Цензор.НЕТ

23.10.17 13:30

Справа Розенблата і Полякова: політ нормальний

Автор: Ірина Салій

Після подій із Бориславом Розенблатом в аеропорту його адвокати заявили про те, що це реакція НАБУ на допит в ГПУ детективів у зв’язку з розслідуванням можливої провокації хабара. А самі Розенблат і Поляков з радістю повідомили про зміну підозри і що справа буквально розсипається на очах. Однак, якщо відкинути зайвий шум і подивитись на факти, то все не зовсім так, як це хочуть представити VIP -підозрювані.

ЯК РОЗЕНБЛАТ 3 ДНІ БУВ БЕЗ БРАСЛЕТА

17 жовтня у Борислава Розенблата закінчився строк дії обов’язків. Що це власне означає? Як відомо, у липні суд обрав йому запобіжний захід у вигляді 7 млн грн застави, тому що на тримання народного депутата в СІЗО чи домашній арешт не дав згоди парламент. Тому кількамільйонна застава – це був найсуворіший можливий запобіжний захід для депутата.

Разом із заставою на підозрюваного покладалися додаткові обов’язки: здати закордонний паспорт, носити електронний браслет та ін. За порушення цих обов'язків депутатові загрожувало стягнення застави на користь держави.

Однак якщо застава була безстроковим запобіжним заходом, який діє аж до вироку суду чи закриття справи, то обов’язки треба було продовжувати кожних два місяці.

І от 10 жовтня, тобто заздалегідь, антикорупційна прокуратура звернулась до суду стосовно продовження строку дії обов’язків. Однак суд не встиг цього зробити.

Справа Розенблата і Полякова: політ нормальний 01

Адвокати Розенблата заявили по два відводи – судді Олександру Бобровнику і прокурору Валентину Мусіяці. А в останній день 16 жовтня Розенблат не з'явився у суд за станом здоров’я. Дійсно, нардеп у цей період проходив лікування у стаціонарі, але чи справді не міг прийти в суд, ще з’ясовується детективами. Хай там як, а 17 жовтня Борислав Соломонович став де-юре вільною людиною, а застава у 7 мільйонів втратила будь-який сенс.

ЯК РОЗЕНБЛАТА НЕ ВИПУСТИЛИ З УКРАЇНИ

Офіційно з 14 до 19 жовтня нардеп Розенблат мав перебувати в лікарні у станціонарі. Водночас, як повідомив прокурор, йому не було заборонено відлучитися з лікарняного закладу, наприклад, для участі в судовому засіданні.

Але вранці 19 жовтня лікарі не знайшли депутата в палаті. Як виявилося, він вирушив в аеропорт. Того ж дня, а не раніше, він відправив інформацію про свою подорож у НАБУ.

Прокуратура з’ясувала, що попри хворобливий стан він також планував візит до Ізраїлю. Міністерство закордонних справ повідомило, що 17 жовтня на підставі звернення Апарату ВР Розенблату видано дипломатичний паспорт для виїзду у службове відрядження до Ізраїлю. Візит на 18-22 жовтня з метою вивчення можливостей кооперації та співпраці між Україною та ізраїльською торгово-промисловою палатою та Асоціацією виробників Ізраїлю.

Сам Розенблат у суді сказав, що 18 жовтня передумав їхати в Ізраїль і прямував саме у Німеччину.

Цікаво, що 17-18 жовтня, поки Борислав Соломонович офіційно був на лікарняному ліжку, його депутатська картка зареєструвалась у парламенті, хоча і не голосувала.

Але куди б не збирався Розенблат, йому не вдалося реалізувати свої плани. Уже після паспортного контролю і посадки в літак співробітники НАБУ змусили його повернутися на українську землю.

У бюро переконують, що депутат міг вивезти за кордон "матеріали, важливі для розслідування так званої "бурштинової справи". У відомстві повідомили про вилучення телефона, що міг містити "інформацію з приховування слідів раніше вчинених злочинів та спілкування між його учасниками", планшета, платіжних карток, предметів, схожих на коштовності, а також закордонного і дипломатичного паспортів.

Обшук на борту літака відбувся без рішення суду як невідкладна слідча дія, і детективам ще доведеться переконати суддю, що їхні дії були обгрунтованими і законними. Наразі ж результатом "затримки" Розенблата є те, що депутат таки не виїхав з України і не зможе цього зробити у найближчі два місяці.

Після цього прокуратура замінила в суді старе прострочене клопотання щодо продвоження обов’язків Розенблата на нове, аналогічне по суті. Прокурори скористалися ст.185 КПК, що зобов’язує доповнити, змінити або замінити клопотання у разі, якщо стали відомі інші обставини, які можуть вплинути на обрання запобіжного заходу. Новою обставиною була змінена підозра, про яку буде написано трохи нижче.

Захисники Розенблата рішуче критикували таку заміну. Адвокат Андрій Левковець переконував, що клопотання є новим і підлягає авторозподілу, а тому просив лишити його без розгляду.

Справа Розенблата і Полякова: політ нормальний 02

"Вказане клопотання взагалі не передбачене кодексом. Самі по собі обов’язки не можуть бути застосовані, покладені без вирішення питання щодо запобіжного заходу, адже вони нерозривно з ним пов’язані", - зазначив Левковець. Відтак, на думку захисту, після закінчення строку дії обов’язків прокуратура не могла їх заново покласти на підозрюваного.

Однак суддя Бобровник вирішив, що клопотання Спеціалізованої антикорупційної прокуратури відповідає КПК, і призначив його до розгляду і задовольнив.

ПІДОЗРИ, ЯКІ НЕ ЗМІНИЛИСЯ

Не так давно в інтерв’ю керівник САП Назар Холодницький повідомив, що на столі в Генпрокурора Луценка лежать проекти остаточних підозр Розенблату і Полякову. Минулого тижня, як бачимо, в очільника ГПУ знайшовся час їх прочитати і погодити. Відтак це може бути цілком запланований крок, а не хитрість, щоб через зміну підозри замінити клопотання в суді.

В антикорупційній прокуратурі називають це уточненням підозр, але не якоюсь їх суттєвою зміною.

У той час, як самі нардепи та їхні адвокати переконані, що зміни просто кардинальні.

"Змінює все. Класифікатори вже змінені… Зняті обвинувачення з моїх охоронників. Тобто вже нема факту якихось там грошей і всього іншого", - сказав Розенблат у судовому засіданні.

Справа Розенблата і Полякова: політ нормальний 03

Тут ми мусимо трохи поправити Борислава Соломоновича. Про те, що участь охоронців нардепа можуть перекваліфікувати, стало відомо ще 22 червня, коли прокуратура відкликала клопотання про їх арешт. Причиною стало те, що вони погодились співпрацювати зі слідством. Сьогодні вони у справі є свідками, і у суді їхні показання, очевидно, будуть проти Розенблата.

А тепер про підозри.

Завдяки відкритому судовому реєстру можна легко перевірити, що інкримінувалось обом нардепам раніше.

"Бориславу Розенблату 13 липня 2017 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 368 КК України, ч. 2 ст. 369-2 КК України ", - йдеться в судові ухвалі від 24 липня.

Згідно з остаточним текстом підозри, Розенблату інкримінується ч.4 ст.368 УКУ, тобто отримання неправомірної вигоди в особливо великих розмірах особою, що займає особливо відповідальне становище, а також ч.2 ст.369-2 ККУ – одержання неправомірної вигоди для себе та третіх осіб за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави.

"13.07.2017 року Максиму Полякову повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 368 КК України", - читаємо в ухвалі від 21 липня.

Після зміни підозри Полякову інкримінується все та ж ч.4 ст.368 УКУ, тобто отримання неправомірної вигоди в особливо великих розмірах особою, що займає особливо відповідальне становище.

Тобто кваліфікація дій Розенблата і Полякова не змінилася взагалі ніяк.

Підозрювані та їхні адвокати наполягають, що із підозри зникло вимагання. Але такої статті там від початку не було.

Хоча в загальній фабулі провадження по "бурштинові справі" № 42016000000003712 зустрічається ч.3 ст.369-2 – одержання неправомірної вигоди, поєднане з вимаганням. Як пояснюють у САП, у фабулу було включено всі статті по справі. У даному випадку, вимагання інкримінувалося групі "Депутатського контролю".

Водночас, якщо подивитися на судові рішення персонально щодо Розенблата і Полякова, то в описі їхніх ролей використовувалось слово "вимагання". Хоча знову-таки підозра у вимаганні їм не висувалася.

За інформацією наших джерел, близьких до слідства, саме слово "вимагання" вичистили із остаточного тексту підозри, зробивши його більш коректним. Мовляв, отримання хабара цілком можливе і без вимагання, і однаково є злочином.

Захист і самі підозрювані вважають, що викреслення слова "вимагання" по суті підтверджує їхню версію про провокацію.

"Що таке звинувачення у справі про хабарництво з участю агента НАБУ без ознаки вимагання? Це означає, що ініціатива про хабар могла проявлятися виключно агентом. Фактично, це є підтвердженням провокації хабара, тобто вчинення даного злочину співробітниками НАБУ", - вважає Поляков.

Як відомо, захист Розенблата добився відкриття у Генпрокуратурі кримінального провадження щодо провокації хабара співробітниками НАБУ.

"Дивний збіг обставин. На початку цього тижня низку детективів НАБУ викликали на допит. За моєю ініцативою. Я ініціював перед ГПУ. Після цього пана Розенблата похапцем біжать затримувати… Знімають з літака, вимагають надати пояснення, обшукують і вилучають речі… Основне, що їх цікавило – мобільний телефон", - розповів адвокат Костянтин Глоба. Далі він уточнює, що телефон могли вилучити, щоб дізнатися про його листування з адвокатами і стратегію захисту.

Розенблат продовжує наполягати, що про отримання грошей нічого не знав.

Справа Розенблата і Полякова: політ нормальний 04

"Було затримано мого помічника з якимись там коштами, які я в житті ніколи не вимагав і не бажав отримувати", - сказав Розенблат, згадавши про передачу 200 тис. доларів, начебто від компанії з видобутку бурштину.

"Я людина заможна. У мене є гроші. Якби я дійсно відчував, що я скоїв злочин, 20 червня, 21 червня… 7 липня я не поїхав би на засідання Комітету ВРУ. Навіть після комітету я сів би в літак і полетів і нічого ви б мені не зробили… Ну вибачте. І буду сидіть і розказувати, яка українська влада погана і які у мене записи на… Не знаю на кого. Уже Порошенко зайнятий. То я уже там на Гройсмана вдам, що в мене щось є… Але я цього не зробив! Чому? Тому що я впевнений, що я не отримував хабарів. Що я ніколи не спілкувався з цією жінкою: що ти мені дай і я зроблю. Всі розмови були в рамках створення спільного підприємства", - заявив Розенблат у суді.

***

Спеціалізована антикорупційна прокуратура продовжила строк досудового розслідування "бурштинової справи" до свята Миколая, 19 грудня. Суд минулої п’ятниці продовжив Розенблату носіння електронного браслета та ще низку обов’язків також до цієї дати.

Справа Розенблата і Полякова: політ нормальний 05

Наразі у справі тривають експертизи матеріалів НРСД. За попередньою інформацією, весь обсяг плівок – близько 60 годин. Експерти встановлюють голоси осіб на відео, проводять портретні експертизи.

Разом з тим, як недавно повідомив керівник антикорупційної прокуратури Назар Холодницький, слідство добігає кінця, а останні погоджені підозри він назвав остаточними.

Як було показано вище, кваліфікація дій Розенблата і Полякова не змінилася. Їм інкримінують ті ж статті Кримінального кодексу, що і 3 місяці тому. Коло решти підозрюваних із депутатських помічників і представників "Депутатського контролю", не змінилося, а охоронців Розенблата, які від початку пішли на співпрацю зі слідством, остаточно перекваліфікували у свідків.

Відтак можна стверджувати, що ніяке фіаско "бурштинову справу" наразі не спіткало. І найбільші випробування для прокуратури і для захисту ще попереду – в українському суді.


Ірина Салій, "Цензор.НЕТ"
Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику