Цензор.НЕТ

10.10.19 12:05

Бій за Маринівку 5 червня 2014 року

Автор: Дмитро Путята, Фронтовий Оповідач

Наприкінці липня було ухвалено виводити українські підрозділи, котрі перебували на рубежі Зеленопілля – Довжанське – Червонопартизанськ – Ізварине. Підрозділи Збройних Сил та Державної прикордонної служби, що здійснювали прикриття державного кордону на цій ділянці, розпочали прорив до своїх сил, що розташовувались південніше у Донецькій області.

Бій за Маринівку 5 червня 2014 року 01

До того ж територією України шлях був лише один через річку Міус між населеними пунктами Червона Зоря та Кожевня. Бої за цю переправу точилися майже весь липень 2014 року (наймасштабніша атака, проведена противником, відбулася 22 липня 2014 року). З огляду на тривалі перебої з постачанням, постійний вогневий вплив російської артилерії зі своєї території та засадні дії проросійських бойовиків на шляхах відходу військ АТО з державного кордону на Луганщині прорив до своїх був вочевидь непростим.

Перед цим повернімося у той же 2014 рік, але на декілька місяців раніше цієї дати. 5 червня 2014 року відбувся бій військовослужбовців Державної прикордонної служби України з бойовиками незаконного збройного формування "Восток" за пункт пропуску "Маринівка" на українсько-російському кордоні. Сам по собі пункт пропуску – це лише комплекс адміністративних споруд, де здійснюються відповідні види контролю на державному кордоні та пропускаються громадяни і транспортні засоби. Проте пункт пропуску для автомобільного сполучення "Маринівка" мав у тій місцевості тактично вигідне значення, оскільки знаходився на панівній висоті. Утримання цього пункту мало не останнє значення, як для подальших дій сил АТО на цьому напрямку так і для противника.

І саме перемога над бойовиками у бою 5 червня 2014 року дала змогу в подальшому відносно швидко розпочати операцію стосовно перекриття державного кордону у Донецькій і Луганській областях. Хоча, напевно, уже на момент початку операції вона була запізніла. Адже збройні формування РФ усе активніше підключалися до ведення бойових дій на території України та й легко використовували свою територію для вогневих ударів по наших військах. Затягувати власні сили у "мішок", оточений ворогами, було не дуже обачно.

Але для початку потрібно розібратися в тому, як взагалі все розпочиналося. Відділ прикордонної служби "Дмитрівка" імені лейтенанта Валерія Свиридова Донецького прикордонного загону. Дислокувався підрозділ у однойменному селі Шахтарського району Донецької області. Цей відділ був одним з нечисленних підрозділів цього прикордонного загону. До подій 2014 року від цього підрозділу на охорону державного кордону з Росією виходила зміна прикордонних нарядів у пункт пропуску "Маринівка" та декілька прикордонних патрулів на "зелену" ділянку. Озброєні прикордонники були лише пістолетами ПМ та спеціальними засобами, гумовими кийками, наручниками, газовими балончиками та пристроями для відстрілу гумових куль. Автоматичне озброєння зберігалось на підрозділі, а його кількість була декілька одиниць. Особовий склад підрозділу, за винятком офіцерів, складався з місцевих мешканців. Усе це звучить як нонсенс для збройного формування, проте такими були реалії реформування прикордонної служби за поліцейською моделлю. Про збройне протистояння з ворогом, яким би він не був, вочевидь не йшлося.

З проведенням часткової мобілізації у кінці березня на початку квітня 2014 року до складу Донецького прикордонного загону прибувають мобілізовані резервісти з Запорізької та Кіровоградської областей. Мобілізований контингент направляється до прикордонних підрозділів для несення служби з охорони кордону. Крім того, приблизно у цей же час здійснюється дозабезпечення підрозділів стрілецьким озброєнням та боєприпасами відповідно до норми. Від цього часу прикордонник на кордоні з РФ з автоматичною стрілецькою зброєю. Відповідним чином доукомплектовується і відділ "Дмитрівка".

Події "русской весны" захлеснули місцеве населення, серед котрого найбільш активними виявилися маргінали. Стихійні мітинги, блокування прикордонних підрозділів, прикордонних нарядів та доріг у контрольованих прикордонних районах тієї весни були звичним явищем. У травні 2014 року бойовики встановлюють два блокпости біля села Дмитрівка, де дислокувався відділ прикордонної служби. Прикордонні наряди, які виходять з підрозділу на охорону кордону, блокувались. Бойовики починають вимагати переходу прикордонників на бік так званої "ДНР". Командуванням прикордонного загону ухвалюється рішення про здійснення марш-маневру підрозділу з місця постійної дислокації на пункт пропуску "Маринівка". Після успішної передислокації підрозділ закріплюється на цьому пункті. З нього здійснюється висилка прикордонних нарядів та спостереження за прикордонною територією. Варто зазначити, що місцеве населення зі своїми кураторами добилися мети – українські захисники покинули Дмитрівку, де в подальшому розташувалися вже озброєні сепаратисти і де відбувалося постачання боєприпасів та техніки в сторону Донецька. Також у Дмитрівці розташовувалися різноманітні підрозділи противника, звідки вони робили вилазки ДРГ та розпочинали свої наступи.

Паралельно розпочинається фортифікаційне обладнання позицій. Пункт пропуску стає обладнаним опорним пунктом Донецького прикордонного загону. Окрім військовослужбовців відділу "Дмитрівка" на пункті пропуску перебувають зведені підрозділи від управління Донецького прикордонного загону та Навчального центру ДПСУ. Керівництво діями прикордонників здійснює перший заступник – начальник штабу Донецького прикордонного загону полковник Юрій Зайцев.

Бій за Маринівку 5 червня 2014 року 02

Пропускний пункт "Маринівка"

Не маючи достатніх сил, прикордонники здійснюють контроль лише за вузькою смугою місцевості вздовж державного кордону. Крім цього ведуть спостереження за територією суміжної держави. Зокрема виявляють у тилу ділянки РФ переміщення живої сили і техніки противника, які в подальшому здійснюють переміщення на територію України через неконтрольовану ділянку кордону в Луганській області. Станом на початок червня це останній форпост українських сил на цьому напрямку, зведений підрозділ, який перебуває там, фактично самостійно протистоїть бойовикам.

З огляду на таке положення українських прикордонників, бойовики вирішують штурмувати пункт пропуску, сподіваючись одразу зайняти цей тактично вигідний рубіж. При цьому на спротив з боку охоронців кордону противник особливо не розраховував.

5 червня 2014 року. Розвиток обстановки в районі пункт пропуску "Маринівка"

Прикордонниками протягом першої половини відстежується переміщення бойовиків у тилу ділянки. О 13.30 зафіксовано рух 2 БТР-80 та 2 вантажних автомобілів "КАМАЗ" з російськими прапорами в бік державного кордону України, по дорозі від н.п. Дмитрівка Донецької області до пункту пропуску "Маринівка". О 13.40 надходить інформація про рух 2 БТР-80, 2 вантажних автомобілів "КамАЗ", декількох легкових автомобілів за маршрутом н.п. Торез - н.п. Сніжне Донецької області.

Командуванням робиться висновок про можливі озброєні напади на прикордонні підрозділи в районі Олексіївське Амвросіївського району Донецької області, пунктів пропуску "Маринівка" та "Успенка", де оборону також тримали лише самі прикордонники.

О 15.22 в районі пункт пропуску "Маринівка" прикордонники відстежують накопичення живої сили, броньованої та автомобільної техніки бойовиків (БТР, 4 "КамАЗи", котрі були обладнані крупнокаліберними кулеметами "Утес", 3 мікроавтобуси з бойовиками та 4 легкових автомобілі). За кілометр від пункту пропуску колона розгортається у бойовий порядок. О 16.00 частина сил противника здійснює обхід пункту пропуску та атакує прикордонників з боку території РФ.

Полковник Юрій Зайцев показує приклад та першим відкриває вогонь по противнику. Його постріли підтримують прикордонники, які тримають оборону на позиціях. Відразу зав’язується бій. Про початок бою з прикордонного підрозділу на пункті пропуску "Маринівка" інформується тактичне угруповання ДПСУ в Олексіївському та штаб Донецького прикордонного загону в Маріуполі. Надається запит на отримання підтримки додатковими силами та авіацією.

Ворог, маючи перевагу в озброєнні та живій силі, не очікував такого опору з боку прикордонної служби. Це цілком було зумовлено тим, що місцеві сепаратисти регулярно "домовлялися" з прикордонниками або просто задавлювали їх кількістю, щоб ті не чинили опору під час перетину кордону колонами з живою силою. Одним з перших пострілів із гранатомета прикордонники підбивають обшитий сталлю "Урал" з крупнокаліберним кулеметом на борту. У БТР бойовиків, який здійснював атаку з території РФ, заклинює башту з кулеметною установкою. Розгубившись, противник спішується з техніки та розгортається в ланцюг. Але від пострілів займається суха трава та поривом вітру підіймається справжня степова пожежа. Противник, не маючи можливості для укриття, тікає на територію РФ. Залишаючи на полі бою техніку та зброю. Зазнавши вогневого впливу, відходить і противник, що наступав з боку території України.

О 16.50 атаку ворога на пункт пропуску відбито.

О 17.00 отримано інформацію про готовність до зльоту літака ВПС України Су -27 з аеродрому Миргород для надання вогневої підтримки оборонцям пункту пропуску (хронологія, котра вказана в тексті, це частина інформаційної довідки, яка була сформована центром управління прикордонною службою і передана мені офіцером ДПСУ.) З 17.50 до 17.52 до місця бойового зіткнення прибув літак ЗСУ Су-27 та завдав 2 вогневі ураження по позиціях бойовиків. Оборонці вогнем зі стрілецької зброї здійснюють цілевказання для літака. Винищувач здійснює два авіаційних удари по техніці бойовиків, що перегруповувалась між Маринівкою та Червоною Зорею.

Бій за Маринівку 5 червня 2014 року 03

Схема бою та удар авіації

О 18.00 в район пункту пропуску "Маринівка" для підтримки особового складу висунулись підрозділ 25 ОПДБр та вогнева група від зведеного підрозділу ДПСУ.

О 19.20 силами вогневої групи від 25 ОПДБр завдано вогневе ураження автомобіля "Урал" з боєприпасами, який рухався на допомогу нападникам у бік пункту пропуску "Маринівка".

О 19.30 в район бойового зіткнення прибула вогнева група від 25 ОПДБр у складі: до 40 військовослужбовців, 3 БМД, 1 самохідний міномет "Нона" (САУ 2С9), 1 Зу-23-2. Організовано взаємодію оборонцями пункту пропуску "Маринівка", визначено місця можливої дислокації бойовиків для завдання вогневого ураження. На цей час активні бойові дії поблизу пункту пропуску "Маринівка" припиняються.

Бій за Маринівку 5 червня 2014 року 04
Бій за Маринівку 5 червня 2014 року 05
Бій за Маринівку 5 червня 2014 року 06

Палаючий "Урал" та розстріляний КамАЗ

Успішні оборонні дії біля пункту пропуску "Маринівка" дозволили в подальшому силам АТО посилити позиції на цьому напрямку, полегшити початок операції з прикриття державного кордону. У ЗМІ повідомлялося про щонайменше 16 загиблих "ополченців". Фактично ж їх було значно менше. На даний момент відомі імена лише двох загиблих бойовиків. До втрат у живій силі ворог додав і втрати у техніці, так під час бою знищено або захоплено автомобіль "Урал", 2 автомобілі "КамАЗ", 1 БТР та велику кількість одиниць зброї. 5 прикордонників дістали поранення (того ж дня поранених територією РФ через пункт пропуску "Новоазовськ" було доправлено до медичного закладу в Маріуполі):

- молодший сержант Косик Сергій Миронович (поранення в грудну клітину зліва);

- старший сержант Маханя Олександр Васильович (осколкове поранення верхньої частини стегна справа);

- старший сержант Базовкін Михайло Валентинович (осколкове поранення в тім’яну область голови);

- сержант Большаков Віталій Костянтинович (осколкове поранення спини зліва);

- прапорщик Мірошник Олексій Васильович (глибоке осколкове поранення переносиці).

Бій за Маринівку 5 червня 2014 року 07
Бій за Маринівку 5 червня 2014 року 08

Трофейний БТР-80 (належав МНС і був захоплений бойовиками в Донецьку) та зброя

Окрім того ми володіємо повною хронологією подій, котрі розвивалися під час бою 5 червня 2014 року:

О 13.30 05.06.14 року отримано інформацію про рух 2 БТР та 2 вантажних автомобілів "КамАЗ" з російськими прапорами в бік державного кордону України, по дорозі від н.п. Дмитрівка Донецької області до пункту пропуску "Маринівка" Донецького прикордонного загону.

О 13.40 надійшла інформація про рух 2 БТР, 2 вантажних автомобілів "КАМАЗ", декількох легкових автомобілів за маршрутом н.п. Торез - н.п. Сніжне Донецької області. Можливі збройні напади на ММГ в районі н.п. Олексіївське Амвросіївського району Донецької області, пункт пропуску "Маринівка" відділу прикордонної служби "Дмитрівка", відділ прикордонної служби "Амвросіївка" Донецького прикордонного загону.

О 15.22 отримано інформацію про наближення до пункту пропуску "Маринівка" Донецького прикордонного загону 1 БТР та 8 вантажних автомобілів "КамАЗ" з озброєними людьми. За 1 кілометр до пункту пропуску колона звернула ліворуч та, використовуючи складки місцевості, вийшла з поля зору.

О 16.00 бойовики на автомобілі "КАМАЗ" перетнули державний кордон та почали з боку РФ штурм пункту пропуску, триває бій.

О 16.35 під час бою завдано вогневе ураження 1 БТР та 1 автомобілю "КамАЗ" бойовиків.

О 16.41 надійшла інформація про рух 2 БТР, 2 вантажних автомобілів "КамАЗ" з н.п. Торез в бік н.п. Сніжне Донецької області. Проінформовано КП АТО м. Ізюм.

О 17.12 бойовиками захоплено розвідувальну групу від 25 ОПДБр в районі н.п. Мар’їно Донецької області.

З 17.50 до 17.52 до місця бойового зіткнення прибув літак ВПС України Су-27 та завдав 2 вогневих ураження по позиціях бойовиків.

О 18.55 надійшла інформація про перебування невідомих осіб кавказької зовнішності у кількості до 40 осіб в н.п. Маринівка Донецької області. За неперевіреними даними, 20 з них вирушили в пішому порядку в бік н.п. Амвросївка Донецької області.

О 18.55 від ПУ ФСБ РФ Ростовської області отримано інформацію про затримання на території РФ групи бойовиків. Триває їх роззброєння.

О 19.15 бій призупинився. В ході бою втрат немає, 5 військовослужбовців зазнали поранення, загрози життю немає. З ураженого автомобіля "КАамАЗ" демонтовано та доставлено до пункту пропуску "Маринівка" крупнокаліберний кулемет НСВ "Утес" 12,7 мм, 3 ящики з боєприпасами 12,7 мм, 2 ящики з набоями 7,62 мм Т-45.

Бій за Маринівку 5 червня 2014 року 09

Десантники 25 ОПДБр у Донецькій області, прикордонна смуга, літо 14-го

О 19.35 від начальника Донецького прикордонного загону отримано інформацію про рух 2 колон техніки, загальною кількістю 15 БТР за маршрутами: н.п. Сніжне – Савур Могила, н.п. Сніжне – н.п. Маринівка. На БТР спостерігались невідомі особи в формі чорного кольору.

О 19.35 отримано факсимільне повідомлення від ПУ ФСБ РФ по Ростовський області про реалізацію звернення Української Сторони щодо перетину державного кордону персоналом підрозділів Луганського прикордонного загону. Тимчасово виконуючий обов’язки начальника управління полковник Нечепуренко Д.М. проінформував, що через пункт пропуску "Новошахтинськ" (РФ) пропущено 26 військовослужбовців ДПСУ, яких супроводжено по території РФ. О 19.15 05.06.2014 року військовослужбовці впс "Бірюкове" перетнули державний кордон в пункті пропуску "Чертково" (РФ) та в’їхали на територію України.

О 20.05 з дозволу голови ДПСУ начальнику Донецького прикордонного загону віддано розпорядження про узгодження з Російською стороною питання щодо транспортування поранених у бою прикордонників по території РФ з подальшим переміщенням через державний кордон в Україну через пункт пропуску "Новоазовськ".

О 22.45 поранених військовослужбовців автомобілем швидкої допомоги з ППр "Куйбишиве" (РФ) по території РФ доставлено в ППр "Новоазовськ".

О 02.20 06.06.14 в подальшому в/сл доставлено до лікарні м. Маріуполь.

Цей бойовий епізод став однією з перших успішних операцій з відбиття атаки ворога, де було чітко продемонстровано захоплену техніку та боєприпаси. З квітня, себто з початку АТО, окрім бою в ДАП серйозного фурору в ЗМІ жодна операція не справляла. Цей бій продемонстрував готовність українських бійців битися та відстоювати інтереси своєї держави.

Автори: Дмитро Путята, Фронтовий Оповідач (псевдонім офіцера ДПСУ)

Карта: Андрій Карбівничний

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику