Цензор.НЕТ

29.04.19 16:20

Україна - одна з лідерів вимірювання магнітного пульсу Землі, - в.о. директора Національного антарктичного наукового центру Дикий

Україна робить значний внесок у дослідження магнітної сфери Землі і є одним зі світових лідерів у цій галузі науки.

Україна - одна з лідерів вимірювання магнітного пульсу Землі, - в.о. директора Національного антарктичного наукового центру Дикий

Про це в інтерв'ю Цензор.НЕТ сказав в.о. директора Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.

"Українська станція в Антарктиді заснована в сезон 1946-47 років, і з того часу дослідження на ній не переривались. Саме на станції "Фарадей", тоді ще британській, виявили озонову діру. Весь рух і мільярдні вкладення у порятунок озонового шару почалися з того, що на далекій станції фізики побачили, що з озоном проблеми. Нині ми продовжуємо всі дослідження і лишаємося вартовими озонового шару – у дощ, сніг, мороз, але кожні 3 години озон міряють

З цілої низки параметрів більше ніде на планеті немає таких безперервних ланцюжків досліджень в одній і тій же точці. А чим довше спостереження, тим складніші тенденції можна виявити, - зазначив він.

За словами Дикого, Україна значно оновила спадщину, яка дісталося від британців:

"Ми зробили значний поступ у дослідження магнітної сфери Землі, який вимірюється на полюсах. Магнітні бурі впливають і на здоров’я. Але крім того вони впливають на всі гаджети. І якщо впливом на смартфон можна знехтувати, то впливом на комп’ютери аеропортів нехтувати не можна.

Україна – одна з лідерів виміру магнітного пульсу Землі. Починаючи з того, що в нас виготовляють найкращі в світі магнітометри (працюють за температури від -100). Також стоять антени Харківського радіоастрономічного інституту, які вимірюють процеси в іоносфері – там, де магнітне поле стикається з сонячним вітром.

Одна їхня антена стоїть у нас на "Вернадському", одна – на норвезькому Шпіцбергені і одна – під Харковом. Завдяки цим трьом точкам Харківський інститут міряє грозову активність в атмосфері всієї планети. Фактично це незалежний термометр, який визначає глобальне потепління. Чим більше води випарувалось, тим більше грозових розрядів, а просто з землі їх не побачиш. І це повністю український винахід".

Глава НАНЦ також розповів про внесок у світову науку українських біологів, які працюють на станції "Академік Вернадський".

"Біологи вивченням екстримофільних організмів Антарктиди, які виживають під жорстким ультрафіолетом за відсутності озонового шару, та існують за шалених коливань температури. Вивчають, які гени забезпечують таку стійкість, а далі вже суто ці гени можуть використовуватися у біотехнологіях в Україні. Наприклад, система медичної діагностики PLR базується на одному ферменті бактерії, яку знайшли у гейзерах Єллоустонського національного парку. Здавалося б, що може бути менш практичне від вивчення бактерії у гейзерах. А патент продали за 300 млн доларів.

Станція розміщена в точці, де найшвидше на планеті відбуваються кліматичні зміни. За час спостережень тут середня річна температура змінилася на 3 градуси. Це приблизно як кліматична різниця між Києвом та Гельсінкі. От уявіть, що за час спостережень клімат змінився з фінського на український. Відповідно ми перші відстежуємо всі зміни клімату і перші даємо попередження щодо танення льодовиків", - підсумував Дикий.

Нагадаємо, британську станцію "Фарадей" Україна купила в 1996 році за символічну ціну в 1 фунт стерлінгів. Сьогодні "Академік Вернадський" - єдина українська станція в Антарктиді. Розташовується на острові Галіндез за декілька кілометрів від південного континенту. Працює упродовж цілого року.

Повне інтерв'ю з Євгеном Диким читайте ТУТ.

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики