Цензор.НЕТ

27.03.17 16:11

У МОЗ розповіли, в яких аптеках і як можна отримувати безплатні ліки

У суботу, 1 квітня, стартує Урядова програма "Доступні ліки". Програма передбачає, що громадяни, які страждають на серцево-судинні захворювання, діабет II типу і на бронхіальну астму, зможуть отримувати потрібні їм ліки безплатно або з незначною доплатою.

Для повної або часткової компенсації вартості ліків аптекам виділено 500 млн грн, повідомляє Цензор.НЕТ.

Щоб придбати за такою програмою ліки, громадянин повинен звернутися до лікаря й отримати правильно виписаний рецепт. У ньому має бути зазначено не торговельне найменування, а міжнародна непатентована, тобто чинна речовина. Зі списком таких найменувань можна ознайомитися на сайті Міністерства охорони здоров'я.

Також читайте: У Кабміні заявляють про початок процесу поступового зниження цін на лікарські препарати: деякі вже подешевшали на 15-30%

Після отримання рецепта потрібно знайти аптеку, яка бере участь у програмі "Доступні ліки", і отримати там препарати безплатно або з невеликою доплатою - якщо потрібні ліки дорожчі, ніж компенсоване державою.

Якщо в аптеці немає безплатних ліків, то, радять у МОЗ, пацієнт може звернутися в іншу аптеку або придбати дорожчий препарат, доплативши різницю між його вартістю і тією сумою, яку компенсує держава.

Однак тут мова йде не про всі препарати. Держава повністю компенсує вартість найдешевшого лікарського засобу, на який подано заявку на участь в програмі "Доступні ліки". Тобто, такий препарат пацієнт зможе отримати безплатно. Трохи дорожче препарат, ціна на який не перевищує граничну референтну, пацієнт може отримати, доплативши різницю між мінімальною ціною і роздрібною ціною обраного препарату.

Ліки, ціна на які перевищує референтну ціну в 5 сусідніх країнах - Польщі, Словаччини, Угорщини, Чехії та Латвії, не підпадають під програму відшкодування. Пацієнти можуть їх купувати в аптеках як і раніше, за свої власні кошти.

Аптеки на добровільних умовах підписують договір з місцевими органами влади і стають учасниками програми.

Проте залишається ще одне відкрите питання, без якого програма не зможе почати роботу. Як повідомляє Аптечна професійна асоціація України, не вирішено питання з розпорядниками бюджетних коштів, з якими аптеки повинні укладати договори на місцях. Досі перелік цих суб'єктів не оприлюднений. А без договору жодна з аптек не почне відпускати лікарські засоби.

Довідка Цензор.НЕТ

За даними МОЗ, серцево-судинні захворювання, діабет II типу і бронхіальна астма найбільше впливають на показники смертності населення або істотно знижують якість життя пацієнта, але, при цьому, ефективно лікуються на амбулаторному рівні.

Читайте також: Гройсман: "З 1 квітня ми запускаємо виділення безкоштовних ліків"


Смертність від серцево-судинних хвороб становить 65% від загальної смертності населення в Україні. Згідно зі статистичними даними за 2015 рік, діабетом II типу страждає один мільйон осіб. Це в 6 разів більше, ніж діабет I типу (інсулінозалежний). Хворих на бронхіальну астму зареєстровано 210 тис., за статистикою 2015 року. Переважно це діти і молодь.


Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики