Цензор.НЕТ

14.09.18 10:10

Дружина ув’язненого росіянами бійця АТО Геннадія Лимешка: "Мого чоловіка у списках на обмін немає"

Автор: Валерія Бурлакова

Про затримання добровольця Геннадія Лимешка, який воював на Донбасі у складі одного з добровольчих з’єднань та 54 окремого розвідувального батальйону ЗСУ, ФСБ Росії відзвітувала рік тому – 15 серпня 2017-го. Росіяни назвали хлопця агентом СБУ та зрештою засудили до 8 років позбавлення волі.

Попри всі спроби дружини Ірини привернути увагу до долі українського "диверсанта", Батьківщина не надає йому фактично жодної допомоги. До списків політичних в’язнів бійця АТО не вносить ані МЗС, ані правозахисники…

"ПОЗНАЙОМИЛИСЯ НА ФРОНТІ"

Дружина ув’язненого росіянами бійця АТО Геннадія Лимешка: Мого чоловіка у списках на обмін немає 01

У добровольчому батальйоні, в лавах якого Геннадій Лимешко починав свій бойових шлях на Сході, його майбутня дружина Ірина виконувала функції парамедика.

"Там ми і познайомилися, - розповідає дівчина, яка зараз сидить вдома із півторарічною донькою. – У 2016 році ми разом пішли з батальйону та намагалися жити на "гражданці", але Гена залишатися осторонь війни все ж таки не зміг... І у листопаді 2016 року він підписав контракт та пішов до 54 окремого розвідувального батальйону ЗСУ".

Дружина ув’язненого росіянами бійця АТО Геннадія Лимешка: Мого чоловіка у списках на обмін немає 02

У 54 ОРБ Лимешко обіймав посаду старшого розвідника глибинної розвідки. Пробув у батальйоні, щоправда, не так вже й довго: як це нерідко трапляється з добровольцями, згодом у нього виникли конфлікти з командуванням, і у травні 2017-го колишній правосєк був звільнений з ЗСУ.

Знайти хорошу роботу на великій землі хлопцю ніяк не вдавалося. А потрібна вона була вкрай: хворіла маленька донька. Тому спочатку боєць поїхав на заробітки у Маріуполь, а пізніше, у серпні 2017-го Лимешко наважився на працевлаштування в окупованому Криму.

"Це мала бути робота на будівництві", - згадує Ірина Лимешко. Вона зізнається: не знає, чи сам знайшов чоловік цю роботу, або ж її запропонував хтось зі знайомих – можливо, підставивши його таким чином.

Втім, спокійно, без ексцесів, хлопець перетнув адміністративний кордон з Кримом. Як згодом повідомив у інтерв’ю "5 каналу" полковник Державної прикордонної служби Олег Слободян, сталося це 9 серпня. Українські прикордонники не знайшли у Геннадія жодних заборонених предметів. Без проблем пустили Лимешка на півострів і окупанти.

Дружина ув’язненого росіянами бійця АТО Геннадія Лимешка: Мого чоловіка у списках на обмін немає 03

Документ про перетин кордону та паспорт Геннадія. Кадр з відео ФСБ РФ

На окупованому півострові Геннадій пробув декілька днів. Повідомив дружині, що вже знайшов житло. Але потім з ним зник зв’язок. І наступного разу Ірина почула голос чоловіка вже по ТБ.

"БИЛИ, ПІД’ЄДНУВАЛИ СТРУМ ДО НОСА, ПАЛЬЦІВ, СТАТЕВИХ ОРГАНІВ, ДУШИЛИ"

"15 серпня показали сюжет про те, що його затримала ФСБ. Що він нібито готував диверсії у Криму, хотів пошкодити лінію електропередачі в районі траси Судак-Новий Світ, зруйнувати інфраструктуру… - каже Ірина. – Наскільки я розумію, затримали його 12 серпня. А потім протягом трьох днів вибивали з нього "зізнання", змушували його сказати, що він співпрацює з СБУ. На відео видно, який він побитий. Видно, що каже він все під диктовку".

Дружина ув’язненого росіянами бійця АТО Геннадія Лимешка: Мого чоловіка у списках на обмін немає 04

Подряпини на обличчі Лимешка на відео "зізнання". Кадр з відео ФСБ

Пізніше російські ЗМІ також оприлюднили відео, на якому Лимешка нібито безпосередньо затримують, і дістають з його сумки вибухівку.

"ФСБ задержала украинского диверсанта в Крыму"

За тиждень після цього він написав дружині смс з незнайомого номера: "Я у Симферополі. Кажуть, від 3 до 5. Чекай".

Але не тому не завершилося. Згодом у подружжя все ж таки були можливості поговорити принаймні по телефону. Зміг Лимешко розповісти дружині в тому числі і про справжні обставини свого затримання. "Він сказав, що був у Судаку, йшов по вулиці, коли його заштовхнули у бус, - переказує Ірина. – Натягнули мішок на голову, почали душити, бити. У тому автобусі привезли до стовпів лінії електропередач біля залізничної розвилки. Там один співробітник ФБС поклав його на землю і сів на нього зверху, тримаючи руки. Інший дістав та поклав у рюкзак Гени гранати та тротилові шашки. Після цього росіяни почали знімати все на відео, витягати з рюкзака щойно покладені туди боєприпаси… Потім поїхали у будівлю ФСБ. Там почали допитувати, погрожувати. Він казав, що не винен. Його били, під’єднували струм до носу, пальців, статевих органів. Душили. Приставляли зброю до скроні. Коли він непритомнів – давали води, давали отямитися й починали знову. І так – поки він не погодився на їхні умови, поки не погодився себе обмовити. Тоді на папірці написали, що йому казати…"

Дружина ув’язненого росіянами бійця АТО Геннадія Лимешка: Мого чоловіка у списках на обмін немає 05

"Я ПИСАЛА ДО ВСІХ"

Також хлопець пояснив дружині, чому відмовився від правозахисника, який мав намір йому допомогти на початку справи – адвоката з "Крим СОС". "Адвокат довго не міг до нього потрапити, а коли все ж таки потрапив – чоловік йому сказав, що захисту не потребує і що тортур не було. Але через того адвоката я передала йому повідомлення - і Гена подумав, що це феесбешний адвокат, що росіяни тиснуть на мене, що погрожують мені та дитині…" - згадує Ірина.

Дружина ув’язненого росіянами бійця АТО Геннадія Лимешка: Мого чоловіка у списках на обмін немає 06

 "…Рік жаху, нервів та очікування. Коли Гену затримали, нашій донці було лише 7 місяців, вона і не пам'ятає тата...", - зізнається Ірина Лимешко

Зрештою, добровольця засудили до 8 років позбавлення волі за звинуваченням у, зокрема, виготовленні та використанні вибухонебезпечних речовин (ч. 2 стаття 223.1 , ч.2 стаття 222.1, ч. 2 стаття 222 КК РФ).

"Йому хотіли пришити також спільника, типу "куратора з СБУ", який нібито дав йому наказ провести диверсію. Але це не змогли довести. Оскільки чоловік пішов на угоду, дали 8 років. Апеляція минула без змін", - розповідає Ірина.

"Знаю, що чоловіка відправили з Криму у Краснодар. Потім перекинули у Ставрополь…", - додає дружина добровольця.

Захищав Геннадія державний кримський адвокат. Найняти українського правника за власні гроші родина не могла. "Казали, що це 1000 доларів за одну поїздку захисника у Крим", - констатує Ірина. А на прохання про допомогу не відгукувався ніхто: "Я зверталася до президента, до всіх…", - каже вона.

Дружина ув’язненого росіянами бійця АТО Геннадія Лимешка: Мого чоловіка у списках на обмін немає 07

Але Ірина вже звикла отримувати від офіційних осіб лише відписки – відписки навіть у відповідь на прохання внести Геннадія Лимешка до списків на обмін полоненими. Мовляв, "ваше звернення одержано", але перенаправлено до іншої структури, а звідти – до якоїсь ще. Або ж: "…досліджуються факти вчинення на тимчасово окупованій території жорстокого поводження з цивільним населенням", і факти щодо Лимешка долучені до матеріалів справи – і на тому все.

Дружина ув’язненого росіянами бійця АТО Геннадія Лимешка: Мого чоловіка у списках на обмін немає 08
Дружина ув’язненого росіянами бійця АТО Геннадія Лимешка: Мого чоловіка у списках на обмін немає 09

Дружина ув’язненого росіянами бійця АТО Геннадія Лимешка: Мого чоловіка у списках на обмін немає 10
Дружина ув’язненого росіянами бійця АТО Геннадія Лимешка: Мого чоловіка у списках на обмін немає 11

Однак по факту це не змінює нічого, каже Ірина. Хоча нещодавно їй вперше за весь час зателефонували з Секретаріату уповноваженого з прав людини – виключно після розголосу у соцмережах.

Дружина ув’язненого росіянами бійця АТО Геннадія Лимешка: Мого чоловіка у списках на обмін немає 12

 Пост Ірини у соціальній мережі

"…Справа мого чоловіка, кажуть, перебуває на контролі уповноваженої з прав людини, - знизує плечима жінка. - І ще я нещодавно спілкувалася з Іваном Ліщиною, заступником міністра юстиції. Вони відправляли звернення в Європейський суд з прав людини, описували 71 політв'язня… Але мого чоловіка серед цих в’язнів немає. Тому що ані правозахисники, ані МЗС його не подали. Не розумію чому. Я неодноразово зверталася до них…"

На запит Цензор.НЕТ у Міністерстві юстиції України відповіли, що до списку політичних в’язнів Геннадія Лимешка включено не було "з огляд на відсутність матеріалів, необхідних для подання до ЄСПЛ".

"Водночас, слід зазначити, що список політичних в’язнів не є вичерпним та може бути доповнений, - додали представники Мінюсту. - Наразі Уповноваженим продовжується збір доказової бази для підготовки доповнень до міждержавної заяви "Україна проти Росії" за № 38334/18. Відтак, матеріали стосовно незаконного затримання, засудження та позбавлення волі Геннадія Лимешка будуть опрацьовані з метою доповнення відповідного списку".

Валерія Бурлакова, "Цензор.НЕТ"

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику