Цензор.НЕТ

25.06.19 09:00

Команда Аnnе de Kyiv. Як королева Франції об’єднала українців і планує об’єднати європейців

Автор: Анастасія Рінгіс

Санліс, що за 45 кілометрів від Парижа, одне з небагатьох містечок, де мешканці впізнають український прапор і гімн.

Тут в ХІ столітті жила королева Франції – дочка Ярослава Мудрого Анна Ярославна (Anne de Kyiv) - дружина Генріха I. Саме вона у 1060 році заснувала Абатство святого Венсана – одну з головних пам’яток Санліса. Щороку в містечку зі стародавньою історією проводять Дні України.

Команда Аnnе de Kyiv. Як королева Франції об’єднала українців і планує об’єднати європейців 01

У 2013 році, всього за тиждень до подій на Майдані, представники української діаспори Вікторія Делленжер і Анна Кантер під патронатом митрополита Ґудзяка залучили кошти десятків українських бізнесменів і діаспорян, щоб викупити будівлю католицької церкви.

Команда Аnnе de Kyiv. Як королева Франції об’єднала українців і планує об’єднати європейців 02

Анна Кантер та Вікторія Деллінджер.

Тож сьогодні неподалік від Абатства святого Венсана розташовується українська греко-католицька Церква святих Бориса і Гліба, а також Центр Анни Київської.

"Наш центр – це не стільки місце, скільки ідея та міжнародна мережа", – пояснює співзасновниця центру Вікторія Делленджер.

Вперше вона потрапила в Санліс у 2007 році. Приїхала з батьками подивитися на пам’ятник Анни Київської, який у 2005 році відкрив президент України Віктор Ющенко, а також на абатство і замок, де колись жила королева Анна.

"Ясно пам’ятаю, як перед від’їздом із Санліса подумала, що це ж наша історія і її не можна залишити, її треба розповісти", – згадує Вікторія. Цікаво, що вона, львів’янка, яка закінчила Ліонську бізнес-школу і довго працювала та жила у Нью-Йорку, оселилася неподалік Санліса.

Команда Аnnе de Kyiv. Як королева Франції об’єднала українців і планує об’єднати європейців 03

У 2012 році Вікторія знайомиться з Анною Кантер, українкою канадського походження, і жінки вирішують викупити будівлю католицької церкви, яка вже не працювала, щоб створити український куточок неподалік абатства.
З такою ідеєю вони звернулись до Бориса Ґудзяка, на той час новопризначеного єпископа УГКЦ у Франції, Швейцарії, Бельгії, Нідерландах та Люксембурзі. Він благословив. І після першої літургії у Парижі, на яку приїхали бізнесмени з України, Вікторія з Анною почали збирати кошти на викуп церкви. Першими донорами проекту стали львівські бізнесмени – жертводавці і друзі Українського Католицького Університету.

Команда Аnnе de Kyiv. Як королева Франції об’єднала українців і планує об’єднати європейців 04

Співзасновники називають це "невипадковим збігом обставин". Так само як у 70-ті роки, коли до Абатства святого Венсана вперше завітали представники української діаспори, ректор ліцею абатства Маріс сказав: "Я чекав на вас, українці, все своє життя!"

Команда Аnnе de Kyiv. Як королева Франції об’єднала українців і планує об’єднати європейців 05

Географ та історик, він дослідив походження Анни Київської, і ще тоді, коли у Франції її називали Anna de Rus, він називав королеву Annе de Kyiv.

"Цю історію в українській діаспорі передають із вуст в уста. А його слова про те, що в Санлісі має з’явитися українська церква, стали пророчими, – розповідає Делленжер. – Я досі згадую, як ми стояли у церкві після літургії і приймали чеки від благодійників. Диво стало можливим!"

Команда Аnnе de Kyiv. Як королева Франції об’єднала українців і планує об’єднати європейців 06

- Хто дав назву Церкві святих Бориса і Гліба?

- Назвати так церкву було єдиним проханням, яке пролунало від Бориса Ґудзяка. Борис і Гліб – брати Ярослава Мудрого, які не пішли воювати проти нього, як це зробив Ярополк. Вони загинули, і наша церква визнає їх мучениками.

Це історія про здатність об’єднатися заради чогось більшого. Якби все склалося інакше, у нас би не було такого правителя як Ярослав Мудрий і тієї Київської Русі, розквіт якої припав на Х-ХІ століття. Історія розповідає нам про наше коріння і про те, що ми стояли біля витоків створення Європи. Недарма Ярослава називають Мудрим: він далекоглядно видав своїх дочок заміж за європейських лідерів. А для Генріха шлюб із княжною Київської Русі став дуже вигідним політичним союзом.

Команда Аnnе de Kyiv. Як королева Франції об’єднала українців і планує об’єднати європейців 07

- Ми заглибилися в століття, але якщо повернутися у сьогодення, то як і для чого з’явився Центр Анни Київської?

- Центр з’явився завдяки тому, що десятки людей підтримали ідею створення українського осередку в Санлісі. Щороку до нас на Великдень приходять щонайменше три сотні людей. Українці з усього світу приїздять сюди як на паломництво.

За шість років у нас побували і українські студенти, які влаштовували культурні вечори, і відомі українські і французькі діячі, серед яких Влад Троїцький, Кирило Карабиць, Павло Гудімов, Оксана Караванська, Жан-Клод Маркаде, Філіп Делорм і багато інших.

Це наш спосіб сказати Європі: "Ми – українці, ми тут є!"

Але об’єднати діаспору – не єдина наша мета. Віднедавна ми прагнемо стати саме комунікаційною та дослідницькою платформою, завдяки якій українці зможуть спілкуватися з представниками західноєвропейських країн стосовно глобальних питань як у Європі, так і у світі.

Команда Аnnе de Kyiv. Як королева Франції об’єднала українців і планує об’єднати європейців 08

- Чи є вже приклад таких проектів?

- Наприкінці 2018 року завдяки друзям із Києва у нашого центра з’явилась нова стратегія розвитку, тож у 2019-2020 роках ми зосереджуємося на темі незручної спадщини і ціннісної кризи в Європі.

Команда Аnnе de Kyiv. Як королева Франції об’єднала українців і планує об’єднати європейців 09

У Франції вже відбулась перша мультидисциплінарна творча резиденція. Ми запросили до Парижа двох інтелектуалів – українця Ярослава Грицака і поляка Кшиштофа Чижевського, та двох митців – поляка Ярослава Першка і українця Володимира Кауфмана. Вони жили в єпархії, у будинку Бориса Ґудзяка, і досліджували тему кризи цінностей у Європі, в тому числі й в Україні. Приміром, Ярослав Грицак працював над темою посилення жорстокості у Європі. Усі дослідження будуть представлені на великій конференції, яку ми плануємо провести в Парижі у 2020 році під час святкування Днів Європи.

Нам, українцям, дуже важливо вийти за межі україноцентричного світосприйняття. Україна потребує світових експертів, які б взяли участь у великій і складній дискусії щодо того, яке майбутнє чекає Європу. Бо сьогодні ми дійсно перебуваємо на фронтирі глобальних політичних змін.

Ми часто чуємо, що дискусія про майбутнє Європи наразі неможлива без участі України. Але поки ми не створимо умови для того, щоб наші інтелектуали були почуті, це так і залишиться порожніми балачками.

Тому засновники Центру Анни Київської однією з головних задач вважають влаштування таких заходів для комунікації в парадигмі "Україна-Європа-світ".

Команда Аnnе de Kyiv. Як королева Франції об’єднала українців і планує об’єднати європейців 10

- Ви фактично представляєте приватну ініціативу, яка займається культурною дипломатією і планує впливати на формування образу України в глобальному інформаційному полі. Чи не є це, все ж таки, завданням держави?

- Ми вже давно живемо з відчуттям, що ми і є держава. Хто ж, як не ми?

Ми хочемо сучасну українську державу, заради неї виходили на Майдан, і заради неї українці на Батьківщині і в діаспорі продовжують об’єднуватися, в тому числі навколо Центру Анни Київської. Сьогодні в Україні багато чого відбувається завдяки приватним ініціативам - і це дуже добрий показник.

Світоглядна дипломатія, якою займається Центр Анни Київської, може фінансуватися як із державного бюджету, так і пожертвами людей. Але люди швидше інвестують у те, що для них важливо, ніж це робить держава.

Команда Аnnе de Kyiv. Як королева Франції об’єднала українців і планує об’єднати європейців 11

Взірцем для нас є Інститут Аспена – лідерська програма, яка працює по всьому світу. Її фінансують переважно приватні фонди і бізнес. Центр Анни Київської працюватиме за схожою моделлю. Ми прагнемо заохочувати і підтримувати дослідників з усього світу, які зможуть подаватися до нас на стипендіальні програми.

Команда Аnnе de Kyiv. Як королева Франції об’єднала українців і планує об’єднати європейців 12

Україна для світу досі є terra incognitа. Культурний обмін здатен посилити голос України у світі, а заразом потік туристів та інвестиційну привабливість.

Те, що українці заради міжнародного діалогу об’єднуються не лише в рамках своєї діаспори, а ще й залучають бізнесменів з України, – вже багато про що говорить світу.

Історія, культура, мистецтво – це найбільш чутливі мови. І якщо ви не вбудовуєте себе в культурний ландшафт світу, то вас просто не існує і на економічній мапі планети.

Команда Аnnе de Kyiv. Як королева Франції об’єднала українців і планує об’єднати європейців 13

- Хто сьогодні підтримує Центр Анни Київської?

- З дня заснування центру ми отримуємо пожертви з усього світу: найменшою сумою були 5 євро, найбільшою – 200 000 євро. До проекту вже долучилися тисячі людей.

Команда Аnnе de Kyiv. Як королева Франції об’єднала українців і планує об’єднати європейців 14

А з минулого року нам допомагає наш Київський комітет, який очолює Ірина Іванчик – засновниця Фонду "Повір у себе" і одна з наших найбільших жертводавців. До складу комітету входять Катерина Загорій, Наталія Попович, Людмила Зубко, Катерина Ющенко, Анна Огренчук, Галина Булигіна, Микола Княжицький, Андрій Гундер і Олексій Чуєв.

Разом із Київським комітетом ми влаштовуємо благодійні вечори для збору коштів на втілення проектів центру. Наступний такий вечір "Анна Київська. Нове тисячоліття" відбудеться вже у вівторок, 25 червня 2019 року, на території заповідника "Софія Київська".

Цього року завдяки волонтерству лідерів думок із різних країн ми змогли створити міжнародну раду, яку очолив митрополит Борис Ґудзяк, а також міжнародну програмну раду, на чолі якої стала Наталія Попович. Наша мета – налагодити сталу роботу Центру Анни Київської, з власною професійною командою, яка буде глибоко розуміти політичні, суспільні, культурні процеси у Європі і формувати діалог, який будуватиме ту вільну Європу, в якій Україна посяде гідне місце.

Команда Аnnе de Kyiv. Як королева Франції об’єднала українців і планує об’єднати європейців 15

- Європейські інтелектуали – вибаглива аудиторія. Як плануєте боротися за їхню увагу?

- Європейські інтелектуали дуже чутливі до відкриття нових смислів. Наприклад, ми ініціювали переклад книги відомого французького мистецтвознавця Жана-Клода Маркадe про Казимира Малевича і влаштували за мотивами цього видання виставку "Малевич. Кольори України" у співпраці з Лідією Лихач і видавництвом "Родовід". Французам було цікаво дізнатися, на якій землі народився всесвітньовідомий художник.

Те саме можна сказати про концерт з українським диригентом Кирилом Карабицем, який є живою легендою для європейських цінителів класичної музики.

Центр Анни Київської, як платформа і всесвітня мережа, займається системною роботою через різні проекти, які розповідають про минуле, відкривають наше сьогодення і долучають українців до формування європейського та світового майбутнього. Саме це наша мета.

Анастасія Рінгіс, для Цензор. НЕТ

Фото: Наталія Шаромова, "Цензор. НЕТ"

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику