Цензор.НЕТ

27.01.20 10:00

Кількість бронетехніки противника у червні 14-го

Автор: Дмитро Путята

Бої за Слов’янську агломерацію майже не описані належним чином. Нема чіткого розуміння, які сили були у ворогуючих сторін, де хто оборонявся та атакував, як здійснювався вихід і що з цього вийшло.

Кількість бронетехніки противника у червні 14-го 01

БМП-2 та БМД-2 "Востоку" рухаються в бік Донецька. 05.07.14

 У мережі все рідше трапляються документальні матеріали щодо цієї тематики. Цілком справедливо "ефір забитий" боями за Іловайськ, ДАП та Дебальцеве (наскільки вони відповідають нормальному опису подій - це вже зовсім інакше питання). Також доволі туманним залишається питання, які сили та засоби в плані бронетехніки та артилерії були в бойовиків на початковому етапі війни – в червні 2014 року (саме тоді з Росії зайшла перша бронетехніка, а не КамАЗи з боєприпасами та живою силою).

Опишемо кількість бронетехніки та артилерії противника в захопленому Слов’янську та на територіях Донецької та Луганської областей.

Зазначу, що ці дані збиралися роками, і з упевненістю заявляю, що вони на 95% відповідають реальній картині того, що було. Про деякі згадані нижче підрозділи іррегулярних формувань буде написано лише декілька сухих речень, оскільки в силу своєї унікальності та важливості для Росії, вони заслуговують на окрему детальну статтю для кращого засвоєння і розуміння того, хто нам протистояв ще до введення регулярних військ ЗС РФ і, головне, хто ними командував.

Загострення конфлікту на Донбасі відбувалося доволі поступово і, якщо так можна висловитися, "гуманно". В сторін хоч і були стислі терміни на збір та підготовку особового складу (єдина різниця полягала в масштабах того, що великим зіркам довелося робити), але цього було достатньо аби почати перекривати кордон українською армією з 12 червня і почати заводити "каравани" з технікою на територію Донецької та Луганської областей, хоч і Росія доволі довго зволікала з введенням перших колон бронетехніки на Донбас.

Спробую в хронологічному порядку описати колони, що були спеціально засвічені самими росіянами (окрім тих, що не вдалося приховати) і ті, котрі вдалося різними методами за інсайдерською інформацією відшукати самотужки.

Аналіз проведений шляхом дослідження відкритих джерел, включаючи соціальні мережі.

ЗАГОСТРЕННЯ КОНФЛІКТУ

У квітні-травні росіяни перекидали на Донбас бойовиків та озброєння дуже обережно. Важке озброєння у вигляді крупнокаліберного кулемета калібру 12.7 з’явилося в травні в загону Гіркіна. Вся техніка, котра перебувала в руках незаконних збройних формувань, це 1 трофейна БМД-2, 1 БМД-1 та 3 БТР-Д, котрі в квітні були захоплені бойовиками в бійців 25 ОПДБр, де вони також захопили ПЗРК, з котрих і збили декілька гелікоптерів армійської авіації ЗСУ. В інших членів НЗФ не було практично нічого. Лише на півночі Луганська бойовики захопили 5 ПТС-2 в котрих коефіцієнт корисної дії був рівний 0. Також бойовики Мозгового захопили в Лоскутівці 2 БРДМ-2РХБ, котрі належали ДСНС України. Тобто вся вогнева міць противника в ці два місяці трималася на ПЗРК та стрілецькій зброї. Кардинально ситуацію змінив червень, де пішли перші танки та артилерія різного калібру.

Першою бронетехнікою, котра зайшла на територію України з РФ, були 3 БТР-80, котрі зайшли через Краснодон і належали "Інтербригаді" під командування російського підполковника з ФСБ (детальніше про них та  інші спеціальні загони буде окрема стаття). Це відбулося в період з 6 по 10 червня (точну дату поки що встановити не вдалося). Більш детально про це в матеріалі InformNapalm.

11 червня в Луганську їдуть 3 БМ-21, накриті тентами, щоб приховати перекидання "Градів" на територію України. Наступного дня, 12 червня, в Україну заїхало 3 танки Т-64БВ та ще два БТР-80, котрі направилися в Сніжне, і частина з яких брала участь у бою за Савур-Могилу того ж дня (є підстави вважати, що танки прийшли раніше, ніж 12 числа і деякий час перебували в Луганську на території батальйону противника "Заря"). Колони з боєприпасами та живою силою йшли практично весь червень, але суттєві підсилення почалися в 20-х числах червня. 20.06.14 в Луганську помічена велика колона бронетехніки, що складалася з 4 Т-64БВ та 6 БТР-80, котрі розділилися на дві підгрупи: одна пішла на Сніжне, інша – на Слов’янськ. 25.06.14 на Слов’янськ поїхало дві БМП-2, 1 Т-64БВ та 1 120 мм міномет. 27.06.14 в район Краснодону, Луганської області, прибув спеціальний загін противника "Єрмак", у якого було 4 2С9 "Нона", 1 Т-64БВ та дві БМП-2. 29.06.14 в той же район прибули 6 гаубиць Д-30. Але це далеко не всі колони росіян, що зайшли. Вони завезли дещо більше техніки та озброєння, а саме:

6-10 червня – 3 БТР-80 (пішли в район Сніжного);

11 червня – 3 БМ-21 "Град" (пішли в район Сніжного); 1 БМП-2 – в Луганськ;

12 червня – 3 танки Т-64БВ та 2 БТР-80 (пішли в район Сніжного);

13-16 червня – 3 120 мм міномети для батальйону "Заря" (Луганськ);

20 червня – 4 Т-64БВ, 6 БТР-80, 2 82 мм міномети, 1 120 мм міномет. 2 танки та 2 БТР-80 поїхали на Слов’янськ, решта – район Сніжного, біля Дмитрівки. За деякими власними джерелами, 20 червня також заїхали і 3 гаубиці Д-30, але через короткий проміжок часу з Дмитрівки були перекинуті десь в район Донецька;

25 червня – 1 Т-64БВ та дві БМП-2 і 1 120 мм (пішли на Слов’янськ);

27 червня – 4 САУ 2С9 "Нона", 1 Т-64БВ та дві БМП-2 (Краснодонський район);

29 червня – 6 гаубиць Д-30 (Краснодон).

Кількість бронетехніки противника у червні 14-го 02

25.06.14. Перевальськ, Луганська область. Скріншот з відео

Це те, що вдалося встановити по датах. Але окрім цього, в червні на Слов’янськ (в кінці місяця) були перекинуті ще 2 БМП-2, 2 82 мм міномети та дві САУ 2С9 "Нона" (також було перекинуто два танки Т-64БВ для різних підрозділів). Більше того, відомі всі бортові номери танків та БМП-2, котрі зайшли на територію України в першому місяці літа. Слід зазначити, що танки всі маркувалися власними номерами ще в Ростові і завдяки OSINT вдалося відшукати 9 танків з 10 (не вистачає одного номера). Думаю цілком очевидно, що в червні було 10 танків, з одним з яких могли виникнути якісь проблеми або він дістав пошкодження в бою чи залишився на одній з баз противника. Що ж стосується БМП-2, то росіяни навіть не замальовували бортові номери на них. У Слов’янську, як вище зазначалося, було 4 БМП-2, і їхні номери були: 122, 123, 125 та 128. В батальйону "Заря" була БМП-2 з номером "162". Зробивши підрахунки, маємо: за червень Росія перекинула на Донбас – 10 танків, 5 БМП-2, 6 САУ 2С9 "Нона", 3 БМ-21, 11 БТР-80, 6-9 гаубиць Д-30, 5 120 мм міномети, 4 82 мм міномети. Також, за непідтвердженою інформацією, в червні для батальйону "Восток" (Донецьк) передали 4 82-мм міномети.

Кількість бронетехніки противника у червні 14-го 03

Прибуття "Інтербригади" в Сніжне. Скріншот з відео

УГРУПОВАННЯ В СЛОВЯНСЬКУ ТА ПОДАЛЬША ДОЛЯ ТЕХНІКИ

Для підтримування боєздатності трофейної 2С9 "Нона-С" та БМД-2 противник вирішив використати деталі з трофейних БТР-Д. Дані трофейні бойові одиниці залишалися в рядах противника до самого виходу 05.07.14 і вели обстріли наших позицій. Окрім цього в руках командування Слов’янського гарнізону було 4 танки Т-64БВ, 4 БМП-2, 2 САУ 2С9 з РФ та мінімум 1 120 та 2 82 мм міномети. Також автомобільна техніка (від 2 до 3 "Уралів" та від 5 до 7 КамАЗів). Ще під час боїв за Артемівськ противник втратив один танк, котрий дістався нашим бійцям як трофей. А вже 5 числа під час бою за 5 БП між Краматорськом та Слов’янськом було знищено 2/4 БМП-2 (лише БМП-2 з номером "125" зуміла прорватися), один танк, ще один захоплено та БМД-2. В самому місті був виявлений ще один танк, у котрого були проблеми з двигуном, раніше захоплену "Нону" та в полі неподалік бійці 8 опСпП захопили ще одну БМП. У Краматорську противник кинув єдині два своїх БТР-80. Тобто з 4 танків було втрачено 4, з 4 БМП-2 – 3, з 2 БТР – 2 (з того, що приїхало з РФ). Нашими бійцями також був захоплений один "Урал" та КамАЗ, ще два КамАЗи було знищено. Гіркін зумів вивести лише дві "Нони", декілька КамАЗів та мінімум один "Урал" з ЗУ-23-2.

13.06.14 бойовики застосували вперше систему "Град", але через брак навичок накрили місцевий базар, де загинула жінка. З однією з установок виникли проблеми і її було покинуто, а решту "Градів" вивезли з РФ. Зараз  вбивча машина в Києві. Росіяни дійшли висновку, що було надто мало часу на підготовку і наступного разу БМ-21 бойовиків запрацював лише 05.07.14 в Луганській області по території Луганського аеропорту та в сторону Металіста. Що ж стосується решти 5 танків, то два з них згоріло в бою 22 липня неподалік Кожевні, де противник пішов у наступ на позиції 79 ОАЕМБр та 28/72 ОМБр.

Детальніше про перші танки на Донбасі тут .

З цього випливає, що росіяни вперше застосували танки 12 червня, а реактивну артилерію – 13 червня. З цього моменту і почалася війна, котра доволі довго тривала як АТО.

Окрім цього 16 червня 2014 року бойовиками в Донецьку без бою була захоплена військова частина НГУ, котра поповнила щедрими трофеями парк техніки противника. На території частини було захоплено велику кількість зброї та боєприпасів та 6 БТР-70 та 1 БРДМ-2. А 28 червня на території в/ч НГУ 3023 був захоплений ще один БТР-70. В Луганську ще на початку червня з в/ч захопили також один БТР-70, а в прикордонній смузі бойовики невідомим шляхом заволоділи БТР-80 ДПСУ. Невідомо коли був захоплений БТР-80 з частини МНС у Донецьку, котрий 5 червня був відбитий назад у бою за Маринівку. Також за невідомих обставин 16.06.14 бойовики "Інтербригади" покинули один зі своїх БТР-80 в районі тієї ж Маринівки (інформація щодо трофейних БТР-70 та іншої техніки взята з російського сайту Lost Armour).

У липні ситуація загострювалася і була пройдена точка неповернення: росіяни цілими кілометровими колонами бронетехніки перекидали їх на Донбас, у бойовиків окрім 2С9 з’явилися 2С1, БМ-21, безліч БМП-2, БМД-2 та танкові роти в різних підрозділах. Також збільшилася кількість гаубиць Д-30, перекидували навіть БС-3. Почався обстріл наших угруповань на кордоні з РФ з їхньої території.

 Дмитро Путята, для Цензор.НЕТ

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику