Цензор.НЕТ

18.09.18 16:22

Суд частково обмежив доступ ГПУ до даних із телефону Седлецької: "Забетонував можливість стежити за роботою журналістів через їхні телефони"

Апеляційний суд Києва частково задовольнив скаргу головного редактора програми журналістських розслідувань "Схеми: корупція в деталях" (спільний проект Радіо Свобода і телеканалу UA: Перший) Наталки Седлецької та скасував ухвалу Печерського суду про доступ до широкого масиву даних за 1,5 роки з її мобільного телефону.

Суд частково обмежив доступ ГПУ до даних із телефону Седлецької: "Забетонував можливість стежити за роботою журналістів через їхні телефони"

Як передає Цензор.НЕТ, про це повідомляє "Радіо Свобода"

Водночас суд постановив винести нову ухвалу, якою обмежив перелік даних, що їх може отримати слідчий з мобільного журналістки. Так, суд дозволив отримати від оператора дати, час та місце перебування телефону Наталки Седлецької впродовж 17 місяців у рамках дії певних базових станцій поблизу Національного антикорупційного бюро України.

"Нинішнім рішенням Апеляційний суд визнав, що в Генпрокуратурі справді затребували надмірну кількість даних з мого та телефону Крістіни Бердінських. З одного боку, це добрий знак, і показує, що недарма ризик розкриття джерел журналістів викликав таку гостру реакцію суспільства. Водночас суддя хоч і у звуженому обсязі, але все одно дозволив прокуратурі зняти з наших мобільних дані. Що по суті є стеженням за журналістами "пост-фактум". Контакти та місце дзвінків з конкретних вулиць у місті частково дозволять слідчим відновити мої пересування та спілкування за цей період. Фактично суд забетонував можливість силовиків під виглядом слідчих дій відстежувати джерела та слідкувати за роботою журналістів через їхні телефони", – коментує рішення суду  Седлецька.

Вона зазначила, що просила суд повністю унеможливити доступ правоохоронців до свого мобільного для того, щоб створити позитивний прецедент всередині країни щодо захисту журналістських джерел від розкриття. Але суд задовольнив вимоги журналістки лише частково.

Адвокат Наталки Седлецької Анатолій Попов не вважає рішення суду перемогою з точки зору захисту джерел журналістів.

"З точки зору журналістів та захисту їх джерел – це не можна вважати перемогою, бо суд все одно залишив право слідства отримувати дані про пересування журналістів протягом такого довгого періоду. І залишив право доступу ГПУ до доволі широкого обсягу інформації з телефонів розслідувачів. Але з точки зору громадян – це перемога, бо сьогодні суд підтвердив можливість оскаржувати ухвали слідчих суддів у випадку, коли вони прямо порушують конституційні права громадян", – прокоментував Попов.

Нагадаємо, ГПУ отримала доступ до дзвінків, SMS і даних про місцезнаходження головного редактора "Схем" Наталії Седлецької за 17 місяців. Правоохоронці пояснили це тим, що дані з телефона журналістки Седлецької потрібні в рамках розслідування можливого розголошення закритої інформації керівником НАБУ Ситником. Колектив "Схем" заявив, що вважає цей факт "тиском на незалежного журналіста".

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики