Цензор.НЕТ

06.07.19 18:55

Заступик голови ЦВК Євген Радченко: ми передали в "Слугу народу" інформацію про подвійне громадянство деяких їхніх кандидатів. Це політична відповідальність партії

Автор: Ольга Лузан

Центральна виборча комісія протягом останнього тижня ледь не щодня опиняється в центрі чергового скандалу. Реєстрація кандидатами в депутати можновладців часів Януковича Клюєва та Кузьміна й російського пропагандиста Шарія обурила суспільство. Інформація про подвійне громадянство кандидатів від "Слуги народу" викликала "хайп" у соцмережах. Рішення Верховного Суду, який за позовом Аграрної партії зобов’язав ЦВК провести пережеребкування, здається, поставило під загрозу сам факт проведення виборів.

Заступик голови ЦВК Євген Радченко: ми передали в "Слугу народу" інформацію про подвійне громадянство деяких їхніх кандидатів. Це політична відповідальність партії

Із заступником голови ЦВК Євгеном Радченко говоримо про те, як поплічники Януковича ледь не стали кандидатами в депутати, хто з кандидатів має подвійне громадянство та що буде з виборами, якщо через рішення суду бюлетені доведеться друкувати заново.

- Пане Євгене, як ЦВК взагалі могла зареєструвати кандидатами в депутати Кузьміна, Шарія та Клюєва? Адже про кожного з них відомо, що в останні 5 років він не жив в Україні.

- ЦВК при встановленні того, чи має людина право бути зареєстрованою кандидатом звертається до правоохоронних органів. До поліції - щоб отримати інформацію щодо судимості. До Державної прикордонної служби, щоб отримати інформацію з приводу проживання. Потім вона дивиться копію паспорта і встановлює, чи особі виповнився 21 рік і чи вона є громадянином України. Прості достатньо процедури.

- Що пішло не так у цих випадках?

- Коли ми звертаємося до Державної прикордонної служби, виходять парадоксальні ситуації. Ну, от наприклад. Якщо людина, наприклад, 7 років тому, виїхала за кордон, в'їхала назад, знову виїхала, або не виїжджала, то фактично ЦВК буде бачити, що останні 5 років вона проживає в Україні. Чому? Та тому що інформації за 5 років про перетин кордону туди-сюди немає. І це автоматично означатиме, що людина знаходиться на території України.

Заступик голови ЦВК Євген Радченко: ми передали в Слугу народу інформацію про подвійне громадянство деяких їхніх кандидатів. Це політична відповідальність партії 01

Заступник голови ЦВК Євген Радченко

ЩОБ ДОВЕСТИ, ЩО ВІН ЖИВ В УКРАЇНІ, ДЕПУТАТ БУВ ЗМУШЕНИЙ ПРИНЕСТИ ДОВІДКУ З ВЕРХОВНОЇ РАДИ ПРО СВОЇ РЕЄСТРАЦІЇ НА ЗАСІДАННЯХ. БО ДАНІ ПРИКОРДОННИКІВ СВІДЧИЛИ, ЩО ЙОГО НЕ БУЛО В КРАЇНІ.

- Так сталося з Шарієм чи з Клюєвим?

- З дуже багатьма нашими кандидатами. Це величезна кількість людей, насправді. І тому ми звертаємось до кандидатів - підтвердіть, будь ласка, чи ви проживали, чи не проживали. Наприклад, є кандидат в народні депутати Вадатурський. І парадоксально - дані Державної прикордонної служби показували, що його певний час не було на території України. Ми звертаємося до нього, кажемо: пан Вадатурський, а як це так? В нього очі були трошки круглі. "Так я ж був, я ж виїжджав на дуже короткий період!". А по даних прикордонної служби - ні. Ми кажемо: надайте тоді копію паспорта закордонного. Він каже - добре. Потім дзвонить і каже: "Вибачте, а в мене навіть штампів у паспорті немає". Тому що в Борисполі наші прикордонники не поставили штампи, звідки він вилітав і прилітав. Пан Вадатурський вирішив це питання простим способом. Він пішов до секретаріату парламенту і приніс нам завірену Апаратом довідку про дані своєї реєстрації у Верховній Раді за весь той період, коли були питання по його відсутності. І ми змогли таким чином пересвідчитися, що він був в Україні.

- До яких органів ЦВК надсилала запити щодо одіозних поплічників Януковича?

- ЦВК по Шарію запитувала в МЗС - чи він отримав статус біженця, що він, де він. По пану Клюєву запитували у прокуратури і в поліції. І нам прокуратура з приводу пана Клюєва надала відповідь щодо того, що, на її думку, він не проживав на території України. На даних прокуратури, а у випадку пана Шарія - на даних виступу його дружини, яка стверджувала на панелі ОБСЄ, що він не проживає на території України, бо він виїхав раніше, ніж 5 років тому, і у прикордонників не було даних щодо цього, ми і відмовили в реєстрації.

- Але потім Шарій і Клюєв оскаржили відмову в реєстрації у суді.

- Так. Що пан Клюєв, що пан Шарій пішли до суду і в двох інстанціях виграли суд про те, що ЦВК недостатньо переконалася в тому, що їх немає, і зобов'язали нас зареєструвати. Хоча суд казав нам не прямо те, що ми зобов'язані зареєструвати, а суд сказав нам повторно розглянути документи.

При цьому у випадку пана Клюєва не взявши до уваги документи прокуратури. Тобто, він сказав, що це неналежні дані. Але. І отут починаються спекуляції. Дані неналежні. А це означає, що ми ці дані прокуратури використати не можемо. Однак у нас є дані прикордонників, які кажуть, що десь у 2014 році Клюєв перетнув кордон туди-назад, і більше даних нема. Тобто, вони резюмують, що він тут, начебто. Щодо пана Шарія вони кажуть - взагалі даних нема, він десь тут, в Україні. Хоча весь інтернет кишить повідомленнями про те, що пан Шарій десь за кордоном, переховується, політичний притулок просить...

- І тут починається суспільний розголос.

- Всі починають питати, кричати... ЦВК зареєструвала! А треба розуміти, що причиною реєстрації є те, що наші доблесні правоохоронні органи, наш доблесний суд не намагається встановити істину. Результат: після публічного тиску - і я справді вдячний громадянам, вдячний тому самому Роману Синіцину, який привернув до цього увагу. Правда, він привернув запізно, і сталося так, що ЦВК вийшла крайньою. Однак громадськість піднялася, і якось так зразу швидко виникла купа інформації. Про те, що пан Клюєв переховується від слідства, і нам прокуратура це все надала. Про те, що пан Шарій перетнув кордон чи то в 2011, чи то в 2012 році поїздом в напрямку Москви, і після того не в'їжджав. Тобто, відразу все стало зрозумілим.

ПРОКУРАТУРА ВІДПОВІЛА, ЩО РЕНАТА КУЗЬМІНА БАЧИЛИ В КРИМУ. КРИМ - НЕВІД’ЄМНА ЧАСТИНА УКРАЇНИ, І ВИХОДИЛО, ЩО В НАС НЕМА ПІДСТАВ ВІДМОВИТИ ЙОМУ У РЕЄСТРАЦІЇ.

- Як могло статися так, що ця інформація від СБУ з’явилася лише після скандалу?

- Це ще навіть не все. З приводу пана Кузьміна ситуація ще більш анекдотична. Оскільки скрізь є інформація, що пана Кузьміна немає. Що навіть у 2016 році тодішній зам генерального прокурора пан Єнін розповідав про те, що Кузьмін переховується на території РФ - заступник Генерального прокурора. Потім були повідомлення РНБО, що пана Кузьміна немає. Тобто, багато теж інформації. Що, начебто, він в Росії, чи не начебто, що він справді... Було кілька повідомлень, що він в Криму, у 2018 чи 2019 році теж бачили нібито "схожу на нього людину", як пише прокуратура, в Ялті. Дуже багато всілякої інформації.

Далі прокуратура нам надає інформацію від 20 червня, де описує ситуацію про те, що є кримінальні провадження, встановити місце знаходження пана Кузьміна неможливо, його бачили в Криму. Якщо його бачили в Криму, а Крим - це невід'ємна частина України, ЦВК не може не зареєструвати. І ЦВК приймає рішення про реєстрацію.

Заступик голови ЦВК Євген Радченко: ми передали в Слугу народу інформацію про подвійне громадянство деяких їхніх кандидатів. Це політична відповідальність партії 02Заступик голови ЦВК Євген Радченко: ми передали в Слугу народу інформацію про подвійне громадянство деяких їхніх кандидатів. Це політична відповідальність партії 03Заступик голови ЦВК Євген Радченко: ми передали в Слугу народу інформацію про подвійне громадянство деяких їхніх кандидатів. Це політична відповідальність партії 04Заступик голови ЦВК Євген Радченко: ми передали в Слугу народу інформацію про подвійне громадянство деяких їхніх кандидатів. Це політична відповідальність партії 05Заступик голови ЦВК Євген Радченко: ми передали в Слугу народу інформацію про подвійне громадянство деяких їхніх кандидатів. Це політична відповідальність партії 06

Відповідь ГПУ на запит ЦВК щодо того, чи проживав Ренат Кузьмін на території України

- А прикордонники не надали інформацію про те, що його не було в країні?

- Прикордонники відповіли, що пан Кузьміна в 2014 році на 1 день вилітав з Борисполя і влетів назад. Тобто, фактично пан Кузьмін знаходиться на території України за даними прикордонників. Що бачать прикордонники? Особа вилетіла, влетіла. Якщо інших даних про перетин кордону немає, вони резюмують, що людина знаходиться на території.

- А поліція?

- Поліція нам відповіла, що вона здійснює розшук пана Кузьміна в кримінальних провадження номер такий-то і так само порадила звернутися до прикордонників і сказала, що за даними прикордонної служби пан Кузьмін виїжджав і в'їжджав в 2014 році.

- ЦВК реєструє Кузьміна кандидатом у депутати - і зчиняється скандал.

Далі відбуваються взагалі детективні історії. 3, 4 і 5 липня надходять нам через уповноважених осіб "Опозиційної платформи - За життя" листи заяви, правові позиції, підписані паном Кузьміним. Він намагається довести, в нього рішення судів є про те, що він насправді на території України. Це приходить додатків рішень судів різної інформації на 30 аркушах.

Реакція Служби безпеки: вона пише, що, враховуючи публічний розголос, вона нам надає інформацію, лист про те, що Кузьмін не проживає на території України. Це висновок Служби безпеки. І от, власне, на цьому висновку Служби безпеки, бо вона у нас так само є правоохоронним органом, і в неї є багато функцій, ЦВК скасовує реєстрацію пана Кузьміна.

- Тобто, якби не лист від СБУ, реєстрацію Кузьміна не вдалося б скасувати?

- Так. Більше того, я прогнозую, що представники пана Кузьміна підуть до суду і будуть оскаржувати дії ЦВК. І будуть доводити його проживання на території України. І тут уже питання суду. ЦВК запитала інформацію у всіх. Отримала зворотній зв'язок, який дає підстави, тільки від СБУ, яка стверджує, що пана Кузьміна на території України нема.

- Виходить, що СБУ підтвердила, що Кузьмін не жив в Україні, лише після суспільного розголосу, після того, як на Майдані відбулася акція протесту проти реєстрації колишніх соратників Януковича. Чому ЦВК самостійно не звернувся до Служби безпеки?

- До СБУ ми не зверталися, тому що слідство з приводу пана Кузьміна вела Генпрокуратура. Ми звернулися по пану Кузьміну до прикордонників, до Національної поліції і Генеральної прокуратури. І, власне, те, що нам Служба безпеки надала листа, яким каже, що нема пана Кузьміна - це і стало підставою для скасування реєстрації.

ДОКУМЕНТИ, ЗА ДОПОМОГИ ЯКИХ ПАН КУЗЬМІН ДОВОДИВ ФАКТ СВОГО ПРОЖИВАННЯ В УКРАЇНІ, Я ОСОБИСТО НАДІСЛАВ В УСІ ОРГАНИ - ЩО НАЗИВАЄТЬСЯ, "НАВІТЬ У СПОРТЛОТО".

- А як представники "Опозиційної платформи - За життя" доводили, що Кузьмін останні 5 років жив в Україні? На що вони спиралися?

- Там дуже багато речей було. Вони спиралися на рішення судів, на рішення Інтерполу. Ну, там достатньо цікаві правові позиції. Але разом з тим ці правові позиції створюють величезну кількість білих плям. Пан Кузьмін тут він стверджує, що він є, тут він стверджує, що його нема. Він вважає, що якщо він брав участь у адвокатській діяльності через свою фірму - значить, він знаходився на території України. Він вважає, що якщо суд встановив, що є лист СБУ, який вказує, що він з квітня по жовтень 2017 року знаходився в Криму - то він знаходиться на території України.

Завдання пана Кузьміна - довести, що він знаходиться на території України. І якщо це так, то тоді питання до правоохоронних органів, які його шукають. А питання вже наших правоохоронних органів тоді - де листи, що його немає не території України, і тому його не можуть затримати?

Для того, щоб уникнути інсинуацій, потрійний, подвійних тлумачень, я особисто, заступник голови ЦВК за своїм підписом відправив всі документи в усі наші правоохоронні органи ті, що надавала уповноважена особа політичної партії "Опозиційна платформа - За життя". І листи прокуратури, Національної поліції, прикордонників, листи пана Кузьміна, правову позицію його, заяви, рішення судів - все надіслав. От все те, що пан Кузьмін вважає доказами його проживання. Для того, щоб наші органи розібралися і надали інформацію, це все скеровано і до них.

Саме з цією метою я весь цей пакет документів зібрав, бо він до мене надійшов, і відправив, що називається, навіть у "Спортлото". Відправлено це було прокуратурі, Національній поліції, прикордонній службі, розвідці і СБУ. Якби я був слідчим прокуратури або опером поліції, то я б інакше реагував. Але ну що я зроблю?

ЦВК - НЕ СЛІДЧИЙ ОРГАН, ЩОБИ ПЕРЕВІРЯТИ, ЧИ Є В КАНДИДАТА ПОДВІЙНЕ ГРОМАДЯНСТВО. МИ МОЖЕМО ЛИШЕ НАДІСЛАТИ ІНФОРМАЦІЮ ПРО ЦЕ ПАРТІЯМ, ЯКІ ВИСУВАЮТЬ КАНДИДАТІВ.

- Була інформація про те, що серед кандидатів від партії "Слуга народу" є особи з подвійним громадянством - зокрема й ті, хто має громадянство Росії. Зокрема, йшлося про Куницького та Соколова. Чи можете ви підтвердити цю інформацію?

- Так. Така інформація надходила. Від журналістів, громадських організацій, депутатів. Для уникнення будь яких звинувачень ЦВК проінформувала партію про такі звернення, оскільки від багатьох партій лунали заяви, що вони перевіряють своїх кандидатів.

- Ви передали партії інформацію щодо Куницького, Соколова чи обох?

- ЦВК направила дані щодо громадянства та інших життєвих обставин щодо чотирьох кандидатів від партії "Слуга народу". Це Куницький, Холодов, Соколов та Божик. Справа в тім, що багато політичних партій розказували, що вони будуть чистити списки. І ЦВК не має компетенції чи підстав перевіряти законність набуття, чи позбавлення, чи подвійного громадянства. Це не наша компетенція, це нехай органи перевіряють, чи було громадянство набуте законним чином, чи не було, чи є воно взагалі, чи немає. Ми просто отримали інформацію від небайдужих громадян і надали її політичним партіям, які заявляли про те, що вони ще не позакривали з’їзди.

Заступик голови ЦВК Євген Радченко: ми передали в Слугу народу інформацію про подвійне громадянство деяких їхніх кандидатів. Це політична відповідальність партії 07

Партія "Народний фронт" стверджує, що кандидит від "Слуги народу" Божик з 2016 року має громадянство Румунії.

- Тобто, інформація про їхнє подвійне громадянство отримана від громадськості, вона не має офіційного підтвердження?

- Вона від громадян, від громадських організацій, від народних депутатів… Ви ж зрозумійте, що ми - не слідство. Ми просто надали інформацію. Це вже політична відповідальність партії, яка спочатку говорить, що у нас всі хороші, білі, пухнасті, потім будемо вичищати списки, потім пост-праймеріз… ЦВК надіслала листи на політичну партію "Слуга народу". Хай розбираються.

- А в інших партіях були кандидати з подвійним громадянством?

- Я не пригадую такого. Просто ми почули, що "Слуга народу" буде проводити з'їзд і надали інформацію. Знову ж таки, враховуючи суспільний резонанс.

ПАРТІЇ СУДЯТЬСЯ ІЗ МАЖОРИТАРНИКАМИ, ЩОБ ТІ НЕ ВКАЗУВАЛИ СВОЮ ПАРТІЙНУ ПРИНАЛЕЖНІСТЬ.

- Складається враження, що на цих виборах кожен кандидат-мажоритарник намагається використати бренд "Слуга народу".

- І не тільки "Слуга народу". Наприклад, партія "Батьківщина" виграла суд, щоб кілька кандидатів, самовисуванців по мажоритарних округах не вказували партійність. Партія "Слуга народу" виграла такий же позов. Є представники "Опозиційної платформи - За життя", щодо яких партія каже, що вони не є членами партії. Таких випадків дуже багато.

- Тобто, партії не хочуть, щоб мажоритарники вказували своє членство у цих політсилах?

- Було кілька кандидатів, які вказали членство в партії. А партія "Батьківщина" стверджує, що вони ними не є. Те саме стосується "Слуги народу". Деякі кандидати з цим не погоджуються і кажуть, що вони таки є членами партій! І у нас партія сперечається з кандидатом-самовисуванцем, чи він є її членом.

- Як це взагалі можливо?

- Дивіться: особа, кандидат, відповідно до закону повинна вказати свою партійність. Вона вказує. ЦВК не може перевірити це - які в нас підстави не вірити кандидату? ЦВК вказує партійність. Політична партія каже: ні-ні-ні, це не член нашої партії. Просить: зніміть цю інформацію. Ми кажемо: вибачте, а як же ми знімемо інформацію про кандидата? Він же нам її сам надав. І в деяких випадках кандидат каже - ні-ні-ні, не знімайте, я - член партії! Я вважаю себе членом цієї партії.

І от під час оцього пінг-понга друкуються бюлетені. А в бюлетені ця партійність вказана. Це обов'язкова інформація в бюлетені. Що нам робити? А один бюлетень - 4 гривні мінімум.

- Що ви робите в таких випадках?

- Виконуємо рішення судів, якими б абсурдними вони не були. В одному випадку нас зобов'язують виключити інформацію про партію, тому в бюлетені, всупереч закону, може бути не вказана партійність. В іншому випадку нас зобов'язують замінити інформацію про членство в партії словом "безпартійний". Ще в інших випадках залишають в силі нашу інформацію. А потім нам розказують, що винна ЦВК.

НАДРУКОВАНО МАЙЖЕ 8 МЛН БЮЛЕТЕНІВ. НА ТЕ, ЩОБ ПЕРЕДРУКУВАТИ ЇХ В РАЗІ ПРОВЕДЕННЯ ПОВТОРНОГО ЖЕРЕБКУВАННЯ, НЕМА АНІ ГРОШЕЙ, АНІ ПАПЕРУ.

- Розкажіть про суперечку щодо реєстрації партії Саакашвілі "Рух нових сил".

- ЦВК прийняла рішення про відмову у реєстрації "Руху нових сил", оскільки вважає, що політична сила пана Саакашвілі неправильно висунула кандидатів, невідповідно до статуту, і не надала документів Центральній виборчій комісії. "Рух нових сил" іде до суду і доводить, що насправді це не невідповідність статуту, а це була помилка. Суд стає на сторону позивача і зобов'язує нас його зареєструвати.

- А в цей момент вже треба затвердити форму бюлетеню, і тому "Рух нових сил" ЦВК вписує в бюлетень під номером 22.

- Так, ми його вписуємо номером 22. При чому як ми це робимо? Ми скликаємо нараду уповноважених представників з правом дорадчого голосу. На цій нараді, якщо я не помиляюсь, представники 14 політичних партій висловилися за те, що жеребкування проводити не треба, не доцільно і незаконно. Чотири - "Рух нових сил", який і хотів пережеребкування найбільше, "Опозиційна платформа - За життя", "Громадянська позиція" і "Слуга народу" - висловилися, що вони вважають жеребкування більш справедливим способом поновлення прав "Руху нових сил". 14 висловилися - що ні, що більш справедливим є дописування 22-м номером.

Однак потім "Аграрна партія України", яка на нараді висловилася за дописування, подає в суд і виграє. Як так сталося? Правову позицію "Аграрної партії", якщо мені не зраджує пам'ять, підтримували "Опозиційна платформа - За життя" і, здається, все. Проти цієї позиції виступили партії "Батьківщина", "Свобода", "Голос", "Опозиційний блок" - тобто, абсолютно різні політичні сили.

- І зараз є рішення про те, що треба провести повторне жеребкування, а значить, і заново надрукувати бюлетені? 

- Рішення, яке не набуло законної сили, і ЦВК вчора ввечері надіслала апеляційну скаргу на дії Шостого апеляційного суду до Верховного суду України.

- Коли буде розгляд апеляції?

- Два дні. Тобто, це може бути неділя, наприклад.

- А що буде, якщо ви програєте апеляцію?

- Ми виконаємо рішення суду. Так, як ми це завжди робили. Однак треба розуміти, що станом на вчорашній вечір було 7 830 000 бюлетенів надруковано, і 2 000 000 пронумеровано й упаковано до відправки. Ну, це означає, що бюлетені просто ніхто не встигне передрукувати, та й все.

- Чи є кошти є на те, щоб передрукувати бюлетені?

- Ні, звичайно. І паперу нема. Як з цього буде хто виходити - я поки що не знаю. Почитаємо рішення суду. Я ж не знаю, що нас суд зобов'яже. Можна зобов'язати нас добігти до Місяця. Але чи ми зможем це виконати? Ну, принаймні, спробуємо.

Ольга Лузан, Цензор.НЕТ.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику