Цензор.НЕТ

31.10.19 16:19
Інформація опублікована учасником форуму та не є редакційним матеріалом

«Основна ціль розведення сил на Сході України мир та недопущення жертв!!!»

Заплановано розведення військ у Золотого (Луганська область) і Петровського (Донецька область). Для видання "Коментарі" експерти оцінили шанси на реальне (а не фейковий) розведення сил і засобів на цих та інших ділянках, а також плюси і мінуси такого рішення.
Експерт з питань сектора оборони і безпеки Олег Стариков впевнений, що розводити сили і засоби треба.
"Сподіваюся, Генштаб прорахував всі плюси, мінуси, загрози. Все повинно бути сплановано, - підкреслює Стариков. - Розводити війська, як мені здається, потрібно в суху погоду, щоб підготувати взводи, ротні, опорні пункти, логістику. Сподіваюся, це зроблено. Генштаб, знаючи позицію Верховного головнокомандувача, повинен був через Міноборони запросити відповідні ресурси і провести відповідні дії. Якщо цього немає - маємо велику проблему в плануванні ".
Розмови про те, що територія, з якої відійдуть українські війська, буде зайнята т.зв. 1 і 2 армійського корпусу окупаційних військ, експерт називає політичними міфами.
"Той, хто про це говорить, дискредитує ВСУ, - вважає Стариков. - Розвідка, контррозвідка, технічні засоби дозволяють на ранній стадії виявити такі наміри противника".
На думку експерта, є потенціал для розведення сил і засобів уздовж всієї лінії розмежування. Але є і проблема, яка викликана як слабким кадровим потенціалом нової команди (в тому числі - експертами по темі конфлікту на Сході України), так і недостатньою комунікацією глави держави і Офісу президента з населенням щодо теми врегулювання конфлікту на Донбасі. Звідси - всякого роду протестні акції, вважає Стариков.
Співголова Громадської ініціативи "Права Справа", аналітик Дмитро Снєгирьов вважає розведення військ однією з умов зустрічі в "нормандському форматі", висунутому Росією.
"Чи не буде розведення - не буде зустрічі, попередили в Кремлі. Росія на цьому грає, а Україна потрапила в дипломатичну вилку, - говорить експерт. - З одного боку, ми сьогодні повинні розвести війська. З іншого, умовою розведення є режим абсолютної тиші на даних ділянках протягом тижня. А цього немає. Місія ОБСЄ фіксує обстріли позицій ВСУ у того ж Петровського із заборонених Мінській угоді мінометів. у зведеннях прес-центру операції Об'єднаних сил говориться про обстріл в районі Золотого. Відповідно, у України їсть всі підстави заявити про порушення режиму абсолютної тиші - і не відводити підрозділи. Але тоді зривається зустріч в "нормандському форматі". Якщо ж відводити війська, незважаючи на недотримання навіть мінімально перемир'я, то всередині країни будуть цілком обгрунтовані протести з приводу здачі територій і національних інтересів ".
Таким чином, наголошує Снєгирьов, українська влада виявилися в патовій ситуації, штучно створеної Росією.
"У Зеленського, напевно, розуміють складність ситуації. Але, схоже, не розуміють, як з неї вийти, - продовжує аналітик. - І заява про те, що в місцях розведення збільшать кількість поліцейських - точно не вихід. Так само як поява там представників Нацкорпуса . Як це допоможе стримати можливе настання з боку бойовиків - незрозуміло".
А наступ таке цілком можливо. І про це, запевняє Снєгірьов, говорить ряд чинників.
"Не дивлячись на заяву про успішний досвід розведення сил і засобів в районі Станиці Луганській, в тій частині регіону минулого тижня знову обстрілювали позиції ВСУ. Причому - тилові позиції. І знову - нуль реакції з боку українських МЗС та представників Тристоронньої контактної групи в Мінську. Хоч є всі підстави заявити, що згідно безпекових питань, якщо порушений режим тиші, Україна має право повернути свої сили на вихідні позиції, - продовжує експерт. - До того ж, в районі моста у Станиці окупанти так і не ліквідували інженерні споруди ".
У районі Золотого (окупований Первомайськ і Стаханов) відзначена концентрація живої сили і техніки противника, запевняє Снєгірьов. Туди зайшла нова бронетехніка, відбулася ротація підрозділів окупантів.
"За Петровському - якщо відходимо назад, віддаємо стратегічні позиції (висоти) в районі Богданівки. Це танконебезпечні напрямок, ми відкриваємо дорогу на Маріуполь, - підкреслює аналітик. - Не випадково саме там все частіше відбуваються провокації бойовиків по відношенню до місії ОСБЕ: спостерігачів не підпускають до позицій окупантів, їх безпілотники збивають. Але навіть при такому пресингу вдалося зафіксувати нові позиції (траншеї) бойовиків. А це говорить про те, що вони не збираються відходити ".
Ці приклади показують, що розведення, якщо і буде відбуватися, то в односторонньому порядку: ми відійдемо назад, а противник, в кращому випадку, залишиться на місці. У гіршому ж ...
"Створюється певний фон, які дозволяє засумніватися в ефективності розведення сил і засобів в трьох пілотних районах, - каже Снєгірьов. - З'являється плацдарм для захоплення супротивників українських стратегічних промислових підприємств".
Експерт не виключає, що розведення все ж відбудеться. І що Зеленський віддасть перевагу момент можливої ескалації всередині країни зриву зустрічі в "нормандському форматі". Правда, не факт, що від цієї зустрічі буде толк. Адже ті ж Німеччина і Франція займають останнім часом не стільки проукраїнську, скільки проросійську позицію, нагадує Снєгірьов.
Директор Міжнародного інституту демократії Сергій Таран не виключає, що в окремих точках може статися розведення сил і засобів.
"На практиці це означає, що українська армія відводить свої війська далі в тил. А російські окупаційні війська просто маневрують на раніше захопленій частині Донбасу, - каже політолог. - Це точно не допоможе вирішити конфлікт".
Сергій Таран нагадує, що розведення сил і засобів подається як частина мирного плану, який передує виборами на тимчасово непідконтрольною частини Донбасу. Виборам, які повинні проходити відповідно до Конституції України.
"Як цього допоможе відведення української армії? - задається риторичним питанням директор Міжнародного інституту демократії. - Поки російські війська не підуть з нашої території, а кордон не повернеться під контроль України, говорити про вирішення конфлікту годі й говорити".
Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики