Цензор.НЕТ

07.06.06 11:59

ТАРАС ЧОРНОВІЛ: «КОАЛІЦІЯ МОЖЕ БУТИ НАЙНЕОЧІКУВАНІША – «РЕГІОНИ» І БЮТ» - Ексклюзивне інтерв’ю!

«У нас все більше домінує думка – може, з такими «партнерчиками» краще заявити, що ми відмовляємося від участі в коаліції і наперед готові бути в опозиції? І жорстко дотискати їх – підписуйте, хлопці! Аж включно до дуже епатажної силової акції, про яку с

Тарас Чорновіл вже давно палить біло-блакитний «LM» і сам пише законопроекти. Говорить, що утримувати цілий штат помічників, котрі б цим займатися не може з фінансової сторони – живе тільки на зарплату. Колись його поява в «Партії Регіонів» викликала жваве обговорення, сьогодні він вже сприймається як органічна її частина. Органічна, та все ж таки не типова – західноукраїнське коріння дається взнаки. Тим і цікавіше почути його думку про НАТО, російську мову, чорноморський флот і, звичайно ж, створення коаліції. Тим більше, що деякі його прогнози вже справдилися – на сьогодні і трійка угоду так і не підписала…

В чому Ви вбачаєте причини затягування коаліції?

Перше – доктринальні речі: те ж саме ставлення до НАТО, приватної власності. Питання, на яких ідеологічно будується коаліція, не розв’язані. Кадрових домовленостей взагалі ніяких немає і навіть принцип розподілу кадрів до цього моменту не визначений – за нього не бралися. Просто не ризикнуть підписувати угоду – тягнутимуть до 25 числа, коли створять формальну коаліцію з нерозв’язаними питаннями. Дотягнуть ще місяць до виборів прем’єра, хоча я думаю, що все заглохне на виборах спікера.

В один прекрасний день, коли ситуація надокучить, ми почнемо розглядати інші формати коаліції. В мене все більше підозр, що вона буде найнеочікуваніша – Партія Регіонів і БЮТ. Бо позиція Президента, який хоче сидіти, як собака на сіні, починає діставати всіх – ми, мабуть, найтерплячіші. А БЮТ і СПУ не мають вже куди дітися і тому розказують, що йтимуть тільки в помаранчевому таборі. Правда і в них вже нерви давно зірвалися – жорсткий конфлікт іде.

А як же заяви Тимошенко про те, що коаліції з «регіоналами» не буде за жодних умов?
Юлія Володимирівна зробила там певну поправку – коли втратить розум, слух, нюх, зір, ще там щось… Може вона на один день візьме довідку, що все це втратила! Це, звичайно, жарт. Але, якщо хочеш бути чесний перед собою і виборцями, не вживай слова «ніколи». Якщо вжив: лишається дві альтернативи – або бути брехуном, або йти в глухий кут. Юлія Тимошенко не та людина, яка піде в кут.

Ви можете спрогнозувати розподіл посад, якщо коаліція буде в
форматі трійки?


Знаєте, от коли прилетять марсіани на Землю і ми з ними підпишемо коаліційну угоду про спільний уряд, то я міг би подумати – скільки посад віддамо їм, а скільки лишимо громадянам Землі. Це приблизно із тієї самої сфери. Не прилетять марсіани на Землю! Не буде коаліції в такому плані і не буде розподілу посад. Хіба що є єдиний варіант – якщо зуміють домовитись Порошенко і Тимошенко. Але в Порошенка є проблеми – половина фракції «Наша Україна» проти нього.

В парламентських кулуарах ходять чутки, що Партія Регіонів активно лобіює Віктора Януковича на посаду спікера. Ніби, ціна питання для депутата – кілька мільйонів за голос…
Якби ми мали тих мільйонів доларів, то може ми відчували себе трохи впевненіше і, подивившись на те, що твориться, тупо би заблокували роботу Верховної Ради. Потім добилися б проведення повторних виборів, взяли би 51%, сформували свій уряд і не бавилися б в ніякі коаліції. Та виборча кампанія висмоктала основну частину резервів. Коли говорять, що в Партії Регіонів мільйонери і мільярдери, то вибачте – їхні гроші вкладені у виробництво і висмикнути скількись мільйонів з діючої структури є достатньо проблемним. По друге, мені починають надокучати заяви, що ходять емісари з Партії Регіонів і пробують когось купити. Я пам’ятаю, як Олександр Турчинов робив випад проти Червоненка з приводу того, що йому пробували всунути хабар, а той не привів до СБУ. В мене питання – чому БЮТ заявляє, що вони є кримінальниками? Якщо не донесли про злочин, покривають його, то, я вибачаюся, вони просто брехуни.

То як щодо амбіцій на посаду спікера?

Офіційно це не обговорювалося і у нас поки що розглядається інший варіант. Ми пропонуємо Януковича на посаду прем’єр-міністра. Він більше економіст, організатор, адміністратор. Для нього посада спікера є нехарактерною: весь день сидіти в президії, а раз на тиждень чи місяць розіграти якусь регламентну норму для того, щоб вивести на той чи інший результат.
Але ж за умови нової Конституції спікер стає значно впливовішим!

Не така вже й впливова ця посада. Все залежить від того, чи буде реально керувати всім цим спікер чи координатор парламентської більшості. От остання посада на чолі з Януковичем виглядає більш реально.

Ви нещодавно зареєстрували законопроект про опозиційну діяльність. Боїтеся залишитися незахищеними?

Ми вносили його ще перед виборами, але він не потрапив до порядку денного. Тепер же - трохи допрацювали. На виборах «регіонали» брали зобов’язання – зокрема, був пункт такого закону. В ньому виписаний нюанс – якщо не менше третини депутатів утворюють об’єднану парламентську опозицію, остання дістає ряд прав – третину комітетів, можливість створювати тіньовий Кабінет Міністрів, рішення якого обов’язкові для розгляду відповідними органами влади, право на щосесійну півгодинну доповідь, інше.

От Шкіль любить виступати: «Партія Регіонів боїться бути в опозиції, вони олігархи»!. Хай на своїх гляне – Губський опозиція?! Він чітко заявив – завжди при владі і ніколи в опозиції не буде. У нас все більше домінує думка – може, з такими «партнерчиками» краще заявити, що ми відмовляємося від участі в коаліції і наперед готові бути в опозиції? І жорстко дотискати їх – підписуйте, хлопці! Аж включно до дуже епатажної силової акції, про яку сказав Кушнарьов – заблокувати в залі. При чому, грубо і брутально – з зовнішнього боку, а не внутрішнього, перекрити вихід з залу. З балкону вниз їм подавати харчі і воду. Не знаю, може біотуалети туди спустити – хай працюють.

На першому засіданні Ради був яскравий момент – під час конфлікту ваша фракція почала здіймати галас. Подумалось – якщо двісті чоловік кожного разу так поводитимуться, то парламент перетвориться на щось інше, не схоже на законодавчий орган. Так буде під час кожної неспокійної ситуації?

Парламенти всіх країн – це трошечки шоу. І політика робиться у формі шоу. Хочемо ми чи ні, але деякі питання носять епатажний спосіб їх прийняття. Правда, ми не є епатажною фракцією. Ви думаєте, Звягільський, Скудар, Ахметов, Янукович мріють блокувати трибуну?
Чим поясните таку різку зміну настроїв Партії Регіонів в НАТОвському питанні, адже ваші депутати ще кілька років тому не були помічені у відстоювання таких позицій? Питання, значить, суто політичне?

Ми завжди були прихильниками таких навчань, на відміну він «Нашої України», котра робить все для того, або Україна не співпрацювала з НАТО. Ми не прихильники вступу, але прихильники співпраці. Якщо ж в цьому питанні завтра не буде звіту відповідних міністрів і пояснень, то ми задіємо принцип блокади.

Так, уряд Януковича розробляв документ про співпрацю з НАТО і стосовно інтеграції шляху до вступу в ЄС. Зараз це дуже перекручують! Ми ніколи не говорили, що Україна має стати членом Альянсу. Партія Регіонів за проведення спільних маневрів, але проти того, коли вони розглядаються, як ще один крок до вступу в НАТО. До речі ми не вступимо туди вже ніколи. Завдяки Президенту Ющенку.

Яке тоді Ваше ставлення до російського флоту в Криму?

Я не належу до симпатиків перебування російського флоту в Україні. Але є пункт в Конституції, який чітко закріпляє його перебування до 2017 року. Все – на цьому питання закінчено. Після скінчення терміну можемо починати дискусію. Залишаємо росіян чи ні? Є різні резони. Севастополь живе виключно з флоту – всі тільки й рвуться туди працювати, бо зарплата прибиральниці більша, ніж у нас в професора. Місто просто вмре. До того ж в самій Росії почалася серйозна дискусія: чи є сенс утримувати чорноморський флот у такій кількості в Україні? Море робиться закритим, Туреччина вступила в НАТО… Не виключено, що Росія сама виведе флот, а ми будемо їх просити – відстрочте ще на рік-два, бо не знаємо що робити з Севастополем.

Крим визнали територією вільною від НАТО, в регіонах – конфлікти навколо російської мови, Кушнарьов робить заяви про необхідність обрання Президента парламентом… Це що – чергова спроба поставити владу на місце і показати хто господар в регіонах?

Не те щоби… Там, де ми маємо найбільший вплив, поводимо себе достатньо спокійно. Коли влада не йде дурні конфлікти. Останній приклад з Донецька. Вітренко хотіла зробити «Донеччину без НАТО». Там полігонів нема, проблем не передбачається і влазити зараз в конфлікт, який дійсно виходить за межу конституційного поля, не потрібно і ми на це не пішли.

А проблеми жорсткості швидко знімуться – тільки-но Президент перестане диктувати свої умови і у мовному питанні пом’якшить свою позицію.

Що ж до мов, то хай вийдуть на рішення, що максимально треба підтримати українську мову, а російській – просто декларувати ті права, які вона і так має. У мене питання – невже рік назад українська мова в Донецьку була в кращому стані ніж зараз? Ні! Чому ж Ющенко, Кириленко, інші не кричали про стан мови в цих областях, коли Партія Регіонів ще не йшла на вибори? В цьому то і вся проблема – українська мова всю цю шайку-лійку взагалі не цікавить. Партія Регіонів просто внормувала і юридично закріпила 1/5 того статусу російської мови, яким вона і так володіє де факто. Решту – можна відстоювати! Так хай влада береться за ту решту, замість того, щоб бавитись в «Мистецький арсенал», кошти вже давно розікрали. А найлегше, як в Сімферополі, почати збір коштів на найкращу Українську гімназію. Перший, то дасть туди грошей буде Ахметов! Що ж до Криму, то кожна дія має протидію.

А як же думки про те, що російська мова не підпадає під пункти Європейської Хартії?

Насправді, Хартія не дуже-то й визначає, які там пункти. Вона передбачає список мов, які в кожній країні додаються при ратифікації. В українському ратифікаційному документі, коли Рада голосувала, було два варіанти. Той, де була написана російська мова, я, до речі, не підтримав, але він прошов. Це є закон. Я не розумію – хтось Президенту нарешті покаже Конституцію?! Це ж курям на сміх! Кожна міжнародна угода України автоматично є частиною українського законодавства. І те що російська мова підпадає під поняття «регіональної», не залежить від того, зникаюча вона чи ні. Замість того, щоб боротися за українську мову, влада бореться проти російської.

Повертаючись до Верховної Ради: наскільки очевидною буде межа між владою та опозицією? Експерти говорять, що багато голосувань відбуватимуться ситуативно, в залежності від інтересів кожного окремого депутата…Імперативний мандат діятиме?

Імперативний мандат діяти не буде. Це вже абсолютно однозначно. Мова йде про те, в яких фракціях буде більш-менш одностайне голосування, а в яких буде за інтересами. Оскільки, є лише три фракції, які сформовані за партійною основою: ПР, СПУ і КПУ. Решта – союзи за інтересами. В нас список починав формуватися, коли партія була гонима, в опозиції, тому люди там цілісніші – ймовірність розколу низька. Можуть бути питання, коли один два депутати тихенько натиснуть на кнопку чи витягнуть картку – без такого не буває, тим більше в такій велетенській фракції.

Питання ж різні бувають. Наприклад: зрозуміло, що проблеми нашої історичної спадщини, пов’язані з ОУН-УПА, скажімо, пояснити сьогодні на сході України важко. Але для заходу України – це визначальний момент. В нас же є значна група депутатів, обраних на Заході… Треба щоб ми могли пояснити це фракції на перед, захистити свою позицію і ніхто не заборонить таких голосувань. Я кажу умовно, про ОУН-УПА поки що мова поки не йде.

Тобто, ми маємо шанс побачити створення умовної фракції «виключених депутатів»?

Так і буде! Вона зростатиме, але не дуже швидко. Спочатку з’являться кілька. Правда, «Наша Україна» депутатів не виключатиме – вони створюватимуть субфракційну структуру. Хоча в минулому скликанні виключили сім чоловік, які проголосували за прем’єра Януковича. Внутрішня опозиція голосуватиме як захоче.

На першому етапі зявиться така ситуація в БЮТ. Все ж таки бізнесова складова – Губський, Хмельницький… Їх то ніхто не виключить, але вони можуть подіяти на середню групу депутатів, яких легко купити. І Блок Тимошенко в певний період чоловік 15-20 виключить. Тоді вони врешті сформують свою фракцію – переглянеться норма регламенту – буде розкол фракцій і депутати відійдуть шляхом дружнього розлучення.

Віктор Янукович-молодший, охоронець Ахметова…Немало одіозних фігур – Піскун, Ківалов із його негарним прізвиськом… Вам не здається, що ПР в парламенті можна назвати фракцією непрофесіоналів – стільки там випадкових, нових людей?

В мене були серйозні претензії до Піскуна колись. Потім він відмовився виконувати певні замовлення. Ми запросили його до себе. Подивіться як зараз працює Генпрокуратура… При Піскуну, принаймні, хоч щось робилося. І по тому ж Пукачу доводилася справа до суду. І по Гонгадзе справа йшла набагато швидше, ніж зараз.

Є особисті претензії до Ківалова по певному ряду моментів. Але при тому, що я не маю особливих претензій то того рівня, який він може забезпечити в законодавстві. Візьмемо Ахметова. Він спокійно може створити надпотужний інститут законодавства і це не означає, що сам він мусить писати закони. З молодшим Януковичем я спілкувався – в нього є зацікавленість по кількох напрямках, буде в комітеті місцевого самоврядування.

До речі, в парламентських комітетах складається цікава ситуація: в кожному з них буде велика кількість регіоналів, а перевага «коаліціантів» становитиме всього у кілька осіб. Тобто, якщо одна-дві людини не з’являться, то ПР може легко заблокувати роботу будь-якого комітету. Наскільки реальні такі прогнози?

Блокування - це зрив кворуму. А в комітетах функціонує система передачі голосів. Тому, жодних проблем – працюйте хлопці! Просто, вони між собою домовитись не можуть. Ви ж знаєте – найбільші сварки тут завжди були між «любими друзями».


Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику