Цензор.НЕТ

20.04.19 11:35

Коломойському та Боголюбову вдалося вивести $5,5 млрд із "Приватбанку" через філію на Кіпрі, - OCCRP

Колишнім власникам "Приватбанку" Ігорю Коломойському та Геннадію Боголюбову вдалося вивести з його рахунків $5,5 млрд завдяки тому, що Нацбанк не побачив різниці між українськими відділеннями банку та його філією на Кіпрі.

Коломойському та Боголюбову вдалося вивести $5,5 млрд із "Приватбанку" через філію на Кіпрі, - OCCRP

Про це йдеться в матеріалі Центру з дослідження корупції та організованої злочинності (Organized Crime and Corruption Reporting Project), який посилається на висновки міжнародної детективної компанії Kroll, передає Цензор.НЕТ із посиланням на Укрінформ.

"Гроші виводилися через дочірню установу "Приватбанку" на Кіпрі. Схема дозволяла приховувати факт, що гроші зникали, бо Національний банк України розглядав кіпрську філію "Приватбанку" так само, як і його українські відділення, не розрізняючи їх. Тому чиновники так і не встановили, що готівка, яка переказувалася на Кіпр, покидала Україну.

Тим часом регулятори на Кіпрі або не змогли помітити, що банківські перекази у розмірі 5,5 млрд доларів були підкріплені фіктивними контрактами, або ж регулятор на Кіпрі не вжив необхідних заходів, щоб перешкодити цим переказам", - зазначають розслідувачі.

OCCRP зазначає, що доповідь компанії Kroll, на підставі якої вони дійшли висновку щодо схеми "Приватбанку", було зроблено на підставі аналізу власної звітності "Приватбанку".

Журналісти також пишуть, що доповідь вказує на незначну різницю між особистими і корпоративними рахунками Коломойського та Боголюбова.

Нагадаємо, 18 грудня 2016 року стало відомо, що Кабінет Міністрів ухвалив рішення про націоналізацію "Приватбанку".Перший заступник голови банку заявив, що рішення про передачу "Приватбанку" державі було ухвалено через безпрецедентну інформатаку і загрозу для клієнтів. У "Приватбанку" запевнили, що з грошима на рахунках нічого не станеться: "Це було ключовою умовою переговорів". Зі свого боку, голова Мінфіну Данилюк підтвердив: "Гроші вкладників "Приватбанку" в безпеці і захищені державою". За даними НБУ, загальна потреба "Приватбанку" в капіталі становить 148 млрд гривень. У зв'язку з націоналізацією капітал "Приватбанку" збільшувався кілька разів. Держава трьома траншами докапіталізувала "Приватбанк" на 116,8 млрд грн, зокрема ОВДП, прив'язаними до курсу долара.

Рішення про націоналізацію "Приватбанку" підтримали в МВФ і ЄБРР, а також країни G7, Євросоюз і США.

Тодішній міністр фінансів Олександр Данилюк заявляв, що "Приватбанк" доведено до неплатоспроможності, а за це передбачена дуже серйозна відповідальність". До націоналізації майже 50% акцій "Приватбанку" належало Ігорю Коломойському, 41,6% - Геннадію Боголюбову.

4 липня генпрокурор Юрій Луценко заявив, що ГПУ відкрила низку кримінальних проваджень, пов'язаних із "Приватбанком".

"За заявою пана Шлапака ще кілька місяців тому ГПУ дійсно відкрила кілька кримінальних проваджень за різними кваліфікаціями про події в "Приватбанку", особливо в період грудня 2016 року, але є провадження і за значно дальший період - із 2008 року до 2016 рік включно. Зараз слідство ГПУ концентрується на одному з цих проваджень, в якому визначаються події навколо видачі кредитів двом структурам на кілька десятків мільярдів грн, при тому, що ці структури Нацбанком були визнані пов'язаними з бенефіціарами "Приватбанку", тому їм було заборонено видавати кредити", - зазначив він.

Глава правління "Приватбанку" Олександр Шлапак заявив, що Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу за фактом доведення банку до неплатоспроможності. Також Шлапак заявив, що особам, пов'язаним з колишнім керівництвом "Приватбанку", було видано 190 млрд гривень кредитів.

Міністерство фінансів опублікувало листа, який 16 грудня минулого року екс-власники "Приватбанку" Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов направили уряду з проханням придбати акції банку і ухвалити позитивне рішення щодо його подальшої капіталізації, щоб уникнути банкрутства. У цьому листі колишні власники "Приватбанку" брали на себе зобов'язання щодо реструктуризації кредитів, наданих банком пов'язаним юридичним особам. Згідно із заявою Мінфіну, це зобов'язання не було виконано у встановлений термін.

Зі свого боку, Ігор Коломойський стверджував, що колишні акціонери банку беруть участь упереговорах щодо реструктуризації кредитів, які почалися в червні.

Заступник голови НБУ Катерина Рожкова повідомила, що Ігор Коломойський оскаржує в суді рішення про визнання "Приватбанку" неплатоспроможним і його націоналізацію. Свій позов до Національного банку і "Приватбанку" про розірвання договору поруки Коломойський подав 9 червня.

16 січня 2018 року НБУ на своєму сайті оприлюднив звіт міжнародного детективного агентства Kroll про багатомільярдні махінації в "Приватбанку". Збитки фахівці компанії оцінили в 5,5 млрд дол.

Окружний адмінсуд Києва 18 квітня 2019 року за позовом Коломойського визнав націоналізацію банку незаконною. 

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики