Цензор.НЕТ

31.10.19 15:31
Редакція Цензор.НЕТ може не поділяти позицію авторів. Відповідальність за матеріали в розділі "Блоги" несуть автори текстів.

Ліквідація ДАБІ - перший крок реформи

Сьогодні про хаотичну агресивну забудову не говорить хіба що лінивий. Тривога зрозуміла: наші великі й малі міста, що споконвіку славляться унікальною історичною архітектурою, якою захоплюється весь світ і значна кількість об’єктів якої входить до охоронних списків ЮНЕСКО, стрімко спотворюються незграбними багатоповерховими спорудами та мікрорайонами «бетонних джунглів». Руйнується тендітне прекрасне історичне полотно,  натомість маємо атмосферу дискомфорту й суцільного несмаку.

Це один бік проблеми. Інший – новобудови часто й густо зводяться з порушеннями, з недотриманням норм, з матеріалів сумнівної якості тощо.

  В той же час боротьба з цим явищем нагадує бій з вітряками. Говориться багато й на всіх рівнях – але будмайданчики продовжують з’являтися чи не щодня й далеко не завжди лише там, де вони мають бути за планом.

Хтось скаже: природна проблема росту, переборемо. Щодо росту – погоджуюсь. Будівельна галузь, як один з мультиплікаторів вітчизняної економіки, стрімко розвивається – попри всі кризи й негаразди. Кожне робоче місце на будмайданчику – це 10-15 нових робочих місць у суміжних сферах. Щороку маємо сотні тисяч, а то й мільйони квадратних метрів нерухомості, яка здається в експлуатацію. Це, без сумнівів, переконливі аргументи.

Тож, чи можна позбутися цього «конфлікту росту», чи не пора вже вирости? Чи можна будувати гармонійно, якісно, людяно? Чи має вітчизняна будівельна галузь взагалі шанс на зміни своїх старих підходів та принципів?

Переконаний – має. І цей шанс необхідно використати. Тут і зараз.

Кожен учасник ринку має відчути, що він – не тимчасовий гравець, який прибіг, збудував, заробив – а далі не його справа. Адже забудовники щодня зводять наш спільний дім, в якому ми всі живемо й будуть жити наші діти. І огороджуючи черговий майданчик зеленим парканом, вони мають про це пам’ятати. А держава, яка довіряє їм таку справу, зобов’язана постійно тримати їх у полі зору. Не тиснути, не викручувати руки, але – контролювати обов’язково.

Ви скажете – для цього є спеціальний орган,  Держархбудінспекція. Так, є. Але вона потребує радикального переформатування.

Нагадаю, що ДАБІ довгий час була чи не найкорумпованішою державною структурою у країні. Я маю право це стверджувати, адже три роки очолював ДАБІ і всі три роки намагався реформувати її роботу. Одразу зазначу: в частині боротьби з корупцією нам багато вдалося. Якщо у 2015-му році ДАБІ входила в трійку найкорумпованіших структур, то на момент мого звільнення вона вже покинула першу десятку.

Щоб знищити її хвору систему, потрібно було передусім знищити її суть – прибрати від годівниць прикипівших до них чиновників. Корупцію можна побороти, якщо усунути людський фактор крізь, де можна це зробити.

Ми стали впроваджувати електронні сервіси. Було замінено найбільш одіозних керівників теруправлінь на місцях.

Ми домоглися прийняття закону №1817, який поклав край багатьом незаконним будівництвам – оскільки, нагадаю, замінив п’ять категорій складності на три класи наслідків та скасував декларативний принцип початку будівництва. Так ми з ринку одразу вивели цілу низку гравців не за правилами, які до того спокійнісінько будували десятиліттями, -- будували з масою порушень, часто не лише у питанні містобудування, а й – небезпечних для життя людей. Але вони існували, зводячи об'єкт за об'єктом та час від часу «вирішуючи» свої питання з черговими керівниками міста та управлінь Держархбудінспекцій.

Ми показали: отримувати дозволи та всю необхідну документацію на будівництво, а також вводити у експлуатацію будинки  можна швидко, безпроблемно й головне – безкоштовно. Без хабарів.

Як результат – Україна по легкості ведення будівельного бізнесу за версією Doingbusiness за 2016-2019 роки піднялася на 118 позицій. В цій великій перемозі є й наша заслуга.

Не дивно, що завершити справу нам не дали: адже стара система, лишившись живлення від «потоків», чинила шалений спротив. Втім, не шкодую. Моє тодішнє звільнення з поста очільника ДАБІ стало своєрідним маркером: значить, я робив все правильно, значить, був і залишився для них чужим. Чим щиро пишаюся.

Отже, повертаючись до змін у галузі. Бачу чотири ключові кроки.

ПЕРШЕ. Знищення корупції – поки вона не знищила галузь. Все, що несе корупційні ризики, має бути ліквідоване. Повинна бути переформатована сама ДАБІ як така або взагалі ліквідована. Систему дозволів та контролю слід радикально змінити й спростити. Дозволи забудовник має отримувати автоматично – через електронний кабінет забудовника. Так само автоматично можна отримувати сертифікат про введення в експлуатацію. Такий собі будмайданчик у смартфоні. При цьому варто втілити контроль за будівництвом за поетапним принципом. Інспектор не втрачає будмайданчик з поля зору. Але з’являється там лише декілька разів за все будівництво, супроводжуючи його з моменту котловану до самої здачі. Цього достатньо, щоб побачити всі проблеми, які є й допомогти забудовнику їх усунути. Інспектор не має права «кошмарити» забудовника. Зі свого боку забудовник не може не допустити інспектора на майданчик (що зараз практикується нерідко).

  ДРУГЕ. Прозорість. Всі послуги, які державою надаються учасникам ринку, мають стати максимально доступними й  прозорими. Всі дії контролюючих органів мають бути зрозумілими для кожного забудовника.

  ТРЕТЄ. Єдиний для всіх справедливий підхід. Слід скасувати практику відмов в отриманні дозволів та інших документів з надуманих підстав. Єдині правила гри для всіх, ким би не був замовник чи яким би не був об’єкт будівництва. Єдина умова – відповідність пакету документів вимогам законодавства у сфері містобудівної діяльності. Крапка.

ЧЕТВЕРТЕ. Необхідно застосувати комплексний підхід щодо змін в ДБН, а не практикувати щорічні косметичні правки, а також впровадити системне реформування державних будівельних норм із запровадженням параметричного методу нормування. Це само по собі знищить корупційну складову при погодженні відхилень від державних будівельних норм. 

Насправді, все просто. Будувати красиво, чесно, по-людяному – можна. Будувати так, щоб не спотворювати прекрасне лице наших історичних міст,-- необхідно. Будувати так, щоб нашими новобудовами пишались діти, – треба.

Чи вдасться все це зробити? Дуже сподіваюсь. У нас немає іншого виходу.

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики