Яна Червона. Квіти поміж окопів

10662 50

…Надворі літо 2017 року. Ми на позиціях у районі Чермалика, і тиша вже не перший день така, що у вухах дзвенить. Багато хто нудиться та відверто сумує за війною.

-А як на мене – добре, коли немає боїв, - несподівано втручається у ностальгійні розмови Відьма. – Бо тоді у нас і загиблих немає.

І заперечити нічого.

З перших днів війни харків’янка Яна Червона допомагала армії, насамперед батальйону "Айдар", як волонтер. А влітку 2016 року прийняла рішення і сама підписати контракт. Ішла Яна до підрозділу правосєків, які тоді легалізувалися у складі 54 ОМБр. Тому що було доволі звично під час оформлення добробатівців - тільки-но отримавши військовий квиток, Яна Червона одразу потрапила безпосередньо на нуль. Без будь-якої "учєбки".

Як зізнавалася сама – тоді не вміла навіть розбирати автомат, "лише натискати на курок". Просто на позиціях Відьму усього вчили інші бійці. Попереду була зима 2016-2017, кількаденні бої за ліс та перші для Яни втрати – втрати вже не "підопічних", а побратимів. "… Моє ліжко у бліндажі було біля ліжка Сім’янина. І щоразу, коли я лягала, розуміла, що плачу. Це було дуже важко. Не те, щоб мені хотілося в цей час все покинути, - згадає вона потім. - Але тоді я була слабкою. Це не характерно для мене".

Яна Червона. Квіти поміж окопів 01

Згодом, після виведення бригади на полігон, бійці ПС перевелися до батальйону "Донбас-Україна". Там Яна Червона вперше у своєму житті пройшла стислий "курс молодого бійця" не під свист куль, а у відносному спокої – на другій лінії оборони. Комбат виділив на "перепідготовку" правосєків кілька тижнів часу та досвідчених інструкторів.

Яна Червона. Квіти поміж окопів 02

Відьма обрала собі посаду кулеметника у штурмовій роті, отримала свій РПК… І навіть не думала шкодувати про цей вибір, коли правосєки у повній снарязі та зі зброєю під час тренувань проходили черговий десяток кілометрів пішки у найпекельнішу літню спеку. Відьма робила дорогою селфі. Підбадьорювала всіх… А ще – саме на тих тренуваннях раптово з’ясувалося, що жінка, яка ще нещодавно вміла "лише натискати на курок,- стріляє влучніше за будь-кого з побратимів та посестер.

Яна Червона. Квіти поміж окопів 03
Яна Червона. Квіти поміж окопів 04

А потім знову була війна.

Чомусь згадується, що був час, коли Яна єдина, мабуть, з усього батальйону, жила у бліндажі одна. Її хованка нагадувала скоріше крихітну нору у землі. Розвернутися там було неможливо – хіба що вкластися спати. Але у кутку біля свого імпровізованого ліжка Відьма примудрилася знайти місце ще й для імпровізованої тумбочки, на якій поруч із зарядкою для рації стояла косметика. Навіть на передовій Яна завжди примудрялася залишатися жінкою та мати чудовий вигляд. Хоча часом для цього доводилося відкривати перукарню просто на позиції.

Яна Червона. Квіти поміж окопів 05

Яна Червона. Квіти поміж окопів 06

А ще вона встигала готувати для всіх грінки та підбадьорювати жартами. "Це перший чоловік у моєму житті, з яким я постійно хочу спати у прямому сенсі цього слова", - казала Відьма про напарника, з яким доводилося чергувати не одну ніч.

Яна Червона. Квіти поміж окопів 07
Яна Червона. Квіти поміж окопів 08

Під час останньої ротації Відьма несподівано для себе самої посадила на нулі крихітний городик - щоб "бачити не лише ями від приходів".

Яна Червона. Квіти поміж окопів 09

І сумнівалася – проситися у відпустку чи все ж таки дочекатися виходу на полігон. Про відпустку думала лише тому, що вже майже півроку не бачила дітей.

Яна Червона. Квіти поміж окопів 10

"…А як на мене – добре, коли немає боїв. Бо тоді у нас і загиблих немає", - лунає у голові голос Яни. Є люди, яким з часом починає подобатися війна, але це було не про неї. Вона мала що втрачати та дуже хотіла жити. Хотіла "бачити не лише ями від приходів". Але для цього не їхала додому, намагаючись абстрагуватися та забути все. Могла б. Та замість того сіяла у вигорілу землю поміж окопів квіти упереміжку з редисом.

Яна Червона. Квіти поміж окопів 11
Яна Червона. Квіти поміж окопів 12

Скоро вони проростуть.

Валерія Бурлакова, "Цензор.НЕТ"

Карта Приватбанк 5168 7422 3086 1985, Червоний Сергій (чоловік Яни)

Разом з Яною загинув молодший сержант, військовослужбовець 46-го Окремого штурмового батальйону спеціального призначення "Донбас-Україна" 54-ї окремої механізованої бригади Олександр Анатолійович Мілютін (позивний "Дєд").

Карта Приватбанк 4149 4391 0527 5709, Дарія Мілютіна (дочка Олександра Мілютіна)

Топ комментарии
+20 Маркиз
anti-colorados
Она - прикрыла, вы - проголосовали

Яна Червона. Квіти поміж окопів - Цензор.НЕТ 238

Наши читатели, заходящие на ЛО из ФБ, видели, что за две недели до выборов мы прикрепили вверху ленты видео из серии «Голосуй, мы прикроем». Как проголосовали 30% в первом туре мы все видели, а в это время они действительно - прикрывали.
Наверное, кому-то это казалось перебором и излишним в предвыборной агитации. Хотя ни в роликах, ни в плакатах не было малейшего указания за кого голосовать, или что это - рекламная продукция кого-то из кандидатов. Наверное, эти 30% думали именно так.
Но вот на одном из плакатов этой серии была изображена Яна Червона, боец батальона «Донбас-Україна». Сегодня, в следствие прямого попадания мины противника в блиндаж погибла она и Александр Милютин. Это именно они прикрывали тех, кто проголосовал «по приколу» и убили их те, с кем клован собирается демонстрировать засосы и извиняться.
Если бы тогда, в 2014 году, враг не был остановлен, то реколонизация была бы проведена точно так, как это было раньше. Головорезы Муравьева, так любимые люмпеном - устроили кровавую вакханалию в Киеве, вырезая и отстреливая всех, кто подворачивался под руку. И в Москве это, как и последующий голодомор, считают «братскими отношениями».
Мало того, в 14 году весь твиттер был в постах «освободителей», которые не стесняясь описывали глубины своих «мечт» о том, как они будут грабить и насиловать в Днепре, Киеве и особенно Львове. Автор лично читал эту дрянь сотнями сообщений.
Возможно, это многие забыли, но зато, это прекрасно помнят жители Донецка, которые голосовали за клована, сидя в Киеве и Львове. Они-то прекрасно знают, как там все было, и представляют, что когда пожива в банках, магазинах и автосалонах кончилась, «освободители» стали отжимать автомобили у простых жителей городов. Те, кто особо возмущался, сгинули без вести.
Так вот, Яна пообещала прикрыть, пока вы «прикалывались», и прикрыла своей жизнью. Теперь - живите с этим!
А ей -- светлая память! Героем - слава!
показать весь комментарий
03.04.2019 14:49
+19 Jovi Burst
Олена Білозерська
18 год ·

ЗМІ і волонтери повідомляють, що сьогодні в бою загинула кулеметниця 46-го ОШБ "Донбас" Яна Червона, "Відьма".
Я не буду "жувати соплі" - загинув солдат, не вперше і не востаннє. Я не буду закликати "не припиняти стріляти", бо тим, хто знають, що в Україні війна, такі речі пояснювати не треба.
Я зараз про інше. Не випадково ставлю на пост-некролог "політичне" фото Яни. Вона була активною прихильницею Петра Порошенка, і за допомогою "окопного фотофлешмобу" закликала нацдружини зменшувати некомплект на фронті, а не протестувати в тилу. Після цього її передбачувано облили брудом.

У середовищі, яке я називаю "партією Майдану" (фронтовики-добровольці, волонтери, їхні родини і всі небайдужі) авторитет воїнів є дуже високим. І коли воїн публічно каже щось таке, з чим інші незгодні -
- порядні незгодні кажуть: "Він воїн, тому має право на своїх тарганів у голові, поважаймо його вибір",
- непорядні незгодні кажуть: "Він не воїн, він тільки піариться".
Чого тільки не начиталася Яна і ми разом з нею після цього фото! Що в неї і фліска чиста, і кулемет як новенький, і "вибач, Яно, але всі знають, що ти піаришся, поговір про тебе такий".
Тепер вже неважливо, як часто у неї була можливість митися і прати речі?
Тепер вона вже не піариться?
Я з таким самим "новеньким" карабіном і постійними звинуваченнями в "піарі" проходила піввійни, аж поки позатикалися. Мені пощастило більше - позатикалися якось самі, не довелося гинути.
Найприкріше, що серед цих покидьків трапляються не диванні, трапляються такі, що зустрічали тебе на фронті - і все одно ходять по Інтернетах і язиками плещуть.
Час все одно розставить все на свої місця. Далі мала б іти фраза "І вам колись буде соромно", але знаю точно - не буде.
Світла пам'ять Яні. Співчуття побратимам і близьким.Яна Червона. Квіти поміж окопів - Цензор.НЕТ 9487
показать весь комментарий
03.04.2019 14:09
+12 Welt Schmerz
R.I.P.
Вічна Слава Валькірії.
показать весь комментарий
03.04.2019 16:02