Цензор.НЕТ

15.11.19 16:45

Волонтер Ганна Гвоздяр: "100 тисяч малюнків хворих українських дітей відправили "Променем мрій" на далеку планету, схожу на Землю"

Автор: Віолетта Кіртока

В Україні реалізували проєкт, результатом якого стало відправлення дитячих мрій на іншу планету. Це дев’ята і найбільша за всю історію дослідження космосу спроба людства налагодити зв’язок з іншими цивілізаціями.

Небайдужі люди, які багато років співпрацюють з дитячими онкологічними лікарнями та відділеннями країни, намагаються зробити життя маленьких пацієнтів різнобарвним та цікавим. Діти, змушені місяцями, а то й роками жити в стінах медичних закладів, в’януть там, втрачають сили і цікавість до життя. Дізнаючись про заповітні мрії цих лікарняних "в’язнів", активісти влаштовують цілі вистави, вириваючи дітей із цупких лап хвороби, примушуючи їх зрадіти, здивуватися, повірити в те, що нічого неможливого немає. Варто лише захотіти. Коли вже накопичився великий досвід по роботі з дитячими мріями, у когось із дорослих виникла несподівана ідея зібрати якомога більше намальованих бажань маленьких українців і надіслати їх на іншу планету. Хто знає – може, там знайдуться істоти, які також мріють і вміють здійснювати бажання інших. Оце було б диво! Крім того, багато хто з дітей, ділячись своїми думками, малюючи свої бажання, досить часто зображує космічні ракети, неземних істот, дивні будівлі та неймовірну апаратуру. Дорослі вирішили, що і ці мрії можна спробувати здійснити, або хоча б дати надію на те, що колись, з часом, вони можуть стати реальністю. Так почалася велика акція - збирання дитячих мрій, які врешті-решт таки були відправлені у всесвіт. І зараз промінь із зашифрованим сигналом летить на планету, де, ймовірно, можуть жити схожі на нас люди…

- Запускали сигнал із Центру космічних досліджень і зв'язку, який знаходиться поблизу Львова, в Золочеві, - розповідає відомий київський волонтер Ганна Гвоздяр. -Координували місію з Національного центру управління та випробувань космічних засобів у Києві. Водночас на головній вулиці столиці відбулася світлова візуалізація запуску сигналу в космос – спочатку у всесвіт "полетіли" намальовані нашими мрійниками космічні апарати, а потім вже у небо полетів світовій промінь. В історії планети це дев’яте послання до позаземних цивілізацій. Уявляєте?! Лише дев’ята за всю історію космічних досліджень. А в цьому столітті і взагалі – перша спроба передати інформацію про нас, жителів Землі. І це зробили ми, українці. Навіть більше – українські діти!

-Як виникла ідея відправити думки наших дітей у космос?

-Проєкт "Здійсни мрію" фонду "Ти не один", з яким я співпрацюю, тривалий час допомагав хворим діткам. Куратори проєкту втілювали в життя найзаповітніші бажання маленьких пацієнтів онкологічних відділень. Хоча б один раз потрібно побачити, як змінюється обличчя дитини, коли вона отримує те, на що навіть не сподівалася, бо думала, що її думки неможливо втілити в життя. Здійснення мрії, виправдання сподівань дають неймовірний поштовх і для одужання, і для обрання майбутнього шляху. Але всеукраїнське дослідження показало, що здатність дітей мріяти згасає, а сучасне суспільство не розвиває у них це вміння. Тільки 5 відсотків дітей мріють, інші 95 мають переважно матеріальні бажання, а 38 відсотків батьків не знають, про що фантазують їхні діти. Водночас майже всі вони хочуть мати суперсилу, але мрії - це і є суперсила, що дана з народження. Тому проєкт вирішив показати всім надпотужну силу мрії, яка подолає трильйони кілометрів і доторкнеться до зірок, бо мріяти треба без меж.

Так народилась ідея "Променя мрій", яку підтримало Державне Космічне агентство України. Сто тисяч малюнків, зібрані проектом під час всеукраїнського арт-марафону #моядитячамрія на уроках мрій у школах і лікарнях країни, були оцифровані і перетворені за допомогою написаного для цього алгоритму у радіосигнал, який зараз летить у Всесвіті. Його мета - одна з планет системи TRAPPIST-1. З чотирьох тисяч планет спеціалісти обрали саме ту, куди точно досягне промінь. Згідно з обчислюванням, ця планета на 87 відсотків схожа на Землю, тобто на ній може бути життя. І якщо там є найпростіша радіотехніка, наш сигнал зможуть легко розкодувати.

Як нам пояснила голова Львівського астрономічного товариства Любов Янків-Вітковська, у космос можна відправляти сигнали будь-якої довжини: інфрачервоні, світлові, ультразвукові, але найбільш ефективні - електромагнітні хвилі, світлові, радіохвилі, тому що вони поширюються зі швидкістю світла. Саме тому електромагнітний сигнал - найбільш оптимальний варіант передачі послання в космос. До того ж, науковці вважають, що зображення сприймаються краще, ніж тексти. І це те, що дозволить нам порозумітися з іншими планетами. Тому саме малюнки і були закодовані.

-Ти радієш так, наче сама дитина, або збулася твоя заповітна мрія!

-Так і є. Я капець як люблю космос, - сміється Аня. – А завдяки цьому проєкту я потрапила на космічну станцію, познайомилася з людьми, які досліджують те, чого ми не бачимо, вони розповіли неймовірну кількість цікавих речей. І мені дуже подобається думати, що крім нас у Всесвіті ще є планети, де живуть подібні до нас створіння, що вони також мріють і, можливо, також прагнуть знайти інші життя. Коли я зрозуміла, що разом з дітьми, які будуть запускати промінь мрій у космос, я потраплю на справжню космічну станцію, відчула неймовірне захоплення і точно можу сказати, що мрії здійснюються.

Волонтер Ганна Гвоздяр: 100 тисяч малюнків хворих українських дітей відправили Променем мрій на далеку планету, схожу на Землю 01

-Що було найцікавішим під час роботи над цим проєктом?

-Несподівано для всіх з’ясувалося, що діти не вміють мріяти! Більшість їхніх бажань мають матеріальну основу. Фарби, планшети, велосипеди – це все дуже побутові бажання. А будь-який винахід, який змінював життя людства, починався саме з мрії. Один з хлопчиків намалював мамонта і написав, що хотів б колись побачити такого пухнастого велетня. На перший погляд це може здатися дивним. Але ж завдяки генній інженерії це досить скоро може стати можливим. Залишок клітини з генним кодом може дати основу, щоб виростити таку тварину. І може саме ця дитина стане науковцем і втілить цю свою мрію у життя. У цієї мрії є всі перспективи, щоб справдитися. Хлопчик, у якого онкологічна хвороба, мріє про цукерки здоров’я – щоб з’їв таку, смачну, солодку – і одужав. Це велика мрія, яка також може стати реальністю. Так що цей проєкт став ще можливістю показати дітям, як їхні намальовані на папері фантазії перетворюються на частину великого Всесвіту, і надихнув мріяти без меж.

Волонтер Ганна Гвоздяр: 100 тисяч малюнків хворих українських дітей відправили Променем мрій на далеку планету, схожу на Землю 02

Цілий рік по всій країні ми збирали малюнки мрій. А потім "космічні дядьки" почали працювати з ними, перетворюючи їх на промінь. Цей проєкт підтримало Міністерство закордонних справ, завдяки чому про нього дізналися в NASA. В цю світову космічну агенцію відправили листа, в якому повідомили про деталі космічної місії та попросили підтримати ідею надати планеті, куди відправлено наш промінь, саме таку назву, "Планета Мрій". До речі, науковець із Бельгії, Мікаель Жійон, який власне і відкрив цю планету, підтримав нашу ідею, сказав, що назва надзвичайно вдала і йому дуже подобається, вона важлива для науки і для дітей, тому він висловив нам свою повну підтримку. Також у своєму листі до NASA вчені попросили дозволу провести екскурсію на об’єкти агентства для українських дітей, які борються з важкими хворобами.

Це неймовірно круто, що ідею підтримали і українські спеціалісти, і світові. Ще мене особисто тішить те, що ця ідея, наш промінь, в якому зашифровані дитячі мрії, це повідомлення іншим цивілізаціям стало лише дев’ятим відправленим посланням у космос в історії людства. Тому це ще й стало подією історичного значення. Перші шість радіосигналів у космос були відправлені у 1972-1973 роках, але вони навіть близько не були такими потужними, як наш теперішній.

Спеціалісти зможуть відслідковувати маршрут сигналу завдяки математичним моделям і розрахункам: оскільки відома швидкість світла у вакуумі, можна буде визначити, де саме на даний момент летить сигнал. Він буде поширюватися у вигляді електромагнітних сигналів зі швидкістю світла, а це приблизно триста тисяч кілометрів за секунду, - так пояснив нам керівник Центру космічних досліджень і зв’язку Віктор Ожінський. Лише за одну секунду після відправлення сигнал долетів до місяця, а за добу покинув Сонячну систему і подолав 26 мільярдів кілометрів в сторону сузір'я Водолія. Щоб досягти точки призначення, наш "Промінь мрій" летітиме 41 світловий рік.

-Як реагували на ідею відправлення у космос дитячих мрій українські спеціалісти?

-Для них це була неймовірна відповідальність, вони страшенно переживали, бо знають, що дітей обманювати не можна. Для мене особисто знайомство з працівниками станції у Золочеві стало відкриттям. Там працюють наші висококваліфіковані вчені, яких у світі дуже мало, серед них люди, які вийшли з Криму. Вони не могли забрати з собою нічого, крім своїх бушлатів та шапок. І попри все це, за два роки відновили і модернізували станцію, яка до цього використовувалась для теле- і радіозв’язку, а потім стояла і взагалі законсервованою. Вони її не тільки реанімували, але й досягли того, що вона стала потужнішою, ніж була та, що залишилася окупантам в Євпаторії. Тепер, завдяки нашим вченим, це станція зв’язку світового значення, яка співпрацює з Європейським космічним агентством та іншими колегами в світі, досліджуючи вирубку лісів по всій планеті, фіксуючи струси землі, прогнозуючи космічну погоду. Саме на цю станцію і приїхали двадцятеро дітей з батьками з усієї України для запуску сигналу.

Волонтер Ганна Гвоздяр: 100 тисяч малюнків хворих українських дітей відправили Променем мрій на далеку планету, схожу на Землю 03

Всім, хто побував на станції, провели урок космічної науки. Було так цікаво, що ніхто не хотів звідти йти. Діти ставили багато різних запитань про інопланетян, космічні машини. Ми фотографувалися на величезній тарілці, яка передає сигнали у всесвіт. Здається, нам відкрили найпотаємніші таємниці станції. І це було неймовірно захоплюючим. Але потрібно ж було зробити важливу справу.

Щоб послання відправилось, натискали дві кнопки "Пуск" - одну в Золочеві, Львівської області, другу - в командному пункті у Києві. В цей же час на будівлю київської міської адміністрації під час Kyiv Lights Festival запускали 3D проекцію мультику, який команда художників SKILZ створила з дитячих малюнків. За допомогою додатку доповненої реальності під назвою "Промінь мрій" можна було спостерігати, як мрії, які намалювали діти, летіли у небо, в космос.

Волонтер Ганна Гвоздяр: 100 тисяч малюнків хворих українських дітей відправили Променем мрій на далеку планету, схожу на Землю 04

На кнопку "Пуск" у Золочеві натискав восьмирічний Максим Сирчин - він тривалий час боровся з важкою хворобою і саме під час лікування намалював свою мрію – він хоче створити ракету, яка полетить в космос. У київському командному пункті Національного центру управління та випробувань космічних засобів запуск променю давав керівник центру Володимир Присяжний, а на Хрещатику запустили світловий "Промінь мрій". Звичайно, 41 рік – час, поки сигнал досягне обраної спеціалістами планети, досить довгий. Але наші маленькі мрійники дочекаються цього моменту. І я чогось думаю, що більшість із них за цей час самі виконають свої мрії, стануть ученими, інженерами, зроблять революційні відкриття в різних галузях нашого життя. В цьому точно їм буде сприяти і допомагати думка, що там, у Всесвіті, хтось може зрозуміти наші прагнення.

P.S. Ви можете стати чарівниками і допомогти здійснити великі мрії маленьких пацієнтів українських лікарень, зайшовши на сайт wish.1plus1.ua

 Віолетта Кіртока, "Цензор.НЕТ"

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику