Цензор.НЕТ

25.07.19 10:30

Медіаменеджер Захарченка Зубрицький повертається, або Війна за 112 канал

Автор: Оксана Бакун

Схоже, у проросійському крилі українського політукуму починається ще одне протистояння. Цього разу за вплив на медведчуківський канал "112 Україна". Ворогують члени команди міністра внутрішніх справ часів Януковича Віталія Захарченка. Ворогують чи прикривають зацікавлені сторони?

Колишній креативний продюсер телеканалу "112 Україна" Віктор Зубрицький, який оголошений у розшук за координацію тітушок під час Майдану і який переховувався за межами України, заявив, що має намір повернутися. Мало того, він попередив про підготовку рейдерського захоплення каналу з боку його колишнього співвласника Андрія Подщипкова. Зі свого боку Подщипков, який також не жив в Україні кілька років, називає себе кінцевим бенефіціаром і власником телеканалу 112 і заявляє про намір судитися за нього.

Прикметно, що обидва належали до однієї групи впливу, що створювала канал, і яку пов'язують з міністром внутрішніх справ часів президентства Віктора Януковича генералом Віталієм Захарченком. То що сталося у королівстві втікачів, чому один з них сьогодні йде проти фактичного власника Медведчука і що це може означати для України?

ІСТОРІЯ КАНАЛУ: ВІД ЗАХАРЧЕНКА ДО МЕДВЕДЧУКА

Телеканал "112 Україна" почав мовлення у листопаді 2013 року, фактично у перші дні Революції Гідності. Про зв'язки "112 Україна" із Захарченком і "сім'єю" Януковича преса повідомляла неодноразово. Сам канал неодноразово спростовував свій зв'язок з ексміністром-втікачем. Робив це і особисто Подщипков.

У січні 2015 року журналістка Deutsche Welle Катерина Каплюк заявила про зв'язок між маєтком Віталія Захарченка в селі Романкові та каналом "112 Україна". За її інформацією, офіційно власником маєтку ексміністра внутрішніх справ Віталія Захарченка є компанія Stichting administratiekantoor LVV з Нідерландів. Будинок Захарченка був оформлений на його дружину Людмилу Захарченко, а 2012 року переписаний на Stichting.

Видання "Наші гроші" простежило лінію зв'язку Stichting зі "112 Україна". Stichting administratiekantoor LVV є співвласником ЗАТ "Гірничо-рудні технології", яке своєю чергою є співвласником ПАТ "Мармуровий кар'єр "Трибушани". Однойменна торгова марка зареєстрована на Віталія Захарченка. До того певний час "Гірничо-рудні технології" були записані на ПАТ "Страхова компанія "Стар-полiс" (а ще раніше – на дружину Захарченка). Рік тому ця страхова також була відома як співвласник "Банку Ринкові Технології", радником правління якого був Подщипков.

Медіаменеджер Захарченка Зубрицький повертається, або Війна за 112 канал 01

Схема: mediananny.com/novosti/2308470/

Окрім того, не варто оминати увагою той факт, що і Зубрицький, і Подщипков з Полтави, де Захарченко робив свою кар'єру в ДПС Полтавщини. Захарченка та Зубрицького пов'язує кримінальна історія. Подщипков, до того ж, - зі спортивних кіл.

На початку липня 2014-го Зубрицький заявив про продаж блокуючої частки мовника іспаномовному американському телеканалу BuenaVision TV. Як передбачали медіаексперти, це було зроблено для того, щоб замести сліди від справжнього бенефіціара.

Пам'ятаємо з недавньої історії, що у 2018 році канал було переписано на громадянина Німеччини Едуарда Катца (через його швейцарську фірму АТ "Плірофоріес АГ"). Як встановили журналісти-розслідувачі, Катц, основним бізнесом якого є торгівля уживаними автомобілями, був номінальною фігурою, тоді як канал перейшов під вплив оточення Віктора Медведчука.

Зрештою оформлення впливу Медведчука на 112 завершилося у 2019-му, коли кінцевим бенефіціаром каналу став його соратник Тарас Козак.

Навесні 2016-го Вадим Рабінович заявляв, що добиватиметься повернення в Україну обох, і Зубрицького, і Подщипокова, узявши їх на поруки. Сьогодні вони звинувачують одне одного у чорному піарі. Зубрицький фактично підтримує чинний  менеджмент "112 Україна", тоді як Подщипков заявляє, що канал було продано незаконно, а нині його частоти використовують у політичних іграх.

ПОДЩИПКОВ: НОМІНАЛЬНА ФІГУРА ЧИ ВЛАСНИК?

Персона Подщипкова стала відома громадськості лише навесні 2014 року, після втечі високопосадовців режиму Януковича. Тоді з'ясували, що він є власником каналу.

Медіаменеджер Захарченка Зубрицький повертається, або Війна за 112 канал 02

Подщипков певний час був помічником народного депутата Сергія Капліна. І схоже саме Капліна використовував як переговорника з Нацрадою під час суперечки за ліцензію для "112 Україна".

У 2016 році просив політичного притулку у Бельгії під приводом "політичного тиску в Україні". Де саме перебував Подщипков, невідомо. Дописи на його особистій сторінці у Фейсбуку починаються з 1 липня цього року.

Знову Подщипков нагадав про себе перед парламентськими виборами 2019-го, ставши кандидатом-самовисуванцем у народні депутати по округу 223 у Києві. Таким чином він поповнив ряди зареєстрованих ЦВК нардепів, що фактично не проживали в Україні протягом п'яти років до дня виборів.

Незважаючи на те, що у структурі власності 112 він був номінальною фігурою, тепер Подщипков заявляє, що сам є творцем й ініціатором появи "112 Україна", а власне ідея "походить з дитинства". Сам проєкт описує як суто бізнесовим. Хоча "Медианяня", аналізуючи фінансування телеканалу, а також його аудиторію та показники, висловила сумнів у тому, що 112-й можна назвати концептом, з якого можна отримати прибуток.

"Створений мною телеканал - 112 Україна, використовують в політичних "ігрищах", спрямованих на ескалацію конфліктів і пропаганду ненависті між людьми. Використовують у пошуках протиріч замість пошуку об'єднуючих трендів. Вважаю такі "ігрища" неприйнятними в ситуації, що склалася, в нашій країні. Вважаю, що колектив телеканалу став заручником у "диригентів геополітичних ігрищ". Також я категорично проти підпалів, погромів та інших незаконних дій, спрямованих на дестабілізацію ситуації", - зазначав він 8 липня.

Тиждень тому Подщипков записав відеозвернення до президента Володимира Зеленського, заявивши про те, що нинішні власники за допомогою попереднього голови держави захопили канал шляхом примусу до продажу. Подщипков озвучив намір звертатися до суду і попросив у Зеленського підтримки.

Нижче читайте версію подій з точки зору Подщипкова, відповіді на питання редакція отримала вже після публікації даної статті.

ЗУБРИЦЬКИЙ: ЗАХИЩАЄ НИНІШНІХ ВЛАСНИКІВ

3 квітня 2014 року міністр внутрішніх справ Арсен Аваков озвучив перші дані щодо вбивств на Майдані. У тій заяві фігурувало прізвище Зубрицького, який, за словами очільника МВС, виконував замовлення Захарченка з дискредитації протестувальників й готував темники для ЗМІ. Міністр представив відповідну схему.

Медіаменеджер Захарченка Зубрицький повертається, або Війна за 112 канал 03

Тоді Аваков також назвав Зубрицького координатором груп тітушок різного штибу: Антимайдану, окремих угруповань, які діяли в різних районах Києва.

У червні того ж року Печерський районний суд задовольнив позов Зубрицького проти Авакова з вимогою визнати слова міністра наклепницькими. Але тоді ж Зубрицький та його дружина пішли з телеканалу, і відтоді редакційна політика "112 Україна" змінилася в бік нейтральності.

Зубрицькому оголошено підозру за двома статтями Кримінального Кодексу – ст. 115 одразу за кількома пунктами ("умисне вбивство") і ст. 194 ("умисне знищення або пошкодження майна"). Він перебуває у розшуку, є постанова на його арешт. Зубрицький також перебував у базі Інтерполу, однак домігся зняття з міжнародного розшуку, використавши механізм політичного переслідування, якого він буцімто зазнав в Україні.

Медіаменеджер Захарченка Зубрицький повертається, або Війна за 112 канал 04

Рабінович свого часу повідомив, що Зубрицький перебуває у Москві. Судячи з подальшої діяльності ексдиректора каналу, він таки оселився ближче до десанту вищих посадовців часів Януковича.

В еміграції був причетний до скандалу з плівками нардепа-втікача Олександра Онищенка, на яких він повідомляє про те, що канал нібито хотів купити Порошенко. Є відео, на якому він інструктує нардепа.

Російський опозиційний політик Ілля Яшин зробив заяву, в якій оголосив Зубрицького консультантом Кремля по Україні. Також він опосередковано підтвердив, що Зубрицький перебуває у Москві.

"Віктора Зубрицького я вважаю кремлівським інструктором, людиною, яка виконує завдання Кремля по Україні. Наскільки я розумію, безпосередній начальник у нього Сурков, який на сьогодні займається в Кремлі всім українським напрямком", - повідомив Яшин у січні 2017-го. Раніше Яшин говорив про погрози, які надходили йому з боку Зубрицького.

Окрім того Зубрицький відзначився продюсуванням кількох пропагандистських фільмів для західної аудиторії, зокрема першого фільму скандального Олівера Стоуна.

З початком передвиборчої президентської кампанії в Україні на ім'я Зубрицького був зареєстрований Союз блогерів України, який координує поширення антиукраїнського контенту та вочевидь створений російськими спецслужбами, на що вказують типові ляпи для подібних проєктів. Дослідниця сайту "Миротворець" Катерина Яресько зазначала, що перша проба "блогерів" відбулася ще у 2017 році, серед учасників була член Опоблоку Олена Бондаренко.

Нинішні дописи і заяви Зубрицького цілком відповідають лінії російської пропаганди щодо Майдану. Він запекло розписує російську версію по те, що розстріли протестувальників організувала сама ж опозиція. Також захоплюється "професійною хваткою" Шарія, переповідає зі "своїх джерел" про куплений Порошенком Томос, а самого експрезидента називає слідом за втікачем Онищенком Петром V.

І власне після нещодавної заяви Подщипкова з'явився знову персонально в українських ЗМІ. Зубрицький говорить, що створив канал 112 на власні кошти, тоді як Подщипков, який і був офіційним власником, жодного стосунку до цього не мав. За його словами, структуру власності офіційно він оформив на дружину та Зубрицького, бо інакше не можна було зробити на той час. Продщипков став співвласником ТОВ "ТРК "112-ТВ"", на яке виписано ліцензію для супутникового мовлення інформаційного телеканалу "112 Україна", однак володів лише 1%. Рештою володіла людина, яку Подщипков тоді називав своєю сестрою, і яка виявилася дружиною Зубрицького. Тепер він заперечує родинні зв'язки між Подщипковим та своєю дружиною.

Також Зубрицький зізнався, що саме він проводив переговори щодо продажу каналу Катцу та готував канал для продажу Козаку і Медведчуку, а Прищепков просто прикривав реальних власників. Тому усі процедури перепродажу телеканалу вважає законними.

Окрім того Зубрицький заявив, що готується рейдерське захоплення каналу, вочевидь маючи на увазі заяву Подщипкова.

До війни за "112 України" долучаються й інші проросійські медіа. Так, Подщипков звинуватив видання "Страна" в упередженості та відмові публікувати його коментарі щодо ситуації, хоча точку зору Зубрицького сайт представив.

Тож чому Подщипков зараз виступає проти нових власників? Дуже може бути, що це конфлікти в середовищі ексрегіоналів та належних до сім'ї Януковича. Це припущення першим спадає на думку, враховуючи розкол серед проросійських сил. Чи діє Подщипков як самостійна фігура, чи виконує функцію створення скандалу довкола власності Медведчука? Про це ми матимемо шанс дізнатися якщо конфлікт розвиватиметься.

І головне питання, як на цей скандал відреагують українські спецслужби, нове керівництво яких декларує оновлення підходів в інформаційній безпеці держави.

ЗУБРИЦЬКИЙ ПОВЕРТАЄТЬСЯ?

Після останнього витка активності в медіа Зубрицький в недавньому інтерв'ю "Детектор медіа" на пряме питання про повернення в Україну відповів ствердно:

"Звичайно, а як же може бути інакше? Річ у тому, що ті кримінальні справи, які були порушені, не мають під собою жодних підстав. Скоро ми закриємо ці справи і зможемо нормально працювати в Україні, повернувшись додому".

Цензор.НЕТ спрямував запити до Генеральної прокуратури, Міністерства внутрішніх справ та Служби безпеки України з проханням пояснити статус Зубрицького та його перспективи повернення в Україну. На момент публікації матеріалу відповіді редакція ще не отримала.

Голова Департаменту комунікацій МВС Артем Шевченко у коментарі запевнив, що у разі повернення на українську землю Зубрицький буде затриманий: "Він у розшуку, всі важкі статті. Є запобіжний захід тримання під вартою. Якщо він стане досяжним для українського правосуддя, то відповідно буде затриманим. Тому хай приїздить".

Медіаменеджер Захарченка Зубрицький повертається, або Війна за 112 канал 05

Оголошену впевненість Зубрицького в тому, що незабаром його знімуть з розшуку в МВС, Шевченко оціни: "Я коментую по факту. Він у розшуку є".

Цензор.НЕТ та читачам лишається здогадуватися, кого Зубрицький мав на увазі під словом "ми", коли говорив про повернення в Україну, чому впевнений у закритті кримінальних проваджень проти себе. І чи лишається він таким же впевненим, коли стає очевидним, що партія Медведчука не буде членом правлячої коаліції, а відтак його очікування зависли в повітрі.

Доповнення від 26 липня:

Вже після публікації матеріалу Цензор.НЕТ отримав відповіді на питання від Андрія Подщипкова, в яких він виклав свою версію подій. Наводимо їх:

- Вы заявляли, что намерены вернуть себе канал 112. Если через суд, то против кого будет направлен иск? Какими документами вы готовы подтвердить свою правоту?

- Иск против лиц совершивших преступные, мошеннические действия. Я располагаю всеми необходимыми документами. Прежде всего, право устанавливающими документами, в которых четко видно структуру владения, и конечного бенефициара, которым являюсь я на 100%. Я никогда не давал никакого согласия, не подписывал ни каких договоров купли продажи, доверенностей на продажу, переоформление принадлежащего мне имущества.

- Зубрицкий заявляет о готовящемся рейдерском захвате, вероятно имея в виду вас. Он утверждает, что все переговоры о продаже канала проводил он. Вы готовы погдтвердить, что переговоры проводили вы (под давлением, как вы указали)?

- Что касается рейдерского захвата могу сказать, что он уже был осуществлён группой лиц в которую входит Зубрицкий. Захват телеканала, а также рейдерский захват здания в котором находится телеканал, и рейдерские захваты ряда других объектов. Например, захват офиса на Дегтяревской. И в продолжение темы материалы по этому же делу.

Все эти действия осуществляются профессионалами своего дела, в том числе ранее судимыми за мошеннические действия, подделку документов, убийства. По моему мнению все они связаны с крупной политической силой и действуют в интересах последней, которую можно назвать партией рейдеров, глобально действуют в интересах РФ, было бы не плохо получить подтверждение или опровержение от этих людей.

Что касается переговоров, как я уже сказал ранее, я не продавал, не переоформлял канал, не подписывал ни каких документов, и естественно не проводил ни каких переговоров связанных с незаконным переоформлением принадлежащего мне имущества на господина Козака. Своим заявление о том, что г-н Зубрицкий проводил переговоры и осуществил продажу канала он публично признаётся в совершении преступления, связанного с продажей, переоформлением чужого имущества без согласия на это законного владельца.

- Где вы жили последние три года и с чем связано возвращение в Украину? Почему решили баллотироваться в парламент?

- Последние три года я находился в различных местах, которые, в целях моей безопасности, не раскрывались, а в СМИ использовалась различная информация. Это связано было с тем, что меня преследовала предыдущая власть, поскольку Петр Алексеевич Порошенко хотел увидеть среди своих активов мой телеканал. И что интересно именно сейчас я получил подтверждение связи Порошенко и людей которые продавали и приобретали чужое имущество, а так же мне были предоставлены интересные разговоры между Зубрицким и Нарановичем под руководством которого был осуществлён ряд рейдерских захватов, и который действовал в том числе при поддержке Пасейнюка, публику ждёт много интересных материалов, но об этом позже...

Объективные и независимые СМИ являются обязательным механизмом правового государства, объективные и независимые СМИ это один из основных принципов демократии, я знаю как этот механизм работает, я построил такой механизм, я понимаю как работает информационное пространство, и как нам с Вами использовать его во благо общества, я готов свой опыт и знания использовать для построения независимого демократического государства Украина.

- Вы с Зубрицким принадлежали к одной команде. Почему сегодня возник конфликт?

- Я не принадлежал ни к какой команде, ситуативно наши интересы совпали, впрочем как и с многими другими людьми, мне интересно было создать что-то новое, у меня достаточно большой опыт создания различных проектов, включая международных, я много лет работал в правовом, международном поле, и знаю как правильно строить бизнес, но тем не менее мне приходилось учитывать реалии особенностей работы в Украине. Мне многие говорили это не возможно, но я доказал обратное. И многие ребята на канале, например такие как Юра Иванов, Юра Будяк, Коля Корчага, Андрей Мандрыка, помнят как я добивался, на первый взгляд даже с их точки зрения, невозможного, и как они меня называли "БиТурбо", поскольку я сутками мог не спать идя к результату. Зубрицкий решил, что может украсть, продать или разрушить то, что построено мной, или просто убить меня, опыт я полагаю есть, но меня не пугают поступающие угрозы, я верю, в справедливость закона, я верю, что новый этап развития Украины с новой командой будет успешным! Виктор Васильевич приезжайте в Украину, встретимся в суде... или Вы как обычно предпочтёте выстрел из гранатомёта?

Понимая, что канал является фундаментом, основой для создания медиа холдинга, задачей которого является формирование необходимого общественного мнения, а я являюсь помехой для воплощения данной стратегии, я сделал все необходимые действия, которые не позволят начатому мной процессу остановиться, так что моё устранение ни к чему не приведёт.

Оксана Бакун для Цензор.НЕТ.

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику