Цензор.НЕТ

18.10.18 18:25

Україна може повторити помилки Помаранчевої революції, - Atlantic Council

Одна з головних проблем країни - те, що в ній немає справжніх політичних партій, вважає британський політолог і історик Тарас Кузьо.

Україна може повторити помилки Помаранчевої революції, - Atlantic Council

Президентські і парламентські вибори в Україні, які відбудуться в 2019 році, будуть одними з найважливіших за весь час незалежності. Про це на сторінках Atlantic Council міркує британський політолог і історик Тарас Кузьо, повідомляє Цензор.НЕТ.

Якщо ця кампанія закінчиться тим самим, що і попередня, коли перемогу здобули п'ять прихильних до реформ партій, українська євроінтеграція і відхід подалі від "русского мира" триватиме до наступного виборчого циклу в 2024 році.

Але, дискутуючи про вибори в Україні 2019 року, слід пам'ятати про три фактори, вважає Кузьо.

Перший - кандидати ведуть передвиборчі кампанії і риторику так, ніби Україна - країна з президентською системою. Ця міфологія підтримується тим, що після завершення роботи президенти приписують собі успіхи, які були досягнуті урядами і парламентом. Україна насправді має гібридну президентсько-парламентську систему, яка робить управління досить заплутаним. Після Помаранчевої революції Україна пережила п'ять років нестабільності й одні дострокові вибори, що заблокувало проведення будь-яких реформ і боротьбу з корупцією. Розчарування "помаранчевими" лідерами дало змогу проросійським силам повернутися до влади в 2010-му. Існує реальна загроза, що цей сценарій повториться.

Другий фактор - виборці звинувачують президента Петра Порошенка в проблемах, за які відповідає уряд і парламент.

І третій - в Україні немає справжніх політичних партій. І це та проблема, яка поширена на всьому пострадянському просторі. Ще багато роботи треба зробити, щоб керовані інтересами українські політичні сили запропонували платформи, які представляють справжні потреби виборців.

Українські політичні партії представляють себе в Брюсселі таким чином, який має мало спільного з їхніми ідеологічними позиціями. Авторитарна і олігархічна "Партія регіонів" намагалася приєднатися до "Альянсу лібералів і демократів Європи" в Європейському парламенті. "Громадянська позиція" Анатолія Гриценка входить у цю європейську групу. Але сам він хвалив авторитарних лідерів, таких як чилійський диктатор Аугусто Піночет. "Батьківщина" - член правоцентристської "Європейської народної партії", незважаючи на те, що її політика має лівий і популістський характер. Наприклад, риторика партії проти МВФ співзвучна з риторикою проросійського "Опозиційного блоку". "Vox Україна" описало економічну програму Юлії Тимошенко як "суміш із плагіату, напівплагіату, неіснуючих джерел і помилок".

На думку Кузьо, вибори 2019 року визначать, яким шляхом піде Україна. Або вона скотиться до нестабільності, як після Помаранчевої революції, або ж вибере стабільність і прогрес, як після Революції Гідності.

"Із часів Євромайдану найбільш реформістською силою в парламенті був "Народний фронт"(НФ) на чолі з колишнім прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком. НФ не висував свого кандидата в президенти і підтримуватиме Порошенка. Відсутність НФ на політичній арені протягом наступного виборчого циклу ускладнить впровадження реформ", - вважає політолог.

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики