Цензор.НЕТ

28.11.18 16:06

Маріупольська міськрада вимагає звільнити захоплених РФ українських моряків і розблокувати Керченську протоку. ФОТО

Депутати міської ради Маріуполя підписалися під зверненням до ООН, ОБСЄ і посла Росії з вимогою звільнити захоплених Росією українських моряків, а також забезпечити безперешкодний прохід українських суден через Керченську протоку.

мариуполь

Про це повідомляє кореспондент Цензор.НЕТ у Маріуполі.

Відповідну вимогу ініціювала волонтер Галина Однорог і зачитала її на сесії міської ради. Вона зазначила: "Сьогодні у нас стоїть 22 кораблі, які не можуть вийти або зайти в порти Маріуполя і Бердянська. З огляду на військову агресію Росії на морських рубежах, економічну блокаду наших портів, слід привернути увагу міжнародної громадськості до акваторії Азовського моря".

Звернення направлено до Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша, заступника голови спеціальної моніторингової місії ОБСЄ Марка Етерінгтона та посла Росії в Україні Михайла Зурабова. Серед вимог, викладених у документі, такі:

- звільнити незаконно затриманих військовослужбовців ВМС України, визнати їхній статус як військовополонених;

- забезпечити вільний прохід через Керченську протоку українських суден, які направляються в порти Маріуполя і Бердянська у зв'язку з тим, що Азовське море є територією загального користування і вільного судноплавства;

- ввести додаткові повноваження і розширити технічні можливості Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ для виконання договірної бази між Україною та Росією щодо статусу Азовського моря і Керченської протоки з метою забезпечення вільного судноплавства.

Маріупольська міськрада вимагає звільнити захоплених РФ українських моряків і розблокувати Керченську протоку 01
Маріупольська міськрада вимагає звільнити захоплених РФ українських моряків і розблокувати Керченську протоку 02
Маріупольська міськрада вимагає звільнити захоплених РФ українських моряків і розблокувати Керченську протоку 03
Маріупольська міськрада вимагає звільнити захоплених РФ українських моряків і розблокувати Керченську протоку 04

Дивіться також на "Цензор.НЕТ": "Послав чекістів за відомою адресою": командир "Бердянська" Мокряк відмовився "зізнаватися" ФСБ. ФОТО

У залі, де проходила сесія міськради, волонтери повісили кілька банерів зі своїми вимогами. Протягом сесії Галина Однорог особисто підходила до кожного з депутатів Маріуполя і просила підписати звернення. На цей момент підписали 32 із 36 депутатів, присутніх у залі. За словами волонтера, один опоблоківець це зробити відмовився.

Крім того, волонтери планують провести сьогодні в місті акцію на підтримку українських моряків, де продовжать збір підписів уже серед звичайних жителів. Після цього звернення направлять адресатам.

Як повідомлялося, ВМС ЗС України 25 листопада повідомили, що прикордонні кораблі Російської Федерації вчинили агресивні дії проти українських кораблів, які здійснювали плановий перехід із порту Одеси в порт Маріуполь Азовського моря. Зокрема, російський прикордонний корабель "Дон" здійснив таран українського рейдового буксира, внаслідок чого було пошкоджено головний двигун корабля, обшивку і леєрне огородження, а також втрачено рятувальний пліт.

ВМС ЗСУ підкреслюють, що про намір здійснити перехід попереджали заздалегідь і діяли в рамках міжнародного права.

Водночас у ФСБ Росії заявляють, що три українські військові кораблі в Азовському морі "незаконно увійшли в територіальні води РФ і попрямували до Керченської протоки".

ВМС України оприлюднили правовий коментар, вказуючи, що відповідно до статей 17, 38 Конвенції ООН із морського права (далі - Конвенція ООН) та статті 2 Договору між Україною та Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки (далі - Договір), військові кораблі України користуються свободою судноплавства в Керченській протоці та Азовському морі, отже, вони можуть здійснювати прохід через Керченську протоку в будь-який час за умови дотримання безпеки судноплавства. Пізніше ВМС України повідомили, що катери ФСБ РФ вогнем на ураження пошкодили МБАК "Бердянськ", є поранений. А потім заявили про захоплення всіх 3 кораблів спецпризначенцями РФ і шести поранених.

26 листопада Верховна Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у таких областях, як Вінницька, Донецька, Запорізька, Луганська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська, а також це стосується внутрішніх вод Азово-Керченської акваторії.

Рішення про введення воєнного стану ухвалено у зв'язку з актом агресії Росії проти України в Керченській протоці. Унаслідок незаконних дій російських силовиків було захоплено три кораблі ВМС України і взято в полон 24 українських військовослужбовців.

27 листопада підконтрольний Росії Київський райсуд Сімферополя заарештував 12 із 24 затриманих українських військових моряків. Під арешт потрапили Андрій Оприско, Сергій Цибізов, Юрій Будзило, Володимир Терещенко, Віктор Безпальченко, Володимир Варімез, Михайло Власюк, Богдан Головаш, Сергій Чуліба, Владислав Костишин, Сергій Попов, Роман Мокряк. Крім того, суд у Керчі заарештував трьох поранених українців - Андрія Артеменка, Андрія Ейдера та Василя Сороку.

Заарештованим російським судом у Сімферополі українським морякам загрожує до 6 років позбавлення волі.

Прокуратура АРК визнала захоплених ФСБ Росії українських моряків військовополоненими.

Дивитися коментарі → ← Назад до рубрики