Цензор.НЕТ

06.06.06 10:38

ЩО ПІДПИСУЄ ТРІЙКА? «ЦЕНЗОР.НЕТ» ОЗНАЙОМИВСЯ З ТЕКСТОМ КОАЛІЦІЙНОЇ УГОДИ – Ексклюзив!

Проект коаліційної угоди вже готовий на 95 %, але широкому загалу його зміст досі не відомий. Хіба що вчора Йосип Вінський розповів про деякі розбіжності між «коаліціантами». Але ж окрім цього там є немало цікавих речей. В цьому переконався кореспондент

Сам документ являє собою 93 сторінки тексту, що складається з трьох частин і найцікавіші у ньому, дійсно, спірні моменти. Судячи з усього, їх нині виносять до окремого розділу під назвою «Протокол розбіжностей». Це – ті ключові тези, від яких не бажає відступатися жоден учасник переговорів, оскільки боїться важких електоральних втрат опісля. Цікаво, що до цього «обраного» кола входять питання не тільки зовнішньополітичні, а й соціальні.

Так, «Наша Україна» і БЮТ виступають за поетапне повернення боргів по заощадженням громадян. Соціалісти ж при цьому додають тезу – протягом 5 років. Виступає СПУ і за продовження мораторію на продаж землі ще на такий же термін.

Добре, що хоч стосовно НАТО питань не виникає – співпраця має бути, але вступ – виключно після референдуму. При цьому декларується і зміцнення добросусідських відносин з Росією та лідерських позицій України в Східноєвропейсько-Чорноморському регіоні. Щоправда «Наша Україна» вперто намагається продавити тезу про НАТОвський зовнішньополітичний курс, на що СПУ з БЮТ не погоджуються. Так само наполягають вони на вилученні тексту про виконання Цільового плану Україна–НАТО на 2006 р. та ухвалення нормативних актів і законів, необхідних для приєднання України до Альянсу.

Зате із бійками під час голосування СОТівських законів журналістам, мабуть, доведеться попрощатися. Коаліція планує прийняти їх в першочерговому порядку, але в разі, коли вони враховують національні інтереси. Водночас, для того, аби проросійські сили спали спокійніше, записали й тези про ратифікацію угод ЄЕП.

Не менше суперечок, пов’язаних із внутрішньою політикою, а саме –урядом. До прикладу, БЮТ наполягає, що програма його діяльності затверджується парламентом, чого категорично не сприймають інші два учасника.

Як бачимо, в даній ситуації абсолютно відсутня узгодженість дій соціалістів з бютівцями – все залежить від інтересів кожної сили. І якщо в розгляді певних питань, СПУ і БЮТ виступають союзниками, то за «створення в системі Кабінету Міністрів урядових комітетів, які покликані забезпечити попередній розгляд питань на засіданнях Кабміну», Соцпартія вже ратує поруч з нашоукраїнцями. Вони ж хочуть розвести в часі вибори до Верховної та місцевих рад , проти чого виступає Блок Юліїї Тимошенко.

Та не тільки на розбіжностях тримається документ – є там багато досить цікавих, уже погоджених речей. І в разі створення коаліції нас очікує немало нововведень.

Схоже, планується таки позбавити депутатів їхньої недоторканності. Щоправда, в досить розмитий і незрозумілий спосіб – замінити «інститутом парламентського імунітету». Що являтиме собою цей імунітет і чи не буде це лише зміною назви, нажаль, не пояснюється.

Чекає на нас ще й підвищення до 5% прохідного бар’єру до Верховної Ради та впровадження (нагадаємо, не в перший раз) інституту державних секретарів. Звичайно ж, у разі, коли коаліція таки запрацює у парламенті.

До речі, в стінах Ради нудно не буде. Особливо, найближчими засіданнями. Бо, незважаючи, на декларовану лояльність до опозиції, коаліція фактично позбавляє «регіоналів» можливості зайняти будь-які впливові посади. Адже це право реалізується в разі, якщо рішення про утворення парламентської опозиції буде оголошено головуючим на пленарному засіданні до початку розгляду Верховною Радою питання про обрання керівництва парламенту та його комітетів. Тобто, якщо Партія Регіонів до останнього плекатиме надію увійти у владу, то може взагалі лишитися без комітетів!

«Круто» буде у коаліціантів і з фракційною дисципліною. Мало того, що фракція зможе в будь-який момент відкликати з посади свого висуванця та замінити його іншим, так депутат позбавляється можливості на «самостійне плавання». Кожен обранець, що поставить свій підпис під проектом коаліції буде змушений виконувати всі її рішення, або написати заяву за власним бажанням. В іншому ж разі його чекає виключення з фракції та коаліції.

Тому, єдиний вихід для «інакомислення» - внутрішньофракційні дискусії. І якщо народному обранцю вдасться переконати своїх колег у правоті, тоді фракція може застосувати право вето на законопроект. І доведеться домовлятися знову, бо протягувати його за рахунок опозиційних «штиків» – заборонено. Бо «склад Коаліції є вичерпним на термін діяльності Коаліції та не передбачає входження інших фракцій та народних депутатів України».

Як воно буде насправді – сьогодні не зрозуміло. Як, власне, чи «застрягнуть» учасники переговорів на останньому рубежі. Поки ж у них є ціла доба, аби виконати свою обіцянку. Щоправда, не дуже віриться, що за цей час трійка дійде згоди стосовно кадрових питань – про них у проекті угоди, взагалі, ні слова.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику