Цензор.НЕТ

21.11.18 18:10

Судді стали жити скромніше, зникає потихеньку показовість - перестали прикриватися "корочками", - заступник голови ВККС Щотка

Заступник глави Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Станіслав Щотка заявив, що судді розуміють, що тепер потрібно не хвалитися статусністю і шикарними речами, а доводити суспільству, що всі твої доходи прозорі і ти готовий пояснити походження свого майна.

Судді стали жити скромніше, зникає потихеньку показовість - перестали прикриватися "корочками", - заступник голови ВККС Щотка

Про це він заявив в інтерв'ю "Цензор.НЕТ".

"Громадські активісти нас лають, стверджуючи, що ми дуже поспішаємо. По-людськи розумію суддів, які ще не пройшли процедуру оцінювання до кінця, але можливості комісії не безмежні. Кваліфоцінювання - це цілий комплекс. Для початку - тест і практичне завдання. У серпні всі судді пройшли цей етап. Уже перевірено 3 370 практичних завдань. Решта - це 1 632 - в роботі. Також велика частина суддів уже пройшла психологічне тестування. А поки воно триває і судді готуються до співбесід, ми збираємо досьє на кожного", - підкреслив Щотка.

"Ми засилаємо (в НАБУ. - Ред.) списки, аналітики збирають інформацію. Артем Сергійович Ситник нам вже говорить: "Наші аналітики нічим іншим не можуть займатися, хоч бери і збільшуй їхній штат уп'ятеро у зв'язку з судовою реформою". (Перевіряють) по-перше, відповідність доходів видаткам. У них є можливості, що дозволяють перевірити, наскільки правдиве те, що вказано в декларації. Така можливість скоро буде і у НАЗК, просто зараз вони ще не отримали доступ до деяких реєстрів. Аналітики НАБУ заходять у реєстри нерухомого та рухомого майна, землі, дивляться реєстри РАЦСів щодо близьких осіб, у них є і право увійти до реєстрів юридичних осіб. А також доступ до системи, що дозволяє відстежити, скільки разів суддя перетинав кордон і куди він їздив. До речі, судді напередодні співбесіди мають право ознайомитися зі своїм досьє і надати докази щодо тих позицій, які викликають запитання. Хтось намагається передати всі документи завчасно, хтось везе в день співбесіди. Приносять договори, довіреності, свідоцтва про щось тощо. Може бути 200-300 сторінок. І нам треба час на те, щоб все це вивчити. Звичайно, коли повноцінно запрацюють усі системи антикорупційного контролю, буде легше. Поки нашій Комісії доводиться запитувати дані в різних органах", - зазначив заступник голови ВККС.

"Якщо аналітики НАБУ знаходять у суддів незадеклароване майно, найчастіше вони заявляють, що забули або помилилися, коли заповнювали декларацію. Буває, що людина їздить на дорогій машині, всі про це знають, а в декларації цього автомобіля немає. Запитуємо, звідки автомобіль - чітких пояснень немає. Або виявляється, що у людини десяток одиниць елітної зброї. А він нас намагається переконати, що купив, бо вона недорого коштувала. Зброя - це ж не предмет першої необхідності, це свого роду дорога іграшка... Знаєте, що зараз змінилось, якщо говорити про суддів? Зникає потихеньку показовість. Раніше як було? Нажитим хвалилися. І робили це так, немов хотіли показати: мовляв, дивіться, я - крутий. Зараз судді стали жити скромніше. Розуміють, що тепер потрібно не хвалитися статусністю і шикарними речами, а доводити суспільству, що всі твої доходи прозорі і ти готовий пояснити походження свого майна. Крім того, судді перестали прикриватися "корочками". Якщо поодинокі випадки трапляються, то масово такого точно немає", - розповів Щотка.

Повний текст інтерв'ю зі Станіславом Щоткою: "Будь-яке рішення судді в антикорупційному суді буде предметом оцінки, до того ж від "абсолютна перемога" до "абсолютна зрада" читайте ТУТ.

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики