Цензор.НЕТ

29.03.19 10:17

"П. дав добро": журналісти "Схем" розповіли про причетність Кононенка до афер в енергетиці. ВIДЕО

Журналісти програми "Схеми" опублікували записи телефонних розмов бізнесмена Дмитра Крючкова, братів Суркісів і найближчого соратника президента Петра Порошенка Ігоря Кононенка, які свідчать про причетність останнього до афер в енергетиці.

Як інформує Цензор.НЕТ із посиланням на "Радіо "Свобода", про це йдеться в журналістському розслідуванні програми "Схеми".

Журналісти оприлюднили аудіозаписи телефонних розмов, в яких екс-голова правління ПрАТ ХК енергомережі Дмитро Крючков спілкується з одним і бізнес-партнером Петра Порошенка Ігорем Кононенком, бізнесменами братами Григорієм та Ігорем Суркісами, а також народним депутатом від Народного фронту Ігорем Котвіцьким і іншими посадовими особами.

Журналісти "Схем" зазначають, що детективи НАБУ і антикорупційні прокурори підозрюють Крючкова в розкраданні коштів "Запоріжжяобленерго", понад 60% акцій якого належать державі. Також повідомляється, що маловідома прізвище Крючкова фігурує і в інших розслідуваннях правоохоронців. А втрати держави оцінюються в мільярди гривень.

П. дав добро: журналісти Схем розповіли про причетність Кононенка до афер в енергетиці 01

Детектив НАБУ Роман Войтюк називає суму заподіяної шкоди, яка фігурує в процесах: "В даний час Національним бюро розслідуються кримінальні злочини, з яких вбачається, що Крючковим, а також іншими особами завдано збитків на загальну суму понад 1,4 мільярда гривень".

І пояснює: "Крючков Дмитро Васильович діяв не одноосібно, йому надавалися вказівки іншими особами, і він ці вказівки виконував. Зараз ми встановлюємо всіх причетних осіб, в тому числі - які давали ці вказівки".

У свою чергу головний редактор інтернет-видання "Наші гроші" Олексій Шалайський заявив "Схемам", що Крючкова не сприймають як самостійну фігуру.

"Іноді ми його бачили біля Суркіса - Крючкова. Але тоді Суркіс був максимально наближений до влади. В інтерв'ю кілька людей - в тому числі державних менеджерів - називали його протеже Кононенка", - розповів він.

Як підкреслюють журналісти в своєму розслідуванні, записи були верифіковані за допомогою західної експертизи. Програма "Схеми" передала зразки до експертів Національного центру медіа-експертиз - науково-освітнього центру Університету Колорадо в Денвері (США, створеного за підтримки Міністерства юстиції Сполучених Штатів Америки). Центр досліджує збір, аналіз, інтерпретації аудіо-візуального контенту, отриманого під час розслідувань і судових процесів, співпрацює з урядом США.

"Схеми" відправили експертам - директору Національного центру медіа-експертиз доцент Університету Колорадо Каталін Григораса і досліднику, заступнику директора центру Джефф Сміт - отримані аудіофайли разом із зразками голосів з публічних виступів людей, яких вдалося розпізнати, і попросили проаналізувати - чи збігаються вони?

Експерт дослідив голоси п'яти осіб, не знаючи, хто вони. Це - Дмитро Крючков, Ігор Кононенко, Ігор Котвіцький, Ігор і Григорій Суркіси. Експертиза довела високу ймовірність, що голоси співрозмовників є справжніми.

Розслідувачі проаналізували телефонні розмови, зіставивши з відкритими даними, документами і реальними подіями, які стосуються періоду весни-літа 2015 року, коли остаточно формується вертикаль влади після революційних подій - а різні напрямки закріплюються за конкретними кураторами та виконавцями. Під час спілкування фігуранти обговорюють незаконні способи отримання і збереження контролю над обласними енергопостачальними компаніями Запоріжжяобленерго, Черкасиобленерго і тощо. Також розмови стосуються і розподілу між учасниками схеми значних сум.

Зокрема, розмова Дмитра Крючкова з народним депутатом Ігорем Котвіцьким, впливовим народним депутатом від "Народного фронту" і близьким соратником міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, який на той момент грав в одній команді з Порошенком, наведена в розслідуванні, дає підстави вважати, що президент Петро Порошенко був знайомий з ситуацією з розкраданням коштів і "дав добро".

"У п'ятницю ввечері були у П. Дав добро. Особисто ... І контактна особа буде Ігор Кононенко", - повідомляє Крючков Котвіцькому.

П. дав добро: журналісти Схем розповіли про причетність Кононенка до афер в енергетиці 02

Про отримання Кононенком грошей свідчить, зокрема, розмова між Крючковим і Григорієм Суркісом. У ній соратника президента називають по-батькові - "Віталійовичем". Зокрема, Крючков повідомляє Григорію Суркісу, що поїде до "Ігоря Віталійовича" зі звітом "за минулий місяць", і відвезе "те, що йому належне".

"Йому 430. 430 там з хвостиком", - звітує він.

П. дав добро: журналісти Схем розповіли про причетність Кононенка до афер в енергетиці 03

Журналісти також оприлюднили аудіозаписи розмов Дмитра Крючкова з самим Ігорем Кононенком. Соратник президента Ігор Кононенко просить у Дмитра звіти про його діяльність, дає вказівки і настанови і просить відзвітувати перед Дмитром Вовком - в той час головою Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРП), колишнім менеджером корпорації "Рошен" Петра Порошенка.

"Заїдь у НКРЕ до Вовка, покажи всі ці документи", - говорить Кононенко Крючкову.

П. дав добро: журналісти Схем розповіли про причетність Кононенка до афер в енергетиці 04

Журналісти "Схем" із посиланням на НАБУ стверджують, що ПАТ "Холдингова компанія" Енергомережа "в 2015 році отримало від акціонерного товариства "Запоріжжяобленерго"(60% акцій якого належать державі) право вимоги боргу за е/е з Запорізького титано-магнієвого заводу," Дніпроспецсталі "і Запорізького феросплавного заводу на загальну суму 500 млн грн.

"Енергомережі" стягнула зі споживачів ці суми, але обленерго за отримане право вимоги боргу нічого не заплатила.

За твердженням "Схем", "Енергомережі" також безоплатно отримала від АТ "Черкасиобленерго" (державі належить 46% акцій) право вимоги боргу за е/е в розмірі 300 млн грн (з АТ "Черкаський "Азот"), а від "Харківобленерго"- на 100 млн грн.

Як стверджують журналісти, для того, щоб отримати згоду держкомпаній на укладення зазначених угод з переуступки боргів, Крючков за допомогою братів Суркісів і Кононенка лобіював призначення лояльних керівників обленерго. Зокрема, йдеться про голову правління "Запоріжжяобленерго" Ігоря Корнеленкова, і голову правління "Харківобленерго" Володимира Яворського.

За інформацією слідчого НАБУ Войтюка, який цитується в телепередачі, НАБУ подало в суд, домагаючись повернення виведених через схеми переуступки боргу коштів, всі позови були задоволені. На сьогодні із заявлених до відшкодування 1,4 млрд грн повернуто 150 млн грн.

Сам Крючков зараз у Штадельхаймі - одній з найбільших у Німеччині тюрмі, очікуючи екстрадиції в Україну за запитом НАБУ. Номер його телефону неактивний, адже ув’язнених обмежують в користуванні мобільним зв'язком. Для того, щоб відвідати його у в'язниці, потрібно отримати дозвіл на спілкування в Генеральній прокуратурі Мюнхена - і далі призначити дату зустрічі у в'язниці.

На запит редакції він передав свої письмові відповіді, в яких він згадав фігурантів телефонних розмов, підтверджуючи корупційну зацікавленість найближчого оточення Порошенка. У той же час він утримався від різких коментарів щодо братів Суркісів від яких, за його словами, отримував допомогу зі зв'язками, порадами і кадрами. На питання про те, чи впливав Крючков на діяльність обленерго і використовував зв'язки з посадовими особами або іншими публічними діячами для вирішення питань, пов'язаних з діяльністю компанії "Енергомережі", коротко відповів: "У розвинених країнах такі відносини мають офіційну назву - лобізм".

Розмови, які опинилися в розпорядженні журналістів, свідчать про те, що з бюджетів, якими оперував Крючков, бралися гроші і для інших представників президентської вертикалі.

Крючков також розповів, що Кононенко виконував ту частину домовленостей, яка була зоною відповідальності сторони Порошенко - Кононенко.

"Домовленості були з ними як з енергомережі, так і Харків-, Миколаїв-, Запоріжжя-, Черкаси-, Хмельницькобленерго, Центренерго, ОПЗ, Одеській, Миколаївській та інших ТЕЦ і підприємств ... Фінансові відносини, звичайно, були. Вони, згідно з домовленостями, отримали від 50% до 75% доходів від бізнесу, який був предметом домовленостей", - повідомив Крючков у листі.

Суркіси спростовували свою причетність до діяльності Крючкова - хоча як свідчать телефонні розмови, він вів свою діяльність саме під їхнім керівництвом.

Роль братів Суркісів в схемі офіційно вивчають і в НАБУ - їх кілька разів викликали на допит, але поки в статусі свідків.

"Про тіньовий вплив Кононенка на рішення в цій галузі протягом останніх років говорили багато - але докази були лише непрямі, адже не вистачало прямих підтверджень його власної корупційної вигоди з афер і схем в енергетиці. Завдяки отриманим телефонним розмовам вдалося розкрити одну з найбільших афер в енергетиці часів президентства Порошенка, а також встановити ту роль, яку зіграв в ній Кононенко", - йдеться в матеріалі.

Журналісти "Схем" звернулися до всіх фігурантів телефонних розмов, частина з них вирішила за краще відмовчатися, частина спростувала свої зв'язки з Крючковим. Зокрема, президент Порошенко і брати Суркіси не відповіли на запит "Схем".

Журналісти також кілька разів приїжджали в офіс народного депутата Кононенка, оскільки він не відповідав на дзвінки з проханням про коментарі та повідомлення з вичерпним списком питань. Перед ефіром він надіслав до редакції листа, пообіцявши інтерв'ю тільки після виходу розслідування.

За словами детектива, НАБУ досі не вдавалося знайти документальні докази особистої вигоди соратника президента Кононенка, але його роль в рамках цього провадження також вивчається.

"Зараз у кримінальному провадженні ніхто не почув документальних відомостей, які б підтверджували причетність Кононенка до скоєння цих корупційних кримінальних правопорушень. Проте ця інформація для нас цікава і ми її перевіряємо", - додав Войтюк.

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики