Цензор.НЕТ

28.10.18 20:51

Може призвести до монополізації ринку і невиконання Україною зобов'язань, - Регуляторна служба про проект Кабміну щодо нової ціни на газ

Державна регуляторна служба України відмовила в узгодженні проекту постанови Кабінету Міністрів про підвищення ціни на газ для населення.

Може призвести до монополізації ринку і невиконання Україною зобов'язань, - Регуляторна служба про проект Кабміну щодо нової ціни на газ

Про це пише Цензор.НЕТ із посиланням на рішення Державної регуляторної служби.

"Прийняття проекту в запропонованій редакції може призвести до монополізації ринку природного газу НАК "Нафтогаз України", невиконання Україною її зобов'язань за договором про заснування Енергетичного співтовариства", - йдеться в документі.

Згідно з висновками експертів, у запропонованому Кабміном проекті постанови "Про затвердження Положення про покладання спеціальних зобов'язань на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення громадських інтересів у процесі функціонування ринку природного газу" відсутній аналіз регуляторного впливу на ринкове середовище, забезпечення прав та інтересів суб'єктів господарювання, громадян та держави, а також обґрунтування відповідності проекту принципам регуляторної політики. Також розробники постанови не дотрималися принципів державної регуляторної політики, визначених законодавством.

Як пише "Сьогодні", Кабмін оприлюднив постанову № 867 від 19 жовтня 2018 року "Про затвердження Положення про покладання спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення громадських інтересів у процесі функціонування ринку природного газу". У ньому міститься формула, за якою розраховується ціна газу, що поставляється "Нафтогазом" для населення і тепловиків, і терміни зростання цієї ціни, а також пояснення того, на якій саме моделі "імпортного паритету" зупинилися в переговорах Кабмін і МВФ, а в основі всіх розрахунків лежать принципи Положення про постачальника зі спеціальними зобов'язаннями або ПСЗ.

Своєю постановою Кабмін продовжив спеціальні зобов'язання НАК "Нафтогаз України" продавати природний газ для населення, релігійних організацій та виробників теплової енергії до 1 травня 2020 року.

Кабмін зберіг за "Нафтогазом" право купувати газ у своїх "дочок" - "Укргазвидобування" і "Чорноморнафтогаз". У разі недостатності ресурсу внутрішнього видобутку "Нафтогаз" має докуповувати газ у інших оптових продавців, зокрема у зарубіжних.

Водночас уряд встановив і правила розрахунку ціни, за якою НАК купуватиме газ у "Укргазвидобування" і "Чорноморнафтогазу", і правила розрахунку ціни, за якою "Нафтогаз" має продавати "блакитне паливо" газзбутам, за якими збережено обов'язок постачати газ населенню і тепловикам.

Нагадаємо, Кабінет Міністрів України з 1 листопада підвищив ціну на газ для населення на 23,5%, до 8550 гривень за тисячу кубометрів. За словами прем'єр-міністра, спочатку Міжнародний валютний фонд вимагав підвищити ціну на газ на 60%.

Наразі ціна газу для населення становить 4942 гривні за тисячу кубометрів, а з урахуванням податку на додану вартість і зборів, які включають транспортування, - 6958 гривень за тисячу кубометрів.

Питання визначення ціни газу для потреб населення є предметом переговорів України з Міжнародним валютним фондом. Представники фонду раніше наполягали на тому, що вартість "блакитного палива" потрібно підняти до рівня імпортного паритету.

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики