Лещенко фотографував "Хонку" Януковича з катера Пашинського, - Тетяна Чорновол

38994 88

Інтерв’ю з Тетяною Чорновол мало би початися із запитань на політичну тему. Про звинувачення у корупції, що лунають на її адресу, і навпаки про її антикорупційні розслідування. Про діяльність у Комітеті з нацбезпеки, про депутатські перспективи і про стосунки з журналістською спільнотою.

Або доцільно почати розмову на тему особисту – про те, як пережила втрату чоловіка, що загинув три роки тому під Іловайськом. Як виводила з трагедії дітей і як складається їхнє життя сьогодні.

Та 18 серпня Чорновол склала присягу на вірність Україні як молодший лейтенант – після навчання на кафедрі підготовки офіцерів запасу Університету оборони ім. Черняховського. Вона отримала право командувати артилерійською батареєю. Такий крок викликав бурхливу реакцію журналістів та військових – від поставлення Чорновол за взірець до звинувачень у піарі. Тому перше запитання ставимо по гарячих слідах: як реагує на критику, чому пішла вчитися на артилеристку і чи збирається йти до війська.

Лещенко фотографував Хонку Януковича з катера Пашинського, - Тетяна Чорновол 01

Я БАЛОТУВАТИМУСЯ В РАДУ. З КОМАНДОЮ ТИХ, З КИМ ДОСЯГЛА УСПІХІВ

- Ви раніше заявляли, що здобуваєте військову освіту, але все-таки для багатьох ваша присяга стала несподіванкою.

- Чому це дивує? Хіба не відомо, що я амазонка? Забули "Межигір’я" чи Майдан? Я з дитинства знала, що нас чекає агресія Москви і готувалася до цього. Але в 2014-му раптом виявила, що не готова - на фронті з автоматом я не захищаю, а тільки плутаюсь під ногами. Тепер готова.

- Чому вирішили піти навчатися зараз і чому в артилерію?

- Я жалкую що не здогадалася в 2010, наприклад. В кінці 2016 вирішила, що не пізно, адже ескалація конфлікту висить над нами дамокловим мечем. Почала шукати, як можна вивчитися на якусь затребувану професію. Адже жінку в армії сприймають лише, якщо без неї не обійтися. Тому вирішила податися в сапери. Не дуже, правда, це мені було до душі. Тож, коли виявилося, що жінок у сапери не беруть – навіть видихнула з полегшенням. Університет Черняховського якраз набирав артилеристів, я зрозуміла, що ось вона, моя мрія.

- Ви людина, яка безпосередньо впливає на розробку законів. Могли б зняти гендерні обмеження щодо набору у сапери.

- Артилерія мене захопила. Мене до неї, певно, доля вела. Зразу пригадала, як в обороні Маріуполя, "азовці" прямо з поля бою притягнули на базу покинуті "нашими" гаубиці. І ми тоді хороводи водили навколо – в дуло заглядали… Певно, нагадували дикунів, що скачуть навколо трофейної гармати. А Маріуполь тоді захистила саме артилерія.

- Ви пояснили свій вступ до інституту бажанням отримати конкретну бойову спеціальність. З метою на найближче майбутнє? Рік лишається до закінчення каденції Ради. Далі – журналістика, військова кар’єра чи знову балотуватиметеся?

- Якщо буде ескалація, я займу своє місце на фронті. До речі, у випадку загострення нас, офіцерів запасу - артилеристів, призвуть у першу чергу.

- Тобто найближчим часом до війська не підете?

- Нині використання артилерії заборонено Мінськими угодами.

- А скільки з вашого курсу збирається іти в армію?

- Поки що небагато, але вони люди молоді, а тепер у них є вибір.

- Все-таки, далі журналістика чи депутатство?

- Я, скоріше за все, балотуватимусь. З ким? У мене окреслено коло, з ким морально можу йти. З командою тих, з ким досягла успіхів в інтересах держави. Причому підхід у мене простий: хто боровся за конфіскацію коштів Януковича в держбюджет, з тим готова працювати. Хто був проти – ніколи.

- Справа про спецконфіскацію обросла скандалами і під час прийняття, і під час розподілення цих коштів. Як ставитеся до засекречення цієї справи і на що були витрачені ці 1,5 млрд доларів?

- Гроші пішли в бюджет України. Ніхто ж це не заперечує? Ніхто. А це і є результат, який треба було досягти. Все інше - це виверти адвокатів Януковича.

Поясню на пальцях: відкриваєте бюджет, дивитесь у будь-яку статтю витрат і бачите там ці гроші. Адже бюджет, як казан, якщо він пустий всі витрати фіктивні. А ці кошти - це було гігантське вливання... До речі,формально вони не всі до сих пір використані, майже 300 млн доларів ще висить для потреб оборони. Їх не пропускає казначейство, тому що вони закладені в спецфонд, а у нас великий дефіцит бюджету, при якому витрати по спецфонду припиняються. Але відкрию вам таємницю, у нас є ще одна спецконфіскація, що може закрити дірку. Її гальмує тільки те, що НАБУ порушило дурнувато-ганебну справу, щодо законності перерахунку коштів у бюджет країни.

Лещенко фотографував Хонку Януковича з катера Пашинського, - Тетяна Чорновол 02

- В українській політиці є не один випадок, коли йшли воювати для того, щоб потім балотуватися. А у вашому випадку інакше. Чимало ваших колишніх і нинішніх колег звинуватили вас саме у передвиборчому піарі.

- Я була на фронті, але ніколи не робила з цього піару. Жодного фото я не виставила у Фейсбук, ті рідкісні світлини, які є, робили і виставляли інші. А навчання я почала не зараз, а ще рік тому.

- Як ви поєднували навчання з депутатством і чи не позначилося це на основній роботі? У вашій статистиці відвідувань Ради є не один пропуск.

- Я не пропускала голосувань. А ось у п’ятницю - день піару у ВР - пропускала без докорів сумління, саме в цей день у нас були заняття в університеті. Програма розрахована на два роки, я її пройшла за рік. Група атошників те саме проходила за 4 місяці. Мені теж туди пропонували, але я не могла пропустити 4 місяці Ради. Тому вибрала інше: ходила зі своїм курсом по п’ятницях, додатково ходила до атошників, потім додатково прибігала до другого курсу, потім вийшла на їхній рівень, здала різницю і закінчила вже з другим курсом. Як знаходила час? Не ходила на ефіри. За минулий рік мене на екрані практично не було.

МЕНІ НЕ СТАВИЛИ ОЦІНКИ ЗА КРАСИВІ ОЧІ

- На вас обрушилася критика, що ви мали якісь преференції перед рештою курсантів. Зокрема щодо відвідування. Мали?

- Навпаки, я відвідувала більше, ніж інші. Мені не ставили оцінки за красиві очі. Я старалася. Здала на чотири. Але отримувала і трійки. Бо підхід викладачів був такий: "Ви більше, ніж на трійку, не знаєте", - так і ставили трійку з плюсом, трійку з трьома плюсами… А на спробу посперечатися, мені відповідали: "Тетяно Миколаївно, ви не у Верховній Раді".

- Ваша присяга викликала неоднозначну реакцію. Зокрема щодо того, що ви не зовсім по статуту одягнули форму. Олена Білозерська написала блог на ваш захист, пояснивши, що ви попросту не знали, як носити шеврони і кітель. Вам дійсно не пояснювали цього?

- Заправлений кітель це мій маленький жіночий секрет… Повірте, важко прилаштувати на себе пошиту на чоловічу фігуру форму. Рукава задовгі, брюки закороткі, кітель на стегнах не сходиться, а заправився - і добре, на влучність стрільби це не впливає.

Лещенко фотографував Хонку Януковича з катера Пашинського, - Тетяна Чорновол 03

- Які враження від навчання?

- Це було найкраще за минулий рік. Віддушина. Поясню: артилерія це розрахунки - щоб гармата влучила в ціль, треба розрахувати приціл, рівень, доворот. Перший снаряд полетів, це пристрілка. А далі рахуєш коректури. Причому спостерігаєш відхилення снаряду з КСП, а батарея розташована геть в іншому місці. Тобто може бути так, що ти на власні очі спостерігаєш, як снаряд відхилився вправо, а доворот для батареї треба буде виконати вліво. Все це треба вирахувати (з коефіцієнтом відстані, кроком кутоміра). І це все це в шаленому темпі, без калькулятора. Для артилерії найголовніше виконати вогневе завдання і втекти, поки не прилетіла "отвєтка". І поки годинами додаєш, ділиш, множиш всі політичні проблеми, біди, образи, невдачі відлітають геть. А поставили трійку з трьома плюсами за стрільбу - взагалі щастя.

- Практики вам вистачало?

- Мій курс офіцерів-запасу перший в історії України мав бойові стрільби на полігоні. Це університет оборони постарався.

- На яких машинах тренуються курсанти?

- Гаубиця Д30.

- Це адекватно, на вашу думку?

- Чудова зброя. Після неї можна працювати на будь-чому. Наприклад, ми на присязі розігрували сценку бою, у ворога - 120-й міномет, а ми відповідаємо гаубицями. Дали нам міномет – розібратися. Без будь-якого інструктажу, розібралися і навели в ціль за 10 хвилин.

Лещенко фотографував Хонку Януковича з катера Пашинського, - Тетяна Чорновол 04

- Як вас там сприймали викладачі і побратими?

- Спочатку дуже насторожено, але швидко відтанули. Насправді, мене університет навіть брати не хотів, боялись, що їм зламаю дисципліну та буду зверхньою і пихатою, як нардеп.

- Як пояснювали небажання вас брати?

- На початку мені навіть відмовили приймати на артилерію.

- Командування армії чи керівництво вишу?

- Заступник міністра оборони Руснак. Прийшов лист від нього, що я не підхожу для артилерії, бо маю гуманітарну освіту. Хоча, друга дівчина з артилерійського взводу (нас там було всього двоє) навчалася в університеті ім. Драгоманова, англійська мова…А дуже наполягала. Прийняли.

- Скільки ще жінок з вами навчалось?

- На бойових спеціальностях - три. Дві на артилерії, одна в піхоті. На небойових спеціальностях психологія, політологія -80. Тобто приблизно одна амазонка на сотню чоловіків воїнів.

- З того, що ви бачили ще на передовій і під час навчання щодо дискримінації жінок, про яку часто говорять жінки-воїни, є якийсь поступ у цьому плані?

- Це не завжди дискримінація в негативному значенні. Інколи це лицарські прагнення чоловіків, спрацьовує інстинкт захистити жінку, що поряд. Дуже часто мене кудись не допускали, обмежували з найніжнішими почуттями. Хоча було й інше, в "Азові" чоту мого чоловіка Миколи зняли з бойового виїзду тільки тому, що з ними була я. Хлопці на мене були дуже злі… І це було дуже несправедливо.

Тобто дискримінація є. Але у бойових жінок, куди більше запалу, ніж у чоловіків. Особливо це було видно на кафедрі офіцерів запасу, бо багато хлопців поступали туди, щоб відкосити від армії, дівчата, щоб навпаки потрапити в армію. Хоча зараз в офіцерах запасу вже не "откосіш". З минулого року запрацював закон (моє дітище) про призов на службу офіцерів запасу. Так що я встигла одночасно і офіцером запасу стати, і статус офіцерам запасу повернути, це вже не ганебні "піджаки".

- Коли стався в Рівному розрив міномета, ви як експерт теж виступали і коментували. Зараз що скажете про результати розслідування?

-Подвійне заряджання. Міномет взагалі зброя, яка вимагає підвищеної техніки безпеки. Бо подвійне заряджання завжди призводить до вибуху міномета і смертей. Така зброя. В тому випадку ми зіткнулися з грубим порушенням організації стрільб на полігоні. Чітке правило – між мінометами в батареї повинно бути 30 метрів відстані, в Рівному було 8. Тому постраждали всі розрахунки. Знов-таки через таку мінімальну відстань, не було чути чи вийшла міна. Ймовірно, так і сталося: розрахунок почав запихати нову міну, запобіжник не пускав, його зняли і таки запхали… Хоча у розрахунку була підозра, що міна не вилетіла, дехто з тих, хто вижив, згадує, що наче в ствол ліхтариком світили...

До речі, дискредитувати "Молот" в інтересах агентури Кремля. Їм важливо зупинити розвиток нашої оборонки. "Молот" - це перша українська летальна зброя, тому йому так і дісталось…

Лещенко фотографував Хонку Януковича з катера Пашинського, - Тетяна Чорновол 05

Я МАЮ ПЕВНУ ОБРАЗУ НА ЖУРНАЛІСТСЬКУ СПІЛЬНОТУ

- Повернення в журналістику як варіант ви розглядаєте?

- Журналістика - в жодному випадку. Нині досягти успіху і одночасно залишитися чесною людиною в журналістиці на порядок важче, ніж у політиці. У нас не свобода слова, а свобода брехні та пропаганди. Дивіться: найбільша новинна площадка України - і 112 канал. Хто контролює? Агент Кремля - Медведчук. Над каналом "Ньюзван" офіційний "смотрящий" - агент Януковича Портнов. Журналістам вже давно слід піднімати свій внутрішній Майдан, а не бути гвинтиками ворожих маніпуляцій.

Але проблема не лише в гібридній агресії РФ. Від журналістики пішли чесні гроші через розквіт інтернету – блогерства і т.п. З'явилося багато можливостей для реклами поза професійними журналістськими площадками. Позаяк у професії залишилося мало грошей, вона стала "всеядна". Такого жаху не було навіть при Януковичі. Тоді я друкувалась, а зараз я не можу.

- Окремі депутати, у тому числі журналісти в минулому, і нині пишуть, дехто навіть веде власні передачі.

- Я продовжую робити серйозні розслідування. Не задля "прокукурікати", а з усіма набором фактів. Їх можна почитати в моїх блогах. Хоча в блогах розслідування геть не сприймаються. Але інших можливостей у мене немає. Ніхто не друкує.

Ось вам приклад. Є у мене серйозне розслідування, як Суркіс відмиває кошти в енергетиці. Там зокрема про те, як за один лише рік він витратив у казино півмільярда (це було відмивання коштів, вкрадених з "Черкасиобленерго"). Це фактично готова підозра Суркісу. Зверталася з цим в НАБУ… Ситник кивав на Холодницького, який, раптом став віце-президентом Федерації футболу України (на яку мають великий вплив брати Суркіси). Холодницький в свою чергу показував пальцем на Ситника… В якийсь момент я зрозуміла, що без публічної уваги справу не зрушити. Пройшлася по редакціях, кажу: "Ось вам всі документи і роздобута мною інформація, дарую, друкуйте". Мені відмовили скрізь. Хтось пояснював, що Суркіс страшна людина, десь щиро признавалися, що вони без круглої суми або замовлення власника розслідування взагалі не друкують…

- Зараз, коли ви політик, вас критикують значно більше, ніж тоді, коли ви були журналістом. Як ви до цього ставитесь?

- Впливові особи, по схемах яких я б’ю, мають свої ЗМІ, і тому брудна кампанія проти мене не припиняється. Мабуть журналістом я була менш потужна.

- Вас звинувачують журналісти, волонтери. Звинувачень маса: лобіювання за гроші інтересів певних фірм, що займаються оборонкою, ведення переговорів від імені Турчинова чи Пашинського. Зрештою, кнопкодавство.

- Вибачте, за термінологію новітнього часу, але хочу перепитати, ви маєте на увазі плітки, що тиражуються так званими "гівносайтами" і "гівноблогерами"? Марно виправдовувати, але все-таки спробую довести, що я не слон.

Про Пашинського і Турчинова скажу коротко - це моя команда, і я цим пишаюсь. Бачили парад? Сподобалось? Практично вся нова техніка, що там з’явилася це їхня заслуга. Я не знаю кращих лобістів оборонних заводів та й взагалі армії, ніж вони. Українці вимагають закінчити війну. Але вона може закінчитися, тільки коли ми будемо сильними. А будемо сильними, якщо у нас буде добре озброєна армія. Тому я з цією командою.

Плюс моя антикорупційна робота. Пашинський - єдиний важковаговик з політики, який мені щиро допомагає. Йому байдуже, хто стоїть за тою чи іншою великою схемою, проти якої я пішла, я знаю, він завжди підключиться до моєї війни, якщо я доведу, що ворог дуже шкодить державним інтересам. Хоча допомогою мені він накликає на себе чергову інформаційну атаку. Від його імені вже каменя на камені не лишилося. І моя вина теж в цьому є.

До речі, про державницьку позицію Пашинського добре знає Лещенко, тому його брехня особливо негідна. До Майдану Сергій з кабінету Пашинського не вилазив, робив там "свої" відомі журналістські розслідування. Наприклад фотографував "Хонку" Януковича Лещенко з катера Пашинського…

Щодо мене особисто - всім відомий факт, про замах на мене в часи Майдану, яким керував особистий охоронець Януковича Кобзар. Я чудом вижила. Якщо я продажна, чому мене вбивали, а не купили? Чи може, у Януковича грошей не було? Згадаємо інший факт, що я відмовилася від державної квартири (на користь пораненого добровольця), яку мені давало МВС згідно з законом, як вдові. І наступний: свою першу та єдину нерухомість (квартиру) в житті я купила за кошти, що отримала від держави як виплату по смерті чоловіка на фронті. Невже ці факти не доводять, що я не слон? І в цьому плані я маю певну образу на журналістську спільноту - адже всі ці факти відомі.

Лещенко фотографував Хонку Януковича з катера Пашинського, - Тетяна Чорновол 06

ВАЖЛИВІШЕ СТВОРИТИ ЄДИНУ БАЗУ АБОНЕНТІВ ГАЗУ, НІЖ ПОСАДИТИ ФІРТАША

- Ви говорили, що пережити втрату чоловіка вам допомогло мистецтво – малювання. Як до цього прийшли?

- Я завжди живу в стані внутрішнього дискомфорту, тому що мої таланти проявляються у руйнівній сфері, зокрема "антикорупція" - це, грубо кажучи, "посадити, арештувати, конфіскувати". Нехай я руйнівник зла, але все-таки руйнівник. А хочеться бути творцем. Особливо, коли все стало "чорним" після смерті чоловіка, щоб вижити, треба було намалювати світло в собі. Я насправді хочу бути творцем, а не руйнівником.

До речі, навіть в антикорупції я вважаю найважливішими превентивні заходи. Наприклад, я вважаю, що краще впровадити єдину базу абонентів газу задля прозорості функціонування газового ринку, що поставить хрест на схемах Фірташа, ніж посадити того у в’язницю. Бо тоді все одно лишається небезпека, що схеми перейдуть під іншого Фірташа.

- До слова, поставлю запитання з приводу Фірташа. Ви говорили, що у 2018-му, оскільки рік передвиборний, Фірташ "особливо знахабнів". Як це виявляється в цифрах?

- Він почав красти субсидії, якщо казати коротко. Силами його лобі в Кабміні проведені зміни до порядку нарахування субсидій, які дали можливість облгазам виводити кошти, що держава дає на субсидії. Це не лише злочинно, але і глибоко аморально, бо субсидії - це благодійність.

- За цю справу взялося НАБУ. Наскільки у ній є реальні докази, щоб усе не розсипалося у суді?

- Справи Фірташа дуже і дуже важкі. Видно тільки результати розкрадання, це наприклад десятки мільярдів боргів перед "Нафтогазом". А ось ланцюжок виведення коштів намацати важко, бо облгази монопольно володіють інформацією обліку газу. А борги це не збитки, борги це господарські операції, за це не "саджають". Тому все дуже важко. Зараз крадіжкою субсидій займається НАБУ, а боргами "Нафтогазу" – Генпрокуратура. Дай Бог, щоб у них щось вийшло. Але мені ці справи важливі не стільки для того, щоб довести їх до логічного кінця, а щоб ослабити ворога, подолати їх лобі, і впровадити механізми прозорого ринку газу.

Тільки якщо ми цього досягнемо, зможемо обстоювати перед МВФ соціальну ціну на газ для населення. Інакше різниця цін на газ між населенням і підприємствами буде крастися Фірташем. А МВФ, спостерігаючи це неподобство, буде тиснути і вимагати порядку драконівським методом - підняти ціни для населення до ринкових, які в нас не потягне навіть середній клас.

- Які перспективи прийняти на новій сесії Ради законопроект про єдину базу споживачів газу?

- Ця система досі не введена тільки тому, що є величезна протидія на всіх рівнях. Це блокується і через Верховну Раду, і через НКРЕ і Антимонопольний комітет. Група "Росукренерго" досить ресурсна і впливова. Але перспектива є. Я цим займаюся.

- Ви індивідуально з депутатами проводите роботу?

- У мене немає грошей, щоб "проводити роботу", грубо кажучи. Депутати в протидії до цього закону групуються дуже просто - грошима. Наприклад, Ляшко. Це дуже яскравий приклад.

Лещенко фотографував Хонку Януковича з катера Пашинського, - Тетяна Чорновол 07

- У провалі законопроекту ви фактично звинуватили його, навіть футболку відповідну вдягнули – це частково скидалося на піар.

- Тисну, як можу. Мій закон багато разів вже ставав на голосування, але навесні нарешті відчувалося, що голоси будуть. Я щиро вважала, що фракція Ляшка підтримає, адже Ляшко багато разів з трибуни виступав проти облгазів. Аж тут "ляшківці" цинічно виймають картки. Їх купили! Навіть навколо мене "фірташівці" крутилися. В мене така репутація, що гроші мені ніколи не пропонують, але відчувалося, що вони зондують – а раптом?

Насправді, перспективи нарешті створити прозорий ринок газу великі. Завдяки зокрема принциповій позиції "Нафтогазу" та "Укртрансгазу", який поламав уже цілий перелік годівничок Фірташа. Все до того йде. Головне встигнути. Адже невідомо, яка кількість групи "РосУкрЕнерго" пролізе в парламент чи взагалі у владу після наступних виборів. Зараз, вони мають слабкості, якими треба користуватися сповна. Нині команда "РосУкрЕнерго" не єдина. Фірташ не довіряє партнерам, бо не може приїхати в Україні та перевірити "бухгалтерію". А партнери вважають, що Фірташ – це якір, який не дає їм розвиватися. Адже у нього проблеми з Америкою, а навіщо Льовочкіну проблеми з Америкою? У Льовочкіна є багато друзів у США.

Фірташ не безпідставно вважає, що його хочуть позбутися, як "баби з воза". Тому він минулого року особисто на себе оформив усі свої активи в Україні. Але цим він і підставився. Адже тепер у разі доведення найменшого кримінального злочину всі його активи потраплять під конфіскацію. Тому це шанс для українського слідства неймовірно прославитися.

ЩЕ ЗА ЧАСІВ ЯНУКОВИЧА МИ З "ВІДДІЛОМ К" СБУ НЕ ДАЛИ ВКРАСТИ 2 МЛРД ДОЛАРІВ

- Під час оцінювання Закону "Про нацбезпеку" загалом, найбільші дискусії викликала норма про розмежування компетенції економічних та силових відомств. До останнього були очікування, що від СБУ заберуть повноваження нагляду за економічним блоком, але все-таки їх лишили з обтічним формулюванням "захисту економічної безпеки". Хоча саме через економічні відділи СБУ президент має найбільше впливу на службу. Це свого роду цукерочка Порошенку, щоб його вплив на СБУ зберігся?

- Насправді, це правильно. Коли ми говоримо про економічну безпеку держави, то маємо на увазі також небезпеку підриву економіки України з боку держави-агресора. Цього хіба не має, щоб ми так легковажно ліквідовували цю лінію роботи СБУ? Кремль це вміє робити і робить. Це, наприклад, "віджим" українських підприємств на окупованій території. Бюджет втратив мільярди податків, зупинилися заводи, люди прифронтових міст залишились без роботи. СБУ, до речі, встановила, що за цією "спецоперацією" стояла ФСБ та Курченко. Інша справа, що держава Україна не змогла цьому протистояти… Але СБУ зробила роботу, яку ніяк не зміг би зробити дільничний поліцейський із Жмеринки. Нам навпаки треба посилювати цей потенціал СБУ, а не ліквідувати.

- І все ж, історій, коли СБУ проводить труси бізнесу, дуже багато. Ви вважаєте, що в плані цієї норми закон про нацбезпеку є вдалим та адекватним?

- Треба не ліжка міняти в законі, а окремих посадовців СБУ притягати до відповідальності. Взагалі тут роботи непочатий край. І це питання не зовсім до мене. На моєму рахунку і так є такий собі "збитий" керівник відділу "К" СБУ Артюхов. Але в країні є НАБУ, "труси бізнесу", про які ви говорите, мають на увазі отримання хабарів з підприємців. Де притягнення до відповідальності антикорупційним бюро СБУшників за хабарництво?

Лещенко фотографував Хонку Януковича з катера Пашинського, - Тетяна Чорновол 08

- У разі прийняття законів про Нацбюро фінансової безпеки і СБУ, в них може бути передбачено ліквідацію "управління К" в СБУ? Як це відбуватиметься, щоб це все не затягнулося?

- Не хвилюйтесь, у нас руйнування відбувається завжди швидко. Хоча мені здається, що чим більше антикорупційних органів, чим більше конкуренція і тим більше результат в нашій країні. В мене просто є дуже великий в цьому досвід. Це стосується і "відділу К".

- Ви знаєте конкретні приклади позитивного результату "відділу К"?

- До прикладу, моя вдала справа проти Онищенка-Кадирова та його подільника Насірова. Я розслідувала її звичайними журналістськими методами – з відкритих джерел. Звернула увагу, що хтось не платить мільярди ренти за видобуток газу. Виявила, що це Онищенко. Далі з’ясувала, що покриває його Насіров. Потім, що злочин простягається ще далі - структури Онищенка є головними мінімізаторами податків на газовому ринку, він вигідний всім гравцям, а держава не отримує ПДВ.

Я почала з цим боротися. Вити хотілося, яка я була одинока в цій боротьбі. Але про СБУ… Ходила я з матеріалами проти Онищенка скрізь. Перше коло, друге, третє. І зробила для себе висновки - працювати треба з СБУ, там слідчі толкові. До речі, саме наробки СБУ по Онищенку згодом забрало НАБУ і довело до кінця.

В рамках цієї справи я познайомилася з одним слідчим, знаю його, на жаль, тільки на ім’я (вони ж в СБУ зашифровані). Приносила йому те, що вдалося накопати. Якось я не втрималася, і сказала що він слідчий "зе бест". Він тоді похвалився, що зупиняв злочинні схеми в енергетиці навіть… у часи Януковича. На моє німе здивування пояснив, що була така історія, коли в 2013 році одна журналістка написала розслідування, як Фірташ приготувався вкрасти з "Нафтогазу" газ вартістю 2 млрд дол., вже отримав необхідні рішення суду. Есбеушник похвалився: "Але певно, Фірташ не поділився з Януковичем, і з АП наказали розібратися і заблокувати. Я цим займався, зберіг для держави кругленьку суму". "От, - кажу, - ми і зустрілися. Я та сама журналістка". Тобто ми з СБУ в часи Януковича зберегли для держави три КамАЗи стодоларових банкнот!

До речі, Фірташ мав нахабство ці кошти спробувати забрати з "Нафтогазу" після Майдану. Дякую очільнику "Нафтогазу" Коболєву, який встояв перед спокусою і оскаржив аж до найвищої інстанції.

Лещенко фотографував Хонку Януковича з катера Пашинського, - Тетяна Чорновол 09

МИ ЗМУШЕНІ РОБИТИ ПРОЗОРИМИ ВИТРАТИ НА ОБОРОНУ, ХОЧА ЦЕ РОБИТЬ НАС СЛАБШИМИ

- Норма закону про відкритість 90% витрат на оборону, викликала неоднозначну реакцію виробників цієї сфери. Тому що поруч з прозорістю держзакупівель ми фактично все відкриваємо для контррозвідок ворожих держав. Як ви це оцінюєте?

- Ми не можемо інакше, тому що в країні модно паплюжити оборонний комплекс і піаритися на дискредитації "оборонки". Інколи таке паплюження доходить до абсурду, але народом сприймається на ура. Тому це вимушена норма, бо інакше не виправдатися.

Але повірте, в деяких випадках прозорість неможлива, тому що, наша "оборонка" - це ще частина системи Радянського Союзу, і ми стикнулися з тим, що без деяких складових, що виробляються лише на російських заводах, нам не обійтися. Тому ми ці запчастини з російських заводів завозимо контрабандою, купуємо у третіх країн. Викручуємося, як можемо. І зрозуміло, що прозоро це зробити неможливо!

З іншого боку, крок щодо прозорості добрий тим, що він остаточно рубає пуповину зв’язку оборонпромів РФ і України. Ми все-таки не повинні в майбутньому розраховувати на те, що щось будемо красти з-під носа у Путіна, всі ланки виробництва ми повинні мати у себе.

Але якщо говорити про зараз, деякі публікації в ЗМІ, зроблені в погоні за сенсацією, мали трагічні наслідки для нашої "оборонки". Завдяки допомозі українських журналістів ФСБ посадило нашого агента в Росії (грубо кажучи, він крав з РФ потрібні нам запчастини), завдяки допомозі українських журналістів Кремль поставив хрест на поставках в Україну чеських важких БМП (за ціною майже даром) тощо.

- У перспективі ці дані мають бути закриті?

- Я не спеціаліст. Знаю лише що ринок озброєння специфічний і закритий. Якщо працювати на потіху всім роззявам Фейсбуку, займеш на цьому ринку дуже обмежену нішу. А розвивати власну оборонку ми не можемо без експорту зброї. Ми повинні створювати нові зразки озброєння, постачати у власну армію, продавати за кордон. Тоді галузь буде мати власні кошти, а не витягне половину державного бюджету.

- Ви брали на поруки низку осіб, обвинувачених у зловживаннях при закупівлях. Директора департаменту закупівель МО Гулевіча брали, одіозного Кулика брали. Чоботаря також брали. Яким чином ви керуєтесь, кого брати на поруки?

- Вибачте "не одіозного Кулика", а героїчного. Те, що півтора мільярда доларів Януковича повернуто в бюджет, - це заслуга особисто Кулика (звісно не без підтримки його шефа Луценка і керівника мого комітету Пашинського). Проте особистої роботи Кулика в цій справі надзвичайно багато. Ви не уявляєте, під який тиск попав Кулик, коли реалізовував спецконфіскацію. Йому навіть у ГПУ на зустріч з генеральним доводилося…в багажнику авто заїжджати, бо офіційно йому заборонили в'їзд.

Пан Гулевіч з Міноборони ще один герой, що разом з іншим героєм від волонтерів Олегом Свірком перекреслили безліч схем у сфері закупівель Міноборони. За один тільки рік спільної роботи вони зекономили майже 1 млрд грн. Міноборони завдяки їм вперше стало купувати паливо за ринковою ціною.

Я не розумію НАБУ, яке переслідує таких людей по замовних справах. Я дякую Ситнику за справу Онищенка, Насірова, за справу щодо крадіжки субсидій Фірташем, але не можу зрозуміти, яка муха вкусила Ситника, як можна переслідувати за корупцію посадовця Міноборони, що організував найдешевшу в Україні закупівлю палива? Міноборони, нагадаю тоді купило дизель за 16 грн за літр, в той час, коли саме НАБУ купувало за 19.

Мабуть, Ситник ганяється за дурною славою, розслідування щодо корупції в армії додають популярності, і неважливо, є склад злочину чи немає. Я, до речі, тільки "за", щоб Ситник піарився на розслідуванні корупції в армії. Але справжньої. Мій комітет нацбезпеки постійно заяви Ситнику строчить. Але справ чомусь немає. Мабуть, з кадрами проблема, Ситнику замість того, щоб переслідувати Кулика, варто було би його до себе переманити.

Лещенко фотографував Хонку Януковича з катера Пашинського, - Тетяна Чорновол 10

- Кулика брали на поруки не в справі спецконфіскації – а щодо незаконного збагачення.

- Його справа дуже проста. В 14-му році він посадив юриста Курченка Бугая. Бугая тоді звільняла вся адвокатська спільнота з криками "садять адвоката" …і звільнила. Хоча Бугай обслуговував Курченка не як адвокат, і навіть не як юрист, а як службова особа "Брокбізнесбанку". Його Кулик арештовував, як члена ОЗУ Курченка. Бугай, впливова особа, серед адвокатів, мститься до сих пір. До речі, суддю, що дала санкцію на його арешт, вже знищили.

- Що це значить?

- Вона вже не суддя. А далі Бугай замовив Кулика, маючи певні важелі впливу на НАБУ. Наприклад, в наглядовій Раді НАБУ облаштувався юрист Грушовець, який разом з Бугаєм ламали паркан у вчительки Ніни Москаленко. Це стара домайданівська історія, коли Курченко вирішив побудуватися біля ботанічного саду і взявся виселяти вчительку-"свободівку".

ЗАКОНОПРОЕКТ ПРО БЛОКУВАННЯ САЙТІВ МАВ БИ НАЗИВАТИСЯ "ПРО БОРОТЬБУ З ПОРНОГРАФІЄЮ"

- Прокоментуйте скандальний законопроект вашого авторства про блокування сайтів за рішенням слідчого на 48 годин без рішення суду. Комітет надав йому позитивний висновок, тоді як майже всі громадські організації назвали його диктаторським. По суті ж можуть заблокувати будь-який сайт. Скажімо, Цензор.НЕТ.

- Закон попросту не так подали. В інформаційному суспільстві мусить бути інформаційне регулювання. Щоб багато не говорити, давайте розглянемо на практиці найгірший варіант – без рішення суду, не маючи жодних підстав, влада закрила Цензор.НЕТ. На 48 годин. Кому від цього буде погано? Цензору? Ні, навпаки Цензору дуже добре. Через 48 годин він відновить роботу, але факт свавільного закриття спрацює як мегареклама. Відвідуваність сайту перекриє втрати не лише попередніх 48 годин, але і наступних трьох діб. Хіба не так? А от владі буде погано…

Це означає, що цей закон не для того, щоб закривати Цензор, для того, щоб терміново реагувати на кібератаки, блокувати ресурси, що поширюють віруси. Конкретний приклад через вірусну атаку на систему київської енергомережі - Київ на кілька годин залишився без світла.

- Чому цей закон, за вашими словами, зовсім не так подали? Ви є співавтором.

- Я тепер думаю, що треба було просто інакше назвати закон - закон про боротьбу з дитячою порнографією. Тоді би важче було його натягнути на таку маніпуляцію, що він буцім-то обмежує свободу слова.

- Це свідома маніпуляція?

- Свідома.

- З чийого боку?

- З боку тих, хто хоче піаритися на темі свободи слова. Якось так цікаво виходить, в країні шалена цензура, але не з боку влади, а зі сторони власників і редакторів ЗМІ. Але при цьому, не дай Бог, якийсь законопроект можна притягнути за вуха, як наступ на свободу ЗМІ – таке починається, наче це єдина проблема України.

Я ВПЕВНЕНА, ЩО ЗНАЮ, ХТО ЗАМОВИВ НАПАД НА МЕНЕ

- Щодо нападу на вас під час Майдану. Ви обіцяли власне розслідування, фігурувало там прізвище Іванющенка, є якісь нові дані?

- Знаєте це ілюстрація того, як я лобіюю власні інтереси. Стільки справ довела, а власну - ні. Руки не доходять. З моєю справою все сумно. Бо я впевнена, що знаю замовників. Але матеріалів справи не вистачає, щоб навіть притягнути організаторів, не те, що замовників.

Лещенко фотографував Хонку Януковича з катера Пашинського, - Тетяна Чорновол 11

- Обвинувачений Нетребко, що вчинив суіцид у СІЗО, причетний?

- Причетний. Як організатор силового крила. У моїй справі організатори київські мажори, які не хотіли бруднити руки кров'ю, тому вони замовили дніпродзержинських урок. Останніх організовував Нетребко. Чому повісився Нетребко? Впевнена, його до цього примусили, щоб він не вказав на замовників. Повністю розкривати карти не хочу, бо маю надію, що розслідування рано ховати. Скажу тільки, що зібрані мною факти підтверджують те, що я говорила раніше – до моєї "зачисткуи" причетний Януковича і причетний Іванющенко, не дарма технічну роботу контролю виконавців проводив особистий охоронець Януковича Кобзар, про що відомо з його записника, знайденого в Межигір'ї.

НАСТУПНИЙ ПАРЛАМЕНТ БУДЕ ГІРШИМ

-До президентських виборів вже менше року лишається. Зараз дуже популярно робити різні прогнози. Ви робите ставки?

- Я бачила кандидата Турчинова. Він мене "зрадив" (посміхається), бо не йде на президентські вибори.

- Він і не збирався, наскільки я пам’ятаю.

- Він сказав, що вже був президентом, і йому не сподобалося. Ми сказали: зате нам сподобалося. Що з цими президентськими виборами? По-перше, президентські вибори – це ще не все. У мене сподівання, що все-таки хто б не став президентом, зараз вже немає можливості кардинально повернути країну назад. Якщо раніше від президента дуже багато залежало, то зараз є відчуття, що ми трошки укріпилися. Тому я в принципі до президентських виборів ставлюся спокійно.

- А до парламентських?

- Мені здається, парламент буде гірший, ніж зараз. Тому що парламент – це дзеркало суспільства. Єдине, що це дзеркало буває трошки викривлене. Зараз дзеркало викривлене в кращу сторону. І не треба іронії. Тому що, сьогодні в парламенті проходять всі патріотичні державницькі ініціативи. А от суспільство в цьому плані ще важке. Я все-таки мало зустрічаю простих людей, які щиро говорять, що в переліку їхніх цінностей Україна хоча б у першій трійці. Ми знаємо, що, наприклад, на Західній Україні всі як один на словах за Україну, але не кожен з тих, кому прийшла повістка, пішов на фронт… Тому, якщо говорити в цілому, то цей парламент в історії ще буде згадуватися незлим добрим словом. Але якщо вдаватися в деталі, я його ненавиджу. За те, що не підтримав спецконфікацію, за багато чого…

- Наскільки, на вашу думку, наступний парламент може бути гіршим?

- Він вибирається в час тотальної істеричної ненависті до Верховної Ради, тобто люди будуть вибирати тих, хто є руйнівниками, демагогів без совісті, авантюристів. За таких будуть голосувати навіть несвідомо, просто на зло, просто, щоб знищити владу зсередини. Я все-таки прошу включати здоровий глузд, бо такий підхід до хорошого не приведе.

Лещенко фотографував Хонку Януковича з катера Пашинського, - Тетяна Чорновол 12

Я ПОЖЕРТВУВАЛА РОДИНОЮ І ГІДНІСТЮ, А ЗАРАЗ У МЕНЕ НЕ ЛИШИЛОСЯ ДОБРОГО ІМЕНІ

- На свій день народження ви представили виставку власних картин. Серед гостей були ваші рідні, кілька побратимів, решта – політики, переважно з Комітету нацбезпеки. Також були Турчинов, Парубій, Яценюк, Аваков, Ірина Луценко. І це дуже неоднозначно сприйняли у суспільстві. Видавалося, наче свій до свого по своє. Ви бачили цю критику нищівну?

- Ні, я її не бачила, і бачити не хочу, тому що вона не має під собою підстав моральних…

- Можливо, більше треба було запросити неполітиків?

- Це була не виставка, а день народження, тому кого хотіла того і запрошувала. З перерахованими вами людьми зараз працюю, і досягаю результатів. Хоча у мене немає з ними панібратства, я навіть в гостях у жодного з них не була.

- До прикладу, Турчинов говорив, що у нього ваша картина висить.

- Я йому подарувала на день народження. У мене є тільки робота і ділове спілкування. Відповідно я запрошувала тих людей з ділового спілкування.

- Ви спілкуєтесь із вдовами побратимів вашого чоловіка? Можливо, у вас є якась спільнота, ви одна одну підтримуєте?

- Це дуже важко. У мене нема таких сил. Насправді такі трагедії роблять людей самотніми.

- Ви відчували підтримку від інших людей у цей період втрати?

- Насправді, більше було такого, коли користуючись моєю слабкістю, моїм болем, мене хотіли добити…

- Хто?

- Клювали в інформаційному полі. Я стараюся не звертати уваги, але так багато цих атак. Моїм горем багато хто спекулював, щоб зробити мені особливо боляче.

- Як діти пережили втрату батька? Як ви намагалися вивести їх з потрясіння?

-Ми тримаємось, це не я, а вони виводили мене з потрясіння. Насправді від моєї державної діяльності найбільше потерпає моя родина. Немає ніяких пільг для дітей депутата, а навпаки образи, наклепи, які приймає на себе і моя родина. А ще страх. Діти втратили тата, вони бояться за маму. А так живемо, як і раніше, звичайно, той самий будинок в селі Гора, діти ходять у сільську школу… Останнім часом правда, я вже більше клопочусь за них. У нас з’явилося і багато радості. Років зо три у нас була не сім'я, а якісь руїни. А тепер все знову склеїли. Хоча намагаємося менше бувати в публічних місцях, бо в присутності моїх дітей можуть підійти до мене незнайомці і почати обливати брудом. Таке було…Я знаю, що таке жертвувати життям, родиною і навіть гідністю заради країни. Бо зараз у мене не лишилося навіть доброго імені. Але сподіваюся, що все колись стане на свої місця.

 Ольга Скороход, "Цензор.НЕТ"

  Фото: Катерина Лащикова, для "Цензор.НЕТ", Наталія Шаромова, "Цензор.НЕТ"

Топ комментарии
+19 vivv555777
"Резонанс"??? Цензор решил поиздеваться над своими читателями? )) Какой "резонанс" может создать эта продажная, неадекватная, цепная шавка??? ))) "Резонанс" был тогда, когда все увидели её ИСТИННОЕ лицо и ужаснулись. С тех пор- тупо игнор и пренебрежение. Даже строчки этого БРЕДА читать не стал- жаль на него и минуты своего времени. Следующий связанный с ней "резонанс" будет тогда, когда она сядет на нары вместе с ворами, которых прикрывает!
показать весь комментарий
13.09.2018 10:45
+16 Вася Шевченко f77d76ba
простите меня 100 раз... не читал...просто просмотрел фото...
на фото - хахуля, и чтобы правильно она не сказала и кем бы она не стала в запасе

(я не могу забыть ее кнопкодавства и неадекватных вересков в свое оправдание)
показать весь комментарий
13.09.2018 10:23
+14 Tommy Lee
За всіє поваги до Т.Чорновол, варто було б запитати її:...в часи януковича, Ви, Таню, робили журналістські розслідування, застосовуючи доволі радикальні репортерські прийоми. Чого варте було лише гідне подиву перелізання на територію януковича. Чому зараз зупинилися? Що заважає? Тепер би з депутатською недоторканістю можна творити дива. Але ж чомусь ми нічого не бачимо. Чому? Адже на офіцерські курси Тетяна час має. Чому не залізе до, скажімо, Ґройсмана щоб показати його житло?
показать весь комментарий
13.09.2018 10:26