Цензор.НЕТ

21.03.19 13:55

Заява Луценка про список "недоторканних" від Йованович може бути пов'язана зі справою про допомогу США ГПУ, в якій фігурував Сакварелідзе, - The Hill. ДОКУМЕНТ

Заява Генерального прокурора України Юрія Луценка щодо деяких людей, від переслідування яких слід утриматися, може стосуватися розслідування про використання коштів США для реформування органів української прокуратури, йдеться у статті американського видання The Hill.

Заява Луценка про список "недоторканних" від Йованович може бути пов'язана зі справою про допомогу США ГПУ, в якій фігурував Сакварелідзе, - The Hill. ДОКУМЕНТ

Журналіст Джон Соломон у статті для The Hill, присвяченій Ю.Луценку, наводить фотокопію листа, датованого 4 квітня 2016 року, від тодішнього тимчасово повіреного в справах місії США в Україні Джорджа Кента заступнику Генпрокурора України Юрію Столярчуку, в якому просить закрити розслідування про незаконне присвоєння коштів тодішнім заступником Генерального прокурора України Давидом Сакварелідзе, передає Цензор.НЕТ із посиланням на Інтерфакс-Україна.

"Сполучені Штати не занепокоєні використанням наших фондів допомоги для спільного проекту з Генеральною прокуратурою. Як ми вже заявляли публічно, жоден із цих фондів не надавав [фінансування] безпосередньо жодному підрозділу Генеральної прокуратури, включно із заступником прокурора Давидом Сакварелідзе і його співробітниками", - йдеться в листі Дж.Кента.

Він зазначає, що США веде облік "кожного долара допомоги", що надається в рамках цього проекту, і вся допомога надавалася відповідно до законів США.

За його словами, пакет фінансової допомоги США, щодо використання якого Генеральна прокуратура публічно заявила, що "проводить розслідування", реалізується через низку міжнародних організацій.

Дж.Кент підкреслює, що нічого з цих коштів не було надано безпосередньо уряду України, і вся допомога спрямовувалася для роботи фахівців-консультантів з Генеральної прокуратури, які допомогли створити Департамент реформ.

"Ми цілком задоволені тим, як ця допомога була використана, і не бачимо жодних підстав, з нашої точки зору як донора, який надав допомогу, для розслідування її використання. Ми відкидаємо твердження про те, що Сакварелідзе або хто-небудь зі співробітників Генеральної прокуратури, з якими ми працювали, могли зловживати цими коштами, оскільки вони ніколи не перебували під їхнім безпосереднім контролем", - зауважує Дж.Кент.

У зв'язку з цим американський дипломат висловлює стурбованість цим розслідуванням, "для якого ми не бачимо жодних підстав і яке, на нашу думку, є спробою залякати тих у Генеральній прокуратурі, хто бореться з корупцією, а також неурядових партнерів і відвертих антикорупційних активістів".

Заява Луценка про список недоторканних від Йованович може бути повязана зі справою про допомогу США ГПУ, в якій фігурував Сакварелідзе, - The Hill 01
Заява Луценка про список недоторканних від Йованович може бути повязана зі справою про допомогу США ГПУ, в якій фігурував Сакварелідзе, - The Hill 02

Сам генеральний прокурор України Юрій Луценко в інтерв'ю виданню The Hill заявив, що посол США в Україні Марі Йованович давала йому список людей, від переслідування яких слід утриматися, однак він вважав неприпустимим дотримуватися таких побажань. "На жаль, на першій зустрічі посол США в Києві дала мені список людей, від переслідування яких слід утриматися", - цитує Ю.Луценка видання The Hill. Генпрокурор України продовжив: "Моя відповідь була, що це неприпустимо".

"Луценко розповів, що понад 4 мільйони доларів, виділені американським урядом "на демократію" в органах прокуратури, забрала американська чучундра. 2,5 цих мільйони мало піти на конкурси з відбору місцевих прокурорів та розробку тестів для них ще за часів екс-генпрокурора Шокіна. У ГПУ кажуть, що тести розробили, але грошей не отримали. За словами Луценка, ці кошти застрягли у посольстві й до отримувачів не дійшли. Хоча, як видно з матеріалів справи, які є в розпорядженні THE NEWSROOM, у ГПУ від початку в це не повірили. У 2016 році було порушено фактову справу, в рамках якої обшмонали усіх імовірних реципієнтів американської допомоги - від прокурорів до науковців з навчальних закладів юридичного спрямування. Також у рамках цієї справи, у Міністерстві юстиції та в ГПУ шукали по закутках ще 8,5 мільйонів євро, виділених їм на все ту ж "демократію" Євросоюзом. Вгамувалися слідчі лише коли отримали листа від посольства США, що гроші до отримувачів не дійшли. Після цього справу закрили", - пише видання.

Як повідомлялося, в 2016 році Генпрокуратура України повідомила, що за запитом народних депутатів проведе розслідування обставин використання коштів, що надійшли від американських і європейських партнерів на реформування органів прокуратури, але так і не надійшли на офіційні рахунки відомства. Прокурор Генпрокуратури Владислав Куценко 16 березня 2016 року заявив, що йдеться про різні суми: "Одна сума - близько $200 тис., інша - близько $2 млн". В.Куценко припустив, що є всі підстави говорити про злочин, передбачений ст. 191 Кримінального кодексу України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем). Того ж дня посол США в Україні Джеффрі Пайєтт роз'яснив, що виділені США кошти спрямовувалися не безпосередньо в органи прокуратури України, а міжнародним організаціям-партнерам. Дипломат зазначив, що $200 тис. США надали Організації економічного співробітництва та розвитку на розробку тестів для співробітників органів прокуратури, а ще $2 млн - для Міжнародної організації з розвитку і права, щоб у подальшому використовувати в реформі прокуратури. 18 березня 2016 року тодішній заступник Генерального прокурора України - прокурор Одеської області Давид Сакварелідзе заявив, що історія з коштами США для реформування органів прокуратури є черговою спробою дискредитувати його команду, і запевнив, що доступу до цих коштів у них не було. Зазначимо, що тоді в ГПУ навіть заявили, що можуть викликати на допит посла США Пайєтта у справі про кошти, виділені на реформу прокуратури.

Як повідомлялося, Генпрокурор Луценко в інтерв'ю Hill.TV заявив, що під час першої зустрічі після призначення на цю посаду з послом США Марі Йованович передала йому список осіб, яких просила не притягувати до відповідальності. Крім цього, Луценко поскаржився, що його відомство не отримало 4 мільйони доларів, які США мали виділити як підтримку. Зі свого боку в посольстві США в Україні повідомили: "Заяви Луценка не відповідають дійсності і мають на меті послабити репутацію посла Йованович".

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики