдів просто не доходять до України. Вірніше, вони йдуть далі і експортуються, як власний газ „Росукренерго”. Не за 44, не за 80, а за 230 доларів до Європи”, - продовжує Турчинов.

Схема працювала з дозволу Леоніда Кучми, а Віктор Янукович підписує в серпні 2004 року дві постанови, що фактично санкціонують ці речі. Завдяки такій простій схемі „Росукренерго” за даними „Газпрому” тільки в першому кварталі отримало 600 млн. доларів. Тобто, коли спрогнозувати за весь рік, то набігає кругленька сума в 2,5 мільярди.

За словами Турчинова, СБУ мала всю необхідну інформацію про зловживання: „Більше того, у нас були матеріали, що саме керівники „Нафтогазу” Бойко і його заступник Воронін є прямими учасники цього процесу”.

До речі, одну з двох структур, які офіційно виступили засновниками компанії „Росукренерго” теж представляють і Бойко, і Воронін. Тобто, працювали на два фронти. Інкримінувалися ж фігурантам наступні статті: розкрадання майна в особливо крупних розмірах; зловживання владою; халатність; несплата податків і контрабанда.

Чому Служба Безпеки не поставила хрест на махінаціях? Виявляється, через пряму вказівку Ющенка. „Я хотів би подивитися в очі Віктору Андрійовичу Ющенко і нагадати йому, що коли були всі пояснення, розрахунки, що наприкінці цього року ми можемо мати серйозну енергетичну кризу, мені особисто було заборонено займатись цією справою. Бо на його думку, я заважав „друзям”, людям з його оточення. Я ще раз повторюю – хочу зараз подивитися в очі Віктору Андрійовичу, який дуже переживає за ситуацію, що склалася між Україною і Росією”, - з іронією сказав Олександр Турчинов.

Курував газові питання в оточенні Ющенка його перший помічник Олександр Третьяков. Дісталося від соратника Тимошенко і нинішньому голові „Нафтогазу” Олексію Івченко, який „змусив Президента заборонити уряду на чолі з Тимошенко втручатись в газові проблеми”.

Турчинов, зрозуміло, пов’язує відставку уряду Тимошенко і свою власну із цими подіями. Пізніше справи були заморожені, а на початку грудня СБУ їх закрила через відсутність складу злочину.

На питання що робити далі у нього відповідь прогнозована: „Саме Юлія Тимошенко здатна вирішити газову проблему швидко і ефективно. Для цього треба розрубати всі кримінальні зв’язки і розв’язати зашморг, який накинули Кучма з Януковичем на шию України”. Олександр Турчинов говорить, що в БЮТ є „програма і механізм”. Нажаль, не говорить який саме і плутається в загальних словах.

Цікаво, що водночас екс-голова СБУ пропонує не платити Росії підвищену ціну за газ: „В нас є всі угоди з Росією і не треба йти на шантаж „Газпрому”. Його блеф базується на тому, що багато учасників цього процесу з нашого боку залежить від тих, хто на них тисне”. Між тим, попри всі спроби журналістів, навести якість конкретні кроки Олександр Валентинович відбивався загальними фразами. Хоча, може, просто час ще не прийшов? Чекаємо наступної викривальної прес-конференції.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику