Вигідна прозорість чи зловживання на тендері: як компанія зятя Злочевського постачатиме газ підприємствам "Укроборонпрому"

1860 2

Державний концерн "Укроборонпром" заявляє про прозорість у державних закупівлях. Із власної ініціативи він перевів свої тендери на онлайн-платформу ProZorro, хоча на нього не поширюється відповідний закон. Здавалося б, це важливий декларативний крок, однак нещодавно проведений тендер спонукає до сумнівів.

12 лютого "Укроборонпром" оголосив переможцем тендеру на поставку природного газу для опалення підприємств концерну ТОВ "УкрГазРесурс", яке належить зятю ексміністра Миколи Злочевського Андрію Кучкову. При цьому було відхилено пропозицію компанії ТОВ "ТехПромГаз", яка пропонувала меншу ціну і вже неодноразово постачала газ підприємствам "Укроборонпрому".

У концерні зазначають, що до проведення торгів їм не було відомо про зв'язок "УкрГазРесурсу" зі Злочевським - компанія пройшла перевірку внутрішнім департаментом безпеки "Укроборонпрому" без зауважень.

"Наявність у ЗМІ інформації про можливі зв’язки ТОВ "УкрГазРесур" з представниками колишньої влади не дає підстав вважати, що тендерна процедура була проведена неефективно або з порушенням", - додають там.

Однак саме до прозорості процедури є питання. На онлайн-платформі контролю державних тендерів "Дозорро" дану закупівлю називають проблемною. Крім того ТОВ "ТехПромГаз" почало процедуру судового оскарження свого відсторонення. Як заявив їхній представник: "Ми не маємо на меті визнати нас переможцем, однак рішення "Укроборонпрому" прийнято упереджено та негативно впливає на ділову репутацію нашої компанії".

У процесі аукціону загальна вартість газу впала із запланованих "Укроборонпромом" 246 млн грн до 197 млн , які запропонувало ТОВ "ТехПромГаз". Цю найдешевшу пропозицію "Укроборонпром" відхилив, визначивши переможцем фірму зятя Злочевського ТОВ "УкрГазРесурс" із ціною 204 млн грн, яка майже на 8 мільйонів дорожча за пропозицію ТОВ "ТехПромГаз". Тендерний комітет "Укроборонпрому" пояснив відхилення пропозиції ТОВ "ТехПромГаз" невідповідністю останньої кваліфікаційним критеріям, а саме: наявність 10 чинних договорів із постачання і надання листа-відгуку від замовника з виконання аналогічного договору в сумі не менше 40 млн грн ПДВ. У протоколі зазначено, що ТОВ "ТехПромГаз" надав два чинні договори про постачання, інші 8 наданих договорів стосувалися оптових поставок.

Ця подія не пройшла не поміченою. З перших хвилин оприлюднення результатів цього конкурсу з’явився аналіз видання "Наші гроші", де було зазначено, що ТОВ "ТехПромГаз" було створено у 2018 році, та до цього часу йому вдалося виграти державні підряди у підприємств "Зоря-Машпроєкт" (71 млн 480 тис. грн) і "Артем" (1,20 млн грн). Обидва підприємства входять до структури "Укроборонпрому". При цьому за контрактом із "Зорею-Машпроєкт" фірма продовжує відносини і до сьогодні. Останні зміни в договір були внесені в лютому 2020 року і ними було встановлено, що від початку року газ коштує держпідприємству 6410 грн за тис. кубометрів.

В актуальному тендері "Укроборнпрому" третину всього газу також замовляють для "Зоря-Машпроєкт" як найбільшому підприємству в складі концерну. Однак у протоколі відхилення ТОВ "ТехПромГаз" не висловлено жодних претензій за чинним договором із підприємством концерну.

Також зазначено, що ТОВ "УкрГазРесурс" не вперше замішаний у подібній історії, що дає підстави припустити існування схеми махінацій із тендерами на газовому ринку. Останній потужний скандал стався у січні під час  закупівлі газу "Укрзалізницею". Вона відбулася взагалі без тендеру та з низкою порушень. У тій переговорній процедурі переможцем на поставку в 17,82 млн грн також було оголошено компанію зятя Злочевського в результаті відхилення низки дешевших пропозицій від інших фірм. Зараз переговірна процедура "Укрзалізниці" оскаржена в Антимонопольному комітеті.

Цензор.НЕТ з'ясував позиції обох сторін.

Вигідна прозорість чи зловживання на тендері: як компанія зятя Злочевського постачатиме газ підприємствам Укроборонпрому 01

"ТЕХПРОМГАЗ": УСІ ПРЕТЕНЗІЇ НЕ Є ОБҐРУНТОВАНИМИ

Представник компанії "ТехПромГаз" адвокат Богдан Єгоров називає рішення тендерного комітету незаконним. За його словами, висновок щодо даного тендеру не було оформлено належним чином.

"Усі претензії, які є підставою для відхилення тендерних пропозицій, та і для будь-якого іншого рішення, повинні бути прийняті колегіально. Позицію щодо даного тендеру висловила Надія Бігун. Це її персональна позиція і вона не є офіційною. Тому усі зауваження до переможця повинні бути озвучені та обговорені на засіданні і внесені до протоколу. Якщо у протоколі ці підставі не відображені, то це значить, що по суті їх немає. По-іншому колегіальний орган не може працювати".

У скарзі до тендерного комітету компанія виклала основні тези:

ТОВ "ТехПромГаз" наполягає, що надані ним договори постачання та купівлі-продажу мають бути прийняті, оскільки фактично є договорами постачання, оскільки договори купівлі-продажу передбачають регулярні поставки. По-друге, компанія наполягає, що завантажила не 2, а 6 договорів купівлі-продажу.

Компанія "УкрГазРесурс", яку визнали переможцем після дискваліфікації "ТехПромГазу", також не надала підтвердження 10 чинних договорів на постачання газу. Надано лише 9, а 1 – це договір на закупівлю газу. При цьому "Укроборонпром" відхилив пропозицію "ТехПромГазу" з тієї ж підстави, коли не було надано 10 договорів, що підтверджують постачання газу.

Цінова пропозиція "УкрГазРесурсу" була завантажена з формальними помилками – у графі, де має міститися цінова пропозиція без ПДВ, вказав цінову пропозицію з ПДВ. "УкрГазРесурс" завантажив оновлену пропозицію вже після оголошення його переможцем.

Протоколи №5 та № 6 замовником у систему "Прозорро" було опубліковано 12 лютого 2020 року. Проте, як зазначають представники "ТехПромГазу", з аналізу текстів протоколів вбачається, що їх було складено не 12 лютого 2020 року, а 12 січня 2020 року, тобто до проведення торгів. Це дає підстави стверджувати про те, що переможець тендеру був відомий заздалегідь.

У протоколі №5 не відображена така підстава відхилення пропозиції, як фігурування компанії у кримінальному провадженні за фактом контрабанди газу.

Окрім того, фірма вбачає ознаки змови між ТОВ "УкрГазРесурс" та іншим учасником на цьому тендері.

"Всі 3 раунди аукціону вказані дві компанії робили ставки синхронно, різниця між їхніми ставками становила від 1 гривні до 7 грн 10 коп. З огляду на те, що мінімальний крок пониження на аукціоні становив від 0,5%, тобто від 1 233 335 грн, - не можна повірити в те, що вказані учасники не знали зазделегідь свої ставки, і про їхню змову робити на кожному кроці аукціону синхронно ставки, адже завжди ТОВ "УкрГазРесурс" на 1-7 грн надавав ціну нижчу за ще одного учасника аукціону.

- Як ви оцінюєте свою дискваліфікацію після перемоги на тендері? До вашої пропозиції щонайменше два зауваження?

- Зауваження неадекватні. Треба підтвердити обсяг газу, який ми постачали і продавали. На думку "Укроборонпрому", поставку від купівлі-продажу відрізняє те, що я продав один раз, і все. А постачання, на їхню думку, - це поставки протягом певного часу. Однак у нашому договорі йдеться про купівлю-продаж щомісяця, хоча ми не укладаємо кожного місяця нову угоду. Ми надали цю інформацію про регулярні поставки. І це типова ситуація для ринку. "Укроборонпром" про це знає.

- Ваша компанія не вперше бере участь у тендерах. Чи були претензії раніше?

- Раніше не було претензій, бо раніше "Укроборонпром" все робив закритими тендерами. За нового керівництва почалася процедура публічних закупівель на Prozorro. У своєму внутрішньому наказі вони прописали, що хоч і розміщують пропозицію на Prozorro, однак за процедурою допорогової закупівлі, що застосовується для невеликих закупівель від 50 до 200 тисяч гривень.

Загальна процедура передбачає, що ми маємо право надавати роз'яснення тендерної документації, а це ще потрібно підготувати. А допорогова цього не передбачає. Також у загальній процедурі ми маємо право подавати скарги до Антимонопольного комітету, а у даному разі обрана "Укроборонпромом" система не дає такої можливості. Причому ці скарги мають надатися не у письмовому вигляді, а шляхом сканування в е-систему "Прозорро". Тобто скаргу можливо подати тільки через "Прозорро".

- Які ще зауваження ви маєте?

- Я читав восени коментар пані Бігун про те, що "Укроборонпром" дотримуватиметься принципів конкуренції й прозорості, і дуже зрадів. Однак на практиці ми отримали інше. Немає прозорості. Що вже казати, що протокол про визнання переможцем фірми, яка зайняла друге місце, вивісили 20 січня - за два тижні до того, як нас дискваліфікували 12 лютого. Спасибі, що система Prozorro дає змогу зберігати всі ці файли. Тому я думаю, що протокол було заготовлено. По-друге, вони самі прописали процедуру і не дотрималися її.

Адже у випадку дискваліфікації, я вже мовчу законної чи ні, вони повинні визначити наступного переможця. Однак відповідно до їхніх положень цей переможець зобов'язаний підтвердити свою цінову пропозицію. В даному випадку вони повинні були отримати письмове підтвердження, а наступний учасник протягом 24 годин зобов'язаний її опублікувати. Він досі її не опублікував. Хоча нам одразу було сказано, що ми протягом 24 годин зобов'язані підтвердити свою цінову пропозицію як переможець. У нас не спрацьовувала система, бо в ній не передбачена функція відправлення додаткових документів.

Також в "Укроборонпромі" серед причин відмови зазначають, що "ТехПромГаз" фігурує у кримінальному провадженні за фактом контрабанди газу. Компанія підкреслює, що в протоколі №5 не відображена така підстава відхилення. А пан Єгоров пояснює ситуацію так:

"В інтернеті є лише декілька статей, які усі вийшли з 7 по 9 листопада, про те, що група компаній, у тому числі і наша, має сумнівні зв'язки з іншими компаніями, які підозрюються в тому, що вони нелегально імпортували газ на територію України. Ми зробили запит та отримали з Генеральної прокуратури відповідь, що станом на 18 листопада – тобто через 10 днів після публікації статей – кримінального провадження стосовно нашої компанії немає.

Вигідна прозорість чи зловживання на тендері: як компанія зятя Злочевського постачатиме газ підприємствам Укроборонпрому 02

"УКРОБОРОНПРОМ": ТЕОРЕТИЧНА УЧАСТЬ ОДІОЗНИХ ОСІБ НЕ Є ПІДСТАВОЮ ДЛЯ ВІДХИЛЕННЯ ЗАЯВКИ

Директорка Департаменту закупівель "Укроборонпорму" Надія Бігун усі закиди називає надуманими. Саме вона у грудні анонсувала перехід закупівель концерну на Prozorro. Пані Бігун підкреслює, що навіть у допорогових закупівлях концерн передбачив можливість оскарження результатів і максимально йде назустріч учасникам.

За її словами, державі мало отримати найнижчу ціну. Потрібно також убезпечитися від ризику того, що переможець через власну неспроможність зірве виконання угоди. Вимога надати підтвердження постачання газу щонайменше 10 споживачам є саме такою гарантією. У випадку "ТехПромГазу", на її думку, компанія не довела, що поставляла газ 10 споживачам.

Стосовно прив'язки Злочевського до другої компанії-переможця, то пані Бігун зазначає, що такі зв'язки не можуть бути підставою для недопуску компанії, хоча навіть про цей зв'язок "Укроборонпром", за її словами, не знав.

- Ми самі перевели підприємства на ProZorro і почали впроваджувати централізовані закупівлі для того, щоб забезпечити кращу ціну для підприємств. Коли вони купують самостійно кожен для себе, то зазвичай виходить гірша ціна.

Оскільки такі закупівлі не підпадають під дію закону і їх не можна оскаржити в Антимонопольному комітеті, то ми створили Комісію з оскарження. Скарги в автоматичному режимі потрапляють на розгляд. Від "ТехПромГазу" скаргу було розглянуто і відхилено. Вважаю, що в нас порушень не було, і вся процедура виконана згідно з духом закону і логікою нашої політики.

- "ТехПромГаз" наполягає, що надані ним договори постачання та купівлі-продажу мають бути прийняті, оскільки фактично є договорами постачання, адже надані договори купівлі-продажу передбачають регулярні поставки.

- Закон "Про ринок природного газу" регулює відносини суб'єктів між собою. У ньому є таке визначення як "оптовий покупець", тобто суб'єкт господарювання, який купує газ на підставі договору купівлі-продажу не для власного споживання. І є таке поняття як "постачання природного газу" – це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і полягає в реалізацїі природного газу споживачам на підставі укладених з ними договорів. Тобто закон прямо визначає, що є два типи договорів: купівлі-продажу між посередниками без постачання газу споживачам і договори про власне постачання споживачам. Статті 12, 13, 14 закону визначають вимоги, що саме має бути в договорі постачання. Передбачено цілий наслідок подій, після того, як укладається договір постачання. Споживач щодня подає номінації своєму постачальнику. Той отримує ці номінації, передає в "Укртрансгаз", разом зі споживачем вони мають правильно формувати свої потреби. Заявка має відповідати факту, і так далі. Тому з точку зору логіки це принципово різні договори і принципово різний досвід. І нам не було важливо, чи вміє постачальник працювати з оптовими покупцями. Нам було важливо, чи вміє він працювати з кінцевими споживачами.

- Але до того, як допускати цю фірму до торгів, ви бачили ці юридичні нюанси? У такому разі, чому не висловлювали застережень до "ТехПромГазу" перед тендером?

- Prozorro передбачає, що всі подаються в закритому режимі. Далі відбувається електронний аукціон. За його результатами відкривається інформація і замовник починає розглядати пропозицію. Ми запровадили ініціативу, що якщо потенційні постачальники в чомусь помилилися і якісь документи не завантажили, то протягом 24 годин можуть довантажити те, чого не вистачає. При чому зараз такої практики в Prozorro немає, це запровадить новий закон, що набуде чинності у квітні.

"ТехПромГаз" довантажив договір, виконаний на 40 мільйонів. Але у нас також до нього виникли питання (хоча це ніде не відображено). Цей договір має вигляд сфабрикованого, тому що там не зазначено важливу інформацію, а саме: в яку точку має постачатися газ. Другий момент – лист-відгук, який вони в попередньому договорі додали, зазначає, що ціна на момент укладання є хорошою. Дата цього відгуку - дата укладання договору. Тобто немає підтвердження про те, що цей договір виконаний.

Але основний мінус – вони не підтвердили 10 договорів із кінцевими споживачами. За ці додаткові 24 години вони не довантажили договори, які показали б, що мають 10 клієнтів, з якими вони зараз співпрацюють. Ми маємо бути впевненими, що компанія може обслужити щонайменше 10 клієнтів одночасно. Тому що за тендером мало бути укладено аж 37 договорів з усіма нашими підприємствами.

- Однак "УкрГазРесурс" також не надав підтвердження 10 діючих договорів на постачання газу. Надано лише 9, а 1 – це договір на закупівлю газу. При цьому "Укроборонпром" відхилив пропозицію "ТехПромГазу" з тієї ж підстави, коли не було надано 10 договорів, що підтверджують постачання газу.

- Це трохи маніпулятивно. У Законі "Про ринок природного газу" немає поняття договору на закупівлю. Є договір купівлі-продажу і договір на постачання. І якщо подивитися на цей договір, то це договір на постачання кінцевому споживачу. Просто він укладений за результатами тендеру на закупівлю.

- Спостерігачі за цим тендером вбачають ознаки змови між учасниками ТОВ "УкрГазРесур" та ТОВ "Юг-газ" на цьому тендері. Остання давала завжди лише трохи більшу ціну, ніж "УкрГазРесурс, таким чином ніби страхуючи, щоб виграш тендеру лишався поміж цих двох компаній. У вас це не викликало сумніву?

- У Prozorro є негативна практика, коли учасники торгів узгоджено діють, і потім Антимонопольний комітет ці узгоджені дії розглядає. Але ця схема працює так, що хтось один дуже демпінгує, відбиваючи іншим учасникам аукціону бажання понижувати ціну. А потім, перемігши, він відмовляється від укладання договору на користь компанії, що йде за ним. Я розумію, чому такі дії можна вважати змовою. А у конкретному випадку "УкрГазРесурс" є другим за ціною. Він не відмовляється від угоди. То яка логіка змови тут?

- Однак фігурування цього ж тандему в скандальному тендері "Укрзалізниці" викликає додаткові підозри.

- Той випадок – дуже яскрава подія на ринку закупівель. Напевно, в одному тендері ніхто ще не робив стільки помилок. Окрім того, там навіть тендеру не було - вони провели якусь переговорну процедуру. Однак на наш тендер це не може впливати. Ми не можемо говорити: ви дивно себе поводили в іншому кейсі, тому в нашому тендері ми вважаємо це підставою для відхилення.

- Є також формальні зауваження до "УкрГазРесурсу". Їхня цінова пропозиція була завантажена з формальними помилками – у графі, де має міститися цінова пропозиція без ПДВ, вказано цінову пропозицію з ПДВ. Окрім того, "УкрГазРесурс" завантажив оновлену пропозицію вже після оголошення його переможцем. Однак це не завадило визнати цю компанію переможцем?

- Це формальна помилка, а ми за такі помилки не відхиляємо. Ми в першу чергу за те, щоб торги відбувалися максимально ефективно.

- Протоколи №5 та № 6 замовником у систему "Прозорро" було опубліковано 12 лютого 2020 року. Проте, як зазначають представники "ТехПромГазу", з аналізу текстів протоколів вбачається, що їх було складено не 12 лютого 2020 року, а 12 січня 2020 року, тобто до проведення торгів. Чи це так?

- Звісно, це не так. 12 січня ще навіть тендер не було оголошено. Плутанина в даті – це людський фактор, помилка людини, яка відповідала за формування протоколу. Вона автоматично замість лютого поставила січень.

- У зв'язку з тим, що спливло ім'я Злочевського, для "Укроборонпорму" це може бути репутаційною втратою.

- Це окрема історія. Я читаю "Наші гроші", розумію, як вони активно писали про цю компанію в контексті тендеру "Укрзалізниці". Але в даному випадку кінцевим бенефіціаром не є Злочевський. Припускаю, що "Наші гроші" після кінцевого бенефіціара могли знайти ще когось. Однак теоретична участь одіозних осіб не є підставою для відхилення. Для мене основним є ціна, за якою ми купуємо. Ми спілкувалися з редактором "Наших грошей" Ніколовим. Я звертала його увагу: оцініть цей тендер з боку ціни і порівняйте нас з "Укрзалізницею". На дату аукціону наша ціна є найкращою серед тих тендерів, де дійшло до стадії договору. Ми виконали завдання отримати якнайкращу ціну і постачальника, який спроможний виконати цей договір і не зірве його.

Отже, на сьогодні "ТехПромГаз" подав до суду на оскарження рішення тендерного комітету. Водночас в "Укроборонпромі" зазначають, що це не зупинить виконання договору, що укладається за результатами тендеру.

Ольга Скороход, Цензор.НЕТ