Цензор.НЕТ

06.03.19 09:09

Підозрювані в підпалі офісу Товариства угорської культури в Ужгороді Марглевський та Шимковяк у суді зізналися в участі в акції

У Кракові триває суд над напаниками на угорський центр в Ужгороді.

Підозрювані в підпалі офісу Товариства угорської культури в Ужгороді Марглевський та Шимковяк у суді зізналися в участі в акції

У понеділок, 4 березня, адвокати підсудних внесли клопотання з проханням зробити судовий процес закритим, мотивуючи це тим, що іноземні ЗМІ, які пишуть про справу, розкрили фото і особисті дані обвинувачених, повідомляє Цензор.НЕТ із посиланням на Польське радіо. Суд відхилив цю заяву.

Адріан Марглевський і Томаш Шимковяк у понеділок зізналися у своїй участі в акції, однак вони не погодилися з правовою класифікацією їхнього діяння як терористичного акту.

"Метою акції було знищення власності і погіршення відносин між угорською меншиною та Україною, а не підпал будинку центру угорської культури в Ужгороді", - сказав Марглевський. Кілька разів він повторив, що вони планували тільки пошкодити фасад будівлі і залишити видимі сліди. На запитання про те, чому вони повторили свою акцію, обвинувачені заявили, що результат першої спроби не задовольнив замовників, так як пляшка з коктейлем Молотова, кинута в будівлю, відбилася і впала на тротуар, не заподіявши ушкоджень центру. Тому під час другої спроби Марглевський поставив куртку, змочену бензином, за ґрати вікна. Адріан Марглевський і Томаш Шимковяк сказали, що незадовго до акції вони переконалися, що в будівлі нікого немає.

Шимковяк також пояснив, що він не знав, хто був замовником цієї акції, і не мав впливу на рішення про її хід та повторення. Його завданням, як запевнив він, був запис на камеру, а мотивацією - гроші.

Адріан Марглевський і Томаш Шимковяк сказали в суді, що кожен з них отримав за атаку на центр в Ужгороді 1 тис. злотих до і додатково 1 тис. після скоєння нападу.

За словами Шимковяка, ще до поїздки в Україну було з'ясовано з Михайлом Прокоповичем, що ця акція не пов'язана з діяльністю радикальної, ультраправої організації Falanga. Хоча Шимковяк визнав, що він був колись членом Falanga і брав участь, зокрема, в організованих нею демонстраціях, але зараз він не є її членом. Марглевський заявив натомість, що ніколи не був членом Falanga.

"Я хочу вибачитися перед польською стороною за те, що мої дії могли негативно вплинути на сприйняття нашої країни за кордоном, перед угорською стороною - за знищення майна та перед українською за те, що як гість у їхній країні я здійснив такий проступок", - наголосив Шимковяк у суді в Кракові.

Прокопович ще під час попереднього процесу заявив, що замовником атаки був Мануель Оксенрайтер, який працює в офісі депутата популістської, праворадикальної партії "Альтернатива для Німеччини" (AfD) Маркуса Фронмайєра і є редактором ультраправого видання Zuerst!.

Адвокат одного з обвинувачених попросив у понеділок допитати - в рамках міжнародної правової допомоги - Мануеля Оксенрайтера, щоб той роз'яснив, чи спілкувався з Прокоповичем про заплановані акції в Ужгороді.

Нагадаємо, в ніч на 4 лютого в Ужгороді в будівлю ТУКЗ невідомі кинули пляшку із запальною сумішшю. Пляшку кинули у вікно і завдяки тому, що воно подвійне, розбилося тільки одне скло й інших пошкоджень немає. У союзі угорців вважали, що подія може бути провокацією.

Голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль раніше інформував, що підпал офісу ТУКЗ на початку лютого минулого року скоїли двоє громадян Польщі: житель Кракова Адріан Марглевський і житель міста Бидгощ Томаш Шимковяк. Лідер руху Falanga Бартош Бекер в інтерв'ю одному з російських ЗМІ в Польщі переконував, що йому нічого невідомо про дії його соратників в Україні і, найімовірніше, це "провокація українських спецслужб". Водночас у ніч на вівторок, 27 лютого, в Ужгороді знову підпалили цей офіс Товариства угорців. Вигоріло близько 25 кв. м будівлі, а пожежі передував вибух у будівлі. Імовірно, це був кинутий у вікно коктейль Молотова.

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики