Цензор.НЕТ

09.12.16 09:47

Організація ветеранського руху: уроки Заходу для України

Реальність після війни диктує свої правила, за якими повернення до мирного життя залишає ветерана сам на сам зі своїми негараздами, потребами, намаганнями. Додає до цього проблем і тяжкий душевний стан після пережитих боїв.

При цьому, маючи безліч прописаних прав, ветеран отримує незначні подачки, наприклад, зменшення квартирної плати. А найцінніше - ділянка землі, квартира – є недосяжним. Звісно, дуже хотілося б повернутися до нової, відбудованої країни, в якій і можливості для власного бізнесу відкриті, і житло надається, нехай тимчасове, державне, поки не заробиш на власне. Однак, реальність є іншою – більшості населення байдуже до війни, дехто відкрито зневажає бійців, а є й такі, що навмисно шкодять. І тут опускаються руки, і життя починає повертатися в бік самознищення.

Вплинути на ситуацію не під силу людині самій, бо потрібно протистояти бюрократичній системі, корупційним схемам з землею та безоплатним житлом, а ще – нахабству та безпринципності окремих людей.

Однак впадати у відчай не потрібно, потрібно шукати вихід, і не самому, а об’єднавшись з побратимами. Мабуть, в нашому сьогоденні, – це єдиний шлях вплинути на ситуацію і змінити її на краще.

Можливо, тому починають з’являтися нові об’єднання учасників антитерористичної операції. Звісно, деякі з них політизовані та утворені для посилення можливостей місцевих можновладців. Однак, окремі є дійсно незалежними та займаються захистом прав ветеранів. Саме за останніми майбутнє, і до них варто долучатися. Здебільшого такі організації поєднані для вирішення певного питання в окремих районах: отримання землі, скажімо. Деякі, хоч і визначені як спеціальзовані, але охоплюють діяльністю всю Україну. Тут варто відзначити утворену нещодавно Асоціацію підприємців – ветеранів АТО. Розуміючи необхідність розвитку підприємництва для України, а також потреби в забезпеченні нормального рівня життя, колишні бійці, які побудували власний успішний бізнес, вирішили допомагати іншим започатковувати власні справи та брати життя у власні руки.

Загалом, ці процеси об’єдання є досить позитивними та матимуть значний вплив на зміну ситуації в країні, а ще - це можливість для певної соціальної адаптації колишніх бійців, про необхідність якої так багато говориться та так мало робиться.

До речі, такі об’єднання є досить розвинуті в усьому світі. Про досвід інших країн та його застосованість для України йтиметься далі.

Візьмемо для прикладу США, як країну, що має великий досвід ведення воєнних дій. У цій країні ще з 1919 року діє неурядове об’єднання Американський Легіон (The American Legion). Організація створена у Парижі солдатами армії США, які проходили службу в Європі під час Першої Світової. Діяльність Американського Легіону була настільки успішною, що вже у вересні цього ж року Конгрес США прийняв для них закон.

Сьогодні організація об’єднує 2,4 млн членів і має 55 представництв по всій території США. Членами Американського Легіону можуть стати виключно колишні військовослужбовці армії США, які брали участь у бойових діях. Для синів та онуків учасників бойових дій існує молодіжне крило організації – Сини Американського Легіону (Sons of The American Legion).

Основною метою Американського Легіону є підтримка і надання допомоги ветеранам. На постійній основі організація проводить тренінги, освітні семінари та інші заходи, щоб допомогти колишнім військовим адаптуватись до мирного життя після звільнення зі служби. Для реалізації цієї амбітної мети в межах об’єднання створено декілька структурних підрозділів:

- центр пільг, який допомагає ветеранам в отриманні державних пільг та гарантій;

- кар’єрний центр, що надає допомогу із працевлаштування екс-військових та організовує для них курси з підвищення кваліфікації;

- центр здоров’я, основним завданням якого є сприяти учасникам війни у лікуванні та медичній реабілітації;

- фінансовий центр, що проводить тренінги із фінансової грамотності для колишніх військовослужбовців та допомагає їм із залученням капіталу для ведення власної справи.

Крім того, Американський Легіон організовує бейсбольні матчі між військовослужбовцями у відставці, військово-патріотичні табори для дітей військових, культурно-масові заходи для ветеранів та членів їхніх сімей.

Також Легіон здійснює постійний тиск і контроль влади у питаннях соціального захисту ветеранів. Основна частина позовів щодо забезпечення прав ветеранів написана юристами Американського Легіону.

Насамкінець, жодне рішення парламенту та уряду у сфері соціального забезпечення військових не приймається без участі представників організації, які надають консультативну допомогу або розробляють проекти таких рішень.

Не відстають від своїх американських колег аналогічні організації інших розвинутих країн. Наприклад, у Канаді існує Королівський Легіон Канади (Royal Canadian Legion). Організація, заснована у 1925 році, багато в чому повторює принципи та засади діяльності Американського Легіону. Втім, Королівський Легіон Канади більш орієнтований на політичну діяльність – об’єднання має своїх постійних представників у парламентському Комітеті у справах ветеранів, Міністерстві у справах ветеранів, Міністерстві оборони та інших органах влади. Також Королівський Легіон виступає  платформою для об’єднання всіх існуючих організацій ветеранів та військових волонтерів Канади.

Ще більш активно у сфері політичного лобі діє Німецька Військова Асоціація (Deutscher Bundeswehrverband). Організація є незмінним учасником процесу розробки та прийняття законодавства з питань соціально-правового захисту військовослужбовців. Військова Асоціація навіть бере участь у підготовці німецького оборонного бюджету. Не дивно, що частими гостями на зібраннях організації є міністр оборони, депутати та інші політики вищого ешелону.

Навіть більше, якщо ми абстрагуємося від національного рівня до міжнародного, то й тут ми зможемо знайти потужне представництво ветеранських організацій. Ще у 1950 році була створена Всесвітня Федерація Ветеранів (World Veterans Federation). Федерація об’єднує представників 121 країни і налічує 45 мільйонів членів. Метою Всесвітньої Федерації Ветеранів є підтримка миру, моніторинг дотримання міжнародного гуманітарного права у ході ведення бойових дій та благодійництво на користь жертв війни. Починаючи з 1951 року організація має статус консультанта при Організації Об’єднаних Націй.

Своєю чергою у 1972 році в межах Європейського Союзу було засновано Європейську Організацію Військових Асоціацій (EUROMIL: European Organisation of Military Associations). Організація об’єднує 36 національних асоціацій колишніх військовослужбовців таких країн ЄС, як Австрія, Бельгія, Німеччина, Нідерланди, Норвегія та інші. Основним завданням організації є захист інтересів ветеранів в органах Європейського Союзу. Своє бачення EUROMIL виражає у концепції "громадянина в уніформі", яка полягає у активній громадській та політичній діяльності військових на благо всього суспільства.

Отже, світова практика показує, що побудова ефективної системи забезпечення прав ветеранів неможлива без існування сильної, об’єднаної громадськості, що має значний вплив на державу.

Для нас є досить важливим прийняти цей досвід, а ветеранам слід пам’ятати, що тільки разом з побратимами вони здатні подалати негаразди, які можуть чекати у мирному житті. Саме тому варто спонукати один одного до об’єднання та співпраці.

І.Лоюк, президент ГО "Юридична сотня" , С.Івасик, експерт ГО "Юридична сотня", для "Цензор. НЕТ"
Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику