Цензор.НЕТ

17.07.18 19:50

Експерти високого рівня в середині вересня обговорять транзит газу через Україну після 2019 року, - Марош Шефчович

Група експертів високого рівня зустрінеться в середині вересня для обговорення питання транзиту газу через Україну після 2019 року, заявив віце-президент Єврокомісії з енергетики Марош Шефчович.

Експерти високого рівня в середині вересня обговорять транзит газу через Україну після 2019 року, - Марош Шефчович

Про це повідомляє Цензор.НЕТ із посиланням на Інтерфакс-Україна.

"Це був довгий, але дуже продуктивний день (...). У нас є загальна угода, що сьогоднішня зустріч була не просто заходом, ми продовжимо восени", - сказав він.

За його словами, група експертів високого рівня зустрінеться в середині вересня. "Ми будемо зустрічатися кожні 6-8 тижнів і тримати ситуацію на контролі", - зазначив М.Шефчович.

"Формування довіри під час цих переговорів дуже важливе. Сьогодні ми почали переговори про те, як забезпечити транзит газу через Україну в 2020 році найнадійнішим способом. Тристоронній процес - найбільш ефективний у тому, що стосується пошуку спільних рішень", - підкреслив М.Шефчович .

У свою чергу глава Міненерго РФ Олександр Новак заявив журналістам, що українська газотранспортна система буде забезпечена нормальним завантаженням у найближчі 5-10 років в зв'язку з планами щодо збільшення поставок російського газу в Європу.

"Сьогодні обговорювалося питання щодо обсягів поставок. Ми бачимо, що зростає споживання в Європі, збільшується обсяги і поставок газу через Україну, зокрема. Це пов'язано із загальним зростанням споживання газу в Європі, як за результатами 2017 року, так і вже в 2018 році за результатами першого півріччя", - сказав він.

"Крім того, ми вже розуміємо на сьогодні, що в період найближчих п'яти-десяти років обсяги поставок європейським споживачам будуть ще більше, ніж у 2017-2018 роках. Може йтися про додаткові 10-15% зростання. Ці додаткові обсяги обговорювалися, як одне з можливих джерел завантаження газотранспортної системи України", - зазначив О.Новак.

Нагадаємо, Стокгольмський арбітраж зобов'язав "Газпром" доплатити НАК "Нафтогаз України" $4,63 млрд за недопоставку узгоджених обсягів газу для транзиту. Таким чином, за результатами двох арбітражних спорів між компаніями на поставку і транзит газу "Газпром" має доплатити НАК $2,56 млрд.

Зі свого боку, "Газпром" підтвердив, що має виплатити НАК "Нафтогаз України" $2,56 мільярда за рішенням арбітражу в Стокгольмі.

Водночас "Газпром" відмовився почати в березні поставки газу для НАК "Нафтогаз України" і повернув внесену передоплату, наполягаючи на необхідності підписання додаткової угоди до чинного контракту на 2009-2019 роки.

"Укртрансгаз" заявив, що "Газпром" від початку року не виконує технічні умови, подаючи газ до українського кордону із заниженим порівняно з контрактом тиском.

"Газпром" після програшу у Стокгольмському арбітражі за позовом "Нафтогазу" заявив про початок процедури розірвання контрактів з українською компанією на поставку і транзит газу.

4 квітня закінчився термін для переговорів за контрактом на поставку (30 днів з моменту виникнення спору або розбіжності), 19 квітня - щодо транзитного контракту (45 днів).

6 червня НАК "Нафтогаз України" подала до Стокгольмського арбітражу новий позов із вимогою переглянути тариф на транзит газу за контрактом з ПАТ "Газпром". "Контракт на транзит між "Нафтогазом" і "Газпромом" дає сторонам можливість вимагати перегляду тарифу, якщо на газовому ринку Європи відбулися істотні зміни, а також коли тариф не відповідає європейському рівню", - зазначають в компанії.

"Нафтогаз" вимагає перегляду тарифу з березня 2018 року, попередньо оцінює свої грошові вимоги в $11,58 млрд без урахування відсотків. Вожночас, за даними головного комерційного директора "Нафтогазу" Юрія Вітренка, сума вимог може бути знижена при виконанні "Газпромом" деяких умов.

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики