Цензор.НЕТ

21.05.19 14:59

Таблетки замість ін'єкцій: у МОЗ хочуть змінити підхід до призначення ліків

Міністерство охорони здоров'я пропонує заміняти ін'єкції таблетками у всіх випадках, коли вони мають рівнозначну дію.

Таблетки замість ін'єкцій: у МОЗ хочуть змінити підхід до призначення ліків

Як інформує Цензор.НЕТ із посиланням на прес-службу Міністерства охорони здоров'я, такий проект наказу опублікували для громадського обговорення.

"Відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров'я, в Україні пріоритетним буде застосування неін'єкційних (пероральних) форм лікарських засобів. У всіх випадках, коли таблетка та укол мають рівнозначну дію, лікарі мають призначати саме таблетовані форми", - йдеться в повідомленні.

У відомстві зазначили, що в усьому світі понад 50% усіх лікарських засобів прописуються, відпускаються або продаються неналежним чином, про що свідчать дані Всесвітньої організації охорони здоров'я. Одним з таких прикладів є надмірне використання ін'єкцій, коли доречніше вживати ліки перорально: "Це свідчить про те, що міф, ніби уколи більш дієві, ніж таблетки, поширений не тільки в Україні. Насправді в більшості випадків не має значення, в якій формі діюча речовина потрапить в організм. Лише в деяких випадках рекомендується саме ін'єкційна форма (невідкладні стани, знепритомнення пацієнта, введення інсуліну тощо)".

Згідно з рекомендаціями ВООЗ, в Україні надаватиметься перевага неін'єкційним (пероральним) формам лікарських засобів. Це визначається у відповідному проекті наказу МОЗ України "Про затвердження Змін до деяких наказів Міністерства охорони здоров'я України", який оприлюднено для громадського обговорення: https://bit.ly/2HEHUiX.

У відомстві також пояснили, чому, якщо можливо, краще застосовувати не ін'єкції.

1. Для пацієнтів. Найважливішим застосування цього підходу буде для дітей, оскільки введення препаратів шприцом з голкою має больовий і психологічний аспект. Часто діти після курсу ін'єкційного лікування починають панічно боятися лікарів і лікарень. Діти і дорослі не мусять терпіти біль, якщо можна обійтися без цього.

Традиційно ін'єкційні форми призначають для пацієнтів стаціонару, тому нерідко людина змушена перебувати в лікарні, навіть коли немає потреби в цілодобовому спостереженні лікарів. Більшість захворювань, за яких призначають уколи, можна лікувати вдома таблетками, перебуваючи в комфортних для себе умовах.

Якщо лікар призначає пацієнтові ін'єкційні форми медичних препаратів слід поцікавитися, чи не можна замінити їх тим самим засобом, але у формі таблетки.

2. Для медпрацівників. Шанси заразитися захворюваннями, наприклад ВІЛ, гепатитом В, гепатитом С, підвищуються у разі ін'єкційного введення лікарського засобу. Адже медпрацівник може випадково поранитися голкою, якою була зроблена ін'єкція пацієнтові.

3. Для медустанови. Використані кошти для ін'єкцій - небезпечне гостре сміття, що підлягає складній і дорогій утилізації. Також необґрунтоване використання ін'єкційного введення препаратів призводить до значних витрат у зв'язку з придбанням витратних матеріалів (шприців, голок, вати, спирту, навантаження на персонал).

4. Для бюджету. Ціна таблетки та ін'єкції відрізняється через вартість флакона або ампули. Також для введення препарату в ін'єкційній формі додатково потрібні рукавички для медперсоналу, засіб для дезінфекції, вата або марля, іноді пластир. Робочий час медичного персоналу за переважного застосування ін'єкцій теж значно збільшується. Таблетки як рівнозначний за дією засіб є фінансово вигіднішим.

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики