Цензор.НЕТ

24.10.17 11:30

"У 2016 році в Україну в'їхало понад 1,5 млн росіян. Цього року - вже майже 1 мільйон 400 тисяч", - голова Держприкордонслужби України

Автор: І .Ромалійська, Ю.Бутусов

Генерал-лейтенант Петро Цигикал був призначений Головою Держприкордонслужби України три місяці тому, 25 липня 2017-го. До того він обіймав посаду директора Департаменту оперативної діяльності прикордонслужби. Журналістів "Цензор.НЕТ" приймає у кабінеті на Володимирській.

Там - мапа, яка була завішена перед нашим приходом, багато ікон, над головою у посадовця - портрет Президента Петра Порошенка, поруч на столі - портрет очільника МВС Арсена Авакова.

У 2016 році в Україну вїхало понад 1,5 млн росіян. Цього року - вже майже 1 мільйон 400 тисяч, - голова Держприкордонслужби України 01

У 2016 році в Україну вїхало понад 1,5 млн росіян. Цього року - вже майже 1 мільйон 400 тисяч, - голова Держприкордонслужби України 02

Майже дві години ми говорили з ним про відкриті кордони, мандрівників з Росії, ОРДЛО та Криму, "прорив" Саакашвілі та справу, що веде НАБУ.

У 2016 році в Україну вїхало понад 1,5 млн росіян. Цього року - вже майже 1 мільйон 400 тисяч, - голова Держприкордонслужби України 03

"ПЕРШІ РОСІЙСЬКІ ДРГ ЗАЙШЛИ В УКРАЇНУ КОНТРАБАНДНИМИ СТЕЖКАМИ ". РОСІЙСЬКИЙ КОРДОН

- Нещодавно росіяни захопили двох прикордонників. Що це було?

- З високою долею ймовірності, вони перетнули кордон не за власним бажанням. Про це свідчить і одяг, який вони залишили в автомобілі, і характерно прим’ята трава у місці можливого перетину кордону, і позиція росіян, які в перші дні після інциденту відмовилися пропускати до хлопців українського консула. Ми не виключаємо, що затримання наших офіцерів є відповіддю росіян на затримання нами двох російських прикордонників на адмінмежі із тимчасово окупованим Кримом кілька місяців тому. Поки що прямих пропозицій з цього приводу від них не надходило, але, я думаю, це справа часу.

- Наприкінці вересня двоє прикордонників загинули, підірвавшись на міні. А вона була закладена?

- Так. Вони йшли по звичному маршруту, прикордонною стежкою. І це ділянка, де безпосередньо проходить кордон з Російською Федерацією. Населений пункт - Іллінка, від зони АТО десь 3 кілометри. І 600 метрів до кордону з РФ. Там у нас місце постійного несення служби. З того, що можна зараз сказати: той, хто йшов першим, присів, щось побачив, розглядав. Зараз уже там знайшли окремі елементи, колишки, які свідчать про те, що там все-таки була розтяжка і був фугас. Страшна ситуація.

- Ви думаєте, що це росіяни, бо близько до кордону з РФ?

- Ми ж не можемо зараз сказати чітко, але це може бути диверсійно-розвідувальна група, яка виставила міну безпосередньо на стежці, де ходять прикордонники. Загинули старший прапорщик та старшина. Обидва з Південного регіонального управління. У одного двоє дітей маленьких, у другого - жінка зараз вагітна. Будемо допомагати, скільки у нас буде можливості. Я знаю, що начальник регіонального управління зустрічався з губернатором, можливо, зможуть вирішити житлові питання родин загиблих. Ми в цьому напрямку своїх не кидаємо.

– Петре Олександровичу, розкажіть, як тепер перетинатимуть наш кордон росіяни?

- Поки росіяни перетинають кордон за закордонними паспортами. Але зараз ми розглядаємо питання, щоб з 1 січня був введений біометричний контроль, будемо знімати відбитки пальців. Загалом у нас є 157 міжнародних та міждержавних пунктів пропуску. І нам сьогодні виділили 300 мільйонів гривень для закупки сканерів, облаштування робочих місць, створення складної системи.

- Лише росіян стосуватимуться нові правила?

- Відносини з іноземцями з Європейського Союзу будуть трошки інші - на кордоні стоятиме апаратура, яка зчитуватиме їхні біометричні паспорти. А в росіян, оскільки в них біометричних паспортів немає, ми будемо брати відбитки пальців і створювати свою базу. Це на базі нашого “Гарту” (“Гарт” - автоматизована система обміну інформацією щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон України, - ред.). І цю інформацію передаватимемо різним структурам - СБУ, Міграційній службі, поліції та іншим.

- Така особлива увага лише до росіян?

- До мешканців країн міграційного ризику. Афган, В’єтнам, Бангладеш… Донедавна цей список включав 70 країн. Але зараз його переглядають, з урахуванням загроз під егідою РНБО і МЗС має бути створений новий список.

– А чи є у вас цифри, скільки до України росіян заїхало, наприклад, у 2017 році?

- У 2016 році ­– понад півтора мільйони. Цього року вже майже 1 мільйон 400 тисяч громадян РФ.

- Що вони тут роблять?

- Родичі в основному і шпіони (сміється)

- А українці як часто їздять в Росію?

- У 2016 році до Росії їздили 4,1 мільйона громадян України, в 2017-му більше – вже понад 5,7 мільйони.

- Давайте повернемося до демаркаційної лінії. З Росією.

- У нас із Росією взагалі не демаркований кордон. Делімітація кордону - є, а демаркації - немає. Делімітація – це нанесення на карті. А демаркація – це нанесення на місцевості.

- І при цьому ж є закони про державні кордони, і в Росії, і в нас, а самого кордону - немає.

- Кордон є! Але на місцевості він не відображений. У 2012 році Російська Федерації погодилася поставити лише один прикордонний знак на Чернігівщині, на стикові кордонів України, Білорусі і Росії, і все – на цьому процес демаркації зупинився. Вже пізніше ми розпочали позначати державний кордон України в односторонньому порядку. Ставили інформаційні покажчики, знаки, які попереджали людей про те, що тут проходить державний кордон. Росію процес демаркації спільного кордону ніколи не цікавив.

- А чим відсутність демаркації загрожує в реальному житті?

- Ну, чим загрожує… Усі загрози ми "відчули" у 2014 році. Перші російські диверсійно-розвідувальні групи зайшли в Україну саме контрабандними стежками…

- Мене вражає що в нас взагалі просто можна перейти кордон з Росією. Пригадую історію російського опозиціонера Іонова - в 76 років він полями перетнув кордон, і тут вже просив політичного притулку.

- Зараз ми міняємо ситуацію. Будемо своїми силами облаштовувати кордон.

- Це славнозвісний проект “Стіна”?

- Ні-ні-ні. Не про це мова! Ми відроджуємо інженерні підрозділи, у нас є техніка для облаштування кордону. От я вам покажу його на фото.

У 2016 році в Україну вїхало понад 1,5 млн росіян. Цього року - вже майже 1 мільйон 400 тисяч, - голова Держприкордонслужби України 04

- На четвертий рік війни!

- Не забувайте, що 2014 рік Україна зустріла практично з пустою казною! Бюджет прикордонної служби на 2017 рік - 7,3 мільярди гривен. З них 6,5 мільярдів. – це заробітна плата.

- Тобто менше мільярда залишається на облаштування.

- На усі інші процеси реформування та вдосконалення системи. Але ми самостійно розпочинаємо укріплювати кордон на тих ділянках, де ще немає так званого "інтелектуального кордону", чи як ви кажете "Стіни".

– Який бюджет загальний всього цього проекту облаштування кордону з Росією?

- Ми підрахували, потрібно десь близько 1,2 мільярда гривень. Спробуємо залучити до цих робіт і міжнародних донорів. За ці гроші ми облаштуємо контрольно-слідову смугу та інженерні загородження, необхідні інформаційні покажчики. Працювати будемо через систему “ProZorro”.

– Скажіть, ви за рік це зробите?

- Якщо будуть гроші, думаю, закінчимо у 2018 році.

- І кордон буде закритий?

- Ми навіть далі йдемо. Хочемо залучити наших іноземних партнерів, аби збільшити щільність кордону. В чому суть? Сьогодні у нас на 80-100 кілометрів стоїть один прикордонний підрозділ. Це 250 осіб персоналу. Водночас європейська практика показує, що побудувати ефективну систему охорони кордону можна на ділянці до 20 кілометрів. Тому ми хочемо і на нашому кордоні десь через кожні 20 кілометрів звести модульні містечка – ми їх називаємо відділеннями. Організаційно вони будуть входити до складу відділів прикордонної служби, але розташовуватися будуть безпосередньо на державному кордоні. Між цими підрозділами зведемо спостережні вежі.


У 2016 році в Україну вїхало понад 1,5 млн росіян. Цього року - вже майже 1 мільйон 400 тисяч, - голова Держприкордонслужби України 05

У 2016 році в Україну вїхало понад 1,5 млн росіян. Цього року - вже майже 1 мільйон 400 тисяч, - голова Держприкордонслужби України 06

У 2016 році в Україну вїхало понад 1,5 млн росіян. Цього року - вже майже 1 мільйон 400 тисяч, - голова Держприкордонслужби України 07

У 2016 році в Україну вїхало понад 1,5 млн росіян. Цього року - вже майже 1 мільйон 400 тисяч, - голова Держприкордонслужби України 08

У 2016 році в Україну вїхало понад 1,5 млн росіян. Цього року - вже майже 1 мільйон 400 тисяч, - голова Держприкордонслужби України 09
- Скільки коштуватимуть такі містечка-відділення?

- Такий мобільний пункт коштуватиме близько 30 мільйонів. Якщо без веж, то трохи дешевше.

- І скільки нам таких треба підрозділів?

- Зараз порахували, на кордоні з Росією нам необхідно побудувати 49 таких.

- Це півтора мільярда.

- Десь так.

- Дають ці гроші?

- Ну, як дають. Є міжнародні партнери, з якими ми працюємо. Вони гроші дають тільки під конкретні проекти. Зараз ми хочемо будувати за бюджетні кошти – звести декілька таких підрозділів: на кордоні з Європейським Союзом та на російській ділянці. Будемо презентувати їх потенційним донорам, показувати, як це працює і просити фінансової підтримки. Європейцям же самим вигідно стримати цей потік цигарок, наприклад.

- Навіщо це європейцям – зрозуміло. А хто буде платити за такі споруди на кордоні з Росією?

- Я думаю, партнери знайдуться.

- Усі ці необхідні півтора мільярда думаєте взяти за кордоном? Чи щось таки дасть держбюджет?

- Ми зараз не чекаємо, коли гроші дадуть. Вже будуємо. Я прошу керівників загонів, відділів використовувати ті можливості, які у нас є, активізувати діалог з місцевими органами влади. Десь допомагає районна адміністрація, десь обласна. Продовжимо укріплювати в Чернігівській області, де ще не зведені масштабні інженерні споруди, і будемо йти далі вздовж кордону.

У 2016 році в Україну вїхало понад 1,5 млн росіян. Цього року - вже майже 1 мільйон 400 тисяч, - голова Держприкордонслужби України 10

"МИ Ж НЕ ЗНАЄМО, ЯКИЙ БІЗНЕС З КИМ ПОВ'ЯЗАНИЙ...". ПРОЕКТ "СТІНА"

- Чому, на вашу думку, так званий проект “Стіна” не вдався?

- Я не скажу, що він не вдався. І це не “проект Стіна”. Це - інтелектуальний кордон. Якщо вже вести мову про умовну назву, то це, швидше, "інтелектуальний кордон", де поєднуються інженерні, технічні та фізичні можливості. Але цей комплекс споруд це, у першу чергу, ефективна система моніторингу кордону та протидія диверсійним групам, нелегальній міграції, контрабанді і т.д. А якщо буде йти армія, зрозуміло, що цю систему зруйнують, як і будь-яку іншу. А от ті мобільні відділення, про які я розповідав, це вже перешкода. Ми у будь-якому разі повинні укріплювати свій кордон. Ми повинні продемонструвати, що господарі, і наша хата огороджена тином… І цей тин ламати не можна. Будемо реалістами, сьогодні вистачить кілька ракетних залпів, аби зруйнувати будь-який мур. Тож навіщо вкладати в це великі гроші?

У 2016 році в Україну вїхало понад 1,5 млн росіян. Цього року - вже майже 1 мільйон 400 тисяч, - голова Держприкордонслужби України 11

- Пам'ятаю, як Арсеній Яценюк розповідав, яку класну зараз стіну збудуємо…

- З 2015-го по 2016 рік замість 3 мільярдів з бюджету виділили 730 мільйонів.

– І з них частину було витрачено нецільовим порядком...

- Що ви маєте на увазі?

– На “Тритони” - це броньована машина, яка розроблена на заводі “Ленінська кузня” (Завод опосередковано належить Президенту України Петру Порошенку, - ред.). Гроші дали на “Стіну”, а закупили чомусь у кого треба “Тритони”.

- Ці “Тритони” доопрацьовані. І вони зараз несуть реальну службу.

- А Національне антикорупційне Бюро досліджує, чому гроші з такої потрібної програми “Стіна” використали на закупку “Тритонів”, які вироблені на особливому заводі.

- На сьогоднішній день у НАБУ до “Тритонів” питань нема.

- Але є до “Стіни” питання.

- Є питання. Поясню. В першій постанові Уряду не було відображено, куди саме мають піти гроші. Було визначено лише, що гроші йдуть на інженерні споруди. А от вже в другій постанові Уряду було написано, що це фінансування і на розбудову підрозділів. Наприклад, ми витратили гроші на авіаційну ескадрилью. Вони кажуть: “Авіація – це ж не “Стіна”!” Ми кажемо: “Авіація патрулює кордон, це невід’ємна система, вони не можуть жити в палатках”. І коли друга постанова була перепідписана, там показали, що це і на розгортання підрозділів.

- І ці “Тритони” взагалі хоч їдуть?

- На День Незалежності вони були на Майдані, викликали захоплення. Хоча в попередні роки виробник доопрацьовував їх. Усував виявлені недоліки. Це чесно.

– Дякую за чесність. От до речі. “Тритон” купили, а він ще не пройшов державних випробувань…

- Він був прийнятий на рік на тестове використання. І ця техніка необхідна для охорони державного кордону. Такий самий “Тритон” у Німеччині коштує рівно в 7 разів дорожче… От ця “Стіна”, як ви кажете, передбачає лінію вогневого прикриття. А лінія вогневого прикриття складається із стаціонарних вогневих точок, або з рухомих модулів. Так от стаціонарні - передбачені, а рухомі модулі – це якраз і є цей об’єкт “Тритон”.

- Добре пояснення, але раніше купували бронетранспортери “Козак”, а тут раптом купили “Тритон”...

- Ні, ми не купували "Козаків". А на "Тритоні" встановлене все необхідне обладнання. Це – високотехнологічний бойовий комплекс. Зараз жодних проблем із його експлуатацією немає.

- Давайте переформулюємо питання. Як часто прикордонслужба щось закуповує у бізнеса, який пов'язаний з президентом?

- Ми ж не знаємо, який бізнес з ким пов'язаний...

- Та ну! Вся країна знає, а ви - ні!

- “Тритон” - нормальна машина. Аналогів їй на ринку немає.

– Що, за версією детективів, входило в нецільове використання коштів?

- Приміщення авіаескадрильї. А по “Тритонах” все добре – до їх закупівлі взагалі питань немає. А ще в НАБУ є питання до якості побудованої дороги та інших інженерних робіт. Але є висновок проектних інститутів, які ми надали слідчим. До речі, наприкінці вересня Окружний адмінсуд Києва виніс рішення, де вказав, що Держприкордонслужба не порушувала бюджетне законодавство під час реконструкції прикордонних підрозділів.

– А чи проходять посадові особи прикордонної служби по справі про нецільове використання грошей, яку НАБУ порушило?

- Так. Три людини, які підписувались під актами прийому робіт. Їм оголошені підозри і обрані запобіжні заходи – тримання під вартою. Один залишився за ґратами, двоє - під заставу вийшли.

У 2016 році в Україну вїхало понад 1,5 млн росіян. Цього року - вже майже 1 мільйон 400 тисяч, - голова Держприкордонслужби України 12

" БАГАТО ЛЮДЕЙ ПРИСТОСОВУЮТЬСЯ". БЕЗВІЗ, КРИМ, ОРДЛО

- Скільки людей перетнуло вже кордон по безвізу?

- За чотири місяці безвізу всього до країн ЄС поїхали 7 мільйонів 600 тисяч українців. З них майже 1 мільйон 850 тисяч - їхали за біометричними паспортами. А 284 тисячі 776 осіб – взагалі без віз, за щойно виданими біометричними паспортами.

- А чи є дані, скільки з цих людей мешканців ОРДЛО та Криму?

- Ні. Окрему статистику ми не ведемо. Там теж наші люди. Ну як ми будемо їх рахувати? Як іноземців? Ми ж від них не відмовились. Тим паче, що в паспортах для закордонних поїздок міститься інформація лише про регіон, де він отриманий, але не має інформації, де проживає людина, чи звідки вона родом.

- А база тих, хто виїжджає з Криму, є? Бо там невідомо хто може отримати документи і українську візу…

- Багато людей, розумієте, пристосовуються. Що вони роблять? Вони приїжджають в Україну і кажуть, що загубили паспорт. А насправді вони його просто здали, отримали російський. І таким людям Міграційна служба повинна видати новий документ.

- За хабар?

- Ні. Ну, ми не можемо так сказати. Це ж не наша компетенція. У міграційної служби немає можливості перевірити наявність у громадянина паспорта РФ. Людина приїжджає, їй мають видати український документ. Якщо він громадянин України, ми теж не можемо його не пропустити на територію України. Можливо, в нього є якісь інші документи. Взагалі прикордонна служба не може не пустити свого громадянина в країну. Ми повинні встановити, ідентифікувати і пустити на територію країни. Ми своїх не кидаємо.

- А чи є у вас якась база, щоб попередити проникнення бойовиків чи найманців через кордон?

- Ми працюємо з різними базами. Навіть з "Миротворцем".

- Ого. Розкажіть про "Миротворець".

-У "Миротворці" є важливі дані. Але цю інформацію ми обов’язково перевіряємо за нашими так би мовити офіційними базами. Ще шукаємо в Інтернеті фотографії, де люди знімаються на фоні наших населених пунктів… Якщо ми встановлюємо, що він дійсно там є, ми його ідентифікуємо, отримуємо всі дані і вносимо до нашої бази "Гарт". Ми ж не можемо без доказів сказати, що громадянин - бойовик, сепаратист і т.д. Ми проводимо співбесіду, виводимо на другу лінію, працюємо з ним.

– Що таке "друга лінія"?

- Друга лінія контролю. Якщо виникають питання, ми виводимо людину в окрему кімнату. Там уже людина вноситься в базу, їй ставляться питання, які визначені для контролера: були чи не були, що робили, з ким їздили і так далі. Іноді буває, що знаходимо, наприклад, "військовий квиток "ДНР". В цьому випадку ми передаємо особу до Служби безпеки. Якщо ми вбачаємо в його діях відповідний склад злочину, тоді ми направляємо повідомлення про злочин.

– Скільки ви таких людей затримали в цьому році і передали правоохоронним органам?

- Майже 80. Ще стосовно 2 сотень триває перевірка.

– Тобто "Миротворець" ви використовуєте як допоміжний засіб?

- Так. Головне - нам заходить дуже багато доручень правоохоронних органів, де конкретно сказано, що така ось особа розшукується, чи підозрюється. Ми вносимо в базу, він тоді стоїть на контролі.

– Не розумію, як ви можете користуватися базою “Миротворець”, до якої може потрапити хто завгодно. Там багато наших колег-журналістів просто за те, що вони…

- В жодному випадку ми не вносимо людину в офіційні бази, якщо в нас немає достовірної інформації. Ми ж державна установа, це наша відповідальність, в тому числі і кримінальна може бути.

- Ми робили розслідування про командира однієї з приватних військових компаній Росії Дмитра Уткіна с позивним Вагнер. Це людина, яка повбивала багато людей на нашому Донбасі, тепер він та його люди воюють у Сирії. Так от ми з'ясували, що у 2015 році Уткін приїжджав до українського селища, де народився, де живе його мати….

- Ні, не приїжджав. Ми перевіряли цю інформацію. Це ж Кіровоградська область?

– Так. Селище Соліне.

- Там була з таким прізвищем людина. Ми це перевіряли, Служба безпеки перевіряла, з'ясували, що це зовсім інша людина. Той Уткін, про якого ви кажете, не приїжджав.

- Але мені сусіди його матері казали, що бачили Дмитра Уткіна. Того самого, який виріс у Смоліному, а потім в Росії став тим самим жахливим Вагнером. Казали дві людини, які не пов'язані між собою. Розповідали, як він з матір'ю ходив за ручку...

- Ні. Сусіди, мабуть, спрацювали для журналістів.

- Розкажіть про роботу пунктів на кордоні з Кримом. Які там зараз складнощі?

- Є проблема з тим, що можливий захід на нашу територію людей з метою шпіонажу і т.д. От у нас 2-3 дні тому був випадок, коли в Одесі в центр комплектування прийшли призиватися люди, а коли копнули глибше, виявилось, що вони взагалі в Криму воювали на тій стороні. Одного з них там призвали, батько у нього в "ДНР" воює… Ці люди до нашого центру комплектування прийшли з конкретною метою. Ми передали їх до Служби безпеки.

– Це ж, можливо, шпигуни чи диверсанти…

- Так. Вони реально на тому боці воюють. А якщо взяти Крим, то ми там стараємося закривати більш щільно кордон. Наприклад, Сиваш не глибоководний, тому може бути перекидка якихось груп.

- Кримськотатарське угруповання “Аскер”, з якими виникали суперечки у силовиків, ще стоять на кордоні?

- Стоять. На КПВВ виконують виключно дорадчі функції.

- Це як?

- Можуть радити громадянам, як діяти в тій чи іншій ситуації при перетині пункту, до кого краще звернутися.

- А відео у мережі, коли вони перевіряють автівки і таке інше?

- Це ситуації 2015 року, і це ставалося за межами КПВВ.

- Зброя в них зараз є?

- На КПВВ зброї немає.

- А поза КПВВ?

- Це вже не наша компетенція. Пам’ятаєте, була ситуація, коли у них в палатках була зброя, її забрали, зараз такого вже немає. Сьогодніу нас, крім "Аскера", 14 добровольчих формувань, тому на "Аскері" не варто зациклюватися.

У 2016 році в Україну вїхало понад 1,5 млн росіян. Цього року - вже майже 1 мільйон 400 тисяч, - голова Держприкордонслужби України 13

"В ЧОРНОМУ МОРІ КОРДОН ВИЗНАЧЕНИЙ, В АЗОВСЬКОМУ – ІНШІ ПРАВИЛА". МОРЯ

– Мені розповідали прикордонники, що в нас немає достатньої кількості техніки, щоб ефективно контролювати кордон з Кримом, зокрема й на воді. Не вистачає катерів та іншого.

- Завдяки матеріальній допомозі іноземних партнерів, думаю, що ми для патрулювання достатньо забезпечені. Ви ж бачите, скільки техніки нам дали, і автомобілі…

- А чи достатньо техніки на ділянці кордону на Азовському морі?

- Для патрулювання, я вважаю, достатньо. Але хочемо наступного року розпочати оновлення корабельно-катерного складу.

- Що ви маєте на увазі?

- Замовимо будівництво нових кораблів та катерів. Просимо на це понад 900 мільйонів гривень. Зараз у нас вже є нові катери UMS-1000 з водометами– не з гвинтами, тому що дуже багато сіток, і коли катери ходять, вони потрапляють на ці сітки…

- Браконьєрські сітки?

- Так. Це теж, до речі, стаття, за якою ми працюємо – порушення правил вилову водних і морських ресурсів. Ми теж ведемо оперативно-розшукову діяльність по браконьєрах, затримуємо. Таким чином у нас опинилися дві трофейні шхуни, колись ми у браконьєрів їх відсудили, зараз шхуни у нас на службі, патрулюють кордон.

- У 2014 році у Маріуполі один прикордонник розповідав мені, що немає по морю демаркаційної лінії з Росією.

- Це стосується Азовського моря. Воно є морем внутрішнього користування Росії та України. Тому там не не те що демаркаційної, але і навіть делімітаційної лінії. Переговори щодо позначення кордону велися з 1996 року, відбулося 36 раундів перемовин, але, за великим рахунком, вони не привели до бажаного результату. І зараз ми в Азовському морі орієнтуємося на лінію, яка визначена Президентом ще у 1999 році. Однак Росія цю лінію не визнає.

– А наскільки близько чужий катер має підійти до нашого берега, щоб прикордонник міг чи мусив би застосовувати зброю?

- Треба розуміти, що це за катер, з якою метою йде.

- Військовий. Може й приховує він це, але ви припускаєте, що військовий.

- Взагалі, завжди викликається на перемовини: з якою метою, куди слідуєте...

- А вони мовчать!

- Якщо мовчать в територіальних водах, то так ми затримували ці турецькі шхуни. Розумієте, в Чорному морі кордон визначений, і він проходить на відстані 12 морських миль від берега. А в Азовському – інші правила, бо, кажу ж вам – це море внутрішнього користування. І вже, якщо корабель не йде на контакт, то ми б’ємо тривогу і повідомляємо ВМС, починаються бойові дії.

- Наскільки велика ймовірність того, що росіяни висадять десант з моря десь у Запорізькій області? Наприклад, в районі Бердянська, Приморська, Кирилівки…

- Ми патрулюємо узбережжя на катерах. Плюс - ми розгортаємо систему раннього виявлення, яка дозволяє бачити море на десятки миль.

– Петре Олександровичу, а під час окупації Криму чи Донбасу ви багато втратили морської техніки?

- Ні. У нас тільки один був підбитий катер - 31 травня 2015 у Маріуполі. Тоді, ще четверо наших, на жаль, загинули. А з Криму ми вивели взагалі всю техніку.

- На відміну від Міністерства оборони. А завдяки чому?

- Завдяки прийнятим рішенням керівного складу.

– Рішення приймалися тут, у Києві, чи там на місці?

- На місці була віддана команда командирами загонів. І всі виходили. З Криму ми вивели понад 60 одиниць своєї морської техніки. І навіть вивезли більшу частину особових справ офіцерів. Наприклад, командиром Сімферопольського загону був Сергій Косік. Зараз він начальник регіонального управління в Одесі. Сьогодні вже генерал-лейтенант, отримав орден Богдана Хмельницького. Валерій Курніков, Олег Костур, Юрій Лошак, Владислав Смірнов та багато інших – ті, хто не розгубився та повів за собою інших.

"ЯК МОЖЕ ПРИКОРДОННИЙ ПІДРОЗДІЛ ЕФЕКТИВНО ПРОТИДІЯТИ КОНТРАБАНДИСТАМ, ЯКЩО ВІН УКОМПЛЕКТОВАНИЙ ЛИШЕ НА 50%?" КОНТРАБАНДА. КОРУПЦІЯ

– Стосовно ситуації на кордоні з Придністров'ям. Відкрито спільний україно-молдавський пункт пропуску "Кучурган". Розкажіть про це.

У 2016 році в Україну вїхало понад 1,5 млн росіян. Цього року - вже майже 1 мільйон 400 тисяч, - голова Держприкордонслужби України 14

- Та це реальний прорив українсько-молдавських стосунків. Це збільшить товарообіг між країнами та допоможе Молдові більш ефективно слідкувати за своїм кордоном. Підприємцям із Молдови тепер не потрібно об’їжджати Придністров’я, вони можуть пройти митне оформлення в пункті пропуску "Кучурган". Це зручно і для громадян. Адже тепер вони проходять паспортний контроль лише раз - коли в’їжджають у Молдову.

- А таким спільним буде лише один пункт "Кучурган"?

- “Кучурган” - це пілотний проект. Під час нещодавнього візиту Прем’єра до Молдови ми з моїм молдавським колегою підписали Угоду – будемо поширювати цей досвід й на інші пункти пропуску Придністров’я. Й домовилися про спільне патрулювання.

- Щодо вантажів. Я чув нещодавно, як в Харківській області на кордоні був знайдений цілий підпільний нафтопровід. Про те, як контрабанда цигарок розповсюджена, всі знають. Скажіть, все ж таки ми здатні зупинити контрабанду? Чи через велику рентабельність цього “бізнесу” очікувати на це не треба?

- Дам фактаж. В 2013-2014 роках європейські колеги за рік затримували 11-12 фур цигарок. А після наших відповідних заходів, у 2015-2016 роках це були вже навіть не фури -з початку року вони затримали лише 600 коробок. А ми, лише створили з європейськими колегами спільну систему протидії контрабанді. Це набагато ефективніше, враховуючи, що сьогодні наші підрозділи на західній ділянці укомплектовані на 50-60%. Це свідчить про те, що наші колеги нам довіряють.

- Чому?

- У нас укомплектовані повністю підрозділи на сході. Ми все віддаємо туди. Це для нас пріоритет. Комплектуємо, в тому числі, за рахунок персоналу з інших ділянок. Тому виникає така ситуація. От і питання - як може прикордонний підрозділ ефективно протидіяти контрабандистам, якщо він укомплектований лише на 50%, а ділянка кордону довжиною кілька десятків кілометрів? Це, до речі, ще один аргумент, чому потрібно підвищувати щільність підрозділів на кордоні, про що ми вже вели мову. Минулого року ми створили нові оперативно-розшукові підрозділи і ефективність протидії контрабанді цигарок збільшилася в рази.

– Скільки вже вилучили?

- Кожен місяць не менше 3-4 фур. Це з початку року – понад 7,5 мільйонів пачок цигарок.

- Хочемо ще поговорити про боротьбу з корупцією. Скільки у прикордонника середня зарплатня?

- Мінімальна зарплатня – 7 тисяч у контрактника. Середня – десь 13,5 тисяч.

- Але з 1 січня у вас зарплати виростуть.

- Так. Прикордонники на першій лінії в зоні АТО мінімально будуть отримувати 17 тисяч гривень. А в другій половині 2018 – до цієї суми ще додається 2,5 тисячі. Також у 2018 хочемо до 17 тисяч підняти зарплатню нашим спецпризначенцям

- А у вас яка зарплата?

- У мене – достатня.

- Я подивилася вашу декларацію про доходи. Ніякої нерухомості немає. Лише гараж та дві автівки. Де ви живете?

- Я вже четвертий рік з сім’єю живу в службовому гуртожитку.

- Ого. А ви нас запросите у гості?

- Дружині буде незручно…

- А звідки ви? Де у вас будинок? Де до цього гуртожитку жили?

- Я проходив службу на різних напрямках: і на півночі, і на сході, і на півдні. Будинок ще не побудував.

- І завжди було службове житло?

- Службового житла раніше не було. В Одесі, наприклад, я знімав квартиру…. Ми і в Києві з дружиною планували зняти квартиру, бо ж є можливість і оформити державну компенсацію за піднайом житла, але порахували, що поки малі діти, у військовому містечку буде безпечніше.

- Керівник структури, де 53 тисячі людей працюють, живе з офіцерами в гуртожитку! Більшість людей, які це прочитають, скажуть: “Бреше!”

- А от я вам фото покажу на мобільному своєму. Тільки ви на свій фотоапарат не фотографуйте!

(показує фото на мобільному телефоні – там члени родини в досить скромних умовах )

– Запросіть нас у гості!

- Вибачайте… Там навіть немає куди розставити речі. Все-таки вже тридцять третій рік служу… Мені справді не зручно. Але можете поцікавитися у наших військовослужбовців. Я дійсно там проживаю.

- А чому службове житло не отримаєте?

- Коли мене призначили на посаду в Києві, резервного фонду вже не було. Зараз відомство будує будинок у Києві. Думаю, що там отримаю… Я вже розумію, що створюю певний дискомфорт для сімей військовослужбовців, проживаючи в гуртожитку (сміється).

- Честь віддають, коли в капцях там у коридорах зустрічаєтесь?

- Я іду на роботу, коли ще всі сплять, а приходжу, коли вже всі сплять. Я іноді залишаюсь тут ночувати. Бо навіщо в дві години ночі їхати, аби в 6 ранку вставати? У нас сьогодні таке бурхливе життя, що за день всього не встигаєш.

– Починали про корупцію ж. Вам або підлеглим якісь непристойні пропозиції роблять? Наприклад, чи кажуть вам якісь політики: “Давай будемо цей нафтопровід тягти разом!” Бо люди, які тягнуть нафтопровід або возять незаконні фури, вони стовідсотково мають домовленості з державними та правоохоронними органами.

- Я взагалі намагаюсь не спілкуватися з бізнесменами. Моє коло спілкування – це більше правоохоронці та близькі друзі.

– А народні депутати, співробітники Адміністрації Президента не приходили з такими пропозиціями?

- Ні. Раніше у мене була посада – директор департаменту оперативної діяльності. А вона вимагала мінімум публічності.

У 2016 році в Україну вїхало понад 1,5 млн росіян. Цього року - вже майже 1 мільйон 400 тисяч, - голова Держприкордонслужби України 15

"У НАТОВПІ БУЛИ РЕАЛЬНІ БОЙОВИКИ". "ПРОРИВ СААКАШВІЛІ"

– Про ситуацію навколо колишнього президента Грузії Саакашвілі ще хочемо розпитати. Скажіть, як це ви його пропустили в Україну? Бо кажуть, що Петро Олексійович Порошенко рвав, метав, проводив розбір польотів, був дуже обурений від того, що пропустили.

- Петро Олексійович сказав, що прикордонники – молодці. Я не знаю, з ким він проводив розбір польотів. Головне було не допустити кровопролиття.

- Але кров пролилась - постраждалі ж були.

- Провокація не вдалася. Якщо ви дивилися відео, прикордонники взагалі стояли лікоть до ліктя. Жоден прикордонник не реагував на силові провокації.

– Мені здалося, що це якась як гра: облаштовували цей пункт “Краківець” так, що не прорвався б не тільки Саакашвілі, там і Гітлер би не пройшов, і тут - бах! - він приїжджає на пункт “Шегині”, який поруч. І нібито ніхто не знає, що він такий може хитрий обхідний маневр зробити.

- Ми посилили усі пункти пропуску на цій ділянці. Але це не було через Саакашвілі. Ми просто розуміли, що при великому скупченні людей існує і велика ймовірність провокацій.

– Спрацювала розвідка прикордонна, повідомила, що він їде на "Шегині"?

- Звичайно, все знали. Це можна було відслідковувати і в режимі онлайн окремих телеканалів.

- І не змогли все ж таки попередити?

- Чому не змогли? Поясню. Люди в натовпі ділилися на три категорії: перша – це реальні бойовики, їх там чоловік 30 було, ми їх всіх установили.

- Затримали?

- Встановили особи. Взагалі ми на сьогодні ідентифікували понад 350 людей, які так чи інакше брали участь у цьому безладі. З них близько 30 бойовиків, які реально беруть участь у цих таких акціях, це силова підтримка за гроші. Друга категорія з натовпу - горлопани, які в натовпі кричать: “Вперед!” Ну і третя категорія - це прості громадяни, які або були обмануті політиками, або яким було просто цікаво. Хтось із другої категорії, швидше за все, і спровокував дзвінок на 102 про замінування. Це і призвело до різкого підвищення напруги, яка потягнула прорив у пункт пропуску. Коли повідомили про замінування, ми що мали зробити? Проводити комплекс заходів, передбачений за командою "Набат". А це передбачає звільнення пункту пропуску від людей, від транспортних засобів. Ми викликали фахівців, вибухотехників. Вони повинні були перевірити периметр – такий порядок. До речі, пункт пропуску “Шегині” розташований не в полі, а в населеному пункті. Це – закінчення вулиці, з обох сторін будинки. Це також обмежувало нас у використанні сил та засобів. А за межами пункту пропуску, в населеному пункті за правопорядок відповідають вже інші правоохоронні органи. В результаті з нашого боку, підкреслю – не з польського, а з нашого, до пункту пропуску увірвалися емоційно підігріті провокаторами люди, які забезпечили для групи на чолі з Міхеілом Саакашвілі незаконний перетин кордону.

- Я не зрозуміла. Ну прорив же кордону реально був...

- Ні. Це було порушення режиму перетину в пункті пропуску. Забіг народ, з нашої сторони! Народ чий? Німецький? Польський? Російський? Народ - український. І мені доповів Єгоров: “Що робити? Зброю застосовувати, вверх стріляти?”

- Хто такий Єгоров?

- Начальник регіонального управління, який безпосередньо спілкувався с товаришем Саакашвілі.

- За такою логікою, завтра український народ може так і Путіна завести. На Донбасі багато громадян України просили Путіна ввійти...

- Давайте не будемо плутати європейський кордон з російським. Там би ми застосували зброю. Пригадайте ситуацію на польському пункті пропуску, коли польський прикордонник підійшов до чисельної групи супроводження Саакашвілі, сказав: “Відійдіть назад”, і усі мовчки і покірно відійшли за шлагбаум. Це була вимога одного прикордонника! Чому європейського прикордонника треба слухати, а українського – ні? Український, він хіба ворог, чи з іншої планети? Невже його можна безкарно бити?

У 2016 році в Україну вїхало понад 1,5 млн росіян. Цього року - вже майже 1 мільйон 400 тисяч, - голова Держприкордонслужби України 16

- Вся ця історія нагадувала великий цирк.

- Ніякого цирку не було. Що мали робити прикордонники? Стріляти?! Стаття “Незаконний перетин кордону” у нас декриміналізована. Скажіть мені, чи можна при адміністративному порушенні на "мирному кордоні" застосовувати зброю? Мені б довелося відповідати, якби я прийняв таке рішення. При будь-якому розвитку подій в цій ситуації воно було не адекватним загрозам.

- А хто взагалі керував операцією по непропущенню Саакашвілі в Україну? Був штаб єдиний?

- У нас штабу не було. Я на кордон відправив першого заступника. Сьогодні вже 5 особам висунули підозру за статтею 332 Кримінального Кодексу України – це незаконне переправлення осіб через державний кордон. І вони всі або під домашнім арештом або заарештовані на терміни до 60 діб. Можливо, підозра буде оголошена ще кільком особам.

- Процесуальний статус соратника Саакашвілі Давіда Сакваралідзе який?

- Наскільки мені відомо, підозрюваний. Йому запобіжний захід не обирали.

- Це може мати вигляд політичного переслідування команди Саакашвілі.

- Чому Саакашвілі з бойовиками можна через кордон ходити, а бабусі з помідорами не можна? За минулий рік ми оголосили підозру за організацію незаконного переправлення через кордон приблизно 108 людям. Чим Сакварелідзе відрізняється від інших 108 чоловік? Перейшов незаконно? Відповідай. У нас всі депутати самі прийшли, сказали: “Давайте, оформлюйте на нас протоколи про незаконний перетин кордону ”.Ми оформили.

- Хто саме з нардепів прийшов?

- Всі, хто незаконно перетнув кордон.

- Самі?

- Так. Журналісти прийшли, навіть іноземні, не буду називати їх.

- Всі журналісти прийшли самі?

- Ні, звичайно. Переважна більшість. Суд їм присудив штраф. Понад 30 протоколів на сьогоднішній день ми оформили. Зараз готуємо протоколи 24 людям по пункту 10 185-ї статті Адміністративного кодексу – це злісна непокора представнику правоохоронних органів.

- А що з самим Саакашвілі?

- Він той, кого незаконно через кордон перемістили. Це ж позиція статті. Так законодавець визначив. Якби він був той, хто переміщав когось, ми б сказали, що він – організатор. Це була б уже інша стаття та інша відповідальність.

На 24 жовтня призначено черговий розгляд справи про незаконний перетин ним державного кордону України. Цього разу уже в Апеляційному суді за скаргою, яку подали його адвокати.


Ірина Ромалійська, для "Цензор.НЕТ", Юрій Бутусов, "Цензор.НЕТ"

Фото: Наталія Шаромова, "Цензор.НЕТ"
Смотреть комментарии → ← Назад в рубрику