Цензор.НЕТ

30.10.18 17:00

Суд у справі про напад на Чорновол: новий засуджений і питання до слідства

Автор: Ольга Скороход

- Почему вы меня снимаете? Вы спросили разрешения? - Це ж суд, публічне місце. Маю право знімати. -Так неформально починалася фінальна стадія суду над обвинуваченим у нападі на Тетяну Чорновол. Нагадаємо, у ніч на 25 грудня 2013 року на 34-му кілометрі траси Київ-Харків нинішнього нардепа, а тоді активістку і журналістку Тетяну Чорновол побили кілька невідомих, які до того жорстко переслідували її на машині.

Обвинувачений у замаху– рецидивіст Ігор Корнілов з Кам'янського, уродженець Івано-Франківщини (у кримінальних колах відомий як Мартин). Йому відчутно дискомфортно від спрямованих на нього впритул камер. Журналістів прийшло вдосталь саме на фінальну стадію розгляду.

Зрештою Бориспільський міськрайсуд Київської області 25 жовтня засудив Корнілова до 5 років позбавлення волі, змінивши кваліфікацію злочину. Прокуратура і сторона Чорновол наполягала, що напад на неї був замахом на вбивство (ст. 115 КК) і не відбувся лише завдяки тому, що покалічену журналістку вчасно знайшли співробітники ДАІ. Відтак, обвинувачення просило для Корнілова 10 років в’язниці. Однак його визнали винним у завдаванні тілесних ушкоджень середньої тяжкості з метою залякування (ч. 2 ст. 122 КК) та ненаданні Чорновол допомоги й залишенні у небезпеці (ч. 1 ст. 135). Через те, що Корнілов не визнав себе винним, відмовився співпрацювати зі слідством, а також з огляду на рецидивність злочину (він раніше 5 разів судимий та має непогашені судимості) суд призначив максимально можливий термін покарання за ст. 122.

ФАБУЛА: ОДИН З НАПАДНИКІВ

Корнілова визнали одним з нападників на Тетяну Чорновол. За даною справою свій термін вже відбули двоє, яких визнали співучасниками злочину, – Сергій Котенко і Роман Залюбовський. Першому з них буцімто належить "Порше Кайен" (номер AA 5399 EH), на якому переслідували журналістку, він тієї ночі був за кермом. Другий – Залюбовський - зізнався у тому, що завдавав Чорновол побої. Ще один фігурант – Андрій Зінченко – нині перебуває в розшуку. За останньою інформацією, він переховується на території РФ. У 2014 році почалася процедура його екстрадиції до України, однак її було зупинено.

Під час слідства затримані розповідали легенду про те, що Котенко, збираючись продати авто, буцімто демонстрував потужності машини потенційним покупцям Залюбовському і Зінченку. На проспекті Бажана їх нібито обурила поведінка Чорновол на дорозі, і вони вирішили їй помститися. Ця легенда розсипалася після того, коли у справі з'явилися записи реєстратора з машини Чорновол, на яких видно, як "Порше Кайен" таранить в бік і підрізає "Шевроле" активістки, що зовсім не скидалося на дії людей, які збираються здійснити зі вказаним "Порше" вигідну угоду.

У квітні 2015 Залюбовського засуджено на 3 роки як того, хто завдав Чорновол тілесних ушкоджень. Він був звільнений за амністією. Тоді ж Котенко як співучасник отримав 1 рік і 3 місяці, які йому зарахувалися за перебування у СІЗО за формулою 2 дні за 1. Чорновол подала апеляцію, в результаті якої Котенко також отримав 3 роки.

У 2017-му на території Білорусі був затриманий та арештований Олег Нетребко (у кримінальному світі - Нетрік) , який не був на місці злочину, але, як вважає слідство, виконував роль координатора нападників і вірогідно мав вихід на замовників. Однак його початкові свідчення не легалізовані, оскільки через місяць після затримання Нетребка знайшли повішеним у СІЗО. Офіційна версія – самогубство. Тож вироку стосовно нього немає, а кримінальне провадження закрили у зв'язку зі смертю підозрюваного.

Суд у справі про напад на Чорновол: новий засуджений і питання до слідства 01

Олег Нетребко. Фото з сайту МВС

Серед безпосередніх нападників фігурувала також особа, що розбивала скло задніх пасажирських дверей і тримала Чорновол під час її побиття. Матеріали щодо неї виділені в окреме провадження. Суд визнав достатніми докази, що цією особою є Корнілов.

Суд у справі про напад на Чорновол: новий засуджений і питання до слідства 02

Перші слідчі дії з Корніловим були вчинені на початку 2014 року. Тоді у його помешканні в Кам'янському було проведено обшук і записані його показання. Влітку 2014-го був оголошений у міжнародний розшук разом з Нетребком і Зінченком. Затриманий - лише у 2017 році. Як він сам визнає, практично відразу після візиту до вдови Нетребка.

СУД: ДОКАЗИ, ДОМИСЛИ І НОВІ ЗАЯВИ

Колегія суддів у складі головуючого Євгена Борця та Віталія Журавського й Ілони Муранової-Лесів мусила розглянути матеріали не лише щодо причетності Корнілова, але і факту замаху на вбивство.

Суд у справі про напад на Чорновол: новий засуджений і питання до слідства 03

У своїх показаннях Тетяна Чорновол ще раз детально описала хронологію подій, починаючи від моменту, коли поїхала з Майдану додому увечері 24 грудня. Поміж іншого вона заявила, що чітко впізнає Корнілова як людину, що під час погоні намагалася витягнути її з машини, а коли цього не вийшло, - розбила вікно задніх дверей. Характерні риси, за якими запам'ятала Корнілова, - масивні надбровні дуги і специфічна хода (як з'ясувалося потім, і захист Корнілова цього не заперечує, напередодні той переніс операцію на нозі). Також вона припускає, що саме Корнілов, а не вже засуджений Залюбовський, завдавав побої.

Основним посилом виступу Чорновол була недовіра до розслідування часів Януковича, яке намаглося зліпити з нападників звичайних хуліганів. Цим вона пояснює м'який, на її думку, вирок Корнілову та Нетребку. Також вона заявила, що не вірить у те, що побої їй завдавав Залюбовський, і про це сказала ще на суді над ним у 2015-му. Додала, що на 80% впевнена, що її бив саме Корнілов, оскільки він єдиний з групи нападників має крупні габарити, тоді як вона не була в змозі бачити, але відчула, що її б’є фізично велика людина. Цим нардеп лишила масу відкритих питань і натяків. Головне з них – навіщо Залюбовський взяв на себе чужу провину, якщо виявиться, що він не завдава ударів. 

Ссторона обвинувачення наполягала на посиленні відповідальності. Корнілов має бути визнаний винним у скоєнні замаху на вбивство, а не заподіянні тілесних ушкоджень як Залюбовський, зазначили Чорновол і прокурор.

Своєю чергою Обвинувачений Корнілов у короткій промові сказав: він "в шоке от того, что происходит", оскільки з нього роблять цапа-відбувайла.

Захист Корнілова запропонував суду таку історію. Він був добре знайомий з двома фігурантами справи – Зінченком і Нетребком. У вказані дати він поїхав до Києва на кілька днів, де жив у свого друга Дмитра, прізвища якого не пам'ятає. За кілька днів перебування у Києві він бачився з Нетребком. Під час зустрічі, за його словами, вони "если честно сказать, выпивали". У Нетребка саме в день здійснення замаху Корнілов буцімто забув свій мобільний телефон, а забрав лише наступного дня. Коли за кілька днів повернувся до Кам'янського, то з новин дізнався про напад на Чорновол. У січні у його квартирі провели обшук, він дав показання про те, що знав двох фігурантів. Восени знайома повідомила йому про те, що він оголошений у міжнародний розшук. Потім він сам у цьому переконався, та весь цей час продовжував жити у Кам'янському, але не за місцем реєстрації. Чому його затримали – не розуміє.

Адвокат Валерій Буняк очікувано вказав, що згадки про Майдан, злочинний режим Януковича та прив'язка політичних подій до Корнілова взагалі не має звучати у даній справі.

Свідками зі сторони Корнілова стали його друг Дмитро Власюк, у якого, як він стверджує, зупинявся у Києві, а також знайомі Фролов і Россомаха, які мали підтвердити час його виїзду зі столиці. Однак, як згодом визнали судді, ніхто із зазначених осіб не зміг вказати місце перебування Корнілова в ніч на 25 грудня.

При цьому Корнілов на неодноразове прохання суду не зміг відтворити точну хронологію подій того вечора й ночі, у тому числі, не зміг відтворити її відповідно до власних показань від 9 січня 2014 року, посилаючись на те, що не пам'ятає таких деталей.

Той факт, що телефон Корнілова засвітився по маршруту переслідування і здійснення злочину, адвокат пояснює вже згаданою історією про те, що гаджет був забутий у Нетребка.

"Якщо Ігор Миколайович Корнілов у нього (Нетребка, – ред.) забув телефон, а потім телефон був на місці злочину, і потім він у нього забрав телефон, то ця обставина серйозна. Чи може таке бути, ви спитаєте мене? Безумновно, може. Хіба ніхто з нас ніколи не забував телефон? Тим більше у стані сп'яніння", - сказав Буняк журналістам вже після оголошення вироку.

Суд у справі про напад на Чорновол: новий засуджений і питання до слідства 04

Прокуратура окрім протоколу опізнання Корнілова надала як докази результати слідчого експерименту та дані обшуку у Корнілова. Зокрема, у його помешканні було вилучено аркуш з блокнота з рукописним текстом "Дима, рыжий, нужно, чтобы Паша подт. алиби". Тобто, як наполягала прокурор, за першочерговим планом алібі Корнілову мав підтвердити не Дмитро, а якийсь Паша.

Сторона захисту наполягала, що процедура опізнання була проведена некоректно, оскільки це було зроблено по відео, а не особисто. Крім того, Корнілов буцімто єдиний був у светрі, тоді як інші особи, яких упізнавали, мали на собі куртки. Окрім того, під час опізнання він стояв або сидів, тому потерпіла не могла впізнати його ходу.

Сама Чорновол заявила, що не пам'ятає деталей процедури упізнання, однак разів десять наполягала в суді, що чітко запам'ятала нападника, який намагався витягнути її з машини і розбив заднє скло. Ще разів п'ять вона повторила це журналістам:

"Я не раз говорила, що мені не йшлося про одяг. Я запам'ятала особу, яка підходила тоді до машини. Це я заявляю свідомо і на 100% впізнаю Корнілова".

Натомість адвокат подав клопотання про проведення слідчого експерименту з підставними особами, який мав би встановити здатність Тетяни Чорновол до запам’ятовування обличчя людини за стресових обставин і за короткий час. Це клопотання суд не задовольнив, визнавши неможливим відтворити ані фізичні умови й місце інциденту (зокрема, освітлення), ані емоційно-психологічний стан Чорновол.

Ще один аргумент захисту – те, що Корнілов не виїхав з України навіть тоді, коли був поданий у міжнародний розшук. Цей факт, на думку адвоката, доводить, що Корнілов не вважає себе винним.

Зі свого боку прокурор Юлія Малашич це пояснює банальною самонадіяністю: "Ніколи не потрібно применшувати наявність певної самонадіяності. Чи можна тут говорити про певну самонадіяність? Безперечно".

Суд у справі про напад на Чорновол: новий засуджений і питання до слідства 05

Дебати між сторонами заслуговують на окрему увагу. Не так між адвокатом і прокурором, як між потерпілою та обвинуваченим. Чорновол запитала, чому той не пішов на угоду зі слідством. Корнілов своєю чергою звернувся з емоційною промовою до Чорновол. Натомість сторона обвинувачення вбачає у словах Корнілова обмовку за Фрейдом.

"Всі запам'ятали твердження, яке Корнілов висловив, коли потерпіла вказувала, за якими рисами обличчя вона запам'ятала засудженого, він сказав: "Як ви могли мене запам'ятати по надбровних дугах, якщо я тоді був у шапці?" Подібні висловлювання за Фрейдом не можна відкидати у даному випадку", - вважає Малашич.

Проти Корнілова грає ще один факт, який не фігурує у справі. Певні твердження щодо причетності Корнілова висловив Нетребко, до скоєння самогубства. На пряме запитання "Цензор.НЕТ", чи вказував Нетребко на те, що Корнілов був задіяний у виконанні злочину, прокурор Юлія Малашич сказала: "Під час одного з допитів він (Нетребко, – ред.) опосередковано вказував на це. Стосовно категоричності даного твердження і його буквального переказу я наразі не можу сказати".

Через закриття справи ці показання не можуть вважатися доказами, але це озвучив публічно сам Корнілов у формі: "Я не знаю, почему он на меня показал".

Сама ж Чорновол слова Корнілова називає намаганням сховатися за смертю Нетребка:

"Показання, які Корнілов сьогодні дав суду, дуже схожі на справу Гіві Немсадзе. Це відомий кілер 90-х з Донецька. Він тривалий час переховувався. За часів Януковича вирішив реабілітуватися, зробив нібито явку з повинною. І він давав цікаві свідчення суду: нібито всі задокументовані вбивства, за якими є свідки і багато протоколів, здійснював не він, а його брат Гурам Немсадзе. і "Г. Немсадзе", який фігурує у справі, - це не він, а його брат Гурам. Але на той момент брат уже був покійним. І Гіві дав свідчення проти свого покійного брата, порушивши всі правила поваги до мертвого родича. Тут я бачу той же підхід, коли Корнілов намагається повісити злочин , в якому він безпосередньо брав участь, на свого нині покійного шефа".

Спір щодо кваліфікації злочину зайняв не меншу, якщо не більшу частину часу судового засідання 19 жовтня. Адвокат, доводячи, що напад на Чорновол не може вважатися замахом на вбивство, почав свою промову у цій частині з кіношної фрази: "Ви під час досудового слідства подякували обвинуваченому за те, що він вас не вбив?". Незважаючи на зняття цього запитання як некоректного, захист намагався довести, що побиту Чорновол спеціально залишили біля дороги, щоб її могли швидко знайти, при цьому її побої не були смертельними. Натомість прокурор наполягала, що потерпілу журналістку лишили у кюветі в посадці за дорогою, де її дуже важко було помітити, якби та не отямилася.

Потім судді заслухали спір між сторонами щодо погодніх умов у ніч вчинення злочину. Адвокат Буняк на стадії дебатів намагався довести, що температура тоді була вище нуля градусів за Цельсієм, а це, на його думку, свідчить про те, що побиту Чорновол залишили в умовах, у яких вона не могла померти. На доказ цього він долучив роздруківки з сайтів прогнозу погоди, однак більшість стосувалися або ранку 24 грудня (тоді як напад здійснили вночі) або погоди у столиці, а не за містом. До обговорення того, як кілька градусів вище нуля могли вплинути на життєві процеси травмованого організму, справа не дійшла, оскільки суд визнав, що ніч на 25-те таки була морозною.

Врешті судді дійшли висновку, що метою нападу було залякування Чорновол, а не позбавлення життя, тому задовольнив вимоги адвоката щодо зміни кваліфікації.

"Коли обвинувачений підійшов до потерпілої, він розбив вікно саме задніх, а не передніх дверей, за якими сиділа Тетяна Миколаївна. Ця обставина свідчить про те, що, використовуючи камінь значного розміру, він не мав наміру навіть ненавмисне заподіяти смерть потерпілій. Напад відбувався на автодорозі міжнародного сполучення Київ-Харків. На цій же дорозі облаштована система відеоспостереження. Ігор Миколайович не застосовував до потерпілої холодну зброю або спеціальні засоби, хоча вони були виявлені у нього в результаті проведення обшуку житла. Після того як потерпіла знепритомніла, Ігор Миколайович навіть не змінив місця розташування її автомобіля для того, щоб унеможливити вчасний розшук постраждалої", - йдеться в ухвалі, яку зачитав суддя Борець.

ЩО ДАЛІ? НОВІ ІМЕНА ОРГАНІЗАТОРІВ

Отже, Корнілов отримав 5 років, з урахуванням так званого "закону Савченко" він вже відбув половину призначеного строку. Окрім того, адвокат Корнілова Валерій Буняк припустив, що подаватиме апеляцію. Тож варто очікувати, що за час її розгляду спливе і залишок строку за формою "2 за 1".

Надалі лишаються відкритим два питання. Перше - хто організатор і замовник. Друге – таємниця смерті координатора нападників Нетребка.

Чорновол наполягає, що друге веде до першого. За офіційною версією, Нетребко наклав на себе руки. Зараз опустимо питання, як таке могло трапитися в СІЗО. Факт красномовний тим, що жодне свідчення Нетребка тепер не можна вважати доказом, а на покійного можна вішати будь-які провини. Одразу по смерті підозрюваного вона заявила, що його прибрали, бо він міг здати організаторів. Сьогодні вона переконана, що Нетребка схилили до самогубства.

На суді Чорновол прямо запитала Корнілова, який давно і добре знав покійного, чи міг той накласти на себе руки. Той з масою застережень відповів, що навряд чи: "Он был сильный крепкий человек".

Хто чи за дорученням кого Нетребка могли довести до самогубства?

Тетяна Чорновол у своїх свідченнях потенційними замовниками назвала Олександра Храмцова та колишнього охоронця Януковича Костянтина Кобзаря, звідки ниточку потенційно можна простежити до замовника (яким Чорновол називає Януковича). Під час досудового розслідування вона подавала клопотання про розслідування участі цих людей у цій справі. Храмцова затримали, але дуже швидко відпустили. По гарячих слідах після скоєння нападу окрім Храмцова були затримані також вже згадані Залюбовський і Котенко, а також брат останнього Олександр та Андрій Насиковський. Храмцов, Олександр Котенко і Насиковський незабаром були випущені на свободу.

Клопотання про допит Храмцова вона озвучила і на початку своїх показань 18 жовтня. Суд лишив час для подання клопотання щодо залучення вказаних осіб до процесу бодай як свідків, однак пізніше нардеп відмовилася скористатися цим правом – за її словами, не хотіла затягувати судовий розгляд, додавши, що заява з проханням розслідувати участь Храмцова спрямована у правоохоронні органи.

Свою підозру щодо Кобзаря вона пояснила записами у щоденнику Кобзаря, датованими тим часом, коли на неї було здійснено напад: "Черновол поехала на Майдан"; на наступній сторінці: "23:10 выехала отключила тел. 23:50 включила показала что на Крещатике". А далі за декілька рядків – "23:50 началась зачистка" та "1:00 закончили (чисто)".

Олександр Храмцов у цій історії є чорною конячкою. Офіційно він є колишнім власником "Порше Кайена", потім продав автомобіль Котенку, який, будучи за кермом, і надав машину для перевезення нападників. Чорновол озвучила нові факти. Храмцов насправді не продавав машини Котенку, договори були сфальсифікованими, щоб вивести першого з-під удару. Нині він вимагає на законних підставах повернути йому авто.

"Про Храмцова я дізналася від співкамерника пана Котенка, якого я випадково зустріла в магазині. Однак після того, як я підняла матеріали справи, то зрозуміла, що свідчення, які мені дав співкамерник Котенка, відповідають дійсності. Храмцов є власником того автомобіля і вимагав йому його повернути. Ці заяви адвоката пана Храмцова є у матеріалах справи. Тобто всі договори купівлі-продажу були сфальсифіковані", - пояснила вона.

Мати Храмцова Ольга є головою профспілки співробітників поліції охорони при МВС, і сам фігурант працював у цьому відомстві, що, на думку Чорновол, може пояснити швидкий вихід останнього на волю.

Позиція захисту про невинуватість Корнілова і цілковиту підставу наразі лишилася без детальних пояснень. Ані адвокат, ані сам Корнілов не змогли відповісти на запитання преси: кому і навіщо вигідно підставляти обвинуваченого на роль звичайного виконавця. І тим більше, чому це має бути вигідно Чорновол, яка у даній ситуації є жертвою та зацікавлена у покаранні нападників.

На запитання журналістів, чи надходили йому певні погрози, Корнілов відповів мовчанням. На аналогічне запитання з вуст Чорновол, чи погрожували Корнілову у разі, якщо він піде на угоду зі слідством, той відповів: "Нет". На логічне запитання журналістів, чому не хоче спілкуватися з пресою і детальніше розповісти про можливі погрози, він промовисто сказав: "Это не имеет смысла".

Тим часом у прокуратурі заявляють, що розслідування щодо решти дійсних і потенційних фігурантів справи триває.

Ольга Скороход, "Цензор.НЕТ"

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику