Цензор.НЕТ

30.03.15 09:30

Руслана Лижичко: "Про обмін полоненими "всіх на всіх" треба запитувати в Адміністрації Президента"

О.Скороход

Сьогодні Руслану сприймають більше як громадського діяча, ніж співачку – надто багато зусиль і часу вона присвячує волонтерству. Обличчя і голос Майдану в час війни несподівано зайнялася порятунком українських полонених.

У відвертому інтерв'ю Цензор.НЕТ вона розповіла про зниклі докази розстрілу Небесної сотні, зрив обміну полоненими у форматі "всіх на всіх", спробу дискредитації з боку ФСБ себе та інших переговірників, а також про інформаційну ізоляцію України.

Руслана вкотре звернулася до СБУ та Президента з проханням діяти ефективніше та жорсткіше. Вона визнає, що є категоричною, однак додає, що має на це право. "Я була на Донбасі і все бачила на власні очі".

руслана

ПІДСВІДОМО ТЕРОРИСТИ РОЗУМІЮТЬ, ЩО У БУДЬ-ЯКИЙ МОМЕНТ ЇХ МОЖУТЬ ЗНИЩИТИ СВОЇ Ж

- Часто можна почути думку про те, що якби не російське втручання, то українці, які воюють по різні сторони, могли б домовитися між собою. Ти згодна?

- Не українці з українцями воюють, інакше війни не було б. Варто тільки поглянути, хто є ватажками на тій стороні. Якби я була на місці Путіна, перше, що робила б з українським суспільством, це проводила демотивацію і деморалізацію. Очевидно, що при розробці спецплану з окупації України вони це врахували, тому що бачимо, як події на Донбасі намагаються виставити і світу, і пасивним українцям, як громадянську війну. Частково це вина невизначеності українського суспільства: поки ми не маємо чітко сформованого ставлення до конфлікту, доти матимемо провокації російських спецслужб.

Фактично сьогодні Україна вирішує долю геополітики. Щойно я мала зустріч з європейськими політиками. Вони всі розмірковують про те, як ставитися до цього конфлікту. І я їх переконую, що ніколи не було на Донбасі конфлікту між українцями. Був конфлікт між українським суспільством, яке чітко сказало: "Ми хочемо жити в чистоті. Нам не подобається той бруд, який Янукович лив нам на голову", і частиною, засліпленою кремлівською пропагандою. Але не в Януковичі справа! Цю нездорову систему створив Путін і не хоче допустити її очищення, інакше він миттєво втратить владу і над нескореною Україною, і над власними "вотчинами". Антивірус Майдану міг би за лічені місяці вилікувати і змести нафіг всю двадцятирічну путінську "заразу".

- Та перед тим, як цей антивірус Майдану поширився б і якби Путін не втрутився, як можна було привернути на свій бік масу людей, яка не підтримувала Майдан?

- Власне ґрунт для неприйняття Майдану підготований кремлівською агентурою. Я вважаю, що все, що відбувається на окупованих територіях Донбасу, - це технологія, яка була чітко розроблена Кремлем. Вони врахували усі конфліктні зони, у тому числі, релігію. Також ворожнечу зробили на мовному питанні та ідеології. Такі випадки були спровоковані та реалізовані російськими спецслужбами. Сьогодні бачимо, що диверсійну роботу вони провели потужно, інакше конфлікту просто не було б. Я маю право так сказати, бо я була на окупованих територіях і все бачила на власні очі. Я не вживаю ці недолугі словосполучення "ДНР" та "ЛНР" навіть у спілкуванні з їхніми так званими лідерами. Для мене це наш Донбас. Я їм так і сказала: "Ви - Донбас. Все решта - це кремлівський брендинг".

- Як вони такі слова сприймали?

- Мовчки. Я була впевнена та енергетична, і вони знали, що хоч прибити мене, але я говоритиму те, що думаю. Я їм прямо сказала, що приїхала до них з відкритими очима, намагаюся зрозуміти, що в них сталося, а вони мені говорять своїми завченими стереотипами про фашистів і бандерівців. Сказала: "Якби ти був такий, як я, ти б тої хрєні не морозив. У тебе мізки промиті, а я - відкрита". Це головна різниця між нами. Коли мені починали говорити про бандерівців, я питала, де вони у Харкові чи Одесі бачили бандерівців? Вони не знали, як на це реагувати. Якби відкрили очі, то зрозуміли б, що їх просто намахали і використали. І підсвідомо вони розуміють, що в будь-який момент їх можуть вбити свої ж. Там всією ситуацією керує Кремль. І це не стосується лише російської зброї. Є й інші елементи цієї масштабної спецоперації. Хотілося б, щоб СБУ якісніше надавали матеріали щодо присутності російської зброї. Не вистачає офіційно оприлюднених доказів. У крайньому випадку, їх можна взяти в Amnеsty International або інших незалежних інституцій. Тож хочу звернутися до речників українських спецслужб, щоб вони публічно надавали світовій спільноті якісну інформацію про російську агресію на Донбасі.

руслана

- Ти писала, що більше не відчуваєш у собі сил займатися обміном активно. Чим викликане таке рішення?

- У мене відбувся певний злам, і я зрозуміла, що навряд чи ще раз зможу поїхати на Донбас знову після розстрілу терористами Маріуполя і всіх терактів. Доти я хоч якось шукала можливості, щоб допомогти нашим хлопцям. В собі відчувала сили, що зможу туди їхати, і страху не було. Сьогодні працюємо в тилу: збираємо базу даних, передаємо Рубану, СБУ й усім, з ким ми працювали до цього. Є сильна волонтерська ініціатива, яку організовує Слава Пілунський. Вони зібрали чи не найбільшу електронну базу: хто де воював, де й коли пропав, чи в полоні, коли поранений, якої допомоги потребує.

З полоном не все так просто. Три позиції "полонені", "зниклі без вісти" і "загиблі" переплітаються. Багато людей думає, що їхні родичі в полоні, тому що про них нічого невідомо. Але вони можуть бути як зниклими без вісти, так і "вантажем 200". І хто розбиратиметься з цією інформацією, не відомо. Тому точної статистики, скільки саме наших людей лишається в полоні, дати неможливо.

руслана

ПІСЛЯ КОЖНОГО ВОЯЖУ В АПОКАЛІПТИЧНИЙ ДОНБАС НАС МІШАЛИ З ГІВНОМ ТАК, ЩО ЦЕ ВАЖКО ПЕРЕДАТИ

- Неодноразово було анонсовано великий обмін полоненими "всіх на всіх", зокрема й ти у грудні очікувала його. Коли, зрештою, він може відбутися?

- Всіх на всіх не поміняють, тепер це вже зрозуміло. Це ілюзія, навіяна месседжами з боку політиків, які вони посилають з метою отримання політичних девідентів. Та не можуть вони організувати обмін "всіх на всіх", тому що домовленості ускладнені переговорним процесом. Поки волонтерам вдавалося самотужки організовувати обмін. Але формат "всіх на всіх" волонтери точно не зможуть реалізувати. Ми намагалися розробити відповідні рішення, але своїми силами це дійсно нереально втілити. Все вирішується на найвищому рівні.

Характер переговорів зі стороною окупованих територій так чи інакше визначає Президент. Який тон він задає, такі й перемовини. Тому про обмін "всіх на всіх" треба запитувати в Адміністрації Президента: який механізм має бути і чому досі обмін не відбувся. З нами АП не контактує. У вересні я ще дьоргалася, але потім побачила, що нашої інформації держслужби не беруть. Тому ми і почали діяти самостійно.

Всі контакти з тією стороною на рівні ниточки, яка ось-ось розірветься. І от ми пробуємо використати цей мікроміліметр зв'язку, який лишився. Офіційні канали зав'язані на політиці, а політичні перемовини з тією стороною не ведуться через її невизнання. Тому ми проводимо технічні переговори на рівні "отдайте-забирайте".

руслана

- Ти говориш, що зараз не маєш страху. Однак, процес обміну полоненими дуже небезпечний - переговорники зустрічаються на нейтральній смузі, яка прострілюється. Як долаєш страх?

- Та нема вже страху після Майдану. Скільки я на міжнародних зустрічах публічно говорила, що Путін - це монстр. То шляху назад немає. Наші хлопці на передовій ще більше ризикують.

Процес, в якому я брала участь, проходив не в нейтральній смузі. Ми з Рубаном через блокпости в'їжджали в Донецьк. Та сторона нас чекала і знала про прибуття. Зі свого боку вони гарантували, що з нами нічого не станеться. Тільки завдяки стовідсотковій гарантії безпеки Рубан погоджувався брати мене у поїздки. Без офіцерського супроводу я жодного разу не їздила. Виїжджало кілька машин, всі члені переговорної групи були у бронежилетах і касках. І безпосередньо на їхній території здійснювали обмін. Та й то, в останніх поїздках ми були змушені чекати по кілька днів. Під час перших поїздок все відбувалося простіше: ми приїхали і нам відразу віддали наших хлопців без обміну.

- Були випадки, коли ви поверталися з нічим?

- Останній раз. Ми привезли гуманітарну допомогу, але забрати хлопців не вдалося. Наша остання розмова була жорсткою і неприємною. Ніхто вже не шукав дипломатичних виразів. Бравада і намагання заглушити голос сумління цитатами московського агітпропу робили сепаратистів непрофесійними, але дуже жорстокими акторами в постановчому фарсі Москви.
Зруйновані зупинки та поневічені автобуси робили нас ненайкращими переговорниками та визволителями. Виглядало, що ніхто з нас не ніс мир цій споконвічній та знекровленій українській землі.

Після кожного вояжу в апокаліптичний Донбас диванні "сотники" в спілці російськими та українськими владозаангажованими тролями нас мішали з гівном так, що це важко передати. Ми зневажали на це лише тому, що розуміли відповідь на інформаційну травлю перекриє нам шлях до звільнення наших хлопців. І ми мовчали...

- Що думаєш про звинувачення, які лунають на адресу переговірників Володимира Рубана і Юрія Тандіта - буцімто вони проводять обмін за гроші?

- Це повний брєд! Так не може бути. Рівень переговорів, в яких я брала участь, був офіційним. Якби існував бодай натяк на порушення моральних принципів, ці перемовини зірвалися б. Знаю, що ті, хто самотужки намагались визволити своїх родичів, дійсно потрапляли на злочинні спекуляції. Але це не стосувалося професійних каналів переговірників рівня Рубана і Тандіта.

РОСІЯ - ЦЕ ІДЕОЛОГІЧНА БОМБА

- Зараз ти даєш переважно благодійні концерти. Та з чим пов'язана відсутність концертів у Росії: з ідеологічною позицією чи організаційними проблемами?

- Був період, коли Росія мене буквально купувала. Найперше запрошення було ще в грудні під час Майдану з адміністрації Путіна. Пропонували організувати турне Росією. Не знаю, чи це був фейк. Може мене розводив хтось із російських спецслужб, може пробивали чи вивчали - зараз вже не зрозумієш. Потім мені пропонували будь-які суми за концерт в Росії. Запрошували на якісь дні слов'янської культури, на святкування Дня Москви. Ми з Сашею відразу зрозуміли, що це провокація. Звісно, ми дуже культурно відмовлялися. Які можуть бути концерти в державі, яка знищує мою Батьківщину?

Потім я побачила, що в Інтернеті вкинули список "ворогів Росії", де я фігурувала в перших рядках. Це підштовхнуло мене записати відеозвернення до росіян. Українці мені говорили, що я розмовляла с "пустотой и тишиной". Але я вважаю, що по той бік є ті, які чують. Та куди далі я все більше стаю реалісткою.

- Тобто таки "тишина и пустота"?

- Людей в Росії, які намагаються протистояти путінській системі, страшенно залякують. Їх прямо погрожують грохнути. Наш друг-росіянин з ліберальними поглядами приїхав нещодавно з Москви. Він розповідав, що йому було легше переїхати жити в Америку, ніж навідатися з тижневим візитом в Україну. Кількість документів, які він мав надати спецслужбам, щоб перетнути кордон, перевищує всі нормальні уявлення. Бос на роботі нашому другу сказав: "Я не хочу через тебе мати проблеми зі спецслужбами. Швидше за все, я тебе звільню". А його подруга потрапила на 10 діб через те, що на своїй сторінці у соцмережі зробила репост новини з критикою Путіна.

Це лише декілька прикладів того, в якій атмосфері живуть росіяни. Людей миттю відслідковують і починають їм погрожувати. Тому вони говорять: "Хотелось бы выйти на улицы с протестами, но мы жить хотим".

А для нас Росія становить небезпеку ще й у глобальному плані. Ми маємо під боком вибухонебезпечну країну з масою людей, які під пропагандою свято вірять у праведність Путіна. Росія - це ідеологічна атомна бомба. Якщо ця бомба розірветься, то не лише Україні буде непереливки, а ще й половині Європи. А якщо Росія почне розвалюватися, то… ніхто не знає, що це буде. В Росії переплітаються шовінізм, сепаратизм і расизм. Якщо в нас це штучно спровоковано ворожою пропагандою, то для них це реальність. Однак найгірше, що цю заразу вони намагаються перенести до нас і виставити Україну у світі з поганого боку.

- Ти маєш на увазі диверсії методом перевдягання?

- Так, це давно відомий метод. Знімають ці диверсії на камери, а потім показують в Росії та Європі страшилки, як люди з жовто-блакитними прапорами кричать, що повбивають всіх "кто даже думает на русском языке".

Але за законами жанру той, хто продюсує брудні технології, сам же на них підривається. Так і Путін підірветься на своїх чорних технологіях. Всі, кого він, як хворобу, намагався випустити на Україну, отруїть його самого. Він сам, може, і втече, як Янукович, але Росію він підставив. Видно, що Путіну на неї насрати.

МЕНЕ ЗА КОРДОНОМ СВАРЯТЬ ЗА ТЕ, ЩО ПРИ ТАКІЙ ШАЛЕНІЙ ВОРОЖІЙ ПРОПАГАНДІ МИ МОВЧИМО

- Ти запровадила кілька соціальних ініціатив з обговорення реформ та поточних дій влади, у тому числі політики Нацбанку. Чому обрано саме ці напрямки?

- Україна зараз програє у трьох векторах. По-перше, політично через нереформування країни і корупційну систему, яку досі не зламано. І я не бачу реальних кроків у цьому напрямку. Суспільство не буде довго терпіти, тому хочу сказати політикам: ви граєтеся з вогнем.

Друге - економічно. Дії Нацбанку, які призвели до девальвації гривні. Вдарити по національній валюті - те саме, що вдарити по національному прапору чи гімну. Я вважаю, що сьогодні діяльність Нацбанку підриває національну безпеку. Крім того, що підірвано добробут громадян, ще й постраждав авторитет держави. Ми зробили електронний проект "ВічеUA" для обговорення цього питання. Зараз збирати віче на вулицях небезпечно через небезпеку терактів, тож люди у мережі активно голосують, як ставитися до політики Нацбанку.

Третій програш - інформаційний. Ми не формуємо про себе якісні новини світу тією мовою, яку там розуміють. І це не камінь у город МЗС. Я просто не бачу результату і констатую це. Просто їжджу по всьому світу й отримую шишками по голові. Мене сварять: "Що ви собі думаєте? Чому при такі шаленій російській пропаганді мовчите?" У Брюсселі мені пояснили, що ворожа пропаганда змінює ставлення до України настільки, що інколи взагалі нічого не хочуть про нас чути.

- В якому ключі за кордоном твоя команда подає образ України?

- Я про Україну в світ намагаюсь нести винятково позитив, за кордоном ніколи не дозволяю собі говорити про наші внутрішні проблеми. Розповідаю про новий тип суспільства, про те, що Україна започаткувала нову епоху і вже міняє світ. Однак не завжди це зрозуміло людям зовні. Щойно я повернулася з Румунії. Там мені прямим текстом сказали: "Ми щасливі, що ви собі всередині так думаєте. Але до нас це не доходить, тому що всю інформацію отримуємо з Росії". Росія дійсно дуже "продумано" доносить всьому світу інформацію про нас. Зі мною не церемоняться за кордоном, навіть сварять мене за те, що я, за їхніми словами, не достатньо активна і не використовую можливості свого голосу. Та я кажу, що я це робитиму, просто зараз ми шукаємо найкращі форми, щоб не мати смішний вигляд - перш ніж надати інформацію світу, ми хочемо впевнитися, що ці факти є чесними. Зараз ми для себе формуємо базу журналістів та інформаційних джерел, які дають неупереджену інформацію в Україні і про Україну.

У нас багато волонтерів по всьому світу, ми слідкуємо за медіаобразом України і виставляємо інформацію на сайті Агентства "Імідж України" - як про Україну говорять і як це шкодить нашому іміджу. Хоча останнім часом все більше і більше мене просять активніше виходити співати - таким чином я найбільше можу зробити позитивного українського контенту.

Єдине,що дійсно важко зараз, - це смерть Кузьми. Мене дуже підірвала ця втрата, бо Кузьма не просто великий музикант, але людина, яка несла справжню українську ментальність, експерементувала досить сміливо, іноді неоднозначно, і тим не менше культивувала українську мову, зробила з простого "западенського" сленгу мову, якою заговорив схід України. Ми зробили фільм про останній наш спільний тур, присвячений Євро-2012. Там є дійсно унікальні кадри. Також ми працюємо відразу над кількома музичними проектами. Тому можу заспокоїти людей, що я не збираюся залишати сцену. Мало того, чим більше я займаюся соціальними проектами, тим більше мене тягне до музики.

руслана

МАЙЖЕ ВСІ ДОКАЗИ РОЗСТРІЛУ НЕБЕСНОЇ СОТНІ У МЕНЕ ВИКРАЛИ. АЛЕ СПРАВА ВСЕ ОДНО РУХАЄТЬСЯ ДО ГААЗЬКОГО ТРИБУНАЛУ

- Ти не раз говорила про те, що третій Майдан вже триває - у головах людей. Водночас у повітрі пахне справжнім, фізичним Майданом. Дивлячись на сьогоднішні дії влади, наскільки він реальний?

- Нашу революцію час закінчувати, але фініш має бути переможним. Перемога - це коли те, що нас зв'язує по руках і ногах, зникає. Хай це сприйматиметься як бравада від Руслани, але це можна вважати попередженням корупціонерам: яку б посаду корупціонер не займав сьогодні, він буде покараний. Суспільство вже почало перевертати корупцію. Революція досі триває в головах. Нам важко, бо нам треба ментально змінюватися: зрозуміти, що на 1 вересня не треба нести вчителям шоколадки і запрошувати їх в ресторан, медикам після кожної операції тикати гроші в кишеню, а гаішникам замість прав давати "відкати".

Суспільство вже не буде мовчати на прояви корупції. Вважаю, що в нас великі перспективи. І про це також треба говорити, бо це не штучний оптимізм. Хочеться сказати політикам-корупціонерам: дайте врешті Україні дихати. Подивіться, скільки зараз підставних вбивств колишніх "регіоналів". Вони змогли забрати на той світ все, що накрали за життя чи свій так званий авторитет, який здобули на крові?

- Ви збирали докази про розстріл "Небесної сотні", щоб передати їх у міжнародний трибунал. На якому етапі цей процес? Чи всі докази вдалося зберегти після нападу на твою оселю восени?

- З хати вкрали майже всі матеріали у справі розстрілу на Майдані, хоча докази були дуже ретельно заховані. І я не маю гадки, хто це міг зробити. Мені соромно, я не можу собі цього пробачити, бо все було в одному екземплярі, ми згрібали їх швидкими темпами. Однак частина доказів лишилася, ми їх зібрали з дуже відомим правовиком Миколою Сірим. Це незалежний фахівець, який є претендентом на посаду голови Антикорупційного бюро. Багато працювали з Лесею Матвійчук з "Євромайдан СОС" та правознавцем Володимиром Василенком. Він викликає захоплення - людина в літах, але має стільки запалу доводити всі ці справи до Гаазького суду! В Голландії дуже активна українська громада, нещодавно вони робили акцію прямо біля Гаазького суду. Тож так чи інакше ця справа рухатиметься.

Хочу підкреслити, що в нас є незалежні фахівці, які працюють не за срібленики. Все, що таким експертам потрібно - це професійна реалізація та відстоювання справедливості. І їх легко відрізнити від корупціонерів - за стилем життя. Є в Україні люди, які здатні зробити державу без корупції. Сьогоднішній системі вони не потрібні, багато хто з них їде за кордон. За те, що не створено привабливих умов для експертного середовища, я сварю нинішню владу. Нам з вами для того, щоб дати фахівцям дорогу, треба їх підтримувати, а не голосувати за цих клоунів, які проходять в парламент.

руслана

Можу процитувати Михаіла Саакашвілі, який сказав, що потрібно три вольових кроки для того, щоб Україна розквітла: викорінити корупцію, розслідувати злочини і посадити злочинців. І якщо люди думають, що нема кому прийти на посади і очолити реформи, то це не так.


Ольга Скороход, Цензор.НЕТ

Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику