Цензор.НЕТ

01.10.18 10:03

Філарет: Російська церква є дочірньою церквою, дочкою, а не матір'ю, Української церкви

Глава Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) Філарет нагадав, що саме Російська церква (точніше, навіть Московська - Росії тоді ще не було) свого часу відокремилася від Київської митрополії, яка була канонічною територією Вселенського патріархату.

Філарет: Російська церква є дочірньою церквою, дочкою, а не матір'ю, Української церкви

Як повідомляє Цензор.НЕТ, в інтерв'ю 5 каналу голова УПЦ КП розповів, що документи, які має Вселенський патріархат, розвінчують кремлівський міф, що нібито Українська православна церква походить від російської.

За його словами, насправді все навпаки, і саме Київ, з церковного погляду, є материнською церквою для Москви, а не навпаки.

"Російська церква відокремилася від Київської митрополії, а Київська митрополія була у складі Константинопольського патріархату. Тобто виходить, що ми, Українська церква, є дочірньою церквою Константинопольського патріархату, а Російська церква є дочірньою церквою, дочкою, а не матір'ю Української церкви", - зазначив Філарет.

В Україні нині існує Українська православна церква, яка є самоврядним підрозділом канонічно визнаної в православному світі Російської православної церкви, а також Українська православна церква Київського патріархату та Українська автокефальна православна церква, які поки не мають канонічного визнання. Останнім часом Константинопольський патріархат, також відомий як Вселенський патріархат, активно готується надати Томос (церковний указ) про канонічну автокефалію для Єдиної помісної української православної церкви - яка ще має бути створена. У таку церкву, як вважають, мають об'єднатися нинішні УПЦ КП, УАПЦ та частина УПЦ МП, що підтримує ідею незалежності Української церкви від Москви, але очікує канонічного утвердження такої незалежності. У православному світі, за традицією, саме Вселенський патріархат має виняткові повноваження визнавати автокефалію нових помісних церков. Вселенський патріарх Варфоломій уже заявляв, що процес, який веде до визнання помісної української церкви, незворотний. Москва, а також підпорядкована їй верхівка УПЦ МП, виступають різко проти і висловлюють свої претензії на Україну як на "свою канонічну територію". Вселенський патріархат днями оприлюднив підбірку історичних документів, які мають заперечити ці претензії, нагадує Крим.Реалії.

Сама Російська православна церква існувала як неканонічна протягом 141 року - після самовільного виходу з підпорядкування Вселенського патріархату в 1448 році, коли вона вигнала канонічно призначеного митрополита і поставила власного, і аж до 1589-го, коли Вселенський патріарх Ієремія II був фактично примусом доведений до визнання канонічної автокефалії російської церкви і створення Московського патріархату.

А в 1686 році Вселенський патріарх Діонісій IV та Собор архієреїв у Константинополі видали Томос (грамоту) про передачу Київської митрополії, яка була частиною Константинопольського патріархату, в підпорядкування Московському патріархату. Це сталося завдяки тиску і щедрим дарам з боку Москви. Вже через кілька тижнів синод Вселенського патріархату за цей акт мздоімства-"симонії" усунув Діонісія IV з патріаршого престолу, але рішення про Київську митрополію не скасував.

Відтоді у Вселенському патріархаті вже не раз говорили про порушення канонічного порядку під час подій 1686 року, але так і не скасували рішення про перепідпорядкування Київської митрополії. Останнім часом у Константинопольському патріархаті звертають увагу, що тоді йшлося насамперед про перепідпорядкування адміністративне, але зі збереженням Київської митрополії в складі канонічної території Вселенського патріархату. Той факт, що Київська митрополія фактично виявилася в складі Російської церкви, в Константинополі днями розцінили так: "Московський патріархат порушив правила патріаршого і синодального акта Вселенського патріархату в 1686 році, і ці порушення Вселенський патріархат через важкі умови, в яких він діяв, був змушений терпіти і мовчати, але не забув і не простив".

Нагадаємо, 17 квітня Президент України Петро Порошенко заявив про те, що ухвалив рішення звернутися до Вселенського патріарха Варфоломія з проханням про надання Томосу Українській помісній автокефальній церкві.

19 квітня Верховна Рада підтримала звернення Президента Петра Порошенка до Вселенського патріарха Варфоломія про надання Українській православній церкві автокефалії.

22 квітня Порошенко повідомив, що Вселенський патріархат розпочав розгляд прохання України.

У липні Вселенський патріарх Варфоломій підтвердив намір дарувати українській церкві автокефалію.

7 вересня стало відомо, що Вселенський патріарх Варфоломій призначив екзархів для надання автокефалії Українській церкві.

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики