Цензор.НЕТ

18.02.19 11:44

Без головних уборів, джинси і лавки для сидіння: ПЦУ може змінити правила відвідування храмів

Новостворена Православна церква України стане відкритою для прихожан. Частину старих і прийнятих правил буде скасовано.

Без головних уборів, джинси і лавки для сидіння: ПЦУ може змінити правила відвідування храмів

Зміни торкнуться як мови богослужіння, так і дрес-коду українців в храмі. У церкві впевнені, що священикам потрібно бути ближче до людей, пише OBOZREVATEL,  передає Цензор.НЕТ.

У Православній церкві України можуть змінитися правила зовнішнього вигляду для парафіян храмів. У ПЦУ відійдуть від строгих канонів і будуть лояльно ставитися до дівчат без головних уборів, а також до джинсів. Планують встановити і спеціальні лавки всередині храмів для бажаючих посидіти під час служби. Можливі й інші зміни.

Раніше Патріарх Філарет заявляв, що богослужіння можуть проводити українською мовою. Не примусово, а за бажанням громади. Цікаву заяву з цього приводу зробив митрополит Київський і всієї України Епіфаній. В одному з інтерв'ю він підкреслив, що найближчим часом церква буде більш лояльно ставитися до тих парафіян, які приходять до храмів у вільному одязі.

Як пояснив диякон ПЦУ Михайло Омелян, суть сказаних слів митрополита - на перший план виходить саме людина, яка прийшла в храм, а не те, як і в чому вона йде. При цьому ніхто не говорить, що всі поголовно мають приходити в храм без хусток або в джинсах.

"Щодо хусток, наскільки я розумію - це не означає, що буде вказівка, мовляв, всі приходять без них. Тут акцентується увага на тому, що дівчину або жінку ніхто не вижене з храму за те, що вона прийшла без хустки. До неї все одно будуть так само ставитися. Це ж стосується і джинсів", - підкреслив Михайло Омелян.

Схожу позицію висловив і релігієзнавець Ростислав Мартинюк. За його словами, якщо людина прийшла просто помолитися і поставити свічку в горі чи радості, то змушувати її дотримуватися "церковного дрес-коду" неввічливо.

"Як людина церковна я розумію, що в більшості випадків бажання служителів церкви - це, умовно кажучи, бажання дамочок в свічковий лавці або якихось прибиральниць, просто пристати до жінки", - додав Мартинюк.

Офіційної інформації про зміни з боку ПЦУ немає. Все відбувається за загальноприйнятими православними правилами. Правда, не виключено, що найближчим часом в ПЦУ все ж підуть на додаткові кроки. Один з можливих - мова богослужіння. Раніше про це говорив Патріарх Філарет. За його словами, ніяких відмінностей в богослужінні ПЦУ не буде, але от мова може помінятися - зі старослов'янської на українську.

"З приєднанням до єдиної церкви нічого не зміниться у віровченні, в богослужінні. Може змінитися тільки мова, тому що будуть не церковнослов'янською служити, а українською. Але якщо парафія захоче зберегти церковнослов'янську мову, силою ми не будемо змушувати. Обиратимуть самостійно", - пояснював Філарет.

Ще одне цікаве нововведення - в храмах будуть лавки. На думку митрополита Епіфанія, в ідеї поставити більше лавок для сидіння під час богослужіння немає нічого поганого. Їх можуть розмістити насамперед для інвалідів, хворих або просто літніх людей, яким важко вистояти всю службу.

"Загалом, у нас немає заперечень щодо сидіння в храмі. Є певні періоди богослужіння, коли і священнослужителі сидять, а є періоди, коли потрібно стояти", - пояснив Епіфаній.

Правда, коли саме буде запущений процес - сказати складно. Ймовірно, з поступовим збільшенням церкви і переходом нових парафій лавки будуть ставити поступово. Судячи з усього, ПЦУ направить свої зусилля на те, щоб бути більш зрозумілою українцям. У своїх недавніх інтерв'ю митрополит Епіфаній прямо говорить - церква буде ближче до людей, перш за все молоді. Насправді процес отримання Томосу сильно сфокусував увагу на православній церкві. З іншого боку - не так багато молоді ходить до храмів, на що і звертають увагу в ПЦУ.

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики