Цензор.НЕТ

11.12.18 12:00

Заступник міністра оборони Ігор Павловський: "Суд визнав, що справа проти Міноборони сфальшована, склад злочину відсутній. Але цирк триває"

Автор: Ю.Бутусов

До вашої уваги інтерв'ю з заступником міністра оборони України Ігорем Павловським і очільником Департаменту державних закупівель та поставок матеріальних ресурсів МОУ Володимиром Гулєвичем.

11 жовтня 2017 року вони були затримані за підозрою у розтратах через схеми з держзакупівлями, що завдало державі збитків на 149 млн грн. Після закінчення аудиту Міноборони подало позов в адмінсуд про те, що аудитслужба не  врахувала у своєму висновку зауваження міністерства і вигадала збитки, яких насправді нема. Міноборони тривалий час судилося з аудитслужбою. 14 березня 2018 року Київський окружний адміністративний суд скасував акт Державної аудиторської служби, на якому побудовані звинувачення НАБУ на адресу Міноборони в нібито завданні державі збитків при закупівлі палива у компанії "Трейд Комодіті". 27 вересня 2018 р.Київський апеляційний адміністративний суд залишив у силі рішення суду першої інстанції, яким було скасовано вимогу Державної аудиторської служби щодо усунення порушень при закупівлі пального Міністерством оборони України у 2016 році за участю компанії ТОВ "Трейд Коммодіті". Таким чином суд відхилив апеляції НАБУ та Держаудитслужби.

Заступник міністра оборони Ігор Павловський: Суд визнав, що справа проти Міноборони сфальшована, склад злочину відсутній. Але цирк триває 01

- Які результати розгляду вашої справи в суді?

- Фактично суд визнав, що у справі проти мене та Міноборони відсутній взагалі склад злочину. Суд визнав, що справа проти Міноборони сфальшована! Але цирк триває… На сьогоднішній день рішенням апеляційного господарського суду повністю скасований акт аудиторської служби, суд дослідив, що підвищення цін здійснювалося у відповідності до чинного законодавства. У справі був акт аудитслужби, його розглянуто в суді, акт скасований, тому що аудитори свідомо не розглядали документи Міноборони, свідомо ігнорували нашу інформацію та фактичний стан справ. Це детально встановлено судом. Якщо ціни зростають на нафтопродукти у світі, то це передбачено законом про державні закупівлі, в тому числі із застосуванням Прозорро, і ми підвищили ціни відповідно до статті 36 закону про державні закупівлі, з виконанням усіх процедур. Аудитори та за ними і детективи НАБУ та прокурори САП не взяли до уваги довідки Торгово-промислової палати і "Держзовнішінформ", які обгрунтували підвищення цін на пальне, хоча це відповідні державні органи, які відповідають за питання ціноутворення і за питання проведення експертизи.

Суддя питає - а чого ви не замовили ще тоді експертизу, чого ви не врахували документи ТПП, Держзовнішінформа, які прописані у всій законодавчій базі нашої держави? Чому ви не врахували 10 відсотків - це прописано в законі про публічні закупівлі, в тому числі і сьогодні, коли ми торгуємо на Прозорро, то дозволяють коригувати ціну? Тому що є цей пункт, його ніхто не викреслив, тому що всі розуміють, що всі операції ідуть у рамках ринку, ринок диктує ціну, попит і так далі. Більше того – Міністерство оборони купило пальне за найнижчими цінами, решта державних органів купила дорожче, всі закупили дорожче, навіть саме НАБУ! Це відкриті дані! Але єдина кримінальна справа стосовно держзакупівель - саме проти Міноборони - розбираються з нами за найнижчу ціну. Я переконаний – справа НАБУ та САП проти мене - це замовлення, щоб витягнути увагу на нас, і не розбиратися з іншими, хто дійсно допустив збиток в той же час, в тому ж місці, в другій ціні. Одночасно, хтось міг вирішувати руками НАБУ усунення конкурента-постачальника "Трейд комодіті" з ринку державних закупівель.

- Наскільки я розумію, САП подала касацію на рішення апеляційного господарського суду?

- Так. Ухвалили відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою державної аудиторської служби України по адмінистративному суду.

Заступник міністра оборони Ігор Павловський: Суд визнав, що справа проти Міноборони сфальшована, склад злочину відсутній. Але цирк триває 02

Після цього Спеціалізована антикорупційна прокуратура вирішила подовжити строк досудового розслідування у зв'язку з тим, що вони вбачають, що їм потрібна допомога міжнародних експертів у наданні правової оцінки. Можу зацитувати: "Зокрема виникла необхідність додаткового залучення спеціалістів, призначення та проведення додаткових експертиз, підготовки та направлення запитів про надання міжнародної правової допомоги. Результатами таких дій мають значення для встановлення місця, часу, способу виникнення наслідків кримінального правопорушення". Якщо перевести на людську мову, то слідство визнає - Павловського звинуватили у скоєнні невизначеного злочину в точно невизначеному місці, в точно невизначений час, в точно невизначеному колі осіб. НАБУ та САП фактично визнали, що крім акту Аудитслужби, який Міноборони згідно з законом оскаржило, в них не було взагалі підстав говорити про наявність хоч якихось порушень, і кримінальну справу проти мене вигадали. Замість того, щоб це визнати та вибачитись перед Міноборони та мною особисто, йде гра. Два роки ніби триває слідство, але мене на жодні допити ніхто не викликав.

- Так вас же затримували, як це ви не давали пояснень? Коли останній раз ви спілкувались зі детективами або прокурорами?

- Ніколи. За два роки мене ні разу не допитали і не допитали жодного фігуранта справи.

- Вашого підлеглого голову департаменту державних закупівель Гулєвича теж не допитали?

- Ні. Вже пішов третій рік слідства. Міноборони змушує НАБУ та САП проводити хоч якісь слідчі дії. Ми зверталися і до спеціалізованої антикорупційної прокуратури, зверталися до суду, щоб допитали всіх. Тому що не буває так - як людину можна звинуватити, порушити провадження, висунути підозру і при цьому ні разу не допитаний жоден фігурант справи.

Мої службові стосунки з підлеглими вони видають за змову – але яка змова, коли все це звичайна офиційна діяльність, прозора, задокументована, в рамках діючих процедур? Повний абсурд. Документи свідчать про те, що є певні резолюції, які я накладав відповідно до реглменту. Але оце імітоване розслідування робить вигляд, ніби поточна діяльність в МО – це змова. Не соромляться детективи та прокурори і відчувають безкарність.

- До справи долучені матеріали негласної прослушки вашого кабінету та матеріали стеження за вами, про що там ідеться? Чи досліджував це суд?

- Жодного компромату на мене за даними прослушки нема. Можу пишатися. Ні з ким не домовлявся. Дуже хотілося б, щоб ці дані були розсекречені – там взагалі нічого нема. Важко повірити, але НАБУ та САП звинуватило та зганьбило мене на всю карїну тільки на підставі папірця з Держаудитслужби, який не містить складу злочину та ніяких конкретних звинувачень взагалі. І ось на цю гру два роки працюють детективи та прокурори та отримують зарплату.

- Міністерство оборони робило якісь кроки, щоб вийти на керівництво НАБУ і з'ясувати, що відбувається? Бо звинувачення проти вас та МО були дуже серйозні – це ж по суті була оголошена державна зрада під час війни.

- Безумовно. З керівництвом НАБУ зустрічався міністр оборони, вони обговорювали ці питання. На що йому була відповідь, що справа потребує ще дорозслідування. Скільки ще треба розслідувати? Облили брудом мене, моїх підлеглих, Міноборони, а виявляється – доказів для своїх звинувачень не знайшли! Більше того, і це дійсно ознаки державної зради – внаслідок дій НАБУ та САП Міноборони розірвало угоди постачання з "Трейд комодіті", і уклало з іншими постачальниками, внаслідок цього армія зі свого бюджету переплатила 195 мільйонів гривень! Це прямий збиток держави від порушення справи НАБУ та САП. Це єдиний фактичний результат цієї дутої справи.

- Чи буде Міноборони після рішення суду оскаржувати дії Державної аудиторської служби? Як пояснити їхні дії?

- Аудиторський акт з такими висновками був замовлений. Ми подали заперечення в аудит з приводу того, що вони не врахували наші обгрунтування, їх це не цікавить. Двічі ми подавали заперечення і відповідали зовсім другорядні особи, а не голова аудитслужби.

Згодом проти голови Держаудитслужби те ж саме НАБУ порушило справу про незаконне збагачення. Тобто керівниця, через дії якої порушена справа та завдані збитки Міноборони, насправді причетна до порушення закону! То як ви їй взагалі можете після цього довіряти? Звідки в неї гроші? Можливо, саме ось через такі замовні акти, які робить Держаудитслужба? В мене все вивернули майно, в мене нема таких статків, нема нічого незадекларованого, я все життя віддав армії. Чому ж тоді НАБУ та САП не довіряють мені та нашим офіцерам, але довіряють особі, яку ж самі і звинуватили в необгрунтованому збагаченні?

Підозра в коруції в Держаудитслужбі – це насправді яскрава демонстрація як там працюють, і як там сфальшували по суті акт перевірки проти Міноборони. Цьому треба дати належну оцінку. Якби в Україні працював Антикорупційний суд, то ця справа проти мене давно б розвалилася! Сподіваюсь, Антикорупційний суд запрацює найближчим часом.

- А взагалі Міноборони якось збирається доводити публічно свою позицію, щоб хоча б самі військовослужбовці розуміли ситуацію, що це було не кулуарно, не тільки у ЗМІ, а максимально прозоро?

- Я сьогодні готовий виходити на прес-конференцію, але багато часу іде на роз'яснення, пояснення, приняття рішення, підготовка до судів. Це забирає масу часу, який потрібно було використовувати за призначенням. Перше, що я буду робити, - я випишу всі ці питання і звернусь до посла США з цього приводу. Тому що ми працюємо з партнерами на всіх майданчиках, отримую допомогу, проводжу замовлення і тут же мене звинувачують і судять САП і НАБУ. Мені це не зрозуміло взагалі.

Але я хочу щоб до відповідальності були з часом залучені працівники НАБУ та САП, які приймали рішення по справі, створеній на замовлення. Вони мають відповідати за свої дії та заяви, які нанесли збитки державі, за дискредитацію держави.

- Хто зараз є постачальником палива в МО, хто можливий вигодонабувач від зриву контракту?

- Не цікавлюся цим зараз взагалі.

- Зараз на ринок України вийшла компанія "Оранж", яку пов'язують з російськими інтересами та Віктором Медведчуком. Чи намагався Медведчук зайти на постачання палива в МО?

- Ні.

- Ви говорили про позови від МО до НАБУ та САП щодо заподіяння збитків – чи були такі позови подані?

- Ще ні. Я би з великим задоволенням подав позов, але це потрібно доводити перш за все в суді, а тут не все так просто - експерти повинні довести. Експерти повинні сказати, що дійсно, ми так зробили, тому що були такі проблеми в МО і ми скасовували торги бо проводились додаткові перевірки в компаніях-постачальниках, які просто відмовлялись від торгів і від поставок пального в Збройні сили. Все це було б важливо розглянути в суді. Я сподіваюсь, що коли дуже скоро в нас буде створений Антикорупційний суд, то одна з перших справ буде моя. Я хочу, щоб суд, який отримає довіру суспільства, дав оцінку спочатку матеріалам справи, а потім – діям НАБУ, САП, Держаудитслужби.

_________________________________________________________

Заступник міністра оборони Ігор Павловський: Суд визнав, що справа проти Міноборони сфальшована, склад злочину відсутній. Але цирк триває 03

Директор департаменту державних закупівель Міноборони Володимир Гулєвич :

Що змінилося з того часу, коли проти вас було висунуто підозру разом з генералом Павловським?

– Я продовжую виконувати обов'язки, перебуваю на тій самій посаді. До речі суд відмовив САП у відстороненні мне від посади Директора департаменту.

– Зараз апеляційний суд скасував акт перевірки Держаудитслужби, як так сталося, що в акті не були враховані матеріали та пояснення Міноборони?

– Аудит працював у нас близько 4 місяців. Ми надавали старшому групи аудиторів всі необхідні документи, всі пояснення стосовно даного питання, розрахунки, моніторинг ринку, аналіз закупівлі іншими учасниками ринку, і таке інше. Показували, що Міноборони закупило пальне за найменьшою ціною на той час, і цей факт слідство визнає. Всі наші дії були повністю законними. Було проведено близько десяти нарад, зверталися до міністерства економічного розвитку, яке нам надавало свої пояснення, яким чином це правильно робити, і які у нас є правові підстави для підвищення вартості в цій нестандартній ситуації. Тим більше, що на той час пального дійсно в Збройних силах не було. Є документи на підтвердження, вони і в НАБУ є, просто на них ніхто не звертає уваги. Починаючи з квітня, до Департаменту звертався начальник тилу щодо закінчення запасів пального. І реально є лист від 3 червня 2016 року, де йдеться про те, що літнього дизеля немає взагалі, техніка їздить в АТО на зимовому арктичному дизелі, якого залишилося на 7 діб. У такій непростій обстановці доводилося приймати ці рішення. Всі ці документи надавалися, відповідно, аудитслужбі. Потім з'явився акт, в якому було написано, що Міністерство оборони не довело коливання ціни, тому вся сума, яка була підвищенням вартості – це є збитки державі, 150 мільйонів майже. У встановлений законом термін, протягом 10 діб, були надіслані до Держаудитслужби заперечення до акту. Ми надали свої заперечення вчасно, вони були прийняті на розгляд Аудиторської служби. Але, на жаль, до Міноборони надійшла відповідь, що ці зауваження Держаудитслужбою не враховані. Були вказані причини абсолютно абсурдні. Що не було коливання цін на світових ринках, що воно необґрунтовано, ну і таке інше. Тобто, на ті документи, що ми давали, ніхто уваги не звертав. Після цього було прийнято рішення в Міністерстві оборони щодо оскарження в судовому порядку цього, повністю абсурдного акту аудиту. І наскільки я пам'ятаю, це вперше Міністерство оборони зверталося до суду з такого приводу. Акт Аудитслужби було оскаржено у встановленому законом порядку в квітні 2017 року, виграли першу інстанцію, і зараз виграли апеляцію. Тобто через два роки після того, як НАБУ та САП нас зганьбили на всю країну, суди визнали, що склад злочину у їхніх звинуваченнях взагалі відсутній, тобто все, що проти чинили, – брехня.

Які зараз дії НАБУ та САП у справі після скасування акту аудиторів?

– На сьогоднішній час нас повідомили, що після 7 місяців ознайомлення з матеріалами слідства справа буде продовжена з причини необхідності проведення якихось додаткових міжнародних експертиз, залучення міжнародних експертів, незрозуміло, з якою метою. Хоча з вересня 2016 року йшла кримінальна справа до березня 2018 року – півтора року рівно, і незрозуміло, що заважало провести ці експертизи, з'ясувати решту питань за ці півтора року. Це демонстрація безпідставного заведення справи, і зараз такого ж її продовження.

Заступник міністра оборони Ігор Павловський: Суд визнав, що справа проти Міноборони сфальшована, склад злочину відсутній. Але цирк триває 04

Поясніть, з чого складається зараз державне звинувачення проти вас?

– Бачив експертизу, яку нам показували з самого початку, як кажуть, головна основа обвинувачення, один з документів. Але ця експертиза була створена за актом Держаудитслужби, і вона просто математично прораховувала всі цифри, вказані в акті державного аудиту. Тобто, експертиза не казала – збитки, не збитки, правомірно, неправомірно. Вона фактично говорить - аудитори Державної аудиторської служби рахувати вміють, і порахували все правильно. Суті справи ця експертиза взагалі не торкається, повністю ігнорують, що і як робилось. Це перша експертиза. І другу експертизу я бачив, вона датована квітнем 2017 року, і вона одразу суперечила звинуваченням НАБУ та САП. Там було вказано, що нібито є якісь перевищення ціни, але коливання цін на світовому ринку було. І що там є нюанси, які треба вивчати додатково. Оце друга експертиза. Це все, що я бачив з усіх цих матеріалів, з усіх негласних слідчих дій, і так далі, які проводилися і які матеріали збиралися на цьому етапі.

Скажіть, будь ласка, за цей час вас викликали на допити, ви давали свідчення слідчим НАБУ?

– Жодного разу з початку порушення кримінальної справи мене на допити не викликали. Жодного разу свідчень я не давав. Єдиний раз, коли мене затримано було 11 жовтня 2017 року і оголошено про підозру, мені вручили пакет документів – 350 сторінок клопотання про тримання мене під вартою, у задоволені якого суд пізніше відмовив. І одразу було запропоновано мені дати пояснення детективам НАБУ. Повний абсурд. І я сказав, що спочатку прочитаю, що мені інкримінують, ці 350 сторінок, вивчу, і потім готовий спілкуватися з детективами, з ким завгодно на цю тему. Більше після цього ніхто мене жодного разу на допит не викликав як підозрюваного, взагалі. Крім того, адвокати неодноразово письмово зверталися до НАБУ і просили: допитайте підозрюваного, допитайте. Він хоче дати показання. На що була тиша. А, була відповідь один раз, що допитаємо обов'язково трохи пізніше. І все.

Скажіть, будь ласка, яка компанія була після того, як були розірвані стосунки "Трейд коммодіті" та Міністерства оборони? Яка інша компанія стала постачальником Міністерства оборони?

– На момент кінця 2017 року в нас були укладені договори з компанією "Газ Трейд". Одна з компаній – це "Газ трейд" була, яка нам повинна була постачати і бензин, і дизельне паливо літніх та зимових марок. Компанія частково виконала свої договори, а частково ця компанія "Газ Трейд" договори не виконала. До Міноборони надійшли висновки Торгівельно-промислової палати, що вони не можуть виконати договори з причини того, що постачальником пального для цієї компанії "Газ Трейд" є "Трейд коммодіті". І в зв'язку з порушенням справи, блокування рахунків, відповідно, слідчих дій, виїмки документів "Трейд коммодіті" не в змозі виконати свої зобов'язання. І, відповідно, компанія "Газ Трейд" не може поставити весь об’єм пального в Збройні Сили. І таким чином наприкінці минулого року були розірвані договори на отримання 18 тисяч тонн дизельного палива зимового і 5 тисяч тонн літнього дизеля. Були проведені термінові торги, тому що необхідно було забезпечувати Збройні Сили. Паливо закупили в три етапи: торги проводилися в листопаді, в грудні і в січні. Але закупка проведена, в середньому, за ціною на 8 грн дорожче за кілограм пального, в порівнянні з угодою з компанією "Газ Трейд", з якою договори були розірвані в результаті порушення справи НАБУ та САП.

– А які компанії виграли цей новий тендер, хто отримав контракти після скандалу?

– Новий тендер виграли декілька компаній. Там є і компанія "Фіде", і компанія "Окко" багато торгів теж виграла в нас. А на цей час ситуація така: є "Окко", є "Сокар", є компанія "Фіде", є компанія "Торум" та ряд інших компаній. Вся ця інформація є в системі "Прозорро".

На тендери заходять не через нас, а через "Прозорро". Всі процедури, в яких брала участь компанія "Трейд коммодіті", були законними, це визнав суд. В 2016-му була така саме ситуація як і зараз в 2018-му, коли на початку літа пальне коштувало 21 тисячу гривень за тонну, а через кілька місяців понад 30 тисяч за тонну. Різниця протягом півроку становить понад 30%.

Чи можна зробити таке припущення, що ця справа мала в своїй основі комерційні інтереси тих, хто б'ється за цей ринок постачання для Міністерства оборони? Ми знаємо, що спочатку зі скандалом у 2015 році зайшла на ринок постачання замість "Укрнафти" "Окко" – до речі теж зі скандалом, та з завищенням ціни на пальне. Потім у 2016 її змінили на "Трейд коммодіті"як основного постачальника. Тут виникла ця справа. Тепер "Окко" – постачальник, і все спокійно, жодних інших справ не порушується. А тут ще й на ринок вийшла компанія "Оранж", близька до Медведчука та росіян, вони теж на все готові…

– Я не знаю, хто замовник справи проти мене та Міноборони - "Окко" чи якась інша компанія. Але я переконаний, що ця справа замовна через комерційні інтереси. Можливо, хтось хотів забрати контракт, або дискредитувати постачальника, і для цього знайшли абсурдний привід і вдарили по нас.

Загальна сума, якщо порівняти договори, які не були виконані, ціни договорів, які не були виконані у 2017 році, на дизельне зимове і літнє пальне  порівняно з тим, що було закуплено взимку 2018 року, становила 195 млн гривень в бік збільшення. Тобто, можна сказати, що на 195 млн були завдані збитки державі за рахунок розірвання договорів з компанією "Газ Трейд".

Підозра нам висунута на 149 мільйонів, тепер все це скасовано через рішення суду, але реальним наслідком цієї справи стало те, що Міністерству оборони довелося фактично заплатити комерційним структурам на 195 мільйонів більше. Ось така ціна брехні – сподіваюсь, що ми ще дізнаємось, хто і як замовив цю справу, і увесь цей бруд, який вилили на мене та на армію, буде спрямовано на виконавців та організаторів замовлення, вони заслуговують на суд.

Юрій Бутусов, "Цензор.НЕТ"

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику