Цензор.НЕТ

28.03.19 14:10

Техніка перемоги: як кандидати готові захищати свої результати на виборах

Автор: Тетяна Ніколаєнко

До першого туру виборів президента в Україні лишилося декілька днів, а соціологи й досі не можуть точно спрогнозувати, хто з кандидатів вийде в другий тур.

Згідно з останнім опитуванням групи "Рейтинг", лідером президентського рейтингу залишається Володимир Зеленський, якого підтримують 26,6% тих, хто визначився з вибором і має намір голосувати на виборах. Другу і третю позицію ділять Тимошенко  і Порошенко - по 17%.

Але деякі політологи і експерти думають, що за таких показників шанси на вихід у другий тур майже рівні у всіх. Чому? Тому що половина електорату Зеленського - молодь і він може втратити на цьому десь 5-7%, і тому матиме десь 20% в результатах. Тимошенко навпаки - сильна в селі і тому може за його рахунок добрати 2-3%. Відтак, це теж десь 20%. У Порошенка електорат найбільш відповідальний щодо походу на вибори, і якщо до цього додати 3-5% адмінресурсу, то теж вийде за 20%.

І тепер головне, хто з трьох кандидатів здатен найкраще захистити свій результат на дільницях.

Техніка перемоги: як кандидати готові захищати свої результати на виборах 01

Молоде зелене

В Україні на виборах президента діятиме 199 окружних і майже 30 тисяч дільничних виборчих комісій. Найбільше було питань, чи зможе цю кількість закрити команда Володимира Зеленського. Адже його головні конкуренти мають розгалужені партійні системи, а він починає з нуля.

"Завдяки соцмережам нам вдалося зібрати 500 тисяч людей, думаю з них ми зможемо відібрати 30 тисяч у комісії", - відповів кілька тижнів тому на запитання про готовність захищати свій результат політконсультант штабу Зе! Дмитро Разумков.

Наразі Зе!команді вдалося закрити 84% виборчих дільниць (24, 9 тисяч членів) і набрати 11 тисяч спостерігачів. В останньому з агітаційних роликів один з кварталівців Євген Кошовий, він же Лисий, закликав зірок естради також стати спостерігачами. "Корона не спаде", - сказав актор і передав челендж Дзідзьо та Ользі Поляковій.

"Вони-то закрили своїми представниками майже 100% комісій, але в нас в ДВК представники Зеленського тепер відмовляються їх очолювати. Кажуть, ми на таке не підписувалися. Це правда велика робота, а вони без досвіду і лякаються", - каже член окружної комісії з Київщини.

Крім того, спостерігачів від Зе! подекуди намагаються перекупити попрацювати на іншого кандидата. Оскільки ці пропозиції не зафіксовані, в команді Зеленського з цього не роблять розголосу.

Але тим більше незрозуміло, де штаб збирається взяти 180 тисяч членів комісій на другий тур.

Опоненти готові значно краще. Вони не тільки закрили на 98% свою квоту на дільницях, але й вочевидь мають своїх технічних кандидатів. Хоча звісно, і не визнають цього.

Техніка перемоги: як кандидати готові захищати свої результати на виборах 02

8 друзів Тимошенко

У штабі лідера "Батьківщини" активно готуються протистояти спробам фальсифікувати вибори з боку влади. Вони готують масштабний паралельний підрахунок і обіцяють не дозволити повторення транзитного сервера, який застосовували у 2004 для перемоги Віктора Януковича. При цьому і про свої тили не забувають.

Минулого вівторка в мережу Facebook потрапив один документ - це частина протоколу 201 ОВК, де довірена особа Тимошенко Наталія Коцур просить за необхідності заміни кандидатів від Тимошенко, Миколи Габера, Юрія Кармазіна, Юрія Дерев’янка, Олександра Соловйова, Андрія Новака, Валентина Наливайченка, Сергія Тарути, Сергія Носенка звертатись до неї.

Коцур прокоментувала ОПОРІ, що вона просто займає активну позицію з приводу співпраці з довіреними особами, незалежно від того, яку партію вони представляють. Тому так і сказала, а її слова неправильно сприйняли.

У "Батьківщині" в день появи документа швидко зробили заяву про майбутню співпрацю з іншими кандидатами, щоб не допустити фальсифікацій. .

Але спостерігачі і члени комісій кажуть, що це просто був епікфейл виконавця.

"Якраз на діяльності довірених осіб, а також при подачі людей до ДВК і стає видно, де хто чий кандидат", - каже один з членів ОВК, і додає, що у них в окрузі приблизно такий же стан справ.

Іноді такі зв’язки видно і на самих членах ОВК.

Броварську ОВК 97 очолює Олена Швець. Вона представляє Юрія Кармазіна, разом з депутатом облради від ВО "Батьківщина" Олегом Кищуком є співзасновницею однієї організації.

У 93 окрузі єдина довірена особа Кармазіна Віталій Костюк агітує за Тимошенко. Більше того, він працює у підприємця, який минулого року підтримав "Батьківщину" 23 тисячами гривень.

Андрій Новак, який потрапив у вищезгаданий список довіреної особи Тимошенко, також часто представлений людьми саме "Батьківщини". Наприклад, в 21 окрузі в Ковелі його представляє Лариса Калитюк, член партії "Батьківщина". В Дніпрі, в 24 окрузі, на кандидата працює Ігор Поліщук - помічник Мгера Куюмчяна, депутата облради від "Батьківщини".

У 28 окрузі в Дніпрі його представляє Ужва Віктор Іванович, помічник депутатів "Батьківщина" Сергія Саса та Михайла Соколова, а у 2014 95 номер списку "Батьківщини".

Але соратник Тимошенко Сергій Соболєв запевняє, що вони не заводили своїх членів комісії через інших кандидатів, хоч про співпрацю і домовляються.

Техніка перемоги: як кандидати готові захищати свої результати на виборах 03

Формула Порошенка: 2 плюс 6 у резерві

Довірені особи Петра Порошенка в ОВК так не палилися, але вочевидь і президент має групу технічної підтримки. Її розмір також оцінюють на рівні 8 кандидатів, хоча імена "техніків" у різних регіонах можуть бути різні.

Так, довірена особа Андрія Садового по Чернігову Олександр Гашпар місяць тому заявив, що п’ятеро членів виборчої комісії по 205 округу у Чернігові, від різних кандидатів, можуть перебувати під впливом керівника міської організації БПП Василя Білогури.


Юлію Литвиненко в комісії представляє Границя Віра Петрівна – теща Білогури.

Кот Надія Миколаївна, яка представляє кандидата Ольгу Богомолець працює головним бухгалтером централізованої бухгалтерії Управління освіти Чернігівської міської ради, вона підлегла Василя Білогури, який очолює відповідний напрямок у міськраді.

Від кандидата у Президенти Володимира Петрова членом комісії стала Завалій Людмила Олександрівна, яка є головним бухгалтером ЧОКДЮСШ і підпорядковується управлінню освіти міської ради, тобто знову Білогурі.

Окрім того, як пише Гашпар, у комісії також присутні два педагогічні працівники, які увійшли в комісію за квотами від кандидатів Петра Порошенка та Миколи Габера. Очевидно, що вони також можуть перебувати під впливом Білогури, адже отримують зарплатню від Управління освіти міськради, вважає він.

Політтехнолог Володимир Петров та телеведуча Юлія Литвиненко здається найчастіше потрапляють у список підозрюваних в тому, що вони технічні кандидати чинного президента.

Зараз головний юрист "Батьківщини" Сергій Власенко та юристи Зеленського оскаржують в адмінсуді непропорційне розподілення керівних посад в ОВК, які звільнились після зняття низки кандидатів. ЦВК чомусь їх перерозподілила на користь Петра Порошенка, Юлії Литвиненко та Володимира Петрова. В результаті цього розподілу Петро Порошенко отримав 12 голів, Володимир Петров - 8 керівних посад, Юлія Литвиненко – 8 посад, інші кандидати не отримали пропорційно керівні посади.

Під час програми Романа Скрипіна #Їхтребадебати на телеканалі АТР кандидат у президенти Юрій Дерев’янко запитав у Юлії Литвиненко, яка декларує себе як незалежний кандидат, чому всі її довірені особи є представниками Блоку Петра Порошенка.

"Шуміло Олександр Леонідович є представником фракції БПП в Київраді, Юркевич Михайло Іванович, депутат Тисменицької районної ради від фракції БПП, Висоцька Людмила Григорівна, помічник народного депутата від БПП, Жилюк Денис Вікторович був керівником "Київоблреклами", підприємства обласної державної адміністрації, до речі які вкрали в мене квартиру, також від БПП", - назвав Юрій Дерев’янко довірених осіб Литвиненко.

Ведуча не змогла пояснити такий дивний збіг.

Серед людей, які представляють журналістку телеканалу Прямий теж можна знайти тих, хто в попередні кампанії працювали на БПП. Так, в 16 окрузі Литвиненко представляє головний лікар районної ямпільської лікарні, він же за сумісництвом кандидат до ямпільської райради від БПП на виборах 2015.

В ОВК №17 (місто Ладижин) у кандидатки секретар комісії Тамара Таранюк. Вона працює в ладижинській міськраді у відділі освіти, і була членом ОВК на трьох останніх виборах.

В 209 окрузі в Ніжині на кандидатку працює Ірина Коростиленко, яка до того працювала на БПП.

У Петрова теж є члени ОВК, які пов'язані з БПП. Так, в 14 окрузі в Жмеринці заступником комісії від кандидата стала Людмила Палагута. Жінка є активним членом партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" і рік тому перемогла в Жмеринському міському конкурсі "Людина року-2018" у номінації "Працівник освіти".

У 16 окрузі Володимира Петрова представляє Марія Громова, яка на останніх місцевих виборах представляла Блок Петра Порошенка .

У 21 окрузі на Петрова працює Анна Денисюк -на місцевих виборах 2015 року – член міської виборчої комісії від БПП "Солідарність".

У 206 окрузі Чернігова кандидата представлятиме в комісії депутат Чернігівської райради Шпилька Юрій Миколайович.

У 97 його представляє Валентина Балабаєва, яка на місцевих виборах 2015 представляла УДАР.

Юлія Тимошенко давно називає Юрія Тимошенка технічним кандидатом і проектом Адміністрації президента. Якщо подивитись на деяких членів ОВК від цього кандидата, то можна знайти підтвердження такому припущенню.

У Ковелі Юрія Тимошенка в ОВК № 21 представляє Андрощук Людмила Олександрівна. На місцевих виборах 2015 року – член районної виборчої комісії від БПП "Солідарність"). У 66 окрузі від цього кандидата в ОВК включили Катерину Сидоренко, яка 2015 року була членом комісії від БПП.

У ОВК №65 (м.Новоград-Волинський) його представляє Олександр Хмільовський, у 2015 року – член комісії від партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність".

У 97 окрузі кандидата представляє Слободяник Олена Анатоліївна, помічниця депутата броварської міськради від БПП Ірини Веремчук .

Є люди, які раніше працювали на БПП і серед членів комісій від Романа Насірова, і Василя Журавльова.

Не під запис депутати БПП кажуть про 6-8 технічних кандидатів, залежно від регіону.

Але при цьому часто купують або домовляються з членами комісій, які представляють і відомих політиків. Серед них члени комісій і від Олега Ляшка, і від Юрія Бойка, і від Олександра Вілкула. В деяких районах купили і людей Володимира Зеленського.

"Нам сказали дати в комісії двох представників, і 6 мати резервних", - пояснює один з депутатів БПП.

6-8 своїх людей Порошенку знадобиться на другий тур. 7 треба подати до ОВК, від 6 до 8 до дільничних виборчих комісій залежно від їхньої величини.

Якщо рівні ОВК вже можна говорити про залучення 6-8 технічних кандидатів, то в ДВК достатньо було використати одного.

Судячи з кількості поданих членів ДВК на перший тур, штабісти подавали тільки самого Порошенка і Литвиненко. Таким чином, журналістка зайняла 4 місце за кількістю поданих представників до ДВК.

Жінка, яка ніколи не була політиком, якось примудрилась подати більше членів ДВК, ніж Анатолій Гриценко, Руслан Кошулинський, Юрій Бойко і Олександр Вілкул.

Представники деяких опозиційних кандидатів прогнозують вкидання на користь президента на 3 000 дільниць.

У БПП це заперечують. Кажуть, на це немає ресурсу і монополії силовиків.

Найчастіше вибори фальсифікують вже після виборів, на стадії, коли протоколи і бюлетені везуть в ОВК.

"Десь хтось із членів комісії зівнув, а пачка бюлетенів у зеленці. Або відійшов на 5 хвилин, а пакет бюлетенів пошкодили і домалювали на частині зайві галочки. Все! Комісія бачить, що пакет відкривався, відправляє ДВК на перерахунок, і хтось із кандидатів втрачає свої голоси", - розповідає член комісії, який брав участь у кількох кампаніях.

Щоб захистити свій результат на виборах, на перший тур кандидату треба мати хоча б трьох лояльних членів комісії. Стільки їх треба хоча б з фізіологічних причин - щоб можна хоча б випити чаю, зжувати бутерброд і сходити в туалет. І на випадок, якщо засинатимеш над ввіреною пачкою бюлетенів, щоб хтось за ними приглянув.

Саме для цього і стають у нагоді технічні кандидати, які банально продають свої квоти. Правда, тут головне встигнути з товаром.

Наприклад, у броварську ОВК № 97 подавали 135 кандидатур від Олександра Мороза. Всі ці люди прописані в Обухівському і Васильківському районах, і навіть не знали, що будуть працювати в Броварах. Як кажуть співрозмовники в комісії, квоту пропонували купити одному з лідерів гонки, але йому вже не знадобилось.

Можливо, саме тому в багатьох регіонах 15-19 кандидатів навіть не подавали своїх представників у ДВК.

Серед них Геннадій Балашов, Ольга Богомолець, Інна Богословська, Віктор Бондар, Олександр Ващенко, Василь Журавльов, Сергій Каплін, Ілля Кива, Аркадій Корнацький, Віталій Купрій, Роман Насіров, Володимир Петров, Віталій Скоцик, Юрій Тимошенко та Віктор Кривенко.

 Тетяна Ніколаєнко, "Цензор.НЕТ"

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику