Цензор.НЕТ

30.10.16 13:26

"Може бути так, що ніяких мільйонів немає і задекларовані суми - спосіб легалізації майбутнього корупційного доходу", - юрист про декларації чиновників

Є ймовірність того, що державні чиновники, які декларують величезні суми в електронних деклараціях, насправді таких грошей не мають.

Як повідомляє Цензор.НЕТ, таке припущення висловила партнер юридичної фірми "Юскутум" Наталія Радченко у блозі на ЛІГА.net.

"Чи може бути так, що ніяких мільйонів готівкою насправді немає і задекларовані суми - тільки спосіб легалізації майбутнього корупційного доходу? Так, це можливо", - пише вона.

"Власне, декларанти, перш ніж декларувати, мають подумати, що вони туди вносять і як потім будуть захищати і доводити легальність майна, доходів. Адже все це згодом перетвориться у витрати: будинки, квартири, вертольоти, літаки", - зазначає юрист.

Читайте також: Декларація Новинського: 7 килимів, брендові сумки, хутряні жилети і мільйонні кредити

"Але якщо ніякого мільйона немає, а декларант хоче в якихось своїх цілях, на майбутнє, його показати, то він має пам'ятати: в будь-який момент до нього можуть прийти і запитати, звідки ці гроші взялися. Державні службовці заповнюють цю декларацію не перший раз. Вперше у них це тільки в електронному режимі, а раніше вони їх подавали в письмовому вигляді. І в цих самих паперових деклараціях за попередні роки вони теж декларували свої доходи. Нескладно підняти декларації, які подавались раніше, і подивитися, а що ж в них було. Якщо раптом з'ясується, що таких мільйонів раніше не задекларовано, це означає, вони з'явилися в 2015 році. І відповідно паралельне питання: а звідки? Покажіть. Якщо ви все життя працювали державним службовцем, були суддею з фіксованою зарплатою, звідки у вас раптом у 2015 році з'явився мільйон?" - Пояснює Радченко.

"Інше питання, що механізм перевірки декларації, зрештою, ніхто ще не знає. Зараз лише йде подача декларацій. З того, що прописано в законі, Національне агентство запобігання корупції (НАЗК) спочатку забезпечує технічний контроль, дивиться на відповідність (хто як заповнив декларації, наскільки коректно), виявляє логічні помилки. НАЗК має право перевіряти дані, наскільки може це зробити з відкритих джерел. Якщо ж Національне агентство запобігання корупції відверто сумнівається в декларації чиновника, то передає інформацію в НАБУ. І вже детективи з нею щільно працюють", - підкреслила вона.

"Ми апріорі резюмуємо, що всі ці накопичення законні. Так, в самій декларації немає графи: обґрунтуйте, як ви ці гроші або нерухомість отримали. Але якщо згодом у Національного агентства запобігання корупції виникнуть сумніви щодо наданої інформації або вони порівняють її з даними з реєстрів і знайдуть ще якесь майно, вони можуть подати відповідне повідомлення в НАБУ, і вже бюро буде розбиратися конкретно: що це за майно, як отримане, звідки гроші", - додала юрист.

Радченко нагадує, що декларарувати треба будь-яку суму, яка більша за 72,5 тис. гривень. "Закон зобов'язує декларувати суми більші за 50 мінімальних зарплат. Якщо такі гроші є, зроби ласку, покажи", - заявила вона.

Читайте також: Екс-регіонал Мураєв, маючи близько 100 млн грн готівки, взяв 167,9 тис. допомоги держави на оренду житла

Нагадаємо, українські держслужбовці мають подати електронні декларації за 2015 рік до кінця жовтня. За недостовірні відомості в е-деклараціях чиновника можуть оштрафувати на 17-51 тис. грн або засудити до двох років позбавлення волі.

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики