Цензор.НЕТ

04.03.18 09:49

Кримськотатарський орнамент увійшов до переліку культурної спадщини України, - Мінкульт. ФОТО

Міністерство культури підтримало ініціативу зробити надбання корінного народу України ближчим до Європи.

Кримськотатарський орнамент увійшов до переліку культурної спадщини України, - Мінкульт. ФОТО

Як інформує Цензор.НЕТ із посиланням на прес-службу відомства, Міністерство культури підтримало ініціативу громадської організації "Алем" зробити надбання корінного народу України ближчим до Європи і включило кримськотатарський орнамент орьнек до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України (наказ Мінкультури від 12.02 .2018 № 105).

"Зображення традиційного орнаменту орьнек належить до найдавніших досягнень культури кримськотатарського народу. Це унікальне явище світової культури, пов'язане своєю тематикою, символікою з давньою історією Криму, з усіма цивілізаціями, які пройшли через цю землю: скіфською, античною, візантійською, тюркською. Найвищого розквіту декоративне мистецтво кримських татар досягло у період Кримського ханства від другої половини XV ст. до кінця XVIII ст. Орнаментальне мистецтво кримських татар зародилось, пройшло довгий і складний шлях синтезу, одержало свій розвиток і продовжує розвиватися", - інформують в Мінкульті.

Кримськотатарський орнамент увійшов до переліку культурної спадщини України, - Мінкульт 01

Кримські татари протягом тривалого часу зберігали звичай прикрашати будинок предметами декоративного та ужиткового призначення із зображенням орнаменту. Вироби із зображенням традиційного орнаменту завжди були гордістю сім’ї, їх ретельно зберігали і передавали у спадок. Орнамент є засобом передачі знань від покоління до покоління в культурному та історичному аспектах життєдіяльності народу, саме тому знання про орьнек збереглись.

Орнамент містить у собі об’єднані дрібні елементи, переважно рослинного та геометричного характеру, симетричного та асиметричного розташування. Різноманітні елементи орнаменту поєднується у єдиний смисловий осередок, підсилюють один одного або утворюють нові знаки. У кримськотатарському орнаменті добре збереглися назви та смислове значення кожного елементу.

Кримськотатарський орнамент увійшов до переліку культурної спадщини України, - Мінкульт 03

Кримськотатарський орнамент та його елементи переважно використовуються у вишивці, на одязі, взутті, головних уборах як декор, на різних видах аксесуарів, у ювелірних прикрасах, на предметах побуту: керамічному та металевому посуді, виробах із деревини, хатньому приладді, в оздобленні меблів, килимових покриттях. Це важливий елемент самоідентифікації, невід'ємна частина життя кожної кримськотатарської сім'ї.

Кримськотатарський орнамент увійшов до переліку культурної спадщини України, - Мінкульт 04

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики