Ігри дорослих хлопчиків: перевзування, перевибори і відставка генпрокурора

9817 18
Ігри дорослих хлопчиків: перевзування, перевибори і відставка генпрокурора

Чи буде достроковий розпуск парламенту? Як перебудовуватися? Зберігати старі конструкти чи будувати нові? Ці питання вже місяць мучають депутатів нинішньої коаліції.

У понеділок і вівторок вони почули думки президента Петра Порошенка, прем'єра Володимира Гройсмана, спікера Андрія Парубія та лідерів "Народного фронту" з цього приводу.

Але навряд чи це повернуло їм душевний спокій.

Не забудьте перевзутися

Одне з головних слів цього тижня в Раді - "перевзування". Йдеться про зміну поглядів, команд і ставок, про пристосуванство і страх залишитися не при справах. Стара тема, про яку багато всього сказано: "Нова мітла по-новому мете", "Який сан, така і шана"...

Як це відбувається у політикумі країни, де вчора переміг Зеленський? По-різному. В одязі народних депутатів з'явилася мода на зелене. Практично зникли з ужитку слова "фігляр" і "клоун", відтепер ті ж люди шанобливо кажуть: "талановитий актор", "нічого, він навчиться" і "треба допомагати, щоб у нього вийшло".

Народні депутати запитують один в одного (і у журналістів) номери телефонів людей з команди Зе. Для чого? Для справи.

У кореспондента "Цензора" один такий номерок був. Питаю у народного обранця, члена фракції БПП:

- А вам він, вибачте, навіщо?

Відповідає з легким збентеженням:

- Та так, нічого особливого. Хочу їм у себе в області одну людину порадити. Для команди. А то у них там поки нікого не видно …

Багато розмов про те, скільки нардепів перейдуть миттям або катанням під зелені прапори. Одні нараховують 70 з гаком людей, інші - перевалюють за сотню.

Приблизний розрахунок по Зе-донорах такий: вся група "Відродження", ситуативно - "Батьківщина", ситуативно-вимушено - "Опозиційний блок". А також всі "укропівці", група Авакова з "Народного фронту" (близько 10 осіб), ряд мажоритарників і позафракційних.

Бурління і перетікання особливо помітно в політичних верхах. Нардеп Борислав Береза, дивлячись по телевізору засідання погоджувальної ради Верховної Ради, не зміг стримати емоцій. Його фейсбучний пост - як про тих, хто перевзувається в зелене буквально на очах, так і про тих, хто вибудовує навколо Верховної Ради оборонні редути, щоб новообраний Президента не зміг взяти її штурмом.

Ігри дорослих хлопчиків: перевзування, перевибори і відставка генпрокурора 01

Ті, хто програв (у широкому сенсі цього слова) реагують по-різному. За добу сесійного дня в парламенті назбиралося кілька типових реплік народних обранців:

- Почав думати, що далі робити. До прохідної частини списку навряд чи вже потраплю. Та й не хочу, напевно ...

- А це ви мені так дорікаєте, що я хочу змінити команду? Так це політика, Євгене! Тут кожен досягає в міру своїх амбіцій. Ну, і талантів, звичайно. І ось я особисто ціну собі знаю. Так чому я не можу самореалізуватися в іншому місці?

- Ніякої ломки у мене не буде. Зайнятися є чим. Викладатиму, консультуватиму. З онуками возитимусь …

- Ну, і нічого страшного, життя триває! Між іншим, після того, як вчора до Петра Олексійовича на Банкову прийшли тисячі людей, багато хто вирішив залишитися в команді … Правда, і це тепер буде непросто. І не тому, що список Порошенка вже буде не такий довгий, як 5 років тому. А тому, що і Порошенку вже треба інші люди, які не провалять вибори, і не втечуть.

Вперед, до праймеріз

У вівторок у партійному офісі на Лаврській президент Петро Порошенко зібрав фракцію.

Президент був спокійним і втомленим.

"Зазвичай він може пожартувати, але цього разу нічого такого не було. Хіба що, коли Оксана Юринець спізнилася і з вибаченнями зайшла до залу, президент посміхнувся: "Вам все можна! Ви ж зі Львова", - розповів один з учасників зустрічі. Як відомо, Львівщина виявилася єдиною областю, де переміг Порошенко.

Президент говорив, що люди чекали, що вже на завтра стане краще, але цього не буде, бо країна у важкій економічній ситуації і треба повертати борги.

"Говорив про те, що надважливо, щоб не розвалили армію, бо назад ми її не склеїмо", - сказав Порошенко.

Ще його дуже обурило рішення адмінсуду, який призупинив процес перейменування Української православної церкви (Московського патріархату).

"Порошенко сказав, що за такі рішення й справді треба саджати, бо це посягання на святе і на те, за що люди помирають на фронті", - розповів один з депутатів.

Ігри дорослих хлопчиків: перевзування, перевибори і відставка генпрокурора 02

 Фото: Володимир Горковенко

Але найбільше депутатів, звісно, цікавило, як жити далі і чи будуть дострокові вибори.

"Петро Порошенко анонсує нові обличчя у власній команді. І питання не в тому, що хтось "на вихід", а в тому, що ціна для держави надто висока, щоб брати у список будь-кого", - написав учора на Фейсбуку керівник інформаційного управління АП Володимир Горковенко.

"Йдеться про те, що треба шукати нових людей, які мають підтримку в регіонах, на тій же Донеччині, де в нас провальні результати, тих, кому люди довірятимуть і хто дасть у майбутньому результат", - розповів співрозмовник видання.

З тих, хто забезпечував результат, цього разу на зустрічі з президентом був лише нардеп Сергій Березенко. А ось ні ідеолога кампанії Ігоря Гриніва, ні керівника штабу Віталія Ковальчука не було. При цьому останнього вже немає другий день і на роботі на Банковій. Так само їх не було і в ніч виборів з Порошенком.

Прем'єр Володимир Гройсман і генпрокурор Юрій Луценко в ніч виборів теж не приходили до Порошенка. Але у вівторок все ж прийшли. Правда, генпрокурор лише за 5 хвилин до кінця.

Напередодні в ефірі "Свободи слова" Гройсман анонсував, що піде на вибори окремою політсилою. "Я не хочу бути статистом у наступному політичному сезоні, а бути активним, впроваджувати політичні ідеї", – заявив Гройсман.

"На фракції він сидів із сірим обличчям і було видно, що йому некомфортно. Порошенко не став його шпиняти, тільки сказав, що поки не йдеться про те, скількома колонами ми підемо на вибори", - розповів один з депутатів.

Його колега Максим Єфімов спитав у прем'єра, що він робитиме, якщо голови ОДА звільняться, а Зеленський принесе свої кандидатури.

"Ну, будемо радитися", - відповів Гройсман, чим ще раз переконав депутатів БПП, що в прем’єра тепер своя гра.

Ігри дорослих хлопчиків: перевзування, перевибори і відставка генпрокурора 03

 Фото: Володимир Горковенко

З якого фронту не зайди - халепа

Днем раніше свою фракцію проводила ще одна фракція нинішньої коаліції "Народний фронт". І думки там про майбутнє звучали дуже різноманітні.

Наприклад, секретар РНБО говорив на фракції про жертовність і про те, що можливо "Народного фронту" і не буде в наступному складі Ради.

Нардеп Павло Пинзеник закликав колег хоча б поспілкуватись з Володимиром Зеленським перед тим як оголошувати себе опозицією до нього.

Риторика Андрія Парубія була цілком на підтримку Петра Порошенка і спікер готовий стати його останнім редутом у Раді.

Але більшість депутатів фракції таку позицію відверто не сприймає. Ба більше, все йде до того, що БПП стане головним опонентом "НФ" на парламентських виборах.

"Нам у електоральному полі немає особливо чого ділити з Юлею, Ляшком, та й Зеленським. У них буде своя конкуренція. А от з Петром буде дуже жорстка війна за можливість залишитися у політиці в межах власного проекту", - відверто сказав "Цензору" один з авторитетних політиків "НФ".

А якої думки дотримується лідер партії Арсеній Яценюк? У заключному слові сказав, що буде так, як члени партії уповноважили його на з'їзді.

Не під запис ця концепція звучить так: вони не хочуть бути з Тимошенко, бо не витримують її економічних поглядів, з Порошенком не хочуть за "мочилово" Яценюка, тому треба вибрати третій варіант.

"Наскільки нам відомо, то зараз він веде переговори з Гройсманом про участь у новій партії з квотами 50 на 50. Але чогось я підозрюю, що буде, як 5 років тому з БПП, коли вони в останній день розійшлися в окремі партії", - каже один з депутатів.

Цілком імовірно, що новий проект зацікавить Ріната Ахметова, адже президентські вибори показали, що попередні вкладення в Олега Ляшка і Олександра Вілкула були не надто ефективними. А з Яценюком і Гройсманом у Ахметова хороші стосунки.

Підтримка Ахметова для успіху "НФ" буде вкрай важлива – адже президентські вибори переконливо довели: телебачення вирішує якщо не все, то дуже багато. "Ви ж, мабуть, в курсі, -каже один з депутатів, що канал "Україна" разом з "1+1" - лідери глядацької популярності. То ж тут у своїх розрахунках ми оптимісти".

"Але чи підніметься цей тандем вище 5-7% у мене велике питання", - сумнівається інший депутат.

Між тим перший розкол фракції НФ може статися вже в цей четвер.

Андрій Парубій анонсував колегам, щоб зробить усе, щоб у четвер був ухвалений закон про мову, а також законопроект віце-спікера Оксани Сироїд про обмеження повноважень президента.

І те, й інше можуть не підтримати депутати з групи Арсена Авакова.

Законопроект Сироїд не вчорашній і сама віце-спікер наполягає на формулюванні не про обмеження повноважень президента, а про приведення у відповідність до Конституції.

Щоб у будь-якого господаря Банкової не було спокуси "запливати за буйки".

Все має солідний і пристойний вигляд. А далі починаються метаморфози.

- Ще минулого тижня була загальна ейфорія щодо того, що цей закон потрібен, - розповідає пані Оксана. - Ну, насправді ж цілих 89 законів України надають президенту неконституційні повноваження. Вдумайтеся в цю цифру! І це гарант Конституції!

- І що? Вчора тональність раптом змінилася?

- Так. Кажуть так: "А раптом Президент використовує ці свої неконституційні повноваження на добро?". Або: "А що скажуть виборці новообраного Президента? Вони вважатимуть, що ми забираємо у нього владу, не даємо йому зробити щось добре ".

- І так, погодьтеся, багато хто вважає.

- На жаль. Але у мене просте питання: чи можна взагалі зробити щось хороше в неконституційний спосіб? І розумієте, за 28 років незалежності все це вже було. Нічого немає нового під місяцем ...

Бюро добрих послуг для Зеленського

Після оголошення результатів виборів багато депутатів намагаються довести свою позицію "не словом, а ділом".

Близький друг Андрія Портнова Валерій Писаренко вже оголосив себе неформальним представником президента в Раді. І байдуже, що в штабі Зеленського його на це не вповноважували.

"Тут по всій країні вже побігли гінці з благою вістю, що з ними треба домовлятися про посади", - сміються депутати.

Писаренко вчора запропонував звільнити спікера Андрія Парубія. Адже саме від нього залежить відповідь, чи є в Раді коаліція, саме він оголошує заяви.

Ігри дорослих хлопчиків: перевзування, перевибори і відставка генпрокурора 04

А Сергій Каплін зачитування своєї заяви чекає вже не один рік.

"І у мене теж є підписні листи і проект постанови про відставку Парубія, - каже він. – Ще з того року. Не розумію, навіщо дублювати. Скільки підписів мені вдалося зібрати? Десь близько десяти". Я ж теж вийшов з коаліції кілька років тому – але Парубій про це не оголошує, тому у мене є моральне право їх збирати".

Говорячи про можливі причини звільнення Парубія, Каплін загинає пальці.

"Новий керівник парламенту – це можливість дочасних виборів - раз. Це можливість блокування нового закону про мову, на який у парламенті є голоси, - два. Це можливість нового закону про блоки – три. Це можливість блокування закону про імпічмент – чотири. Це стратегічна вишина у прямому та переносному сенсі, розумієте?".

Втім, нардепи різних фракцій не вірять у те, що спікера вдасться звільнити. Голосів не вистачить.

Інша річ - генеральний прокурор. Його єдиного Зеленський озвучив серед тих, кого він бажає звільнити. Але Луценко писати заяву не буде.

Ігри дорослих хлопчиків: перевзування, перевибори і відставка генпрокурора 05

Його можна звільнити через постанову Верховної Ради про недовіру, яку розглянуть через 10 днів після внесення. Але під нею треба 150 підписів, а ініціатор процесу Ігор Луценко почне цю роботу лише в четвер, бо в Раді банально немає депутатів.

Це означає, що до питання відставки генпрокурора підійдуть у кращому випадку в кінці травня. До речі, відставка розв’яже руки генпрокурору і він зможе займатися політичною діяльністю. Питання тільки - в якому форматі: ще донедавна Юрій Луценко думав про оновлену політсилу з Віталієм Кличком, але той вирішив, що йому вигідніша схема "Подвійний удар" з братом Володимиром. Ще один варіант був - консервативна партія з Турчиновим, але той теж не поспішає з політичними рухами.

Якщо команді Зеленського не вдасться звільнити Луценка, то в нього не буде піар-поля для посадок. Або ж доведеться іти на відкриту співпрацю з Арсеном Аваковим.

Хоча, схоже, зараз для нього важливіше пошвидше провести інаугурацію і спробувати розпустити парламент.

Нардеп Сергій Міщенко вже вніс постанову про інавгурацію на 18 травня. Якщо її проголосує зал, то в Зеленського вистачає часу, щоб розпустити цю Раду, скориставшись рішенням суду про відсутність коаліції.

Рішення, кажуть депутати, вже готове і скоро має з'явитися.

Для Зеленського цей варіант кращий за вибори восени, адже він зараз на піку популярності. І може отримати свої 25% і свою більшість. Тоді як до осені ці шанси впадуть. І він може отримати прем'єра Петра Порошенка.

Тетяна Ніколаєнко, Євген Кузьменко, "Цензор.НЕТ"

Топ комментарии
+7 susanin
Поехали два депутата Верховной Рады на рыбалку. Порыбачили, сели выпить, покушать. - Викторович! Ты чего после аварии такой хмурый? - Да, Михалыч, сниму я с выборов кандидатуру свою, наверное ... - Викторович, ты чего?! - Боюсь я... Возмездие какое-то пришло... Я ведь разбился на дороге, которую уже пять лет обещаю сделать, ударился в фундамент обещанного когда-то садика, да и попал в реанимацию больницы, которую уже три раза обещал отремонтировать... - Да совпадения это, Викторович, не более! - Нет, Михалыч. Совпадения-не совпадения, а новый морг я уже успел пообещать...
показать весь комментарий
24.04.2019 18:18
+5 Fedor Kulikov
Читая это подробное описание броуновского движения опарышей в выгребной яме, почему-то подумалось, что в какую сторону опарыши не поползут, из них все равно "вылупятся" исключительно зелёные мухи...
Наверное, поэтому первым законом Зеленского должен был бы стать запрет депутатам повторно баллотироваться, а так же запрет чиновникам высших рангов идти в депутаты после сковыривания их задниц с должности.
показать весь комментарий
25.04.2019 02:02
+4 susanin
- Ну, как дела?
- Да вот, пытаюсь слугой устроиться...
- Ты че, с дуба рухнул? Ты же ничего делать не умеешь.
- Так я слугой народа хочу...
показать весь комментарий
24.04.2019 19:56