Цензор.НЕТ

25.04.19 13:56

Рішення РФ про видачу паспортів жителям ОРДЛО створює політичну кризу і порушує важливі принципи міжнародного права, - Зеркаль

Надання російського громадянства жителям окупованих районів Донецької та Луганської областей не тільки створює політичну кризу, а й порушує важливі принципи міжнародного права.

Рішення РФ про видачу паспортів жителям ОРДЛО створює політичну кризу і порушує важливі принципи міжнародного права, - Зеркаль

Як інформує Цензор.НЕТ, про це на своїй сторінці в Facebook написала заступник міністра закордонних справ України Олена Зеркаль.

"Російська Федерація використала інститут громадянства для порушення територіальної цілісності і суверенітету України", - написала вона, нагадавши, що міжнародне право базується на принципі, що кожна держава самостійно визначає коло осіб, які повинні бути наділені громадянством.

Разом з тим, Зеркаль зазначила, що є два класичні принципи визначення громадянства - jus sanguinis (право крові, або походження) і jus soli (право землі, або території).

"Визначення кола осіб, які мають право отримати громадянство РФ, в Указі Президента РФ через посилання на території Донецької та Луганської областей України свідчить про застосування Президентом РФ принципу jus soli.

Такий спосіб застосування інституту громадянства РФ має своїм наслідком порушення територіальної цілісності та суверенітету України.

Указ порушує один з наріжних принципів міжнародного права - ex injuria jus non oritur – правопорушення не можуть бути основою для прав.

Саме Російська Федерація винна у створенні гуманітарної кризи на Донбасі усіма можливими способами, у тому числі через фінансування тероризму та безпосередню окупацію.

За жодних обставин РФ не має права надавати громадянство РФ українцям у "гуманітарних цілях"", - написала вона.

Зеркаль наголосила, що ухвалення указу про надання російського громадянства громадянам України, РФ грубо порушує принцип непогіршення конфлікту (non-aggravation). Починаючи від Резолюції 68/262, пункт 3 якої закликає сторони виявляти стриманість, не вдаватися до односторонніх дій і войовничої риторики, які можуть підсилити напруженість, міжнародні організації та держави закликали сторони до непогіршення ситуації.

Також Наказ Міжнародного Суду ООН від 19 квітня 2017 року зобов’язує сторони утриматися від дій, що погіршують чи збільшують спір між сторонами, або роблять його врегулювання складнішим.

Нікого не має вводити в оману "добровільність" механізму, передбаченого Указом. Як засвідчила практика порушень Росією прав людини в окупованому Криму, найбільш дошкульні порушення вчиняються саме з використання формально добровільних механізмів.

Громадяни України, які відмовились від нав’язаного їм громадянства РФ, стали жертвами дискримінації. Більш детально про порушення Росією прав громадян України в окупованому Криму через використання інституту громадянства можна ознайомитись в звіті за посиланням: https://bit.ly/2GIfLbD

Ці порушення є предметом судового розгляду в Міжнародному Суді ООН.

Головний ризик – це погіршення ставлення окупаційної адміністрації до громадян України, які відмовляться скористатись можливістю отримати громадянство РФ.

"Практика надання громадянства на окупованих територіях активно використовувалася в Європі нацистами. Нацисти нав’язували німецьке громадянство населенню окупованих територій, через яке на населення поширювався примусовий призов до армії та примусова праця (зокрема, справа The United States of America vs. Ernst von Weizsäcker et al. більш відома в Росії як справа Вільгельмштрассе).

Не омине такої оцінки і дії Російської Федерації на окупованих територіях України", - написала Зеркаль.

На думку заступника очільника МЗС, ці дії РФ потягнуть за собою такі правові наслідки: "У першу чергу інші держави підтримають підхід невизнання жодних (навіть потенційних) прав Російської Федерації, на які та може посилатися внаслідок застосування Указу про надання громадянства.

По-друге, дії РФ є ескалацією конфлікту і є підставою для посилення стримувальних дій проти РФ.

Нарешті РФ понесе відповідальність як держава за ці та інші неправомірні дії, яким би складним і довгим цей процес не видавався та якою б не була міжнародна політична кон’юнктура".

Нагадаємо, 24 квітня президент Росії Володимир Путін підписав указ про спрощений режим видачі російського громадянства жителям так званих "ДНР" і "ЛНР".

Глава МЗС України Павло Клімкін назвав рішення РФ щодо спрощення видачі паспортів населенню "Л/ДНР" новим етапом окупації Донбасу.

Україна також вже звернулася до Ради безпеки ООН у зв'язку з введенням президентом РФ Володимиром Путіним спрощеного порядку прийому в російське громадянство мешканців окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО).

Рішення РФ про видачу паспортів жителям ОРДЛО створює політичну кризу і порушує важливі принципи міжнародного права, - Зеркаль 01
Рішення РФ про видачу паспортів жителям ОРДЛО створює політичну кризу і порушує важливі принципи міжнародного права, - Зеркаль 02
Рішення РФ про видачу паспортів жителям ОРДЛО створює політичну кризу і порушує важливі принципи міжнародного права, - Зеркаль 03

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики