Цензор.НЕТ

29.04.19 13:24

Повністю змінюються кабелі, опріснювач, лагодиться дах. Нова лабораторія вже встановлена, - в. о. директора НАНЦ Дикий про модернізацію станції в Антарктиді

Україна вперше проводить модернізацію своєї наукової станції в Антарктиді. Зараз відбувається перший етап оновлення. Вчені сподіваються, що наступного року в бюджеті також будуть закладені кошти на модернізацію бази, що дозволить закінчити оновлення.

Повністю змінюються кабелі, опріснювач, лагодиться дах. Нова лабораторія вже встановлена, - в. о. директора НАНЦ Дикий про модернізацію станції в Антарктиді

Про це в інтерв'ю Цензор.НЕТ сказав в. о. директора Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

Він пояснив, що ситуація, яка виникла минулоріч, коли обіцяні на модернізацію кошти не були виділені, проте в останній момент вдалося отримати необхідну суму:

"Оксана Маркарова та Лілія Гриневич особисто включилися в наше питання. А далі нас почули й народні депутати. Інша річ, що це довелося робити косо-криво. Тобто замість того, щоб дати нормальний бюджет на 2019 рік потрібні кошти було надано у грудні при корегуванні бюджету-2018. А відома проблема будь-яких бюджетних коштів – з першим ударом годинника нового року вони перетворюються на гарбуз. І щоб вони не згоріли 31 грудня Кабміну довелося приймати окрему поправку до 117-ї постанови, яка дозволяла нам робити проплату через новий рік. І зараз ці кошти активно використовуються".

Сумарно в 2018 році НАНЦ отримав близько 3 мільйонів доларів.

" В принципи 3 млн долларів – це рівень, який робить нас повноцінною полярною програмою. Те, що нам дали на 2019 рік і грудневий транш з 2018-го – це ідеальний варіант, який мав би бути щороку. Спершу виділили одну суму, а у грудні додали ще 19,6 млн. На 2019 рік знову передбачено кошти лише на забезпечення експедиції. Поки ми ще використовуємо грудневі кошти і модернізація йде повним ходом.

По-хорошому, треба, щоб ще один сезон – з 2019 на 2020 рік - виділили кошти не лише на експедицію, але й на модернізацію станції. І тоді наступні 10 років можна буде тільки підтримувати експедицію, тобто займатися суто наукою", - зазначив в. о. директора Центру.

З приводу етапів модернізації станції "Академік Вернадський" Дикий пояснив, що НАНЦ встиг дуже багато закупити, але не все з цього буде встановлено в поточному науковому сезоні:

"Зараз повністю міняються кабелі, опріснювач, інснератор (пристрій, що пресує сміття для вивозу), лагодиться дах. Згадана вами лабораторія вже повністю закуплена і встановлена. Тепер ми можемо робити повний цикл дослідження, аж до виділення ДНК. Метеокомплекс повністю автоматизований.

А от встановлення нових дизелів – це майже 7 мільйонів гривень. Вони тільки нещодавно виготовлені на замовлення на заводі в Ґетеборґу. Причому, ми проплачували напряму в Швецію без жодних посередників. У шведів так не прийнято, але вони пішли назустріч, бо Антарктида для них також звучить престижно. Довезти дизелі до станції у цьому сезоні ми не встигаємо. Тобто встановлюватимемо, починаючи з грудня".

За словами Дикого, те, що Україна не отримала жодної радянської станції після розпаду СРСР, а була змушена купити базу у Великій Британії, виявилося позитивом, оскільки британська станція змогла 25 років простояти без капітальної модернізації.

"У 1992 році росіяни віджали усі радянські станції, які зокрема будувалися великими зусиллями українців. Ми просили дуже скромно, 1 або 2. Нам відповіли "по-братськи". І після цього вони починають стібатися, що нам британці, бачте, якусь не таку станцію дали. Але тепер розумію, що росіяни забрали собі совок на наше щастя. Бо в першу модернізацію станції ми владаємося лише зараз. Радянська станція вже давно вийшла б з ладу, а британська була настільки якісною, що усі 25 років простояла в чудовому стані. І зараз ми намагаємося використати всі інженерні підходи, які були у британців, і міняємо їх на сучасне обладнання. Єдиний недолік нашої станції у тому, що поруч фізично неможливо облаштувати злітну смугу. Тому британці її і вирішили передати. В усьому іншому станція шикарна", - розповів Дикий.

Нагадаємо, британську станцію "Фарадей" Україна купила в 1996 році за символічну ціну в 1 фунт стерлінгів. Сьогодні "Академік Вернадський" - єдина українська станція в Антарктиді. Розташовується на острові Галіндез за декілька кілометрів від південного континенту. Працює упродовж цілого року.

Повне інтерв'ю з Євгеном Диким читайте ТУТ.

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики