Цензор.НЕТ

26.11.18 21:39

США і країни ЄС на Радбезі ООН засудили агресію Росії в Керченській протоці

Представники США, Франції, Польщі та Великої Британії під час засідання Радбезу ООН засудили агресію Росії в Керченській протоці та закликали не перешкоджати судноплавству в Азовському морі.

США і країни ЄС на Радбезі ООН засудили агресію Росії в Керченській протоці

Постійна представниця США в ООН Ніккі Гейлі наголосила, що ситуація, яка склалася, викликає занепокоєння на найвищому рівні уряду США, передає Цензор.НЕТ із посиланням на Громадське.

"В ці вихідні ми стали свідками ще однієї непродуманої ескалації з боку Росії. Кораблі вирушили з одного порту України в напрямку іншого порту України — вони мали намір пройти через єдиний прохід — Керченську протоку. І РФ і Україна використовували цю протоку постійно, але цього разу Росія вирішила зупинити українські судна, відкрила вогонь і навіть пішла на таран — абсолютно нецивілізована поведінка", — заявила вона.

Гейлі підкреслила, що такі дії Росії є "злісним" порушенням міжнародного права.

"США будуть надалі підтримувати народ України проти російської агресії. Закликаємо Росію дотримуватись своїх міжнародних зобов’язань і не чинити спротиву під час проходу українських суден в Керченській протоці", — резюмувала вона.

Представник Великої Британії заявив про занепокоєння через долю українських моряків.

"Нас глибоко тривожить становище шести поранених українців і 23 загалом, які були затримані Росією. Ми закликаємо негайно звільнити їх", — наголосив він.

Дипломат підкреслив, що Велика Британія засуджує застосування військової сили Росією.

"Це демонструє, що Росія продовжує порушувати суверенітет та територіальну цілісність України, а також міжнародної системи правил, заради якої діє наша організація", — сказав представник Сполученого Королівства.

Він зазначив, що нинішні проблеми "витікають" з незаконної анексії Криму та будівництва Керченського мосту.

"Росія повинна негайно припинити свої дії в Азовському морі, потрібно відкрити вільний прохід для міжнародного судноплавства. Всі сторони мають проявити стриманість", — зауважив дипломат.

Представниця Франції заявила, що події в Керченській протоці "суттєво підвищили напруженість та ризик ескалації, а також ще раз підкреслюють нестабільність цього регіону". Вона додала, що в межах Нормандського формату виступає від імені Франції та Німеччини.

"Російські сили заявили, що протаранили, а потім висадились на борт трьох кораблів України. 6 українських військових моряків дістали поранення. Ніщо не виправдовує, на нашу думку, таке використання сили. Франція закликає Росію дотримуватись морського права в цьому регіоні, свободи проходу в Керченській протоці, а також права доступу до Азовського моря, яке наразі тимчасово заблоковане. Ми закликаємо Росію якнайшвидше звільнити затриманих моряків і судна. Хотіла би запевнити Україну в нашій солідарності і підтвердити, що Франція і Німеччина наповнені рішучістю забезпечувати суверенітет і територіальну цілісність України. Вчорашній інцидент став прямим наслідком анексії Криму Росією в березні 2014 року", — наголосила представниця Франції.

Представник Польщі в ООН сказав, що Варшава рішуче засуджує агресивні дії Росії.

"Закликаємо владу РФ дотримуватись міжнародного права. Це показує, що ця країна (Росія — ред.) має одну мету — дестабілізувати Україну. Закликаємо всю систему ООН звернути необхідну увагу на цей активний озброєний конфлікт. Не можемо ігнорувати цю ситуацію через те, що один постійний член Радбезу є стороною конфлікту", — резюмував він.

Нагадаємо, 25 листопада ВМС ЗС України повідомили, що прикордонні кораблі Російської Федерації вчинили агресивні дії проти українських кораблів, які здійснювали плановий перехід із порту Одеси в порт Маріуполь Азовського моря. Зокрема, російський прикордонний корабель "Дон" здійснив таран українського рейдового буксира, внаслідок чого було пошкоджено головний двигун корабля, обшивку і леєрне огородження, а також втрачено рятувальний пліт.

ВМС ЗСУ підкреслюють, що про намір здійснити перехід попереджали заздалегідь і діяли в рамках міжнародного права.

Водночас у ФСБ Росії заявляють, що три українські військові кораблі в Азовському морі "незаконно увійшли в територіальні води РФ і попрямували до Керченської протоки".

Читайте також: ФСБ Росії підтвердила обстріл і затримання українських кораблів у Керченській протоці

ВМС України оприлюднили правовий коментар, вказуючи, що відповідно до статей 17, 38 Конвенції ООН із морського права (далі - Конвенція ООН) та статті 2 Договору між Україною та Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки (далі - Договір), військові кораблі України користуються свободою судноплавства в Керченській протоці та Азовському морі, отже вони можуть здійснювати прохід через Керченську протоку в будь-який час за умови дотримання безпеки судноплавства. Пізніше ВМС України повідомили, що катери ФСБ РФ вогнем на ураження пошкодили МБАК "Бердянськ", є поранений. А потім заявили про захоплення всіх 3 кораблів спецпризначенцями РФ.

На засіданні РНБО ухвалено рішення рекомендувати ввести в Україні воєнний стан терміном на два місяці. Його мають підтримати народні депутати. Позачергове засідання Верховної Ради призначено 26 листопада на 16:00. Почати його вчасно не вдалося через те, що трибуну блокували представники "Радикальної партії" і "Батьківщини". Ці політсили виступають проти введення в Україні воєнного стану.

Голова Верховної Ради Андрій Парубій був змушений оголосити перерву і піти на консультації з главами парламентських фракцій.

Президент Петро Порошенко у зверненні до народу заявив, що проситиме Верховну Раду ввести воєнний стан строком не на 60, а на 30 днів. Таким чином глава держави хоче уникнути звинувачень у спробі зірвати намічені на березень 2019 року вибори президента.

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики