Цензор.НЕТ

23.04.19 11:52

Звіт про роботу Ради громадського контролю НАБУ: П'ять найяскравіших скандалів року, "священні корови" і "злив" детективів

За минулий рік роботи цього скликання Ради громадського контролю (РГК) в НАБУ сталося кілька публічних скандалів.

Як інформує Цензор.НЕТ, про це йдеться в повідомленні члена РГК Тетяни Локацької на сторінці Громадської організації "Демократична сокира" в Facebook.

"Одинадцять місяців тому до Ради громадського контролю при Національному антикорупційному бюро України (називаємо РГК. - авт.) зайшло троє представників від ГО "Демократична сокира". Місцями нам приписували, що ми мало не найбільше зло, надіслане розвалити такий світлий і чистий образ найпрозорішого антикорупційного органу. Вже коли була в РГК, як реакцію на свої претензії до НАБУ неодноразово чула "Таню (Тетяна Локацька - член счлен Ради громадського контролю. - Ред.), ну навіщо їх критикувати? Там і так детективи демотивовані, колектив відчуває величезний тиск ззовні"", - написала Локацька.

Звіт про роботу Ради громадського контролю НАБУ: Пять найяскравіших скандалів року, священні корови і злив детективів 01
Член Ради громадського контролю НАБУ Тетяна Локацька

Говорячи про "мотивацію" зсередини і роль у цьому РГК вона зазначила, що за минулий рік роботи цього скликання РГК в НАБУ сталося кілька публічних скандалів. Найяскравіші, за словами Локацької, такі:

  1. Журналісти застукали директора НАБУ Артема Ситника вночі біля будинку Президента України Петра Порошенка. У відповідь РГК виставила лист-обурення в стилі "майте совість, як вам не соромно?". Реакції - нуль.
  2. Скандал з адвокатами під час обшуку.

"Під час чергового обшуку в приватному будинку адвокат потерпілого скаржиться на те, що співробітники НАБУ заважали виконувати роботу і відібрали телефон. Може, для оточуючих він минув не так голосно, а ось всередині вийшла дуже гнила гра. Раптово, з ініціативи деяких членів РГК, було скликано позачергове засідання. На нього прийшли адвокати потерпілої сторони, змушували голову НАБУ Ситника вибачатися. Тепер це все виросло в дуже неприємні наслідки", - пояснила член РГК.

  1. Скандал в оборонці. Локацька нагадала, що в розслідуванні журналістів "Бігус.Інфо" засвітилися як працівники СБУ, так і працівники НАБУ аж до першого заступника директора Гізо Углави.
  2. Директор НАБУ Артем Ситник напередодні другого туру президентських виборів, не особливо ховаючись, зустрівся з представником штабу одного з кандидатів (він же - представник одного з фігурантів справ НАБУ).
  3. Після цього була ще заява в суді екстрадованого екс-нардепа з приводу виплати грошей посадовим особам НАБУ (а конкретно про те, що Ситнику було сплачено півмільйона доларів хабара), але тут якось РГК відмахнулася. Державне бюро розслідувань відкрило справу.

Говорячи про зустріч глави НАБУ з Порошенком, Локацька зазначила, що НАБУ обіцяло більше так не робити і не робить: "Ніяких таємних зустрічей - тепер Ситник зустрічається відкрито. Закон про НАБУ, звичайно, пише, що структура поза політикою. Але хто ж той закон читає ... ".

Щодо двох наступних пунктів - скандал з адвокатами і оборонка - на її думку, вони дуже тісно пов'язані.

"Щоб розібратися з адвокатом, якого так образили під час обшуку, що вимагали публічних вибачень, членам РГК довелося переглядати відео обшуку, але ніяких особливих порушень там не було. І чому за цю справу так рвуть адвокати було не зрозуміло. Паралельно розгорівся скандал у справі "Укроборонпрому". РГК відразу ж публічно поставила вимогу до Артема Ситника на час розслідування відсторонити всіх фігурантів-підписантів (4 людини) того самого листа щодо "Оборонпрому", через який розгорівся скандал. Серед них і першого зама НАБУ - Гізо Углаву. Відсторонили всіх, крім, власне, Углави. Чому не прибрали Углаву?

А минулого тижня відбулося чергове засідання РГК. На самій РГК, як і в робочому чаті, питання з адвокатами і порушенням правил обшуку старанно замовчувався. Жодні спроби підняти це питання й обговорити його не приводили до успіху. Однак, тим часом пройшла дисциплінарна комісія з приводу детективів, які проводили цей нещасливий обшук (пункт 2). І зараз, раптово, була винесена рекомендація членів РГК одного з них звільнити.

А тепер сама смакота - за це підняв руку і сам глава комісії Гізо Углава, а за ним, наскільки мені відомо, і інші підлеглі. А завтра, 23 квітня, дисциплінарна комісія розглядатиме результати внутрішнього розслідування у справі "Укроборонпрому". У списку фігурантів справи мав бути хто? Правильно - теж Углава. Але! Углава не може розглядати Углаву, тому тадаааам - його прізвище зникає зі списку можливих порушників закону, а сам Гізо Углава відмовляється від посади - тобто не буде очолювати комісію і брати участь у розгляді результатів внутрішнього розслідування.

Ми принесли в жертву адвокатам голову одного детектива, а у відповідь ми не чіпаємо першого заступника. Так чиї ж адвокати, запитаєте ви, і яку шишку так вжарили, що НАБУ, показово вибачаючись, принесе в жертву власних людей? А невідомо, хлопці!

Мене заплутали щодо Гізо Углави. З одного боку, мені кажуть "Таню, якщо його усунути, то вся робота стане". З іншого боку "Таню, він просто підписав не дивлячись, хіба мало там документів несуть йому на підпис". Так визначімося - він зіцголова, який просто все підмахує, не дивлячись, чи стовп, на якому стоїть все НАБУ? У першому випадку взагалі незрозуміло - навіщо тоді потрібна посада першого заступника (в реєстрі юросіб стане зрозуміло чому). У другому випадку - незрозуміло, чому Углава не відсторонений, раз він у всьому розбирається і свідомо поставив під удар обороноздатність країни. Ви там або труси, або хрестик. Хоча, закон про НАБУ каже, що на першого заступника директор НАБУ може покласти різні там обов'язки, до речі, і керівництво в разі його відсутності. На жаль, на сайті не знайшла ці обов'язки, може, погано, шукала. Але, знайшла на сайті табличку оргструктури НАБУ, де першому заступнику якраз безпосередньо підпорядковується головний підрозділ детективів", - написала вона, додавши, що з приводу всіх підписів на вищезгаданому скандальному документі варто почитати інструкцію з діловодства в НАБУ.

"З цього всього якось неприємно проявляється картина з г#вна і гілочок - керівництво НАБУ ми не чіпаємо, а можемо тільки ніжно посварити, а детективами дозволено і пожертвувати. Найсумніше, що помітне підігравання з боку РГК", - підкреслила член РГК.

Окремо Локацька зупинилася на тому, що виходячи з того, що відбувається, можна зробити висновок, що в НАБУ головними є лише Ситник і Углава, а інших працівників можна просто "злити".

"Питання "Так ми з аудитом НАБУ розбираємося, щоб створити незалежний орган чи щоб не звільнили Ситника?" постало перед нами практично відразу, і, здається, я тут вам на нього відповіла. Мене не попереджали, що НАБУ - це Ситник, Углава, а більше нікого, усіма іншими жертвуємо. Положення про РГК перечитала, там немає поділу між складом НАБУ і керівництвом. А по факту - ми віддаємо в жертву голови працівників, а на питання в робочому чаті про діяльність керівництва мовчимо або переводимо тему. Хлоп'ята з РГК, а ми точно там за все НАБУ? Ну ви б попередили, що цілі не ті, детективів ми, якщо що, ще за конкурсом наберемо, а священних корів мало. Це ми точно так допомагаємо НАБУ або виконуємо якісь інші цілі, невідомі деяким членам РГК? Артеме Сергійовичу, а ви точно впевнені, що це і є найкраща мотивація до роботи в антикорупційний орган, коли підлеглих зливаєш, а наближені і сам у білому? Просто практика показує, чим більше приносиш в жертву молодший склад і залишаєш навколо себе теплу ванну "потрібних", тим швидше вислизає крісло.

Може, це туга за старими прокурорськими звичаями? Я так підозрюю, завтра трапиться знову "фінт вухами" - на дисциплінарній комісії з "Оборонпрому" прикриються членами РГК, мовляв дивіться, щодо оборонки весь контроль був під РГК. І останнє питання - а ось це, то що ми робили в першій комісії цілий рік, відбирали нових фахівців на посади, це ми вам свіженьких хлопчиків для биття готували? А решта так, чудова мотивація для роботи від керівництва НАБУ "Ти паши, Васю, роби, що ми скажемо, але в разі чого ти нас прикрашає і ми тебе зіллємо". Нещодавно отримала з цього приводу питання з боку "А який розсудливий піде в НАБУ на таких умовах, і чим НАБУ у своїх вчинках відрізняється від інших правоохоронних органів?" Як на мене, вже майже нічим, в інших- органах хоч чесно визнають своє блядство ... Здається, у нас тут антикорупційний орган відклеївся", - написала вона.

"Так хто з нас насправді розвалює НАБУ? "Демократична сокира", яка постійно нагадує про те, що не треба поводитися так, щоб стара мусорська система, дивлячись на вас, пишалася своїм професіоналізмом? Або члени РГК, які своїм натужний мовчанням цементують цей цирк імені Ситника-Углави?", - запитує член РГК.

Локацька передбачає, що швидше за все далі адвокати покажуть, що вони нагнули НАБУ і звільнили детектива. Ситника попросять публічно вибачитися, як і вимагали на засіданні РГК. Детектив тим часом подасть до суду. Він має право оскаржити як саме рішення комісії, так і рішення про звільнення. За статистикою трудових спорів у судах, Ситник отримає ще одне публічне приниження.

Звіт про роботу Ради громадського контролю НАБУ: Пять найяскравіших скандалів року, священні корови і злив детективів 02
Звіт про роботу Ради громадського контролю НАБУ: Пять найяскравіших скандалів року, священні корови і злив детективів 03
Звіт про роботу Ради громадського контролю НАБУ: Пять найяскравіших скандалів року, священні корови і злив детективів 04
Звіт про роботу Ради громадського контролю НАБУ: Пять найяскравіших скандалів року, священні корови і злив детективів 05
Звіт про роботу Ради громадського контролю НАБУ: Пять найяскравіших скандалів року, священні корови і злив детективів 06

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики