Цензор.НЕТ

09.01.14 08:48

Списки Клименка

Продивившись список з кількох тисяч фірм-порушників, з якими у ці дні напружено «працює» податкова, ми не знайшли жодної з тих, які належать до орбіт впливу Сергія Курченка, Олександра Януковича чи інших діячів, наближених до родини президента. Це ті компанії, ухилення від податків чи фіктивне підприємництво яких було доведено численними журналістськими розслідуваннями.

Списки Клименка

Зранку 10 грудня міністр доходів і зборів Олександр Клименко виступав перед майбутніми фінансистами. Після побиття студентів «беркутівцями» кілька міністрів вирушили у виші заспокоювати молодь. Того ранку Клименко розповідав студентам, що євроінтеграція є найголовнішим пріоритетом українського уряду, але треба трошки попрацювати, реформувати податкову і митну сфери і тоді наш бізнес стане конкурентним на європейському ринку. Пообіцявши студентам Європу, Олександр Клименко повернувся на своє робоче місце та підписав Наказ №780 «Про індикативні показники доходів на грудень 2013 року». У цьому внутрішньому документі на 27 сторінок йдеться про те, що податківці всіма можливими й неможливими способами мають «вибивати» податки та збори з підприємців, щоб забезпечити заплановані надходження у держбюджет, пишет Левый Берег.


«На грудень ц. р. для Міндоходів визначено напружені індикативні показники зі збору платежів до загального фонду державного бюджету», - йдеться у наказі. У документі також згадується про завдання зі збору податків, які цього року значно підвищені порівняно з попереднім. Наприклад, 2013-го Міндоходів запланувало отримати 11,5 млрд гривень з ПДВ із ввезених на територію України товарів - це на 33,5% більше, ніж було зібрано у 2012.
документдокумент

Звідки пан Клименко та його підлеглі знають, що цього року в Україну завезуть на третину більше товарів? А нізвідки. Просто є такий план - зібрати більше, щоб наповнити бюджет.

Наказ №780 - це детальна інструкція для податківців і митників, як виконати завдання, поставлене Клименком. До документу близько 50 додатків, у яких зазначено 37540 фірм, які мають допомогти податківцям та митникам наповнити бюджет-2013.

Всі фірми розбиті за критеріями, за якими, ймовірно, припущені порушення: «Заниження цін на товари», «Експорт за невластивими видами діяльності» та ін. На перший погляд, нічого страшного у таких списках немає - податківці та митники мають робити свою роботу та карати недобросовісних платників податків. Але є дві речі, які заважають повірити, що ці списки справедливі і по заслугах отримають саме ті, хто справді не платить податки.

Перше. Продивившись список з кількох тисяч фірм-порушників, з якими у ці дні напружено «працює» податкова, ми не знайшли жодної з тих, які належать до орбіт впливу Сергія Курченка, Олександра Януковича чи інших діячів, наближених до родини президента. Це ті компанії, ухилення від податків чи фіктивне підприємництво яких було доведено численними журналістськими розслідуваннями.

У «списках Клименка» ми, наприклад, не знайшли фірми «Ельбрус», яка продає картки поповнення рахунку та має річний прибуток понад 2 млрд. гривень, але на дзвінки офіційного контактного телефону дитина відповідає: «Мамы нету». «Ельбрус», як і інші фірми, до яких має стосунок Сергій Курченко, ніяк не допомагатиме податковій виконувати «напружені індикативні показники» у грудні-січні.

Зате допомагатимуть фірми, які імпортують чи експортують в Україну товар не за тими цінами, на які розраховувала митниця. І це - причина номер два, чому є великі сумніви у тому, що «списки Клименка» об'єктивні і спрямовані на те, щоб зібрати, а не «віджати».

Півтора роки тому, коли «Слідство.Інфо» готувало розслідування про власників вантажно-митного комплексу «Євротермінал» у Одесі, підприємці розповіли нам про існування у митників списків з орієнтовними цінами на імпортовану чи експортовану продукцію певного типу. Коли ми намагалися розпитати у митників на постах, що це за списки, вони їх просто ховали. Зазвичай це таблички, у яких зазначено, що середня вартість, наприклад, тонни китайського одягу складає 33 тисячі гривень. Якщо підприємець декларує меншу вартість, його можна підозрювати у заниженні вартості для сплати менших митних зборів. Ось приклад такої таблиці з цінами, якою митники користуються зараз.

документ

І нічого страшного не було б у цих орієнтирах, якби відомство Клименка не взяло їх за основу для формування «чорного списку». У додатках 10, 28.1 та 28.2 є перелік підприємств, з якими працюватиме податкова на предмет заниження митної вартості. Переважно це середній та дрібний бізнес. Та є і великі підприємства, які, за даними Клименка, недоплатили у бюджет понад 100 тисяч гривень лише за перше півріччя 2013 року. Найцікавіше, що майже всі ці великі «оптимізатори», серед яких корпорація «ІСД» та ПАТ «Укрнафта», - з Донецька.

документ


Крім тих, хто занижує митну вартість, протягом грудня та січня підлеглі міністра Клименка працюватимуть з тими, хто експортує та імпортує продукцію через офшори. Серед них ТОВ «Інтерпайп Україна» Віктора Пінчука, ДК «Укрспецекспорт», яка торгує зброєю і знову ПАТ «Укрнафта». Але, знову ж таки, у цьому списку - переважно дрібні підприємства.

За наповнення бюджету у тих обсягах, які Клименко пообіцяв Азарову, відповідатимуть керівники управлінь профільного міністерства у регіонах. Їхні прізвища зазначені у документі. У разі невиконання тих самих «напружених індикативних показників» у грудні, кожен керівник писатиме особисті пояснення на ім'я міністра Клименка. «Інформаційні довідки-пояснення повинні містити обґрунтовані причини невиконання дохідної частини загального фонду Державного бюджету України», - йдеться у пункті 22 наказу міністра.

З повним текстом наказу №780 та додатками зі списками фірм, які є у розпорядженні агенції «Слідство.Інфо», ви можете ознайомитись тут.

Ми надіслали запит у Міністерство доходів і зборів з проханням надати текст наказу №780 ще за тиждень до Нового року. У відповіді на наш запит нам підтвердили наявність цього наказу, але текст не надали, пославшись на те, що це є внутрішньовідомчий документ.

документдокумент

Анна БАБИНЕЦ, журналист Слідство.Інфо

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику