Цензор.НЕТ

02.07.19 15:00

Обшуки на "Прямому" в інтер’єрі внутрішньої війни в ДБР

Автор: Тетяна Ніколаєнко

Чи були таки вчора обшуки на "Прямому" і чому ДБР цілий день давало суперечливу інформацію з цього приводу? Чому в оточенні президента натякають на змову голови ДБР і нової влади, чи є вона і чому експерти говорять про зміни системи керівництва відомством? І до чого тут війна Романа Труби і його заступниці Ольги Варченко?

Створення нових правоохоронних органів в Україні мало на меті боротьбу з корупцією, а натомість перетворилось на неперервну чергу скандалів та інтриг за контроль над цими органами. Спершу ця доля спіткала НАБУ і САП, тепер і ДБР.

Створення Державного бюро розслідувань затягнулося на кілька років, бо БПП і НФ не могли поділити, кому ж дістанеться контроль над цим відомством.

І коли Петро Порошенко майже протягнув свого помічника Олексія Горащенкова (тепер балотується в Раду від "Сили і честі"), його призначення збили активісти, звинувативши у тиску на НАЗК під час перевірки декларацій політиків.

Головним фаворитом лишився військовий прокурор Антатолій Матіос, але з президента Порошенка досить вже було одного надто самостійного – Арсена Авакова. В результаті посаду голови ДБР отримав Роман Труба, який до того претендував лише на посаду заступника. Його пролобіювали Олександр Турчинов та Сергій Пашинський. Порошенко отримав двох заступників, зокрема Ольгу Варченко (знайому Олександра Грановського).

Але не встиг Труба зайти на посаду, як за вплив на нього стали боротися люди з оточення президента – Олександр Третьяков і Гліб Загорій. При цьому Трубу налаштували проти Пашинського і сказали, що його родину тероризує помічник нардепа.

В результаті голова ДБР вімовився призначати в кінці серпня поділених в нелегких міжусобних домовленостях керівників територіальних управлінь.

У відповідь пішли чутки, що Трубу знімуть і замінять на Варченко. В нагоді став позов нардепа від БПП Юрія Македона, який теж претендував на цю посаду.

Обшуки на Прямому в інтер’єрі внутрішньої війни в ДБР 01

Втім замість анонсованого зміщення Труби, грянув сексскандал з чоловіком Варченко, якого звунуватили в погрозах і домаганнях.

За дивним збігом обставин, все сталося в той день, коли голова ДБР Труба взяв відпустку, а його заступниця за один день поновила процедуру призначення регіональних керівників ДБР.

Чоловік Варченко вину заперечив, а скоро і сама 19-річка Наталія Борейко заявила, що її намовили зробити звинувачення. Справу вела військова прокуратура, і відомство Анатолія Матіоса арештувало політтехнолога Володимира Петрова і його друга Олександра Барабошка.

Після затримання технологів, головною була версія, що тіндер-скандал був організований на замовлення депутатів Олександра Третьякова та Гліба Загорія, які намагалися захистити Трубу.

В оточенні самого голови ДБР була інша версія - що його цим тіндер-скандалом намагались якраз послабити, і що це була за малим чи не спецоперація Анатолія Матіоса.

Але після цього призначення у відомстві відбулися, ДБР запрацювало і міжусобиці начебто вщухли.

Начебто. Просто вони були непомітні на фоні президентської і парламентської кампаній.

Насправді після інавгурації Зеленського Труба став встановлювати свої правила.

28 травня 2019 року він звільнив керівників 4 управлінь – керівника управління у Полтаві Володимира Тимошка, керівника другого управління організації досудових розслідувань Олександра Туру, керівника фінансового управління Дениса Луцика і керівника управління забезпечення діяльності Василя Титарчука.

Ольга Варченко назвала ці рішення незаконними і розповіла, що звільнення були проведені за день, і поки в заступників лежали проекти наказів на звільнення, Труба вже їх підписував.

Експерти, які займались конкурсами в ДБР, зазначили, що звільнив Труба якраз людей Варченко. Крім того, її позбавили контролю за слідством.

У відповідь заступниця знайшла іншу історію на свого шефа – на початку травня один з клерків Труби пішов у відпустку на свята і вирішив прихопити зайві дні без попередження.

Директор ДБР замість звільнити керівника Патронатної служби Олександра Удовиченка, спробував його прикрити і дописати зайві дні відпустки.

Управління внутрішнього контролю Державного бюро розслідувань побачило в цьому ознаки корупції і почало розслідування.

Але в цей момент в оточенні нового президента зрозуміли, що вони не можуть швидко звільнити генпрокурора Юрія Луценка, в.о. голови СБУ Іван Баканов ще не вповні керує відомством, а тому потрібен правоохоронний орган, який міг би саджати. Тим більше, що справи проти колишнього керівництва держави може вести якраз ДБР. А це те, що потрібно.

"Труба дуже намагається сподобатись новій владі, але ті не готові його пригортати публічно", - каже співрозмовник, обізнаний з внутрішніми інтригами ДБР.

Наразі в ДБР відкрили вже 5 проваджень проти екс-президента Порошенка та його оточення за заявами заступника голови АП часів Януковича Андрія Портнова.

Адвокат Порошенка Ігор Головань каже, що в Портнова є своя людина в ДБР, бо він знає раніше інших про всі дії відомства. Той же відповідає, що знає, бо він – сторона процесу. І не приховує, що сторона дуже зацікавлена.

За заявою Портнова Печерський суд дозволив виїмки на телеканалі "Прямий", який хоч формально не належить, але входить до сфери впливу Петра Порошенка.

Вчора виїмку Портнов радісно анонсував через свій телеграм-канал. Команда Варченко неформально це підтвердила журналістам і подала як підігрування чиновнику Януковича, в той час як у Труби це заперечували. Сам же Труба в цей момент був на нараді в ГПУ.

Гра тривала цілий день.

Спочатку прес-служба сказала, що слідчі дії не проводились. Те саме заявили і на "Прямому".

У відповідь Портнов порадив журналістам частіше ходити до "власника" каналу Макеєнка, щоб він це підтвердив.

"Я щойно розмовляв з власником каналу Володимиром Макеєнком. Приїжджали в (бізнес-центр) "Парус" представники ДБР, до них спустився юрист "Прямого" і віддав бухгалтерські документи, які і так є в податковій. Ніяких вилучень, ніяких обшуків", - навів телеканал у відповідь Портнову слова ведучого "Прямого" Тараса Березовця.

Ввечері пресслужба ДБР таки підтвердила проведення слідчих дій.

Але те, що неофіційно говорили з боку Труби і Варченко, свідчить про те, що у відомстві почалась окопна війна і партизанщина.

"З цього рою меду не буде", - каже експерт Олександр Леменов, який займався конкурсами в ДБР. За його словами, треба вносити зміни в закон про те, щоб орган отримав одного керівника, інакше його знищать внутрішні війни.

 Тетяна Ніколаєнко, "Цензор.НЕТ"

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику