Цензор.НЕТ

25.06.18 09:10

МО РФ встановило пам'ятники військовослужбовцям РФ, знищеним на Донбасі у 2014 році, - "Новая газета". ФОТОрепортаж

Чотири роки тому, влітку 2014-го, безіменні могили на кладовищах Пскова "розповіли" всьому світу, що в Україні воюють не лише шахтарі на воєнторгівських танках, а й кадрові військові.

Про це йдеться в статті спецкора "Новой газеты" Ірини Тумакової, пише Цензор.НЕТ.

За інформацією кореспондента, на кладовищі в селі Вибути під Псковом, де в 2014-му зі свіжих могил "люди в камуфляжі та блакитних беретах за наказом командирів познімали з хрестів таблички з іменами і датами", з'явилися пам'ятники.

МО РФ встановило памятники військовослужбовцям РФ, знищеним на Донбасі у 2014 році, - Новая газета 01

МО РФ встановило памятники військовослужбовцям РФ, знищеним на Донбасі у 2014 році, - Новая газета 02

2014 рік. Кладовище у Вибутах під Псковом

"Зараз на місцях колишніх піщаних горбків і безіменних хрестів, йдеться в статті, - монументальні стели із чорного граніту з вигадливим гравіюванням: імена, дати, портрети в повний зріст, вірші, символіка десанту. Ніби більше ніхто нічого не приховує", - наголошується в публікації.

МО РФ встановило памятники військовослужбовцям РФ, знищеним на Донбасі у 2014 році, - Новая газета 03

Могила Леоніда Кічаткіна в серпні 2014 року

МО РФ встановило памятники військовослужбовцям РФ, знищеним на Донбасі у 2014 році, - Новая газета 04

Могила Леоніда Кічаткіна

Найвищий пам'ятник - на могилі Леоніда Кічаткіна. "У серпні 2014-го Оксана Кічаткіна чекала на дитину. Вона була на восьмому місяці. Хлопчика встигли назвати Льонею - на честь загиблого тата. А потім поруч із татом поховали. Сім'я Кічаткіних могла б стати символом того божевілля, що влаштувала чотири роки тому влада навколо загибелі десантників. І того кошмару, що пережили їхні близькі. Про похорон чоловіка, нагадаємо, Оксана Кічаткіна написала на своїй сторінці в соцмережі. Вона назвала дату і місце і залишила свій номер телефону. Запис вона зробила 23 серпня 2014-го. А вже наступного дня за номером Оксани мені відповів, регочучи, дзвінкий жіночий голос: "Леонід Юріч живий, поруч сидить зі мною, п'є каву. У нас котлети на обід і картопля-пюре. Святкуємо хрестини доньки. А сторінку мою зламали". Не перестаючи радісно сміятися, "Оксана" охоче передавала слухавку "чоловікові". І нетверезий чоловічий голос підтверджував, що так - він і є Льоня Кічаткін, живий і здоровенький. Через два дні я стояла на кладовищі у Вибутах, де ще не встигли збити таблички, і дивилася на дату загибелі Кічаткіна - 20 серпня. За чотири роки Оксана Кічаткіна не змінила номер телефону" - йдеться в матеріалі. Цього разу жінка говорити відмовилася. Точно так, як вона, на дзвінки журналістів реагують і інші вдови і матері. І можна було б вирішити, що їм ще занадто боляче обговорювати цю тему. Але говорити відмовляються навіть ті, чиї чоловіки і сини благополучно повернулися з "відрядження".

У псковській Військово-меморіальній компанії кореспонденту розповіли, що пам'ятник оплатило Міністерство оборони РФ. Правда, компенсація на похорон сім'ям колишніх військових не мала перевищувати 32 неоподатковувані мінімуми доходів громадян, а вартість величезної стели з гравіруванням з обох боків, за словами співробітників похоронної контори, - близько 100 тисяч.

"Але сама по собі участь Міноборони побічно може підтвердити: Леоніда Кічаткіна, який загинув у серпні 2014-го, відомство "своїм" визнало. Тому що допомога належить лише ветеранам із 20-річним стажем служби та учасникам бойових дій. Кічаткін народився у 1984 році. У яких бойових діях він міг встигнути взяти участь за наказом Батьківщини до 2014 року - можна лише здогадуватися", - зазначає кореспондент.

Тепер у Вибутах на могилах Олександра Осипова та Сергія Волкова, похованих поряд із Леонідом Кічаткіним, теж не безіменні хрести, а гранітні пам'ятники. З портретами, на яких акуратно виписані знаки відмінності.

МО РФ встановило памятники військовослужбовцям РФ, знищеним на Донбасі у 2014 році, - Новая газета 05

Пам'ятник на могилі Олександра Осипова

Дата смерті Осипова - така сама, що і в Кічаткіна, 20 серпня 2014 року. Йому було 20 років. На портреті він теж у формі десантника і на тлі неба з парашутами. Поверх кам'яної крихти лежить блакитний берет. "У яких бойових діях, крім Донбасу, міг взяти участь цей хлопчик, щоб його сім'я отримала від Міноборони компенсацію?" - запитує кореспондент.

МО РФ встановило памятники військовослужбовцям РФ, знищеним на Донбасі у 2014 році, - Новая газета 06

Могила Василя Герасимчука

Сергій Волков служив у спецназі ГРУ, він загинув у липні 2014-го у 28 років. Схожий пам'ятник встановлено на могилі Василя Герасимчука на "Крестовському" цвинтарі: на лицьовому боці - молодий чоловік у костюмі з краваткою, схожий, швидше, на ботаніка. На звороті - бравий десантник у погонах сержанта і з медалями. Герасимчуку було 27 років. Він загинув у серпні 2014 року.

І у Вибутах, і на "Крестовському" кладовищі вже з'явилися нові могили військових. Серед них є зовсім свіжі, з тимчасовими табличками. У січні 2017-го загинув Володимир Стеценко. На могилі - фото військового, загорнуте в пластикову папку і приколоте синіми канцелярськими кнопками до дерев'яного хреста.

МО РФ встановило памятники військовослужбовцям РФ, знищеним на Донбасі у 2014 році, - Новая газета 07

Могила Володимира Стеценка

МО РФ встановило памятники військовослужбовцям РФ, знищеним на Донбасі у 2014 році, - Новая газета 08

На іншому хресті напис наполовину вицвів, хоч і зроблений зовсім нещодавно: "Григоров Микола Михайлович. 10.01.1985 - 06.03.2018". І знову фотографія десантника, а зверху ще - блакитний берет. Надітий на рамку набік, як носить десантура. До могили притулені вінки з гербами, зірками і чорними стрічками. На одній - напис: "Прапорщику Григорову Миколі Михайловичу, героїчно загинув в авіакатастрофі 6 березня 2018 р." Того дня розбився вантажний Ан-26 над російською базою Хмеймім у Сирії. Загинуло 39 осіб.

Але в серпні 2015-го, зазначається в публікації, військ РФ ще не було в Сирії. Принаймні офіційно. Над могилою Романа Михайлова вибито вірш: "Ти загинув за Батьківщину, отже, ти герой. Ми любимо, пам'ятаємо і пишаємося тобою". На форумі призовників Михайлова називають командиром 2-го десантно-штурмового батальйону ВДВ. Йому було 38 років.

МО РФ встановило памятники військовослужбовцям РФ, знищеним на Донбасі у 2014 році, - Новая газета 09

Могила Романа Михайлова

Нагадаємо, інформація про загибель російських десантників під Луганськом у серпні 2014-го почала з'являтися в соцмережах. Про загибель Леоніда Кічаткіна повідомила його вдова. Міноборони РФ це спростовувало, а загибель кадрових військових засекречувало.

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики