Цензор.НЕТ

31.05.19 22:09

Борці з маніяками. Як соратник Зеленського допоміг на з’їзді Порошенку

Автор: Татьяна Николаенко

"Ми не йдемо на вибори, щоби бути в опозиції — ми йдемо перемагати і брати владу!", - таку мету поставив на з’їзді оновленого БПП (тепер це "Європейська солідарність") Петро Порошенко.

Втім попри бравурний настрій колишнього президента його нинішні однопартійці не під запис дуже сумніваються, що їм вдасться отримати хоча б 10% на цих виборах.

Цього тижня партію залишили найбільш токсичні особи – Ігор Кононенко та Олександр Грановський. Партія задекларувала курс на оновлення, хоча це не завадило бути на з’їзді ні першому генпрокурору від Порошенка Віталію Яремі, ні досить неоднозначному голові Закарпатської ОДА Геннадію Москалю.

Борці з маніяками. Як соратник Зеленського допоміг на з’їзді Порошенку 01

Борці з маніяками. Як соратник Зеленського допоміг на з’їзді Порошенку 02

У першому ряду подружжя Порошенків, Софія Федина та Віталій Гайдукевич 

Тиждень повної невизначеності

Ще за тиждень до з’їзду "ЄС" було відомо, що список на ньому не затверджуватиметься.

"Список буде тільки 8 червня, йому передуватиме голосування на праймеріз, а на цьому етапі тільки Порошенка оберуть головою партії", - сказав співрозмовник у партії.

Яка квота відібраних на праймеріз буде в фінальному списку не зрозуміло.

На сьогодні депутати фракції БПП перебувають у повній прострації, що з ними буде далі. Навіть фракційні мажоритарники почуваються дуже неупевнено.

По-перше, висування за підтримки "Слуги народу" додає кандидату з вулиці одразу 15%. А значить навіть депутат, який вклався в округ, може йому програти. А по-друге, мажоритарники БПП завжди отримували кошти соцеконому від Володимира Гройсмана за залишковим принципом.

"Він же всю дорогу дотував Нарфронт, а ми в нього були за залишковим принципом – типу я ваш прем’єр, ви і так потрібне мені проголосуєте", - кажуть депутати.

Тому навіть на вчорашній зустрічі з прем’єром мінімум 4 мажоритарники фракції БПП поцікавились – а чому вони недоотримали на свої округи мільярди, тоді як значно більші кошти пішли Кононенку і Грановському.

"Гройсман розвернувся і пішов, сказавши, що не хоче відповідати на це питання", - розповідають депутати фракції.

У списочників історія ще гірша ніж в мажоритарників.

"Я наче підходжу для оновленого списку, але поки ніхто зі мною навіть не говорив", - зізнається один депутатів, який у 2014 був вітринним обличчям БПП.

"Якби нам хоч за рік сказали шукати округ, то можна було якщо не гречкою засівати, то хоч запитами людям допомагати і якось собі рейтинг отримати. А тепер взагалі незрозуміло що", - бідкається один з депутатів групи УДАР.

З групою Кличка взагалі незрозуміла історія. Цілий рік мер годував їх обіцянкою, що на вибори вони підуть самостійно, але до указу Володимира Зеленського ніхто нічого не робив для піару партії. Кличко провів перемовини і з Гройсманом, і з Тимошенко. Втім увечері 29 травня стало відомо, що група УДАР начебто піде на вибори разом "Європейською солідарністю".

Але 30 травня мер Києва знову зібрав свою групу і сказав, що переговори триватимуть до 6 червня, і не тільки з Порошенком. На з’їзд "Європейської солідарності" Кличко не прийшов. Хоча мав би – щонаймні для того, щоб скласти повноваження голови партії, від яких відмовився ще у 2016 році.

З депутатів його групи на з’їзді була тільки Марія Іонова, яка входить до центральної ради партії.

Борці з маніяками. Як соратник Зеленського допоміг на з’їзді Порошенку 03

Марія Іонова

Зі списочників БПП на з’їзд покликали тільки третину. СМС розіслали після 15 години у четвер за незрозумілим принципом.

Серед запрошених опинились Ольга Червакова, Олексій Мушак, Тетяна Ричкова, Олександр Черненко, а також Ірина Луценко, Ніна Южаніна , Руслан Демчак, Володимир Арьєв. І звісно ж, голова виборчого штабу Сергій Березенко.

Борці з маніяками. Як соратник Зеленського допоміг на з’їзді Порошенку 04

Артур Герасимов, Ніна Южаніна та Ірина Луценко

Борці з маніяками. Як соратник Зеленського допоміг на з’їзді Порошенку 05

Тетяна Ричкова

Борці з маніяками. Як соратник Зеленського допоміг на з’їзді Порошенку 06

Ольга Червакова 

Операція "Позиціонування"

Рядові учасники зїзду стали збиратись ще з 10 години, хоча сам захід був запланований на 13. Тому до 11 солідна черга стояла перед зачиненими дверима Мистецького Арсеналу. Дехто навіть дітей привів.

Борці з маніяками. Як соратник Зеленського допоміг на з’їзді Порошенку 07

Дехто з делегатів прибув із дітьми 

- А зїзд БПП точно тут, - питала дівчина у хлопця з черги.

- Та тут, непереживай. Скоро відчинять.

Поряд з ними стояли ще двоє, які говорили про шанси співачки Олі Полякової і що Зеленський проклав новий шлях для зірок до заробляння грошей.

А от про що зїзд БПП вони не знали.

"Цей зїзд був потрібен, щоб партія визначилась з політичною ситуацією в країні, показала, що вона вважає зараз найважливішим у країні, що зроблено в країні за 5 років. Бо складається враження, що ніхто з політичних сил не ставить за мету захищати євроатлантичний вибір", - пояснив мету зібрання один з ідеологів партії Сергій Таран.

Втім насправді ніхто євроатлантичну спрямованість не заперечує. Та й які кроки партія ЄС лобіюватиме на цьому шляху, щоб у 2023 подати заявку на членство в ЄС, ніхто з соратників Порошенка не сказав.

Більше того, до кінця з’їзду склалось враження, що якби не скандальне інтерв’ю бізнес-партнера Володимира Зеленського Бориса Шефіра, де він називає Путіна не маньяком, а розумною людиною, з якою можна домовитись про кінець війни, то неясно про що була б більшість промов однопартійців колишнього президента.

"Сьогодні новообрана команда запитує у суспільства: "Ви що думаєте, що Путін маніяк? Так, я думаю,що Путін маніяк. Тому що тільки маніяк може планувати розчленувати дружню країну, вкрасти Крим, відшматувати Донбас, тільки маніяк може утримувати тисячі заручників і політв’язнів, тільки маніяк може насолоджуватися від сліз їх родин… Так, Путін – маньяк",- наголосила віце-спікер Ірина Геращенко.

Борці з маніяками. Як соратник Зеленського допоміг на з’їзді Порошенку 08

"Ми заклали міцний фундамент нашої державності, і ворог б’є туди. Вони хочуть зруйнувати фундамент нашої державності, фортецю – Україна. Своїми заявами про те, що має бути відмінений закон про мову, відмінена декомунізація, мають бути відмінені мовні квоти – це удар по фундаментальних цінностях, які тримають нашу фортецю в боротьбі з російською агресією, в боротьбі проти російського окупанта. Але ми вийшли на Майдан і не дозволили, щоб Україна стала частиною "руського міра". На Майдані ми довели, що українці нікому не дозволять згорнути українську державність" - повторював слідом спікер Андрій Парубій, якому пророкують друге місце в списку БПП.

"Тому я звертають до тих, хто говорить про відміну закону про мову, квот, декомунізації, ви відчуєте жорсткий опір від кожного з нас. Ми будемо боротися в парламенті, на площах, вулицях, ми не допустимо реваншу в Україні, і не дамо вам жодного шансу. Земля під вами буде горіти. Ви відчуєте гнів і дух української нації", – додав він.

Борці з маніяками. Як соратник Зеленського допоміг на з’їзді Порошенку 09

Парубій був на з’їзді зовсім недовго. І після промови поїхав на засідання РНБО, до президента Зеленського.

Своє майбутнє у списку "Європейської солідарності" він коментувати журналістам не став.

"Я не хочу бути частиною русского міра. Я хочу бути громадянином світу", - сказала юна Дінара Габібуллаєва, яка очолює молодіжку партії.

Борці з маніяками. Як соратник Зеленського допоміг на з’їзді Порошенку 10

Дівчина, яка щиро ридала, коли Порошенко 21 квітня програв Зеленському, попросила Максима Саврасова одразу поставити на голосування питання обрання екс-президента головою "Європейської солідарності".

Саврасов, не довго думаючи, так і зробив, і навіть не читав протокольне рішення про звільнення Кличка з посади голови партії.

Вочевидь, регламент на таких заходах давно вже нікого не цікавить. Зрештою повноваження голови партії "Слуга народу" від Івана Баканова до Дмитра Разумкова теж якось в обхід з’їзду перейшли.

Порошенка обрали одноголосно. Ніхто нічого і не рахував. І лічильної комісії не бачив. Такі речі при прямій трансляції збивають динаміку. А головне все таки сигнал у телевізор.

У своїй "інаугураційній" промові Порошенко теж запевнив, що робитиме все, щоб захистити той зовнішній курс, яким ішла країна 5 років.

"Для того я залишаюся в політиці, а партія йде на вибори, хоча вони й проголошені із грубим порушенням Конституції. Ми йдемо не за посадами. Йдемо, щоб захистити досягнення країни у державотворенні за п’ять років. Щоб не допустити її розвороту назад до Росії. Ми йдемо для того, щоб Україна продовжила рух до членства в Європейському Союзі та НАТО. Ми йдемо, щоб не допустити російського реваншу", – наголосив Порошенко.

Прокрустове ложе "армії, віри, мови"

Порошенко також наголосив на назмінності головних цінностей і гасел – "армія, віра, мова"

Після виступу екс-президента депутати стали все частіше виходити на каву і бутерброди.

Не можна сказати, що все сказане додавало їм оптимізму.

"Ми заганяємо себе в галицьку вежу, де нас вже чекає Вакарчук і з яким ми і розділимо 10%, яких влаштує така риторика", - зізнався один з депутатів.

"Ми знову говоримо про абстрактну Європу, а не про конкретну людину, і ми знову віддаємо це поле Зеленському та іншим", - додав його колега.

В цілому депутати не дуже схвалюють тренд на тотальне оновлення партії.

"Ми женемось за якимись фішками, які запропонував Зеленський, але ми забуваємо, що копія завжди гірше оригіналу. І на повторенні чужих ідей ми перемогу не здобудемо", - додає інший.

Екс-заступник глави АП і керівних інституту стратегічних досліджень Ростислав Павленко пропонує у відповідь працювати. "Бо якщо тільки скаржитись, то ми точно нічого не виграємо", каже він.

Міністр у справах ветеранів Ірина Фріз каже, що навіть у складі невеликої опозиції має сенс захищати досягнення 5 років.

До речі, з усього Кабміну на з’їзді була лише вона та Степан Кубів.

Павленко та Фріз були серед перших, хто подався на партійні праймеріз. Зараз кількість учасників займає вже більше 20 сторінок. І вчора був останній строк подачі заявок.

- А я от навіть і не знав, що вчора був останній строк, - розводить руками Рефат Чубаров.

Борці з маніяками. Як соратник Зеленського допоміг на з’їзді Порошенку 11

Скоріше за все, він і так буде в першій десятці, а то й п’ятірці, але поширення інформації в партії явно вимагає покращення.

Зате в списку праймеріз є і Олексій Гончаренко, і Артур Герасимов, і Сергій Березенко.

Борці з маніяками. Як соратник Зеленського допоміг на з’їзді Порошенку 12

Ростислав Павленко і Сергій Березенко 

Хоча останній і заявив Цензор.НЕТ, що праймеріз ще не визначає місця в списку.

"Праймеріз не має відношення до партії. Той список, який нам дасть ГО "Справа громад", яку представляють Віталій Гайдукевич, Юрій Бірюков, буде переданий партії. Голосування завершиться 4 червня. І далі вже центральна рада і президія партії вирішуватимуть, як розставити цих людей у списку, у якій послідовності", - зазначив Березенко.

Він не став уточнювати, якою буде квота депутатів у цьому списку і хто ще в нього потрапить.

"Можу точно сказати тільки одне – мене в списку БПП не буде"- зазначив він насамкінець.

Як відомо, Березенко з великим скандалом обрався в 2015 в Раду по 205 окрузі в Чернігові. Але чи піде він знову на округ депутат, не відповів. Сказав, що треба поїхати туди і спитати людей. Його мучив флюс і він попросився до лікаря.

В холі Мистецького Арсеналу ще залишилось кілька десятків депутатів, які зібрались колом і співали українських пісень.

Борці з маніяками. Як соратник Зеленського допоміг на з’їзді Порошенку 13

Тетяна Ніколаєнко, "Цензор. НЕТ"

Фото - автора, Фейсбук "Европейської солідарності"

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику