"Ніхто не хотів здавати нам приміщення, бо хлопці на візках можуть пошкрябати паркет", - як працює реабілітаційний центр для бійців Next Step Ukraine

3634 6

Перший в Україні реабілітаційний центр американського зразка для військових та ветеранів відкрився рік тому, у лютому 2019. На сьогодні команда Next Step допомогла стати на ноги вже майже чотирьом десяткам бійців. У черзі стільки ж, однак для того, щоб мати змогу працювати далі, потрібні кошти.

"ГРОШІ, ЯКІ ЙДУТЬ НА ПЕРЕЛІТ І ПРОЖИВАННЯ У США, МОЖНА ВИТРАТИТИ НА РЕАБІЛІТАЦІЮ В УКРАЇНІ"

Олена Кирикович, PR-менеджер Next Step Ukraine, майже щодня приходить на роботу разом із маленькою донькою. Працювати у реабілітаційному центрі вона почала тільки-но малечі виповнився рік. "Вже п’ять місяців вона працює тут, вона зі мною тут весь час, - усміхається Олена. - Хіба що на пару днів на місяць приїздить бабуся - і тоді донька залишається з нею. Хлопцям дитина - як психологічна реабілітація. Вони її люблять. У бійців, які пересуваються на візках, вона їздить на руках".

Ніхто не хотів здавати нам приміщення, бо хлопці на візках можуть пошкрябати паркет, - як працює реабілітаційний центр для бійців Next Step Ukraine 01

Команда центру та бійці, які проходять реабілітацію. Фото з Facebook Олени Кирикович

Олена - з "Госпітальєрів". "І чоловік у мене військовий. Ми познайомилися з ним, коли проводжали у аеропорту Яну Зінкевич. За рік одружилися, а ще за рік у нас народилася донька, - згадує. - Я ледь дочекалася поки вона почне ходити - бо дуже хотіла працювати, дуже хотіла допомагати хлопцям..."

Сьогодні колишній фронтовий медик працює PR-менеджером у реабілітаційному центрі Next Step Ukraine. Next Step Ukraine - проєкт американського волонтерського благодійного фонду Revived Soldiers Ukraine.

Президент фонду - українка, яка переїхала у США, Ірина Ващук - почала допомагати пораненим та травмованим ще під час Революції Гідності, розповідає Олена. Потім - сфокусувалися на поранених військових. "Вони з українською діаспорою відкрили в Америці благодійний фонд Revived Soldiers Ukraine, і завдяки допомозі небайдужих почали забирати на реабілітацію і лікування тих, кому не було можливості допомогти в Україні".

Ніхто не хотів здавати нам приміщення, бо хлопці на візках можуть пошкрябати паркет, - як працює реабілітаційний центр для бійців Next Step Ukraine 02

Певна річ, дуже великі кошти витрачалися на переліт та проживання людей у США. "Ті самі гроші можна використати на реабілітацію для хлопців, - пояснює Олена Кирикович. - Тому було ухвалено рішення відкрити центр в Україні".

Ніхто не хотів здавати нам приміщення, бо хлопці на візках можуть пошкрябати паркет, - як працює реабілітаційний центр для бійців Next Step Ukraine 03

Олена Кирикович

Так, у лютому 2019 року центр із унікальними для нашої країни американськими тренажерами, створеними спеціально для людей зі спино-мозковими травмами, вже почав приймати бійців.

"ВСІ НАМ ВІДМОВЛЯЛИ, НЕ ХОТІЛИ ЗДАВАТИ ЖИТЛО"

Відкрився Next Step Ukraine в Ірпені, просто через дорогу від тутешнього військового госпіталю. У двох кілометрах від центру - будинок, у якому під час проходження реабілітації мешкають пацієнти, адже це бійці з усіх куточків України. У будинку, який орендує благодійний фонд, все облаштовано під потреби хлопців на візках - і кухня, і ліжка. Є і підйомник. На сьогодні у будинку проживає 5 бійців та працівник центру - дідусь, який супроводжує хлопців на заняття.

"На початку ми стикнулися з такою проблемою: ніхто не хотів здавати нам приміщення, - зізнається Олена. - Тому що хлопці на візках... можуть пошкрябати паркет. Всі нам відмовляли, хоча ми брали на себе усі фінансові витрати на ремонт".

Не допоміг і Ірпінський військовий госпіталь. "Ми пропонували їм взяти приміщення, навіть старе, і відремонтувати його за власні кошти так, щоб хлопці могли там перебувати. Тоді ми могли б взяти на реабілітацію більше бійців, тому що там було б більше місця для проживання. Але домовитися не вдалося".

Ніхто не хотів здавати нам приміщення, бо хлопці на візках можуть пошкрябати паркет, - як працює реабілітаційний центр для бійців Next Step Ukraine 04

Не зацікавилася проєктом і місцева влада. "Навіть не приїхали до нас", - констатують у центрі. Жодної державної підтримки Next Step Ukraine не має.

За час роботи центру реабілітацію тут пройшло 37 військових. "І приблизно така ж кількість цивільних, - додає Олена Кирикович. - Цивільні у нас займаються за благодійні внески". Одна людина займається півтора-два місяці, потім відпочиває, а потім повертається на ще один курс занять. На день до центру приходить по 10 пацієнтів - прийняти більше змоги немає, адже у команді на сьогоднішній день працює лише два реабілітологи. Також у центрі є логопед.

Як потрапити на заняття? "У нас є офіційна сторінка у Facebook, є сторінка в Instagram, є сайт, де можна заповнити анкету-заявку. Адміністратор отримає її, передзвонить відправнику, з’ясує подробиці - яка травма, боєць це чи цивільна людина... Потім потенційний пацієнт прийде у центр, і наші реабілітологи обстежать його, подивляться виписки і вирішать чи зможуть допомогти. Якщо ні - порадять, куди людині краще звернутися", - пояснює Олена.

Ніхто не хотів здавати нам приміщення, бо хлопці на візках можуть пошкрябати паркет, - як працює реабілітаційний центр для бійців Next Step Ukraine 05

З числа бійців звернутися сюди можуть не тільки ті, хто служив офіційно, а і бійці добровольчих підрозділів. Якщо у людини немає посвідчення УБД - у Next Step Ukraine приймуть й інші підтвердження участі у бойових діях.

Ніхто не хотів здавати нам приміщення, бо хлопці на візках можуть пошкрябати паркет, - як працює реабілітаційний центр для бійців Next Step Ukraine 06

 Ветеран Дмитро Трібой дістав кульове поранення в голову у листопаді 2017 року, тиждень пробув у комі. На сьогоднішній день Дмитро вже практично заново навчився говорити, а також набагато краще відчуває руку та ногу. Він наразі продовжує реабілітацію

Ніхто не хотів здавати нам приміщення, бо хлопці на візках можуть пошкрябати паркет, - як працює реабілітаційний центр для бійців Next Step Ukraine 07

Ніхто не хотів здавати нам приміщення, бо хлопці на візках можуть пошкрябати паркет, - як працює реабілітаційний центр для бійців Next Step Ukraine 08

"НАБАГАТО ЛЕГШЕ, НІЖ НА "ЦИВІЛЬНІЙ" РОБОТІ"

Адміністратор реабілітаційного центру, Тетяна Таран - рідна сестра Олени. Спочатку вона також була "госпітальєркою", але згодом опинилася у штурмовій роті 5 батальйону ДУК.

"Після повернення з фронту я читала лекції з тактичної медицини і так познайомилася з командиром штурмової роти. Після нагородження у Широкиному вирішила заїхати в Авдіївку до них у гості. Побачила, що у них немає практично ніякої медицини, і почала збирати необхідне, допомагати. Потім почала їздити туди - два тижні була на роботі, два тижні - на фронті. А за деякий час вже постійно перебувала в Авдіївці", - розповідає Тетяна. Зрештою, у Авдіївці вона провела понад два роки свого життя. Була медиком, однак паралельно, каже, навчалася снайпінгу.

У травні 2019 Тетяна повернулася додому. "Вертатися було складно. Постійно думала чи правильно я вчинила - адже хлопці ще там... Раптом щось станеться - а мене не буде поруч із ними? Потім у загальний чат "Госпітальєрів" одна дівчина скинула інформацію про те, що у реабілітаційний центр, який відкрила американська діаспора, шукають адміністратора - оскільки дівчина, яка там працювала, йде. Мене це дуже зацікавило, я зустрілася з Іриною Ващук, яка якраз була в Україні, відвідала, поспілкувалася з бійцями - і зрозуміла, що це моє. Адже реабілітація - це дуже важлива справа".

Ніхто не хотів здавати нам приміщення, бо хлопці на візках можуть пошкрябати паркет, - як працює реабілітаційний центр для бійців Next Step Ukraine 09

Тетяна Таран, фото з Facebook

"Для мене тут набагато легше, ніж на цивільній роботі. Я не змогла б без оточення атовців", - додає Тетяна.

Хто з тих, хто проходив реабілітацію у Next Step, запам’ятався їй найбільше? "Я пам’ятаю усіх, - усміхається дівчина. - З усіма склалися теплі дружні стосунки. Хлопці такі веселі, класні, відкриті. З усіма дуже швидко знаходиш спільну мову: "А ти там був? А цих знаєш? А ось тих знаєш?" Знаходяться спільні знайомі, спільні теми. З ними легко. Вони розуміють, що відбувається, мають схожі думки, завжди готові тебе підтримати..."

Ніхто не хотів здавати нам приміщення, бо хлопці на візках можуть пошкрябати паркет, - як працює реабілітаційний центр для бійців Next Step Ukraine 10

"Зараз у нас черга з 40 осіб на реабілітацію, - продовжує Тетяна. - Хотілося б допомогти якомога більшій кількості наших захисників... Але у нас поки немає коштів на те, щоб взяти на роботу ще одного реабілітолога..."

Ніхто не хотів здавати нам приміщення, бо хлопці на візках можуть пошкрябати паркет, - як працює реабілітаційний центр для бійців Next Step Ukraine 11

Для того, щоб розвиватися, потрібні центру і більші приміщення, більше місць для проживання бійців, які проходять реабілітацію. Допомогти Next Step Ukraine можна через краудфандингову платформу "Спільнокошт" - збір коштів для проєкту там триватиме до середини березня.

 Валерія Бурлакова, Цензор.НЕТ